Aranżacja dużego ogrodu, czyli busem przez polskie ogrody SEZON 6 – OGRÓD 24

Aranżacja dużego ogrodu 1

“Busem przez polskie ogrody” to – jak zapewne już wiesz – duży projekt realizowany na blogu “Z ogrodem na TY”, który z racji swojej popularności kontynuowany jest już 6 rok. Tak, tak, dobrze napisałem. 6 rok! To naprawdę mnóstwo czasu, ogrodowych przygód, tysiące kilometrów i tyle samo przywiezionych pomysłów i inspiracji. A dowód? Ta piękna aranżacja dużego ogrodu, wykonana przez jedną, niezwykle kreatywną i pracowitą Osobę.

Dla porządku dodam, że głównym założeniem projektu jest cykl wizyt w ogrodach, czego efektem są pełne inspiracji posty i filmy. Natomiast ideą projektu jest propagowanie świadomego i pełnego pasji ogrodnictwa, ale równie istotne jest ukazanie, jak wiele radości może dać samodzielne gospodarowanie przydomową przestrzenią. Ponadto zaprezentowanie najciekawszych rozwiązań w zakresie dekoracji, architektury ogrodowej i nasadzeń roślinnych. Projekt ma jednocześnie edukować, bawić i motywować Czytelników bloga do świadomej i wzmożonej troski o własne ogrody.

A zatem to ogólne założenia, które kontynuuję już 6 rok. Natomiast jak wspomniałem, jednymi z działań są “pełne inspiracji posty”, czyli posty na blogu pokazujące odwiedzone ogrody i relacjonujące wizyty, które odbywam, odwiedzając przepiękne miejsca i spotykając się z ciekawymi ludźmi. Nie sposób tego wszystkiego nawet zapamiętać, ale możesz mi wierzyć, że były to już setki spotkań i ciekawych miejsc, które możesz zobaczyć w tym miejscu.

.

Ogród 24 – czyli aranżacja dużego, podgórskiego ogrodu

Jak pewnie już wiesz z wcześniejszych relacji, każdy z odwiedzonych ogrodów staram się na wstępie jakoś nazwać i zatytułować. Tak, aby na początku nastawić Cię na to, czego możesz się po nim spodziewać. Innymi słowy, staram się znaleźć jakąś główną cechę i wyróżnik danego miejsca, który zdecydowanie odróżnia go od pozostałych. I tak jest również w tym przypadku. A wyróżnikiem tego miejsca jest z całą pewnością duża, myślę że około hektarowa powierzchnia, co już samo w sobie, jest sporym wyzwaniem w urządzaniu ogrodu.

Aranżacja dużego ogrodu 2

Aranżacja dużego ogrodu 3

Ale aby tego było mało, ogród położony jest w terenach podgórskich, na stoku, co jest dodatkowym utrudnieniem w zagospodarowaniu. Tu jednak udało się to perfekcyjnie, o czym za chwilę się przekonasz.

Tymczasem wracając do ogólnych kulisów mojej dwudziestej czwartej, ostatniej wizyty w projekcie “Busem przez polskie ogrody” sezon 6 – 2023, na początek jak zwykle kilka spraw ogólnych, tak abyś wiedział, gdzie tytułowy bus dojechał. A dojechał do miejscowości Gorzanów położonej w województwie dolnośląskim, co na mapie wygląda następująco:

Aranżacja dużego ogrodu 4

Kolor czerwony to tradycyjnie miejsce skąd wyruszyłem, a ten jasno niebieski kwadrat z numerem 24, to właśnie lokalizacja dwudziestego czwartego ogrodu. Do pokonania miałem zatem niewielką odległość, około 70 kilometrów w jedną stronę. Na mapie widać również:

 • ciemnozielone kropki z numerami od 1 do 24, które obrazują wszystkie ogrody odwiedzone w sezonie 1 – 2018
 • niebieskie kwadraty z numerami od 1 do 24, które obrazują wszystkie ogrody odwiedzone w sezonie 2 – 2019
 • różowe kwadraty z numerami od 1 do 24, które obrazują wszystkie ogrody odwiedzone w sezonie 3 – 2020
 • fioletowe kwadraty z numerami od 1 do 24, które obrazują wszystkie ogrody odwiedzone w sezonie 4 – 2021
 • jasnozielone kwadraty z numerami od 1 do 24, które obrazują wszystkie ogrody odwiedzone w sezonie 4 – 2022

Myślę więc, że to ciekawe uzupełnienie. Natomiast będąc już w sezonie 2023, jak pewnie wiesz z wcześniejszych relacji, przyszedł czas na nową planszę, na której widoczne są wszystkie kolejne wizyty. Na ten moment już dwadzieścia cztery, z wszystkich, dwudziestu czterech ogrodów:

Aranżacja dużego ogrodu 5

Dodam, że powyższą mapę oraz planszę, na której zaznaczone są lokalizacje wszystkich odwiedzonych ogrodów, znajdziesz również w zakładce projektu Gdzie dotarłem w sezonie 2023?, a wszystkie wcześniejsze ogrody z lat 2018 – 2022, jak wspomniałem, znajdziesz w tym miejscu.

Wracając do wizyty, jak zawsze, bus zaparkował w ogrodzie, a ja miałem możliwość przywitać się z niezwykle sympatyczną Olą – Gospodynią tego miejsca.

Aranżacja dużego ogrodu 6

Aranżacja dużego ogrodu 7

Aranżacja dużego ogrodu 8

Z drugiej strony trudno sobie wyobrazić, aby ten charakterystyczny bus do ogrodu nie wjechał, a ja nie przywitał się z Gospodarzami. Tym bardziej, że mam szczęście trafiać na wyjątkowo miłe, otwarte i gościnne osoby, co miało miejsce również w tym przypadku.

.

Lokalizacja i układ ogrodu

Aranżacja dużego ogrodu, jak wspomniałem, to spore wyzwanie. Natomiast to „duże”, w tym tym przypadku ma naprawdę duże znaczenie. Bo tak naprawdę jest to powierzchnia, którą można obdzielić co najmniej kilka typowych ogrodów.

Mniej więcej na środku tego terenu posadowiony jest budynek mieszkalny, który w połączeniu z przyległymi do niego zabudowaniami gospodarczymi oraz posadowioną na przeciw stodołą, tworzy zamknięty, prostokątny kompleks z dużym, kamiennym dziedzińcem w jego wnętrzu.

Aranżacja dużego ogrodu 9

Aranżacja dużego ogrodu 10

Aranżacja dużego ogrodu 11

Aranżacja dużego ogrodu 12

Aranżacja dużego ogrodu 13

I skoro jesteśmy w tym miejscu zwróć, uwagę na różnice wysokości terenu, czyli drugi wspomniany wyróżnik tego miejsca. Stodoła, która z jednej strony zamyka dziedziniec, jest od niego o kilka metrów wyżej. Z jednej strony to spory kłopot, który jednak Gospodarze przekłuli w zaletę, aranżując przestrzeń murkami oporowymi i efektownymi, drewnianymi schodami.

Aranżacja dużego ogrodu 14

Aranżacja dużego ogrodu 15

Aranżacja dużego ogrodu 16

No dobrze. A gdzie ogród? Jest i zaraz do niego dojdziemy. Bo tak naprawdę otacza on wspomniany kompleks zabudowań, z każdej strony przybierając nieco inne formy.

.

Najważniejsze elementy ogrodu

Od pewnego czasu moje ogrodowe relacje staram się upraszczać tzn. zdecydowanie mniej w nich pisać. Tak będzie i tutaj, gdzie zdjęcia wyraźnie mają przewagę nad komentarzem. Powyżej skupiłem się na ogólnym przedstawieniu, z którego myślę, że coś już wstępnie udało Ci się wyciągnąć. Natomiast teraz dotarliśmy do właściwego miejsca tego postu, w którym jest jeszcze kilka elementów, na które chciałbym zwrócić szczególną uwagę.

Dodam, że ogród możesz obejrzeć również w relacji na moim kanale filmowym, gdzie spojrzysz na to wszystko jeszcze dokładniej:

.

Natomiast wracając do najważniejszych elementów. Ten duży ogród, który pojawił się na tegorocznej trasie busa w projekcie “Busem przez polskie ogrody”, to jak zwykle ogród inny od poprzednich. I o to właśnie chodzi, bo staram się aby każdy ogród był inny, miał w sobie inne elementy, zaskakiwał czym innym i dawał inne inspiracje.

Stąd ten ogród właśnie innymi elementami może Cię zaskoczyć. I dać Ci zupełnie inną garść inspiracji i pomysłów, które możesz przenosić do własnego ogrodu. Na uwagę zasługuje przede wszystkim tytułowy aspekt, czyli wyjątkowo udana aranżacja tego dużego ogrodu.

Cały obszar ma kilka wyraźnie odrębnych stref, które powstawały sukcesywnie, na przestrzeni kilkunastu lat. Tak najstarsza, to strefa frontowa, zlokalizowana pomiędzy wjazdem na posesję, a wspomnianym kompleksem zabudowań. Jej główną osią jest brukowany podjazd, który otaczają głębokie, dobrze skomponowane rabaty.

Aranżacja dużego ogrodu 17

Aranżacja dużego ogrodu 18

Aranżacja dużego ogrodu 21

Aranżacja dużego ogrodu 22

Aranżacja dużego ogrodu 23

Aranżacja dużego ogrodu 19

Ta frontowa część ogrodu rozciąga się oczywiście dalej i obejmuje całą, przednią część posesji, nazwijmy ją roboczo „przed budynkami”.

Aranżacja dużego ogrodu 24

Aranżacja dużego ogrodu 25

Aranżacja dużego ogrodu 26

Aranżacja dużego ogrodu 27

A skoro jesteśmy w tym miejscu to spójrz na otaczający posesję krajobraz, który optycznie przedłuża ten ogród i sprawia wrażenie, że nigdzie się nie kończy.

Aranżacja dużego ogrodu 28

Druga, główna strefa ogrodu to obszar za zabudowaniami,

Aranżacja dużego ogrodu 30

Aranżacja dużego ogrodu 31

który tak naprawdę można nazwać takim mini parkiem. Całość ma układ wyspowy co oznacza, że ta duża przestrzeń została poprzecinania obszernymi rabatami, tworzącymi takie właśnie wydzielone wyspy.

Aranżacja dużego ogrodu 32

Aranżacja dużego ogrodu 33

Aranżacja dużego ogrodu 34

Aranżacja dużego ogrodu 35

Aranżacja dużego ogrodu 36

Aranżacja dużego ogrodu 37

Aranżacja dużego ogrodu 39

Aranżacja dużego ogrodu 38

Zwróć uwagę na ciekawe kompozycje roślinne oraz dobrze rozwiązane stopniowanie. Najwyższe piętro tych rabat stanowią wysokie drzewa, głównie brzozy,

Aranżacja dużego ogrodu 40

Aranżacja dużego ogrodu 41

Aranżacja dużego ogrodu 42

Aranżacja dużego ogrodu 43

a poniżej zawiera się cała reszta, czyli kompozycje traw ozdobnych, krzewów i bylin.

Aranżacja dużego ogrodu 44

Aranżacja dużego ogrodu 45

Aranżacja dużego ogrodu 46

Aranżacja dużego ogrodu 47

Aranżacja dużego ogrodu 48

Aranżacja dużego ogrodu 49

Aranżacja dużego ogrodu 50

Aranżacja dużego ogrodu 52

Aranżacja tego dużego ogrodu, możesz mi wierzyć, naprawdę wykonana jest z pomysłem i dużą odwagą. Dlatego, że opanowanie takiej przestrzeni, a do tego jeszcze nadanie jej ciekawej formy, to duże wyzwanie. Oli udało się to perfekcyjnie i myślę, że najlepszą rekompensatą za ten trud, są te jesienne widoki, które podczas mojej wizyty, podkreślało momentami przebijające się zza chmur słońce.

Aranżacja dużego ogrodu 53

Aranżacja dużego ogrodu 54

Aranżacja dużego ogrodu 55

Aranżacja dużego ogrodu 56

Aranżacja dużego ogrodu 56a

Aranżacja dużego ogrodu 57

Ogród ma układ swobodny, rabaty są naturalne, brak tu jakiejkolwiek symetrii czy uporządkowanej formy. Podobnie jest z nasadzeniami, które jednak mimo swojej naturalności, są niezwykle uporządkowane i zdyscyplinowane.

Aranżacja dużego ogrodu 58

Aranżacja dużego ogrodu 59

Aranżacja dużego ogrodu 60

Aranżacja dużego ogrodu 61

Aranżacja dużego ogrodu 62

Aranżacja dużego ogrodu 63

Aranżacja dużego ogrodu 64

Aranżacja dużego ogrodu 65

Aranżacja dużego ogrodu 66

Aranżacja dużego ogrodu 67

Aranżacja dużego ogrodu 68

Aranżacja dużego ogrodu 69

Aranżacja dużego ogrodu 70

Aranżacja dużego ogrodu 71

I to jest chyba największym sukcesem Oli, projektantki i wykonawczyni tego ogrodu. Cały obszar, mimo tej dużej powierzchni, jest perfekcyjnie zadbany i wypielęgnowany. Kompozycje są przemyślane, rośliny umiejętnie dobrane i starannie prowadzone. A zatem jest to ogród kompletny, mający swój własny charakter, a jednocześnie dobrze wpisujący się w otaczający go krajobraz.

Aranżacja dużego ogrodu 72

Aranżacja dużego ogrodu 73

Aranżacja dużego ogrodu 74

Aranżacja dużego ogrodu 75

.

Kącik Partnera

Jak w każdym poście dotyczącym wizyt w ogrodach, także i tu wspomnę o bardzo ważnej dla projektu “Busem przez polskie ogrody” sprawie. Jeśli czytałeś o jego założeniach, wiesz pewnie, że odbywa się przy współudziale Partnerów, którzy obok tytułowego busa, stanowią główny element projektu.

Aranżacja dużego ogrodu 76

I właściwie tylko dzięki temu możliwa jest jego realizacja. Tym bardziej, że od początku moim zamysłem było to, abym do ogrodów nie jechał z pustymi rękami i samym uśmiechem na ustach, ale również wziął coś, co temu kto mnie przyjmie, bardzo się przyda. I właśnie tym czymś jest „super paka” produktowa od Partnerów, którą zaraz zobaczysz. I co ważne, podobną otrzymasz, jeśli przyjadę do Twojego ogrodu w sezonie 2023. Zapraszam do zgłoszenia na adres, który znajdziesz w zakładce kontakt.

Paczka produktowa

Paczka to oczywiście pojęcie umowne, bo tak naprawdę, jak w każdym z odwiedzonych ogrodów, było to kilka paczek, a właściwie toreb z produktami, a dodatkowo trochę produktów kamiennych. Myślę, że to wszystko co przywiozłem w kwietniu przyda się i znajdzie zastosowanie w odwiedzonym ogrodzie, a tym samym będzie miłą pamiątką dla Oli.

Produktów, które pojechały ze mną busem było tak dużo, że nie sposób ich tu wszystkich wymienić. Stąd myślę,2 że najlepiej będzie, jak pokażę je na zdjęciach, zresztą podobnie jak robiłem to we wszystkich relacjach z poprzednich ogrodów:

Aranżacja dużego ogrodu 77

Aranżacja dużego ogrodu 78

Aranżacja dużego ogrodu 79

Aranżacja dużego ogrodu 80

Aranżacja dużego ogrodu 81

Aranżacja dużego ogrodu 82

Aranżacja dużego ogrodu 83

Aranżacja dużego ogrodu 84

Aranżacja dużego ogrodu 85

Aranżacja dużego ogrodu 86

Aranżacja dużego ogrodu 87

.

Co mnie zachwyciło w odwiedzonym ogrodzie?

Przede wszystkim, jak w każdym odwiedzonym ogrodzie, niezwykle miłe przyjęcie oraz serdeczna atmosfera. To pozwala mi na fajną pracę i swobodne zbieranie materiałów zdjęciowych.

Poza tym pokazany ogród to kolejny przykład na to, że pomysłowość ludzka nie zna granic. Że można w ogrodzie zrobić cokolwiek się wymarzy, mieć swój własny styl i urządzać przestrzeń według swojego pomysłu. Aranżacja tego dużego ogrodu udowadnia także, że jeśli tylko się chce, nic nie może być przeszkodą. Tak jak w tym przypadku, ani duża powierzchnia, ani pochyły teren. To, co pozornie jest niedogodnością, tu zostało zamienione w zaletę. I dzięki temu powstał duży, spójny i bardzo ciekawy ogród.

.

Co jest godne polecenia i przeniesienia do własnego ogrodu?

Jak wiesz, projekt „Busem przez polskie ogrody” ma nie tylko bawić, ale również inspirować i edukować, pokazując ciekawe wzorce, godne powielenia w innych ogrodach. Stąd każda wizyta w ogrodach projektu jest jednocześnie określoną dawką pomysłów, które warto powielać. Co więc warto wynieść z tego ogrodu?

 • Przede wszystkim przekonanie, że ogród można zaplanować i wykonać samemu. Nie trzeba do tego szczególnych predyspozycji, wystarczy trochę chęci, pomysłowości oraz zaangażowania. To takie ogólne stwierdzenie, które wynoszę właściwie z każdego odwiedzonego w projekcie ogrodu.
 • Aranżując ogród warto trzymać się swojego określonego wyznacznika, którym w tym wypadku jest naturalność, ale połączona z porządkiem i dyscypliną.
 • Warto także szanować to, co często w terenie zastajemy. Tak jak w tym przypadku, gdzie Gospodarze zachowali istniejące zabudowania, i nadając im drugie życie, z dbałością o detale, wkomponowali je w swoje ogrodowe założenia.

Aranżacja dużego ogrodu 88

.

Weź udział w projekcie

Kończąc dwudziestą czwartą, ostatnią relację z odwiedzonego w roku 2023 ogrodu, zapraszam Cię do udziału w projekcie w sezonie kolejnym. Możesz to zrobić na różne sposoby, a tym samym dobrze się bawić i skorzystać z licznych atrakcji tzn.:

 • Zgłoś swój ogród do projektu. Jeśli Cię odwiedzę w roku 2024, otrzymasz zróżnicowany, atrakcyjny zestaw produktów od Partnerów, podobny jak widziałeś powyżej. Więcej informacji znajdziesz w opisie projektu oraz regulaminie.
 • Czytaj posty z odwiedzanych ogrodów. W każdym z postów znajdziesz garść inspiracji, które możesz przenieść do własnego ogrodu.
 • Śledź na bieżąco strony projektu. Dlatego, że i tam będą pojawiały się niespodzianki. W szczególności polecam stronę główną projektu, skąd przejdziesz do wszystkich ważnych podstron.

Obserwuj regularnie strony projektu „Busem przez polskie ogrody” bo gwarantuję, że dużo będzie się tutaj działo! Jeśli możesz, udostępnij ten post, może ktoś również skorzysta z przedstawionych propozycji. A tymczasem do zobaczenia w kolejnym ogrodzie.

Cześć! 👋
Zapisz się do naszego newslettera!

Zapisz się do naszego newslettera! Odbierz e-book Zioła dla zdrowia

Nie wysyłamy SPAMu, przeczytaj naszą politykę prywatności aby dowiedzieć się więcej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *