Sadzonki z odkrytym systemem korzeniowym są tańsze niż doniczkowane, jednak aby się przyjęły, podczas sadzenia wymagają szczególnej uwagi. Jak sadzić krzewy z odkrytym korzeniem i co zrobić, żeby na pewno się przyjęły – pokażę Ci w tym poście.
Mówi się, ze ogród to studnia bez dna. Poniekąd to prawda: zakup roślin i ich pielęgnacja zawsze wiążą się z pewnymi wydatkami. Z drugiej strony, te wydatki da się na wiele sposobów ograniczyć. Przykładem może być zakup sadzonek z odkrytym systemem korzeniowym zamiast doniczkowanych.
.
Sadzonki z odkrytym korzeniem – wady i zalety
Sadzonki z gołym korzeniem to potoczne określenie młodych drzew i krzewów sprzedawanych bez podłoża otaczającego system korzeniowy. Aby zapobiec przesychaniu, ich korzenie są zwykle owinięte folią, włókniną lub innym materiałem. Często pod spodem umieszcza się ponadto nieco wilgotnego lekkiego substratu.
- Niska cena – to ich podstawowa zaleta. Rezygnacja z pojemnika z ziemią pozwala ograniczyć koszty transportu i przechowywania, dlatego sadzonki z odkrytym korzeniem są tańsze niż doniczkowane – zdarza się, że nawet kilkukrotnie.
- Stres dla rośliny – mimo prowizorycznego „opakowania” odkryte korzenie są podatne na wysychanie i uszkodzenia podczas transportu. Z tego powodu wzrasta ryzyko, że sadzonka się nie przyjmie.
Jeśli tańsza sadzonka po posadzeniu zamiast ruszyć do życia, zmarnieje, nie ma mowy o oszczędności. Dlatego trzeba zrobić wszystko, by ułatwić jej aklimatyzację w nowym miejscu. Kluczowe znaczenie mają termin oraz sposób sadzenia.
.
Kiedy sadzić drzewka i krzewy z gołym korzeniem?
Sadzenie roślin z odkrytym systemem korzeniowym ma sens tylko w dwóch terminach:
- Wiosną, gdy nadal znajdują się w okresie spoczynku lub dopiero się z niego budzą
- Jesienią, gdy zapadają w zimowy letarg
Można to porównać do narkozy przed operacją: gdy pacjent śpi, zabieg jest dla niego mniej stresujący i w związku z tym lepiej go znosi. Z roślinami jest podobnie.
Im krócej roślina będzie musiała „świecić gołym korzeniem”, tym mniej odbije się to na jej kondycji, Dlatego bardzo ważne, by nowo zakupiona sadzonka jak najszybciej trafiła do gruntu lub doniczki z podłożem.
.
Warto wiedzieć
Niektóre rośliny, a właściwie całe ich grupy, wyjątkowo źle przyjmują się sadzone z gołym korzeniem. W ich przypadku zwykle lepiej zdecydować się na sadzonki w doniczkach.
- Zimozielone (iglaste i liściaste) – nawet zimą nie przerywają wegetacji, a jedynie ją spowalniają. Z tego powodu naruszenie lub przeschnięcie korzeni może poważnie osłabić ich kondycję.
- Starsze – duże rośliny, które od ładnych paru lat rosły w gruncie, mają duży, rozbudowany system korzeniowy. Praktycznie nie da się go wykopać w całości, odcięcie lub naderwanie części korzeni jest nieuniknione.
- Rośliny o głębokich, palowych korzeniach lub o systemie korzeniowym płytkim, ale bardzo szerokim – powód jest ten sam, co w przypadku starszych okazów. Konia z rzędem temu, kto wykopie takie korzenie w nienaruszonym stanie.
- Rośliny, które już rozpoczęły wegetację – ciepła wiosna lub przechowywanie w pomieszczeniu wybudzają sadzonki z letargu. Jeśli wypuszczą listki przed posadzeniem, ale ich korzenie są gołe i nie mają dostępu do wody, szanse przeżycia maleją z każdym dniem.
Jest ryzyko, jest zabawa! To, że powyższe grupy roślin nie lubią być sadzone z gołym korzeniem, nie oznacza, że taka akcja nie ma szans powodzenia. Trzeba im jedynie nieco pomóc na starcie.
.
Jak wspomóc regenerację korzeni, aby sadzonki lepiej się przyjęły?
Sadzonki z gołym korzeniem to niemal zawsze rośliny „kopane z gruntu”. W związku z tym ich przeprowadzkę do Twojego ogrodu można porównać do przesadzania, w mocno wydłużonej wersji. Już na etapie wykopywania w szkółce przeważnie dochodzi uszkodzenia części korzeni. Ponadto istnieje ryzyko uszkodzeń podczas transportu oraz przesuszenie w czasie przechowywania. Dlatego najlepsze, co możesz zrobić dla tego rodzaju sadzonek, to pomóc im zregenerować system korzeniowy. Najłatwiej jest to zrobić w podobny sposób, co w przypadku „zwykłego” przesadzania – stosując ukorzeniacz.
19
.
Jak sadzić krzewy z odkrytym systemem korzeniowym krok po kroku
Wiosną sadzonki z gołym korzeniem kupisz w każdym centrum ogrodniczym, a nawet markecie. Sadzenie róży z odkrytym systemem korzeniowym możesz prześledzić na tym filmiku:
@zogrodemnaty SADZENIE RÓŻ Z GOŁYM SYSTEMEM KORZENIOWYM- to czynność prosta. Ale jedna rzecz ma bardzo duże znaczenie – odpowiednie ułożenie korzeni. Spójrz jak to zrobić. Post we współpracy z marką GARDENA #róże #sadzenieroślin #gardena #ogrody #rośliny #zrobtosam #łopata #sadzenieróż #zogrodemnaty
Tym razem zdecydowałem się posadzić krzew owocowy z gołym korzeniem, konkretnie agrest. Jak widać na zdjęciu, już się obudził i lekko zazielenił. Dlatego tym razem nie obędzie się bez ukorzeniacza!
- Przygotuj zawiesinę do ukorzeniania – Zanim trafi do gruntu, sadzonka powinna mieć możliwość porządnie się napić. To najlepszy moment, by przy okazji wspomóc regenerację korzeni. Przygotuj zawiesinę do ukorzeniania wg zaleceń producenta, w proporcjach 250 ml Podkorzenia na 0,5 litra wody. Dokładnie wymieszaj. W przypadku regeneracji korzeni nie ma większego znaczenia, który typ ukorzeniacza Podkorzeń wybierzesz: do sadzonek zielnych (B), półzdrewniałych (A), czy zdrewniałych (AB). Jeśli chcesz, możesz je wymieszać.
- Uwolnij korzenie – W opakowaniu krzew wygląda, jakby pędy wyrastały z jakiegoś kołka. Tymczasem gdy odwiniesz „bandaż” z folii, otrząśniesz tymczasowy opatrunek z substratu ogrodniczego i rozprostujesz korzenie, okaże się, że pacjent jest całkiem nieźle wyposażony.
- Namocz korzenie w zawiesinie ukorzeniacza – Umieść korzenie w uprzednio przygotowanym roztworze Podkorzenia na ok. 30 minut.
- Wykop dołek – Powinien być 2 razy większy od rozprostowanego systemu korzeniowego. Wymieszaj ziemię z dojrzałym kompostem lub z żyznym podłożem z worka. Uformuj z tej mieszaniny niewielki kopczyk na dnie dołka.
- Sadzenie – Gdy minie 30 minut, wyciągnij sadzonkę z ukorzeniającej kąpieli. Rozłóż korzenie równomiernie na wspomnianym kopczyku. Uzupełnij dołek resztą mieszaniny ziemi z kompostem.
- Misa ziemna – Lekko uciśnij podłoże dookoła sadzonki. Uformuj dookoła niej niewielki wałek, tak, by powstała misa
- Obficie podlej sadzonkę – jeśli nie masz w planach namaczania kolejnych pacjentów z gołymi korzeniami, możesz z powodzeniem podlać sadzonkę zawiesiną Podkorzenia. Niemniej zwykła woda też się jak najbardziej nada.
8. Wyściółkuj podłoże – Tym razem zdecydowałem się użyć pokosu. Ścinki trawy szybko się rozkładają, więc docelowo agrest będzie wyściółkowany korą sosnową. Więcej na ich temat przeczytasz w poście o ściółkach organicznych.
.
Podsumowując
Sadzenie krzewów z odkrytymi korzeniami zamiast doniczkowanych można zaliczyć do sposobów na tani ogród. Aby plan się powiódł, wystarczy przestrzegać kilku zasad i wspomóc się sprawdzonym ukorzeniaczem, Takim, jak Podkorzeń marki Himal.
To sproszkowana mieszanina naturalnych kwasów humusowych oraz żywych kultur pożytecznych mikroorganizmów (grzybów i bakterii). Jest ekologiczny i wielofunkcyjny. Stymuluje kawałki pędów (zielnych, zdrewniałych i półzdrewniałych) do wytwarzania nowych korzeni, wspomaga regenerację uszkodzonych korzeni przesadzanych roślin oraz sadzonek z gołym korzeniem. 3w1!
.
.
Post we współpracy marki Himal
- Coś z niczego: tanie obrzeża trawnikowe i ściółkowanie kartonami - 18 kwietnia 2025
- Jak sadzić krzewy z odkrytym korzeniem – instrukcja krok po kroku - 17 kwietnia 2025
- Krok po kroku zbuduj swój dom i ogród – część 7 – wykonanie nasypów pod budynki - 16 kwietnia 2025