Fajne pomysły na tani ogród

tani ogród 0

Żeby mieć piękny i funkcjonalny ogród, nie trzeba wydawać fortuny! Tu znajdziesz 10 prostych pomysłów na tani ogród, czyli jak tanio urządzić i pielęgnować ogród przydomowy.

Kolorowe rabaty pełne różnorodnych kwiatów, grządki warzywne plonujące obficie od wiosny do jesieni i wygodnie urządzony kącik wypoczynkowy…. Czego chcieć więcej? Oczywiście tego, by dało się mieć to wszystko niskim kosztem. 

tani ogród 1

tani ogród 2

tani ogród 3

Mam dla Ciebie dobrą wiadomość: to możliwe! Wystarczy znać parę ogrodniczych trików, a do tego, od czasu do czasu, wykazać się kreatywnością. Przedstawiam Ci fajne pomysły na tani ogród, praktyczne i łatwe do wprowadzenia w życie.

tani ogród 3b

tani ogród 3c

tani ogród 3d

.

Własne rozsady – kwiaty i warzywa za grosze

Gotowe sadzonki kwiatów jednorocznych i warzyw dostępne na targowiskach i w centrach ogrodniczych kosztują po kilka złotych za roślinę. Niby niedużo, ale weź pod uwagę, że nawet na niewielką rabatę potrzeba kilkadziesiąt roślin jednorocznych, a z warzywnika z pojedynczym pomidorem i samotną kapustą niewiele zbierzesz. Tymczasem paczka nasion kosztuje mniej więcej tyle, co pojedyncza sadzonka danej rośliny, a zawiera od kilku do kilku tysięcy nasion. Niektóre rośliny, jak nasturcja czy fasola, możesz wysiać wprost do gruntu. Wiele innych wymaga przygotowania rozsady w szklarni lub na domowym parapecie. Terminy siewu kwiatów jednorocznych znajdziesz w tym poście, a porady dotyczące pielęgnacji rozsady tutaj

tani ogród 3e

tani ogród 4

tani ogród 4aa

tani ogród 5

tani ogród 6

tani ogród 7

Ukorzenianie sadzonek – nowe rośliny za darmo

Przygotowując własne sadzonki, z jednego krzewu można uzyskać w zasadzie dowolną ilość nowych. Sadzonkowanie, jako wegetatywny sposób rozmnażania, ma kilka dodatkowych zalet. Nowe rośliny będą klonami macierzystego okazu, więc odziedziczą po nim wszystkie cechy odmiany. Poza tym, rośliny z sadzonek kwitną i owocuję o wiele wcześniej niż uzyskane z siewu. W przypadku drzew, krzewów i pnączy różnica może wynosić ponad dekadę! W archiwalnych wpisach na tym blogu znajdziesz szczegółowe instrukcje, jak zrobić sadzonki lawendy, pelargonii, cisa i hortensji

tani ogród 8

tani ogród 9

tani ogród 10

tani ogród 11

Podział bylin – mnożenie przez dzielenie

Z biegiem czasu byliny się rozrastają i, niestety, starzeją. Co kilka lat warto je odmłodzić, a przy okazji uzyskać darmowe rośliny. W ten sposób z jednej kępy liliowca może powstać kwitnąca obwódka. Najlepsze terminy dzielenia bylin to wiosna i jesień. Który wybrać? Najłatwiej przyjąć zasadę, że rośliny kwitnące wiosną dzieli się jesienią, w październiku, a letnie i jesienne byliny rozmnaża się wczesną wiosną, pod koniec marca lub w kwietniu.

tani ogród 15

tani ogród 16

tani ogród 17

Zbiór nasion z ogrodu – nie wydasz ani grosza

Wiele kwiatów jednorocznych i bylin obficie zawiązuje nasiona. Możesz je zebrać, przechować, a na koniec wysiać w odpowiednim terminie. Uwaga: uprawa z własnych nasion nie ma sensu w przypadku odmian typu F1, które nie powtarzają cech w kolejnych pokoleniach. Więcej na ten temat znajdziesz w poście  Ogród za grosze – zbiór nasion.

tani ogród 18

tani ogród 19

tani ogród 20

tani ogród 21

tani ogród 22

Przechowywanie kwiatów balkonowych – po co kupować nowe?

Kwiaty balkonowe zwykle zaprasza się tylko na sezonowe występy, a jesienią wyrzuca. Tymczasem część z nich to rośliny wieloletnie, które można przechować w szklarni, piwnicy lub na domowym parapecie. W ten sposób wiosną zaoszczędzisz na zakupie nowych roślin do obsadzenia skrzynek. Do przechowywania nadają się m. in. pelargonie, fuksje, mandewilla, lantana i wilec ziemniaczany. Więcej na temat przeczytasz w poście o zimowaniu roślin w szklarni.

tani ogród 24

tani ogród 25

tani ogród 26

tani ogród 27

.

Zanim przejdziemy dalej wspomnę, że Partnerami tego postu są:

tani ogród 27aa

tani ogród 27bb

tani ogród 27cc

.

Wspomnę również, że post możesz zobaczyć także w wersji filmowej, w której głosu udziela moja 18- letnia Córka:

.

Kompostowanie – darmowy nawóz

Resztki organiczne z ogrodu i kuchni nie powinny się marnować! Zamiast do worka na bioodpady, lepiej wrzucić je do kompostownika. Tam ulegną rozkładowi przy udziale pożytecznych mikroorganizmów i dżdżownic, zmieniając się w ekologiczny organiczny nawóz o uniwersalnym zastosowaniu, czyli kompost. Cały proces trwa od kilku tygodni do nawet dwóch lat. Od czego to zależy i jak przyspieszyć uzyskanie „czarnego złota ogrodników” przeczytasz w poście o sprytnym kompostowaniu.

tani ogród 28

tani ogród 29

tani ogród 30

Zbieranie deszczówki – tanie podlewanie

Wielotygodniowe susze zdarzają się obecnie co roku, a ceny wody stale rosną. Skutki obu problemów załagodzi zbieranie deszczówki. Najprostszym sposobem jest ustawienie beczki pod rynną. Bardziej wydajną alternatywa są profesjonalne instalacje do zbierania wody deszczowej, połączone z podziemna cysterną o pojemności sięgającej 10 000 litrów. Dodatkowo warto zastosować oszczędne sposoby nawadniania ogrodu oraz ograniczyć straty wody dzięki ściółkowaniu roślin korą.

tani ogród 32

tani ogród 33

tani ogród 34

Dekoracje z darów lasu – inspiracje z natury

Fantazyjnie poskręcane korzenie, szyszki, plastry drewna i samodzielnie wykonane dekoracje z patyków wprowadzają do ogrodu leśną atmosferę! Uwaga: samowolne wynoszenie takich „skarbów” z lasu jest nielegalne. O ile kilka szyszek nie stanowi problemu, to już przygarnięcie ich większej ilości albo karpy po wykarczowanym drzewie, wymaga uzgodnienia z leśniczym, podobnie jak zbiór mchu, kory czy chrustu. A jeśli uda Ci się taką zgodę uzyskać, inspiracje, jak wykorzystać dary lasu jako ozdoby znajdziesz w relacji z tego ogrodu.

tani ogród 35

tani ogród 36

tani ogród 37

tani ogród 38

Meble z palet – wyposażenie zrób to sam

Meble z palet DIY są obecnie bardzo modne. Możesz je zrobić samodzielnie, tanim kosztem i bez specjalnych umiejętności. Odpowiednio zaimpregnowane i uzupełnione wygodnymi poduchami wystarczą do urządzenia przytulnego kącika wypoczynkowego w ogrodzie lub na tarasie.

tani ogród 39

tani ogród 40

tani ogród 41

Starocie w ogrodzie – drugie życie rupieci

Wysłużone naczynia kuchenne, zepsuty rower, dawne narzędzia ogrodnicze, stolik po maszynie do szycia, a nawet stare buty – to wszystko i wiele innych podobnych staroci da się twórczo wykorzystać do ozdobienia ogrodu i balkonu. Rupiecie przydatne do tego celu można znaleźć wszędzie: na targu staroci, strychu, piwnicy, złomowisku, a nawet na śmietniku. Wszystko się przyda, pod warunkiem, ze wpadniesz na dobry pomysł, jak to wykorzystać! Starocie w ogrodzie zaczynają żyć własnym życiem i pięknieją z dnia na dzień. Spójrz na wyjątkowy ogród ze starociami w roli głównej.

tani ogród 42

tani ogród 43

tani ogród 44

tani ogród 45

.

Znajdź własny pomysł na tani ogród

Tanie pomysły do ogrodu czekają na każdym kroku. 10 przykładów opisanych powyżej potraktuj jako wstęp do świata ogrodnictwa dla oszczędnych. Dowody, że stworzenie wspaniałego ogrodu za grosze jest możliwe, napotkałem wielokrotnie podczas podróży Busem. Zobaczysz je na własne oczy na przykład tutaj i tutaj. Potraktuj je jako źródło inspiracji i kontynuuj własne poszukiwania. Jeśli znasz jakieś ciekawe, tanie pomysły na ogród, podziel się nimi w komentarzu. 

Tomasz Szostak
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *