Choinka do ogrodu – jaką wybrać?

Choinka do ogrodu 0

Żywa choinka w doniczce przesadzona po świętach do ogrodu, pozostanie w nim już na stałe, dlatego warto dobrze przemyśleć wybór gatunku i odmiany iglastego drzewka. W tym poście postaram się pomóc Ci podjąć decyzję, jaką choinkę wybrać do ogrodu.

Grudzień to okres intensywnych przygotowań do świąt. Podstawowy dylemat to wybór choinki: sztuczna czy żywa? A jeśli żywa, to cięta czy w doniczce? Odpowiedź na to pytanie możesz znaleźć w tym poście wraz ze szczegółowym uzasadnieniem.

Tym razem chciałbym skupić się na choinkach żywych w donicach, które według mnie najbardziej pasują do atmosfery Bożego Narodzenia. Zresztą mają kilka ewidentnych zalet:

 1.  Pięknie pachną – żywe choinki w donicach roztaczają leśny aromat igliwia, który nieodmiennie kojarzy mi się ze świętami.
 2.  Prawie nie gubią igieł – żywe choinki w donicach, ustawione z dala od źródeł ciepła (kaloryferów, kominków itp.) i okazjonalnie podlewane, zachowują świeży wygląd i prawie nie gubią igliwia w przeciwieństwie do ciętych choinek.
 3.  To inwestycja na lata – żywe choinki w donicach można wiosną przesadzić do gruntu i cieszyć się nimi przez wiele kolejnych sezonów. Ponieważ iglaki są z reguły bardzo długowieczne, doniczkowa choinka przesadzona do ogrodu przy odrobinie szczęścia przetrwa pokolenia.

Jak widzisz, wybór żywej choinki w donicy to zaskakująco poważna sprawa. W szkółkach, centrach ogrodniczych, a nawet na targowiskach w okolicach Bożego Narodzenia oferowane są różne gatunki i odmiany drzew iglastych, w różnych rozmiarach oraz cenach. 

Uwaga: żywe choinki w szkółkach są zwykle uprawiane w gruncie, a dopiero w okresie przedświątecznym wykopywane i przesadzane do donic. Ten zabieg wiąże się z dużym ryzykiem uszkodzenia korzenia i jest dla drzewka stresujący. Aby choinka miała jak największe szanse przyjąć się po przesadzeniu do ogrodu, najlepiej wybrać stosunkowo małe drzewko (1,5-2 m wysokości), rosnące w jak największej donicy.

.

O tym, jak i kiedy przesadzić żywą choinkę z donicy do ogrodu, postaram się napisać więcej już niedługo, w osobnym poście. Tymczasem skupię się na zasadniczym temacie:

Jaką choinkę wybrać do ogrodu?

Wybór żywych drzewek iglastych w donicach jest spory. Jeśli choinka ma w przyszłości trafić na stałe do ogrodu, koniecznie zwróć uwagę nie tylko na gatunek, ale także odmianę. Dlaczego to takie ważne, przekonasz się już za moment, porównując najpopularniejszych kandydatów na żywe choinki.

 1.  Świerk pospolity (Picea abies)

To pospolity, rodzimy gatunek, a jednocześnie najpopularniejsze świąteczne drzewko. Jego zaletą jest swojski wygląd, żywozielona barwa igieł oraz stosunkowo niska cena. Świerk pospolity o wysokości ok. 1 m, posadzony w donicy, kosztuje w granicach 40-80 zł, zależnie od producenta i miejsca zakupu.

Świerk pospolity posiada regularny stożkowy pokrój oraz ciemnozielone, krótkie (1-2cm), kłujące igły osadzone gęsto na pędach. 

Choinka do ogrodu 1

Jego zasadniczą wadą jest wrażliwość na ciepło panujące w pomieszczeniach. W temperaturze powyżej 20 stopni Celsjusza zaczyna szybko zrzucać igły, a po 2-3 tygodniach może doszczętnie wyłysieć. Poza tym typowy świerk pospolity to niebosiężne drzewo, osiągające do 50 m wysokości i 2 m średnicy pnia. 

Choinka do ogrodu 2

.

Jako choinkę do ogrodu, zwłaszcza niewielkiego, lepiej wybrać karłowe odmiany tego gatunku. Do odmian, które mimo powolnego tempa wzrostu zachowują stożkowy pokrój, należą m.in.:

‘Cupressina’, o powolnym tempie wzrostu oraz zwartym, wąskostożkowym pokroju. Po wielu latach osiąga do 10 m wysokości i tylko 1,5 m średnicy.

Choinka do ogrodu 3

Końca’ o jasnej barwie młodych, wiosennych przyrostów, dorastająca do około 10 m.

Choinka do ogrodu 4

‘Will’s Zwerg’ to karzełek o zwartym, stożkowym pokroju i maksymalnym wzroście do 2-3 m.

Choinka do ogrodu 5

Frohburg’ – płacząca odmiana o wąskim pokroju i zwisających pędach. Po 10 latach dorasta do 2-3 m, a docelowo osiąga około 5 m wysokości.

Choinka do ogrodu 6

.

Wspomnę również, że post możesz zobaczyć także w wersji filmowej, w której głosu udziela moja 18- letnia Córka:

.

 1. Świerk kłujący (Picea pungens)

Świerk kłujący, nazywany srebrnym, posiada sztywne, bardzo kłujące igły o długości 2-3 cm, zależnie od odmiany niebieskozielone, sine, szaroniebieskie lub srebrzyste. W lasach Ameryki Północnej dorasta do ponad 30 m, w Polsce zwykle kończy wzrost przy 15-20 m, więc, tak czy inaczej, jest potężnym drzewem. 

Choinka do ogrodu 20

Dość dobrze znosi suche, zanieczyszczone powietrze, dlatego w miastach sprawdzi się lepiej od rodzimego świerka pospolitego. Pachnie mniej intensywnie, za to w pomieszczeniu dłużej zachowuje igły. 

Choinka do ogrodu 21

.

Jako choinka do małego ogrodu lepiej sprawdzą się słabiej rosnące odmiany, takie jak:

‘Baby Blue Eyes’ – w wieku 20 lat dorasta do ok. 3 m. Ma bardzo gęstą, regularną, stożkową koronę i intensywnie srebrzystoniebieskie igły.

Choinka do ogrodu 22

‘Iseli Foxtail’  – dorasta do 5 m wysokości i 1,5-2 m średnicy. Ma srebrzyste igły o różnej długości oraz luźny, dość nieregularny, ale w zarysie stożkowy pokrój. 

Choinka do ogrodu 23

‘Thuem’ – ma bardzo gęsty, szerokostożkowy pokrój i srebrnobłękitne igły. Kończy wzrost przy ok. 3 m wysokości i 1 m średnicy.

Choinka do ogrodu 24

Montgomery’ – rośnie powoli, po 10 latach osiąga 1,5 m wysokości, a docelowo dorasta do 3-4 m wysokości i 1-2 m średnicy.

Choinka do ogrodu 25

Białobok’ po wielu latach dorasta do około 5 m wysokości i 3 m średnicy. Wiosną jego ozdobą są intensywnie kremowożółte młode przyrosty, wyraźnie odróżniające się od srebrzystoniebieskich starszych igieł.

Choinka do ogrodu 26

.

Zanim przejdziemy dalej, polecam Ci podręcznik mojego autorstwa “Jak przejść z ogrodem na TY?”.

To prawdziwa gratka nie tylko dla tych, którzy są dumnymi właścicielami ogrodów, działek czy domów, ale i tych, którzy dopiero myślą o ich zakupie lub budowie. W podręczniku odnajdziesz wszystkie odpowiedzi na najbardziej nurtujące Cię pytania, które będą Ci towarzyszyły od poszukiwań działki do urządzenia lub przebudowy ogrodu. To jedyne opracowanie, które jeszcze bardziej szczegółowo niż na blogu, w prosty, praktyczny i oparty na przykładach sposób, tłumaczy zawiłe sprawy geodezyjne, granic działek i problemów z tym związanych, niwelacji terenu i samodzielnego, kompleksowego zaprojektowania i wykonania ogrodu.

Choinka do ogrodu 100

Jestem przekonany, że podręcznik pomoże Ci nie tylko rozwiązać szereg problemów, ale również może przyczynić się do oszczędności Twojego czasu, nerwów i pieniędzy.

.

 1. Świerk serbski (Picea omorica)

Ma malowniczy wąskostożkowy pokrój z łukowato wygiętymi gałązkami. Soczyście zielone, niekłujące igły dzięki białym paskom od spodu wydają się posrebrzone, do tego roztaczają żywiczny aromat. Już kilkuletnie okazy tego gatunku zawiązują bardzo dekoracyjne fioletowobrązowe szyszki, które długo utrzymują się na drzewie jako naturalne bombki. 

Choinka do ogrodu 30

Choinka do ogrodu 31

Świerk serbski dobrze znosi miejskie warunki i jest niewymagający co do podłoża. Jest jedno „ale”: rośnie szybko, w starszym wieku osiągając do 20 m wysokości.

Choinka do ogrodu 32

‘Pendula’ to płacząca odmiana o gałęziach zwisających wzdłuż pnia i koronie jeszcze węższej niż u formy botanicznej świerka serbskiego. W związku z tym zajmuje mniej miejsca w ogrodzie, mimo równie silnego wzrostu wzwyż.

Choinka do ogrodu 33

.

 1.  Świerk biały (Picea glauca)

Jego charakterystyczną cechą są krótkie, delikatnie kłujące igły wyrastające wokół pędów. W ogrodach zrobił karierę, ale rzadko występuje w roli bożonarodzeniowej choinki. Trzeba przyznać, że na zewnątrz czuje się o niebo lepiej niż w domu. Gatunek w naturze dorasta do 10-15 m, ale w uprawie dominują karłowe odmiany. Zwłaszcza ‘Conica’ o regularnym, stożkowym i gęstym pokroju i soczyście zielonych igłach, która w wieku 10 lat osiąga zaledwie 1 m wysokości. To urocza filigranowa choinka, idealna na taras oraz do małego ogrodu. 

Choinka do ogrodu 40

Choinka do ogrodu 41

Choinka do ogrodu 42

Choinka do ogrodu 43

Choinka do ogrodu 44

Choinka do ogrodu 45

Choinka do ogrodu 46

.

 1. Jodła kaukaska (Abies nordmanniana)

Jest często uznawana za ideał świątecznej choinki. Pod względem trwałości bije świerki na głowę ze względu na dużą wytrzymałość na suche, ciepłe warunki panujące w pomieszczeniach. Ma elegancki, gęsty pokrój idealnego stożka. Igły są długie, miękkie w dotyku, mają świeżą, szmaragdową barwę, nie kłują i bardzo długo nie opadają. Niestety, są prawie bezwonne, więc jodłowa choinka nie wniesie ze sobą leśnego aromatu. Najlepiej czuje się w dość wilgotnej, żyznej glebie o kwaśnym odczynie, nie boi się wiatru ani mrozu. Jodła kaukaska to choinka polecana do większego ogrodu. Wzrost w pierwszych latach po posadzeniu w ogrodzie jest dość wolny, ale wyraźnie przyspiesza, gdy drzewko się zadomowi. W ogrodach jodła kaukaska osiąga zwykle około 15 m wysokości, a w korzystnych warunkach nawet dwa razy tyle. Wybór odmian jest niewielki, zresztą karłowe formy tego gatunku przeważnie tracą piramidalną sylwetkę na rzecz krzaczastego, kulistego pokroju.

Choinka do ogrodu 50

Choinka do ogrodu 51

Choinka do ogrodu 52

.

Rabata ziołowa przy grillu? Rabata ziołowa do ugaszenia pragnienia? Zioła do nadaniu smaku wodzie i herbacie? Zioła jako ozdoby skalniaków? Ziołoterapia w kąciku wypoczynkowym? Doniczka z ziołami jako niezbędnik przy grillu? Rabata ziołowa na szybki efekt wizualny? Zioła na balkonie? Zioła dla zdrowia? Zioła – kwiaty? Interesują Cię te tematy?

Choinka do ogrodu 101

.

 1.  Jodła korańska (Abies koreana)

To prawdziwa piękność! Ma zwarty, bardzo regularny pokrój stożka z gałęziami ułożonymi poziomo w wyraźne piętra. To doskonały wybór do małego ogrodu ze względu na kompaktowy wzrost, wynoszący u 30-letnich drzew zaledwie 5-6 m. Wzrok przyciągają dwubarwne igły z kredowobiałym spodem oraz ozdobne fioletowe szyszki sterczące pionowo z gałęzi jak świeczki. Pojawiają się już u młodych egzemplarzy tego gatunku. 

Choinka do ogrodu 60

Choinka do ogrodu 61

Choinka do ogrodu 62

Choinka do ogrodu 63

Choinka do ogrodu 64

Silberlocke’ to szczególnie lubiana odmiana jodły koreńskiej. Ma skręcone igły, demonstrujące białe spody. W efekcie drzewko wygląda jak posrebrzone. 

Choinka do ogrodu 65

Choinka do ogrodu 66

Jodła koreańska wymaga żyznej, wilgotnej gleby, za to dobrze znosi suche powietrze i jest w pełni mrozoodporna. Posiada całe mnóstwo miniaturowych odmian, często szczepionych na pniu, których wygląd w niczym nie przypomina klasycznej choinki.

.

 1.  Jodła jednobarwna (Abies concolor)

Inna nazwa tego gatunku to jodła kalifornijska. Należy do czołówki iglaków polecanych do sadzenia w warunkach miejskich. Nic dziwnego: dobrze rośnie nawet na suchych, piaszczystych glebach, nie szkodzą jej zanieczyszczenia powietrza, niedobory opadów, upały ani siarczyste mrozy. W pomieszczeniach jako domowa choinka jest równie wytrzymała: praktycznie nie traci igieł, nawet jeśli stoi w pobliżu grzejnika!

Choinka do ogrodu 70

Choinka do ogrodu 71

Choinka do ogrodu 72

Cechą rozpoznawczą tego gatunku są bardzo długie igły (do 7-8 cm) wygięte ku górze, obustronnie szarozielone lub niebieskawe. Korona drzewa jest regularna, stożkowa, ugałęziona gęsto od samego dołu. Odmiany o tempie wzrostu typowym dla gatunku w wieku 30 lat dorastają do 10-12 m.

Choinka do ogrodu 73

‘Compacta’ rośnie powoli, w starszym wieku osiąga do 2-3 m wysokości, a przy tym zachowuje szerokostożkowy pokrój. To cenna choinka do małego, miejskiego ogrodu.

Choinka do ogrodu 74

.

 1.  Jodła szlachetna (Abies procera)

To olbrzym, jako choinka adekwatny raczej do dużego ogrodu. W naturze osiąga aż 80 m wysokości, w Polsce przy docelowym wzroście 20-25 m i tak robi (dosłownie) ogromne wrażenie. Ma tępe, sztywne igły ułożone na pędach spiralnie i bardzo gęsto. 

Choinka do ogrodu 80

Glauca’ to odmiana o srebrnoniebieskich igłach i docelowej wysokości około 8-10 m. Ze względu na wolniejszy wzrost jako choinka do ogrodu sprawdza się lepiej od typowej formy tego gatunku. Drzewo o grubych, sztywnych pędach zachwyca wykwintną urodą, jednak największe wrażenie robią olbrzymie szyszki osiągające nawet 25-30 cm długości!

Jodła szlachetna jest wymagająca: niezbędne jest słoneczne, zaciszne stanowisko oraz lekko kwaśna, żyzna gleba bogata w próchnicę, stale umiarkowanie wilgotna, ale jednocześnie przepuszczalna.

Choinka do ogrodu 81

Choinka do ogrodu 82

Choinka do ogrodu 83

Choinka do ogrodu 84

.

Myślisz o wyjątkowym, ciepłym i klimatycznym domu w cenie kawalerki?

Choinka do ogrodu 102

.

Podsumowując

Choinka do ogrodu nie musi być klasycznie zielona, za to powinna mieć rozmiary adekwatne do wymiarów posesji, a do tego tolerować warunki, w jakich przyjdzie jej rosnąć.

Choinka do ogrodu 90

Choinka do ogrodu 91

Na szczęście wybór gatunków i odmian drzew iglastych o stożkowym pokroju „typowej choinki” jest duży. A Ty jaką choinkę zaprosisz do swojego ogrodu na święta?

Cześć! 👋
Zapisz się do naszego newslettera!

Zapisz się do naszego newslettera! Odbierz e-book Zioła dla zdrowia

Nie wysyłamy SPAMu, przeczytaj naszą politykę prywatności aby dowiedzieć się więcej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *