Plastik i masowo produkowane błyskotki odchodzą do lamusa – obecnie na czasie są naturalne ozdoby świąteczne. Możesz je wykonać z darów ogrodu: przykładem są lampiony z miechunki. Specjalnie dla Ciebie opisałem i zilustrowałem, jak je zrobić, krok po kroku.
Obok choinki, bombek, gwiazd i Mikołajów do nieodzownych świątecznych dekoracji należą różnego rodzaju światełka. Nic dziwnego: grudzień to na północnej półkuli najciemniejszy miesiąc. Dni trwają tylko po kilka godzin, a noce wloką się w nieskończoność. Światełka rozjaśniające mrok stanowią o tej porze roku bezcenne iskierki nadziei i radości.
.
Warto wiedzieć
22 grudnia przypada przesilenie zimowe, czyli najkrótszy dzień i najdłuższa noc w roku. W dawnych tradycjach ludów północy uznawano ten czas za okazję do świętowania odradzania się słońca lub, innymi słowy, zwycięstwa światła nad ciemnością. Stąd wywodziły się rzymskie Saturnalia, perska Noc Yalda, germańskie Święto Jul i słowiańskie Szczodre Gody, a być może także data obchodów Bożego Narodzenia. Od tego momentu dni ponownie się wydłużają, a wraz z nimi przybywa nadziei i optymizmu.
.
Wracając do światełek: jakiś czas temu opisałem, jak oryginalnie oświetlić ogród na święta Bożego Narodzenia. Tym razem dla odmiany pokażę Ci prosty sposób, jak wykonać niezwykle efektowne naturalne ozdoby świąteczne z materiałów zebranych w ogrodzie. Mam na myśli girlandę lampionów z miechunki. Możesz ją zawiesić na choince lub osobno, np. nad wigilijnym stołem albo drzwiami salonu.
Zanim przejdę do opisu, jak zrobić tytułowe naturalne ozdoby świąteczne, kilka słów o ich głównym składniku, czyli miechunce.
Miechunka rozdęta (Physalis alkekengi) to bylina z rodziny psiankowatych, blisko spokrewniona z pomidorem. Jest całkowicie samowystarczalna: wystarczy posadzić jej kłącza w ogrodzie, dalej poradzi sobie sama i będzie się rozrastać z roku na rok. Jej białe kwiaty są średnio atrakcyjne, za to szybko zmieniają się w owoce otoczone niezwykle ozdobnymi rozdętymi kielichami. Przypominają jaskrawopomarańczowe lampiony i to właśnie z nich możesz zrobić naturalne ozdoby świąteczne.
.
Jeśli zamierzasz wykorzystać miechunkę do dekoracji, powinieneś ściąć owocujące pędy, zanim nadejdą jesienne deszcze, chłód i szaruga. Bez trudu je wysuszysz, rozwieszając związane w bukiet w suchym, przewiewnym miejscu. Ale nawet jeśli nie przygotowałeś zawczasu miechunek na naturalne ozdoby świąteczne, sprawa nie jest przegrana: miechunka pozostawiona w ogrodzie zachowuje dekoracyjność bardzo długo, bo aż do zimy. W grudniu masz jeszcze duże szanse zebrać miechunki wystarczające na chociaż jedną girlandę.
Pod wpływem warunków atmosferycznych ścianki kielicha pomiędzy nerwami mogą się wykruszyć, więc powstanie ażurowa „bombka”. Efekt jest niesamowity!
.
Lampiony z miechunki – potrzebne materiały
Lampki choinkowe (według mnie najlepsze będą białe),
kielichy miechunki (przynajmniej tyle, ile żaróweczek mają lampki),
nożyczki z cienkimi, ostrymi ostrzami,
klej winylowy lub uniwersalny szybkoschnący.
I to już wszystko, czego potrzebujesz, by wykonać naturalne ozdoby świąteczne. Dodatkowo przydadzą się stare gazety, papier lub cerata, czyli cokolwiek, czym zabezpieczysz miejsce pracy przed zabrudzeniem.
.
Jak zrobić lampiony z miechunki – wykonanie krok po kroku
Za pomocą nożyczek poodcinaj „lampioniki” miechunki od łodygi. Nie usuwaj szypułek!
Wytnij niewielki otwór wokół szypułki i, trzymając za jej koniec, wyjmij delikatnie ze środka rozdętego kielicha znajdującą się wewnątrz kulistą jagodę.
W ten sam sposób usuń owoce z wnętrza wszystkich kielichów miechunki.
Rozwiń sznur lampek na stole lub podłodze. Warto przykryć przedtem miejsce pracy, np. gazetami. Na każdą żaróweczkę nasadź pusty (bez owocu) kielich miechunki. W miejscu styku obu elementów (czyli obudowy żaróweczki i brzegów dziurki w kielichu) nałóż kroplę kleju.
Postępuj w ten sam sposób ze wszystkimi żaróweczkami w łańcuchu lampek. Pozostaw girlandę rozłożoną, aż klej porządnie zaschnie, stwardnieje i stanie się przeźroczysty.
.
Gotowe! Włącz lampki i ciesz się ciepłym światłem prześwitującym przez ścianki kielichów miechunki.
Naturalne ozdoby świąteczne możesz zawiesić na choince lub w dowolnym miejscu pomieszczenia jako girlandę lampionów. Jedno jest pewne: zrobią czarujące wrażenie na gościach i domownikach.
- Jak sadzić kwiaty cebulowe? - 3 października 2024
- Zielone ekrany z bluszczu – korzyści (nie tylko) dla deweloperów - 2 października 2024
- Kiedy sadzić żywopłot? - 1 października 2024