Jak oryginalnie oświetlić ogród na Święta Bożego Narodzenia?

80dba5e8fc64c641602638cce4b4170f
80dba5e8fc64c641602638cce4b4170f

Oświetlenie w ogrodzie to niezwykle ważny element, który o zmroku decyduje o jego klimacie. Mimo, że mamy już zimę, a wiele ogrodów pokrytych jest pierwszą warstwą śniegu, to umiejętnie podświetlone, mogą być również atrakcyjne. Dlatego również zimą warto inwestować w oświetlenie, a w okresie przedświątecznym zastanowić się, jak inaczej, oryginalnie oświetlić ogród na Święta Bożego Narodzenia.

Wiele osób nie przywiązuje do tego większej uwagi i koncentruje się na tradycyjnych, zawieszanych świetlnych łańcuchach. Jeśli jednak myślisz o tym, aby jakoś oryginalniej rozświetlić swój ogród czy taras na te najmilsze w roku Święta, a nie masz pomysłu, proponuję Ci zupełnie niespotykane rozwiązanie.

Zachęcam Cię więc do lektury postu, z którego dowiesz się, jak w świątecznym okresie oryginalnie oświetlić swój ogród.

Do jego stworzenia po raz kolejny zaprosiłem Anitę z Zielono mi tu, która w aranżowaniu przestrzeni ma większe ode mnie doświadczenie. Co więcej, jak już pewnie wiesz z pierwszego postu o donicach, to właśnie wspólnie z nią, już od kilku miesięcy staramy się zainspirować Cię, jak tworzyć atrakcyjne aranżacje roślinne w donicach. Jak je dobierać, czym się kierować, jak dobierać rośliny, podłoża i jak to wszystko ze sobą łączyć. Zapraszam więc do lektury naszego kolejnego postu, z którego tym razem dowiesz się właśnie tego, jak oryginalnie oświetlić ogród na Święta Bożego Narodzenia?

Oddaję głos wspomnianej Anicie, która jest główną autorką i narratorką tego projektu. Dalsza część postu to zatem jej słowa oraz jej szczegółowa instrukcja dla Ciebie….

.

Jak oryginalnie oświetlić ogród na Święta Bożego Narodzenia?

Tegoroczne Święta w moim ogrodzie będą chyba białe, bo śnieg pada nieprzerwanie od kilku dni. I chociaż zimę najbardziej lubię w górach, to nie mogę odmówić uroku ogrodowi pokrytemu śnieżną kołderką. Aby cieszyć się tym bajecznym widokiem również o zmroku, postanowiłam w tym roku podświetlić go w wyjątkowy sposób.

Oprócz tradycyjnych łańcuchowych lampek ledowych, znalazłam w sklepie internetowym modnedonice.pl fantastyczny produkt, który postanowiłam wykorzystać do świątecznej aranżacji ogrodu. To niezwykłe połączenie bardzo eleganckiej dekoracji i oświetlenia, a więc dwa produkty w jednym. Genialne rozwiązanie.

Jak więc oświetlić ogród na Święta Bożego Narodzenia?

Świąteczny klimat w moim ogrodzie, oprócz wielu innych dekoracji, wprowadzi po prostu świecąca choinka.

Podświetlana choinka LED to nowoczesna i bardzo stylowa dekoracja bożonarodzeniowa, która bije rekordy popularności w ostatnich latach. Świecące choinki to wysokiej jakości produkt i co warto podkreślić, od polskiego producenta!!! I to w bardzo atrakcyjnej w stosunku do zagranicznych marek cenie.

Te oryginalne podświetlane choinki dostępne są w trzech rozmiarach:

 • 60 cm
 • 100 cm
 • 140 cm

Wszystkie 3 rozmiary doskonale sprawdzą się zarówno w prywatnym domu czy ogrodzie, jak również w przestrzeni komercyjnej. Ja zdecydowałam się na średnią choinkę o wysokości 100 cm. Fantastycznie dekoruje mój ogród za dnia,

ale przede wszystkim świetnie doświetla ogród po zmroku.

Choinki są mrozoodporne. Myślę, że mogą stanowić piękną dekorację oraz oświetlenie w jednym i to przez całą zimę. Wybierając tego typu dekorację możesz zdecydować się na oświetlenie RGB sterowane pilotem lub bezprzewodowy moduł, który umożliwi umieszczenie lamp w ogrodzie czy na tarasie, bez konieczności podpięcia choinki do zasilania.

Właściwości i parametry choinki:

 • wysokość – 100cm
 • szerokość – 72 cm
 • grubość – 19 cm
 • kolor – biały
 • materiał – tworzywo sztuczne
 • mrozoodporność – tak
 • oświetlenie – LED 5W w standardzie
 • długość kabla – 2,9 m

Jeśli więc szukasz pomysłów jak oświetlić ogród na Święta Bożego Narodzenia, ta niecodzienna lampa w kształcie choinki sprosta Twoim wymaganiom, a dodatkowo wprowadzi miłą, świąteczną atmosferę.

W uzupełnieniu podświetlanej choinki, do świątecznej aranżacji ogrodu wykorzystałam inny produkt tego samego producenta, podświetlaną donicę OVO, w której dobrze komponuje się posadzona, prawdziwa choinka. Wybrałam świerk pospolity zakupiony w donicy, a więc z bryłą korzeniową. Został ozdobiony metalowymi sercami w kolorze czerwonym

oraz dużymi sosnowymi szyszkami, wprost z mojego ogrodu, zawieszonymi na jutowym sznureczku.

Całości dopełnia naturalistyczny wianek z mchu z szyszkami i rajskimi jabłuszkami w kolorze czerwonym.

Jak posadzić w donicy zakupioną choinkę?

Myśląc o tym aby posadzić w donicy prawdziwą jodłę, sosnę czy świerka, sprawdź przy zakupie czy przypadkiem nie jest cięty lub świeżo kopany. Istotne jest to, czy ma wykształconą bryłę korzeniową. Tylko dobrze ukorzenione drzewko ma szansę przetrwać w donicy do wiosny, a potem zostać przesadzone bezpośrednio do ogrodu, w odpowiednie dla siebie miejsce. W przypadku świerka musisz pamiętać, że to sporej wielkości drzewo, które stosunkowo szybko rośnie. Natomiast będąc przy pierwszym etapie, sadząc choinkę w donicy, nie zapomnij o zastosowaniu odpowiedniego podłoża.

Iglaki, również te w donicach, wymagają podłoża żyznego, o umiarkowanej wilgotności i kwaśnym odczynie, które znalazłam w ofercie KRONEN. Do wypełnienia donicy wybrałam więc ziemię dedykowaną do iglaków z włóknem torfowym.

Sadząc rośliny zimozielone w donicach nie zapomnij również o wyłożeniu wierzchniej warstwy korą o drobnej frakcji, która pełni funkcję nie tylko ozdobną, ale też dodatkowo zakwasza podłoże, co iglaki bardzo lubią, a przede wszystkim chroni je przed mrozem.

Jak zatem widzisz za pomocą tej prostej, dekoracyjnej lampy w kształcie choinki, możesz oryginalnie oświetlić ogród na Święta Bożego Narodzenia. A dodatkowa aranżacja w donicy, będzie stanowiła doskonałe uzupełnienie.

Reasumując, mam nadzieję, że przedstawiona propozycja dekoracji ogrodu na Święta, będzie dla Ciebie inspiracją i zmotywuje Cię do wykonania podobnej w swoim ogrodzie, abyś mógł cieszyć się pięknie oświetlonym ogrodem nie tylko na Święta, ale również przez całą zimę.

Myślę, że ta ciekawa świecąca choinka będzie prawdziwą gwiazdą wśród innych, świątecznych dekoracji. Zarówno za dnia

jak i nocą.

Zapraszam Cię do ostatniego postu w ramach wspólnego cyklu, który będzie publikowany jeszcze w grudniu. Pamiętaj o tym, a ja ze swej strony obiecuję, że dostarczę Ci kolejnych inspiracji, które w miesiącach zimowych urozmaicą oblicze Twojego ogrodu, tarasu lub balkonu. Oczywiście za sprawą donic oraz efektownych kompozycji i aranżacji roślinnych.

Tomasz Szostak

Cześć! 👋
Zapisz się do naszego newslettera!

Zapisz się do naszego newslettera! Odbierz e-book Zioła dla zdrowia

Nie wysyłamy SPAMu, przeczytaj naszą politykę prywatności aby dowiedzieć się więcej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *