Busem przez polskie ogrody SEZON 2 – OGRÓD 7 – część 2.

100 busem przez polskie ogrody ogrod 7 2019
100 busem przez polskie ogrody ogrod 7 2019

Mam nadzieję, że trafiłeś tu wprost z pierwszej części opowieści o „swobodnym i różnorodnym ogrodzie, a zatem jesteś na bieżąco z lekturą. Jeśli nie, koniecznie wróć ją uzupełnić.

Aby płynnie pójść dalej przypomnę Ci, że skończyliśmy na omawianiu ciekawych elementów, konkretnie byliśmy przy efektownych dodatkach, które są mocną stroną tego ogrodu. Zatem wróćmy do tego.

Efektowne dodatki

Siódmy odwiedzony ogród, jak już chyba zauważyłeś, zachwyca wieloma elementami. Szczególnie swoją naturalną formą i mnóstwem dodatkowych elementów. Ale to jeszcze nie wszystko, co mam Ci do pokazania. Bo jest tam jeszcze wiele innych, efektownych dodatków. Spójrz na wybrane z nich:

.

Kącik Partnera

Jak w każdym poście dotyczącym wizyt w ogrodach, także i tu wspomnę o bardzo ważnej dla projektu “Busem przez polskie ogrody” sprawie. Jeśli czytałeś o jego założeniach, wiesz pewnie, że odbywa się przy współudziale Partnerów, którzy obok tytułowego busa, stanowią główny element projektu.

I właściwie tylko dzięki temu możliwa jest jego realizacja. Tym bardziej, że od początku moim zamysłem było to, abym do ogrodów nie jechał z pustymi rękami i samym uśmiechem na ustach, ale również wziął coś, co temu kto mnie przyjmie, bardzo się przyda. I właśnie tym czymś jest „super paka” produktowa od Partnerów, którą zaraz zobaczysz.

Co więcej, drugim założeniem było też to, aby różne fajne produkty trafiały również do Czytelników tych właśnie postów, o czym dokładnie możesz przeczytać w zakładce projektu dotyczącej właśnie Partnerów. A zatem w poście dotyczącym wizyty w tym ogrodzie zobaczysz zarówno “pakę” zawiezioną do ogrodu, jak również “pakę” przygotowaną na konkurs.

Paczka produktowa

Paczka to oczywiście pojęcie umowne, bo tak naprawdę, jak w każdym z odwiedzonych ogrodów, było to kilka paczek, a właściwie toreb z produktami, a dodatkowo trochę produktów gnejsowych. Myślę, że to wszystko przyda się i znajdzie zastosowanie w odwiedzonym ogrodzie, a tym samym będzie miłą pamiątką dla Właścicieli.

Produktów, które pojechały ze mną busem było tak dużo, że nie sposób ich tu wszystkich wymienić. Stąd myślę, że najlepiej będzie, jak pokażę je na zdjęciach, zresztą podobnie jak zrobiłem to w relacjach z poprzednich ogrodów:

Kącik Partnera w praktyce

Jak w każdym z odwiedzonych ogrodów, tak i w tym przyszedł czas na wypróbowanie kilku produktów od Partnerów. Tak aby trochę się pobawić, a przy okazji zrobić coś pożytecznego, do tego na świeżym powietrzu i w ogrodzie. Tym bardziej, że tegoroczna edycja projektu ma w swojej formule coś takiego, że poza produktami, które zostawiam, mam ze sobą trochę dodatkowych, tak aby zaprezentować różnego rodzaju ciekawostki i nowości na rynku.

Na początek postawiliśmy na prace typowo ogrodnicze, a konkretnie wiosenne sianie i sadzenie. A do wysiania mieliśmy sałatę do uprawy w donicy oraz kwiaty na taśmie tzw. taniec kwiatów. Sianie w donicy zrobiliśmy w specjalnie dedykowanym podłożu uniwersalnym,

a taniec kwiatów powędrował na jedną z rabat Justyny. Myślę, że ostróżki, które wysialiśmy, niebawem fajnie się w nią wkomponują.

Dodatkowo wykorzystaliśmy pałeczki nawozowe do roślin zielonych, które idealnie przydały się do nasadzeń doniczkowych.

Po pracach związanych z sadzeniem, przyszedł czas na kilka innych spraw gospodarczych oraz pielęgnacyjnych. A zatem w ruch poszły narzędzia i maszyny, co mnie osobiście cieszy najbardziej. Na początek kilka przycinek trudno dostępnych, wysokich gałęzi, do których dobrał się sekator na wysięgniku.

Następnie oprysk środkiem na ćmę bukszpanową, takich właśnie okazałych bukszpanów. Oprysk oczywiście przy użyciu opryskiwacza, ale co najważniejsze z długą, teleskopową, trzymetrową lancą, która umożliwia dosięgnięcie naprawdę trudno dostępnych miejsc. A co dopiero gdybym wyjął pięciometrową, którą również miałem ze sobą.

Po opryskach nie mogłem sobie odmówić kilku prac sprzętem mechanicznym, a konkretnie akumulatorową dmuchawą, którą pozamiatałem chodnik przy japońskiej rabacie.

Następnie, używając tej samej baterii, w moje ręce weszły nożyce do żywopłotów, którymi zrobiłem użytek przy małej, bukszpanowej obwódce.

Do pełni ogrodowego szczęścia brakowało jeszcze tylko nawozu na trawniku, co też się stało za sprawą praktycznego, ręcznego siewnika.

Podczas prac nie mogło zabraknąć także malowania. Wybraliśmy więc puszkę z farbą w kolorze lawendowym, który powędrował na drewnianą kratkę, podporę dla roślin. A zatem zrobiliśmy kolejną praktyczną rzecz.

Natomiast na sam koniec ogrodowych zmagań, ustawiliśmy w ogrodzie przywiezioną przeze mnie szpilkę gnejsową, która pięknie wkomponowała się w wiosenną rabatę.

.

Co mnie zachwyciło w odwiedzonym ogrodzie?

Przede wszystkim to kolejna, ogromna dawka pozytywnej energii. Wynikająca z pozytywnego nastawienia Gospodarzy, którzy miło przyjęli mnie na swoim terenie.

Poza tym, pokazany ogród to kolejny przykład na to, że pomysłowość ludzka nie zna granic. Że można w ogrodzie zrobić cokolwiek się wymarzy, łącznie z tym, że można posiadać prawdziwe roślinne kolekcje.

Jak widziałeś na zdjęciach, w ogrodzie tym nie można się nudzić. Na każdym kroku jest coś, co przyciąga nie tylko wzrok, ale jest również atrakcją i zachętą do przebywania w tym miejscu. Jednak prawdziwy zachwyt wzbudzają przepiękne nasadzenia oraz duże bogactwo kolorów i odmian, którymi można byłoby obdzielić kilka innych ogrodów.

.

Co jest godne polecenia i przeniesienia do własnego ogrodu?

Jak wiesz, projekt „Busem przez polskie ogrody” ma nie tylko bawić, ale również inspirować i edukować, pokazując ciekawe wzorce, godne powielenia w innych ogrodach. Stąd każda wizyta w ogrodach projektu jest jednocześnie określoną dawką pomysłów, które warto powielać. Co więc warto wynieść z tego ogrodu?

 • Przede wszystkim przekonanie, że ogród można zaplanować i wykonać samemu. Nie trzeba do tego szczególnych predyspozycji, wystarczy trochę chęci, pomysłowości oraz zaangażowania. To takie ogólne stwierdzenie, które wynoszę właściwie z każdego odwiedzonego w projekcie ogrodu,
 • Aranżując ogród warto trzymać się swojego określonego wyznacznika, którym w tym ogrodzie są niezliczone ilości, pięknie kwitnących roślin. Warto również pokusić się o pewne specjalizacje, czyli wybrać sobie jeden lub kilka gatunków roślin i mieć je w wielu, różnych odmianach,
 • Nasadzenia warto przeplatać, czyli mieszać rośliny iglaste z liściastymi, kwitnącymi czy nawet jednorocznymi. Sprawi to, że ogród przez cały rok będzie ciekawy i nigdy nie stanie się „pusty”,
 • Warto ogrody ozdabiać. Do roślin dodawać inne elementy, ciekawie je komponując, sprawiając jednocześnie, że całość jest ciekawsza w odbiorze. Tak jak w tym ogrodzie gdzie ciekawie wyglądają np. liczne ozdoby,
 • W urządzaniu ogrodu warto stawiać na kolor. Nie tylko roślin, ale tak jak tu, również na kolor dekoracji,
 • Aranżując ogród warto również być konsekwentnym i trzymać się obranego kierunku. Tak jak w tym przypadku, gdzie powstał typowy ogród swobodny, naturalistyczny, przyjazny dla ludzi, ale również ptaków, owadów czy motyli,
 • Do dekoracji ogrodu, szczególnie w takim stylu, może posłużyć dosłownie wszystko. Każdy pozornie niepotrzebny przedmiot może być samodzielną dekoracją, albo np. stać się efektowną donicą,
 • I najważniejsze: tworząc ogród trzeba wykazać się pracowitością, a zarazem cierpliwością. Tak jak w tym przypadku, gdzie ogród to dzieło tworzone systematycznie przez kilkadziesiąt lat i trzy pokolenia domowników.

.

Weź udział w projekcie

Kończąc siódmą relację z odwiedzonego w roku 2019 ogrodu, zapraszam Cię do udziału w projekcie. Możesz to zrobić na różne sposoby, a tym samym dobrze się bawić i skorzystać z licznych atrakcji tzn.:

 • Zgłoś swój ogród do projektu. Jeśli Cię odwiedzę, otrzymasz zróżnicowany, atrakcyjny zestaw produktów od Partnerów. Więcej informacji znajdziesz w opisie projektu oraz regulaminie.
 • Czytaj posty z odwiedzanych ogrodów. W każdym z postów będzie specjalny konkurs, w którym do wygrania będą równie atrakcyjne produkty od Partnerów. Jeden z nich już poniżej.
 • Śledź na bieżąco strony projektu. Dlatego, że i tam będą pojawiały się niespodzianki. W szczególności polecam Ci podstrony: strona główna projektu, Partnerzy, ogrody, fajne niusy, tytułowy bus, gdzie dotarłem.

.

Konkurs

Zgodnie z powyższą informacją oraz ogólnymi założeniami projektu, każdy post z odwiedzonego ogrodu to konkurs i szansa na fajne nagrody. Tak jest zatem także w tym poście. Zapraszam!

Co jest do wygrania?

Od Firmy Vilmorin Garden super praktyczny zestaw, w skład którego wchodzą:

 • 6 miniogródków, czyli gotowych rozwiązań do domowej uprawy warzyw i ziół.
 • 3 nasiona na taśmie – idealne rozwiązanie do uprawy warzyw.
 • 11 nasion – łatwy wysiew, praktycznych aplikatorów z nasionami.
 • 4 ninikiełkowniki – gotowe zestawy do domowej uprawy kiełków.

Od Firmy Kronen super praktyczny zestaw, w skład którego wchodzą:

 • Ziemia do ziół – 20 litrów.
 • Ziemia do hortensji – 20 litrów.

Od Firmy Rolmarket.pl:

 • Hydrożel ogrodniczy.

Od Marki Altax Viva Garden! super praktyczny zestaw, w skład którego wchodzą:

 • Puszka farby – 250 mililitrów.
 • Praktyczny szablon do malowania.

Co zrobić aby otrzymać powyższy zestaw nagród?

Nic wielkiego. Pod postem, który ukaże 09 maja na facebook’u, na fanpage bloga, wykonać dwie sprawy:

 • pierwsza obowiązkowa, czyli napisać w komentarzu, co najbardziej spodobało Ci się w odwiedzonym ogrodzie albo dlaczego ten zestaw należy się właśnie Tobie? Komentarz możesz również zamieścić tu poniżej, pod postem.
 • druga nieobligatoryjna, aczkolwiek mile widziana, to udostępnić ten post. Bardzo zależy mi, aby zachęcić wiele osób do wspólnej zabawy.

I to wszystko. Spośród osób, które zamieszczą najciekawszy komentarz do 25 maja 2019r. w dniu 26 maja wybiorę zwycięzcę, którego ogłoszę w zakładce projektu Wyniki konkursów projektu.

Myślę, że zasady są proste. Zapraszam do zabawy i raz jeszcze do aktywnego uczestnictwa w całym projekcie.

Obserwuj regularnie strony projektu „Busem przez polskie ogrody” bo gwarantuję, że dużo będzie się tutaj działo! Jeśli możesz, udostępnij ten post, może ktoś również skorzysta z przedstawionych propozycji. A tymczasem do zobaczenia w kolejnym ogrodzie!

 

 

 

Cześć! 👋
Zapisz się do naszego newslettera!

Zapisz się do naszego newslettera! Odbierz e-book Zioła dla zdrowia

Nie wysyłamy SPAMu, przeczytaj naszą politykę prywatności aby dowiedzieć się więcej.

Join the Conversation

2 Comments

 1. says: Miki

  Niesamowity ogród z mnóstwem inspiracji.
  Urzeka w nim wszystko, ale prawdziwą perełką jest ta japońska altana.
  Podobają mi się również romantyczne zakątki i ogólnie tak duże bogactwo roślin.
  Dzięki Ci wielkie, że zadajesz sobie tyle trudu i odwiedzasz tak wspaniałe miejsca.

 2. says: Anna K-G

  Ogród nie od linijki a od serca, i to właśnie mi się w nim bardzo podoba. Różnorodność, barwność i fantazja, tak po krótce opisałabym ten ogród. Wspaniała altana, na pewno miło się w nij spędza czas, ale mnie bardziej urzekły kąciki do wypoczynku, sama trochę pół amatorsko pół profesjonalnie robię zdjęcia i z największą przyjemnością ustawiłabym tam zakochanych, małe dzieciaki czy dorosłych. Sama powolutku aranżuję w naszym ogrodzie takie kąciki, teraz szukam stolika i krzeseł które planuję ustawić nieopodal krzaka bzu który właśnie kwitnie i obłędnie pachnie, w przyszłym roku chciałabym tam pić kawę i czytać. Powstała już pierwsza ławeczka i są plany na drugą i stolik z palet nieopodal naszego hotelu dla zwierząt przy którym uwielbiają przesiadywać nasze dzieciaki i patrzeć na murarki które przylatują do dziurek w rdeście czy tych które wywierciłam w kawałkach drewna. Tak więc wiem ile czasu spędzam w naszym skromniutkim jeszcze ogrodzie i tym bardziej doceniam pracę włożoną w ten piękny ogród. Pozdrawiam serdecznie.

Leave a comment
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *