Święta, święta… i po świętach. Jeśli tak jak ja kupiłeś żywe drzewko w donicy, pewnie zastanawiasz się, czy i kiedy choinka po świętach może trafić do ogrodu. W tym poście postaram się rzetelnie odpowiedzieć na to pytanie.
Żywa choinka, w przeciwieństwie do sztucznej, pięknie pachnie i jako dzieło natury jest przyjazna środowisku. Drzewko w donicy nie potrzebuje stojaka, a jeśli jest zdrowe i nie stoi blisko grzejnika, prawie nie gubi igieł, co daje jej poważną przewagę nad ciętą choinką, która często zaczyna „łysieć” wkrótce po wniesieniu do domu. Jednak według mnie największą zaletą jest fakt, że żywa choinka po świętach może na stałe trafić do ogrodu.
Czy aby na pewno? Otóż nie zawsze! To znaczy trafić może, ale nie każda choinka po świętach przyjmie się w ogrodzie, nawet jeśli została zakupiona w doniczce.
Otóż dalsze losy bożonarodzeniowej choinki zależą od wielu czynników, począwszy od wyboru samego drzewka, przez warunki, w jakich przebywała w mieszkaniu, aż po termin i sposób przesadzenia do ogrodu. Dlatego postaram się po kolei wyjaśnić każdą z tych kwestii, czyli dać Ci gotowy przepis na to, aby choinka po świętach zadomowiła się w ogrodzie.
Skróconą wersję znajdziesz na końcu tego postu, mimo to myślę, że warto przebrnąć przez tekst w całości, jeśli zależy Ci na szczegółowej instrukcji i chcesz mieć pewność, że niczego ważnego nie pominiesz.
- Wybór choinki
Temat wad i zalet różnych rodzajów choinek, tzn. żywych, ciętych i sztucznych, wyczerpująco przeanalizowałem w tym poście, natomiast porady odnośnie do wyboru gatunku i odmiany choinki do ogrodu znajdziesz tutaj. Tym razem skupię się na tym, na co zwrócić uwagę podczas wyboru drzewka w donicy, by choinka po świętach jak najlepiej nadawała się do przesadzenia do gruntu.
Żywe choinki oferowane w donicach w okresie przedświątecznym mogą być dwojakiego rodzaju.
- Uprawiane w donicach „od zera”, w miarę wzrostu przesadzane do większych pojemników. Tego rodzaju choinka po świętach powinna bez problemu znieść przesadzenie do ogrodu tak jak każdy inny iglak sprzedawany w profesjonalnej szkółce lub centrum ogrodniczym.
- Wykopywane z gruntu i wsadzane do donic przed przewiezieniem do punktu sprzedaży. Tego typu choinka po świętach ma marne perspektywy przetrwania. Iglaki, z nielicznymi wyjątkami, nie lubią przesadzania, które wiąże się ze znacznym uszkodzeniem korzeni. Największe szanse przeżycia mają stosunkowo małe (maksymalnie 1,5-2 m wysokości) drzewka oferowane w dużych donicach. Szanse przyjęcia się choinki w ogrodzie spadają wraz ze wzrostem dysproporcji pomiędzy rozmiarami części nadziemnej rośliny a wielkością jej systemu korzeniowego. Zdarzają się nawet sprzedawcy, którzy traktują donice jak zwykły stojak i oferują zwykłe, ścięte choinki bez żadnych korzeni, wbite w ziemię podstawą pnia.
.
- Warunki w okresie świąt
Załóżmy, że zakupiłeś żywą choinkę ze zdrowymi, nieuszkodzonymi korzeniami, rosnącą od dawna w dużej donicy. To już połowa sukcesu, ale jeszcze nie gwarancja przyjęcia się drzewka w ogrodzie. Okres spędzony w mieszkaniu może poważnie odbić się na kondycji rośliny. Aby choinka po świętach pozostała w dobrym stanie i mogła bez ryzyka trafić do ogrodu, powinna mieć zapewnione właściwe warunki. Przede wszystkim po zakupie nie wnoś choinki od razu do nagrzanego salonu, ale daj jej czas na aklimatyzację. W tym celu ustaw choinkę na kilka dni w stosunkowo chłodnym pomieszczeniu, np. garażu albo piwnicy, a dopiero potem przenieś do mieszkania. W docelowym miejscu choinka nie może stać blisko grzejnika, kominka ani innego źródła ciepła. Najlepiej, by temperatura w pomieszczeniu nie przekraczała 20°C. Co kilka dni podlej choinkę niewielką ilością wody, tak by podłoże w donicy było lekko wilgotne, ale nie mokre.
Drzewko nie powinno przebywać w ciepłym mieszkaniu zbyt długo. Dobrze byłoby już kilka dni po świętach ponownie przenieść choinkę do garażu lub innego chłodnego pomieszczenia.
.
Co dalej? Wszystko zależy od pogody
Jeśli tak jak w tym roku końcówka grudnia jest wyjątkowo ciepła i również po Nowym Roku prognozowane są co najwyżej przymrozki, najlepszą decyzją będzie jak najszybsze przesadzenie choinki po świętach do ogrodu, to znaczy bezpośrednio po wspomnianych kilku dniach aklimatyzacji w chłodnym pomieszczeniu. Oczywiście, jeśli drzewko stanowiło dekorację tarasu, werandy albo schodów do domu i w ogóle nie wnosiłeś go do ogrzewanego pomieszczenia, choinka po świętach nie będzie wymagała aklimatyzacji przed posadzeniem do gruntu.
Tradycyjne bombki lepiej zdjąć przed sadzeniem, z wiadomych względów, natomiast naturalne dekoracje mogą pozostać na choince przesadzonej do ogrodu jako pokarm dla ptaków.
Natomiast jeśli panuje mroźna zima, choinka po świętach powinna pozostać w chłodnym pomieszczeniu albo szklarni do czasu, aż nieco się ociepli. Pamiętaj o podlewaniu! Gdy nastanie odwilż, wynieś choinkę na zewnątrz i ustaw w zacisznym miejscu osłoniętym od wiatru, na przykład przy ścianie domu. Okryj drzewko agrowłókniną lub siatką cieniującą, a doniczkę zadołuj w gruncie, alternatywnie owiń pojemnik tkaniną jutową, filcem, słomianą matą, grubą tekturą albo nawet kocem.
.
Sadzenie
Gdy gleba w ogrodzie rozmarznie, czyli na przedwiośniu, wczesną wiosną lub podczas długo utrzymującej się zimowej odwilży, przesadź choinkę z donicy do gruntu, na stałe miejsce, postępując zgodnie ze wszystkimi zasadami sztuki ogrodniczej.
- Wykop dół odrobinę głębszy w porównaniu z wysokością donicy z choinką, o średnicy dwukrotnie większej od szerokości bryły korzeniowej drzewka (czyli szerokości pojemnika).
- Przykryj dno wykopanego otworu kilkucentymetrową warstwą podłoża dla iglaków.
- Umieść bryłę korzeniową choinki w wykopanym dole, uzupełnij go wspomnianym podłożem do iglaków i uciśnij ziemię wokół rośliny. Drzewko po posadzeniu powinno rosnąć na takiej samej głębokości jak w dotychczasowej donicy, ewentualnie 0,5-1 cm głębiej.
- Porządnie podlej choinkę, następnie wyściółkuj podłoże dookoła drzewka kilkucentymetrową warstwą przekompostowanej kory sosnowej.
Gotowe!
Jeśli jako bożonarodzeniową choinkę wybrałeś karłową odmianę iglaka, taką jak świerk ‘Conica’, możesz kontynuować uprawę drzewka w donicy, na przykład ustawionego na tarasie.
.
Podsumowując
Na koniec obiecana skrócona wersja przepisu pt. „Co zrobić, aby choinka po świętach przyjęła się w ogrodzie”:
- Kup niewielką choinkę w dużej donicy.
- Przez kilka dni przechowaj ją w chłodnym pomieszczeniu.
- W mieszkaniu ustaw choinkę z dala od źródeł ciepła i okazjonalnie podlewaj.
- Kilka dni po świętach ponownie przenieś choinkę do chłodnego pomieszczenia
- Gdy gleba w ogrodzie rozmarznie, przesadź choinkę z donicy do gruntu.
- Najciekawsze betonowe ozdoby do ogrodu - 21 listopada 2024
- Zimowanie roślin w szklarni z poliwęglanu - 19 listopada 2024
- Stare rzeczy w ogrodzie , czyli busem przez polskie ogrody SEZON 7 – OGRÓD 17 - 15 listopada 2024