Busem przez polskie ogrody SEZON 5 – 2022 – ROZPOCZĘCIE

Udało się! Rozpoczynam 5 sezon projektu ‘Busem przez polskie ogrody’! Pisząc te słowa kończę miesiące przygotowań, rozmów, ustalań, rozmyślań, układania scenariuszy, planowania mniejszych i większych szczegółów. Wszystko po to, aby znaleźć się w tym miejscu i móc napisać ten post. A przede wszystkim głośno powiedzieć: Busem przez polskie ogrody – rozpoczęcie 5 sezonu – 2022!

Zanim zdradzę Ci kilka zakulisowych informacji, spostrzeżeń i przemyśleń, które towarzyszyły przygotowaniom do tegorocznego sezonu, jeszcze krótka informacja:

projekt “Busem przez polskie ogrody” to takie moje blogowe “dziecko”. Od początku wymyślone, zaplanowane i stworzone przeze mnie. Dlatego mam tym większą satysfakcję, że rośnie w siłę, zatacza coraz szersze kręgi, zdobywa coraz większe uznanie i grono sympatyków.

Ale możesz mi wierzyć, że realizacja takiego projektu przez cztery pełne sezony, które już za mną, to naprawdę spore wyznanie logistyczne i organizacyjne. Tym bardziej się więc cieszę, że jest doceniane i z pomocą grona Partnerów dotarłem właśnie na start kolejnego, piątego sezonu.

A te 4 pełne sezony to długie 48 miesięcy, podczas których odwiedziłem 96 ogrodów. Tyle właśnie relacji pojawiło się na blogu. Z każdej możesz czerpać inspiracje, bo każdy z tych ogrodów był wyjątkowy. Poza tym te 4 sezony to przeszło 50 tysięcy kilometrów, co na mapie wygląda następująco:

Wyruszam zawsze z tego czerwonego miejsca na południowym – zachodzie (Nysa), a wszystkie pozostałe punkty na tej mapie, to miejsca, do których docierałem.

Na przestrzeni tych 4 sezonów zmieniał się również bus, który tak prezentował się w poszczególnych latach:

  • 2018

  • 2019

  • 2020

  • 2021

A zatem jak widzisz kawał ogrodowej historii już za mną. Po więcej odsyłam Cię do głównej strony projektu, którą znajdziesz w tym miejscu.

.

Busem przez polskie ogrody SEZON 5 – 2022

Natomiast wracając do sezonu, który przed nami, poniżej garść szczegółów związanych bezpośrednio z organizacją i założeniami. W pełnej wersji znajdziesz je na specjalnych podstronach, które tu tylko w skrócie omówię. Klikając w nie możesz już bezpośrednio przejść do właściwych stron.

A zatem kolejno, z krótkim komentarzem:

Strona główna – to takie ‘rondo centralne’ projektu, z którego przejdziesz do wszystkich przedstawionych poniżej zakładek. A zatem w każdym momencie, w którym będziesz chciał zobaczyć co ciekawego dzieje się w projekcie, najlepiej wejdź na tą stronę, a z niej dalej w interesujący Cię element.

Do tej strony trafisz zawsze poprzez baner znajdujący się po prawej stronie, w bocznym pasku bloga.

Kolejne podstrony, na które wejdziesz z powyższej ‘strony głównej’:

Projekt – strona ze szczegółowym opisem projektu, jego założeniami, harmonogramem, a przede wszystkim informacją, dlaczego powinieneś wziąć udział w projekcie goszcząc mnie w swoim ogrodzie lub czytając posty z relacjami z odwiedzonych ogrodów.

Regulamin – strona z krótkim regulaminem projektu, jeśli będziesz chciał zgłosić swój ogród do odwiedzin.

Partnerzy – strona z opisem Partnerów projektu oraz ważną informacją, dlaczego Partnerzy są, jaka jest ich rola oraz jaką pomoc mi udzielili aby projekt mógł dojść do skutku. A także jaki ma to wpływ na Ciebie i co możesz na tym zyskać. Tutaj tylko graficzne przedstawienie Parterów oraz Patronów medialnych, którzy udzieli wsparcia moim działaniom. Myślę, że wszystkie te znaki firmowe są Ci znane, a jeśli nie, to z pewnością poznasz je podczas projektu.

Na wszelki wypadek dodam tylko czym się zajmują:

Partnerzy:

Wspomnę również, że wszyscy Partnerzy są właściwie liderami w swoim asortymencie.

Patronat medialny:

I dalej jeśli chodzi o podstrony projektu…

Ogrody – strona na której będą znajdowały się odnośniki do wszystkich postów z relacjami z odwiedzonych ogrodów. Koniecznie Ci ją polecam jeśli masz ochotę znaleźć pomysły i inspiracje do swojego ogrodu!

Fajne niusy – strona, na której będę zamieszał fajne informacje związane z projektem oraz ciekawe ogrodniczo miejsca, które nie ‘załapały się’ do postów z ogrodami, a mimo wszystko warte są pokazania.

Tytułowy bus – strona, na której przedstawiam busa, którym wybieram się do ogrodów. Z czasem również trochę ciekawostek z nim związanych.

Gdzie dotarłem – a właściwie w tym momencie gdzie dotrę. To strona, na której graficznie, na mapie zobaczysz skąd wyruszam i dokąd dojadę.

I to tyle najważniejszych stron związanych z projektem. To na nich będzie rozgrywać się cała ‘akcja’ więc radzę je mieć na uwadze. Tymczasem wrócę do tematu postu, czyli kilku, krótkich informacji związanych z pomysłem i przygotowaniami do projektu.

.

Kulisy projektu

Pomysł na projekt zrodził się już dawno, w 2017 roku. Początkowo był to tylko taki ogólny zarys, bez szczegółów i konkretnego pomysłu, który powstał po lekturze bloga Busem przez Świat’. Wspominam o nim dokładnie m.in. w zakładce Projekt w sezonie 2022 więc tu nie będę niepotrzebnie powtarzał. W każdym razie to właśnie na podstawie lektury tego bloga pojawiła się pierwsza myśl, że fajnie byłoby wyruszyć w podróż po ogrodach. Dodatkowo, na cześć tego bloga pojawiała się też nazwa ‘Busem przez polskie ogrody’. W każdym razie jak postanowiłem, tak zrobiłem i od stycznia 2018 roku nieprzerwanie podróżuję po ogrodach. A zatem właśnie rozpoczynam 5 sezon.

Kluczowym punktem przygotowań do każdego sezonu są rozmowy i pozyskiwanie Partnerów projektu i to jest jeden z najtrudniejszych, najbardziej wymagających i najbardziej czasochłonnych elementów. Niemniej niezwykle istotnych, dlatego że głównym założeniem mojego pomysłu od początku było to, aby pozyskać do niego Partnerów, którzy wesprą mnie w działaniach i wspomogą produktowo, co będzie bezpośrednią korzyścią dla właścicieli odwiedzanych ogrodów i czytelników tego cyklu na blogu.

W każdym razie przygotowania do 5 sezonu ponownie przebiegły pomyślnie i jak widziałeś udało się pozyskać liczne grono Partnerów. Dlatego w tym miejscu, będąc już na starcie, mając za sobą te ustalenia, a jednocześnie wielki kredyt zaufania na swoich plecach, muszę im mocno podziękować. Przede wszystkim właśnie za zaufanie, a w dalszej części za udaną współpracę, która doprowadziła mnie w to miejsce.

.

Co ma pokazać ten projekt?

Od samego początku projekt ‘Busem przez polskie ogrody’, to w szczególności podkreślenie pasji i radości jaką może nieść samodzielne i przemyślane urządzanie przestrzeni, stosowanie ciekawych rozwiązań w zakresie architektury ogrodowej i nasadzeń roślinnych. Ma jednocześnie pokazać, że własnymi pomysłami, podpartymi ciężką i systematyczną pracą, można osiągnąć spektakularne efekty, nawet bez angażowania ogromnych budżetów. Co ważne, to efekty, które mogą zachwycać i inspirować tysiące osób, niejednokrotnie szukających pomysłów i rozwiązań na zagospodarowanie własnego kawałka przestrzeni.

Jego ideą jest odwiedzenie, pokazanie i opisanie ciekawych ogrodów, co ma umożliwić Czytelnikom znalezienie kolejnych, jeszcze ciekawszych ogrodowych inspiracji. Inspiracji, których tysiące ludzi poszukują, próbując zaplanować i zagospodarować swoje otoczenie. Inspiracji, które w dobie internetu są teoretycznie dostępne, jednak bez odpowiedniego przekazu i komentarza, niestety praktycznie nieprzydatne. Inspiracji, które pomagając urządzać pojedyncze ogrody, pozytywnie wpływają na nasze wsie, miasta, a w efekcie cały kraj. Inspiracji, poprzez które wiele osób odkrywa swoje pasje oraz znajduje sens i cel swojego życia.

Wyznacznikiem wyboru ogrodów od samego początku nie jest i tym sezonie również nie będzie ilość środków finansowych przeznaczonych na ich wykonanie, wręcz przeciwnie dostrzegane będą ogrody, w których efekty związane są z własną pracą i zaangażowaniem. Dlatego, że takie ogrody mogą dać przykład Czytelnikom, a jednocześnie wskazać kierunek, którym warto podążać urządzając własne przestrzenie, poszukując dobrych wzorców i realizując się w zagospodarowaniu własnych ogrodów.

.

Kto może wziąć udział w projekcie?

Projekt ma formułę otwartą, czyli każdy może zgłosić swój ogród, jako kandydata do odwiedzin. Zgłoszenia będą przyjmowane przez cały okres trwania projektu, a zatem od stycznia, niemalże do końca 2022 roku.

Kryteria wyboru ogrodów określone są w regulaminie, niemniej szczególną uwagę będą zwracały ogrody tworzone z pasją i pomysłem.

.

Co wyróżnia ten projekt?

Znakiem rozpoznawczym i tytułowym bohaterem projektu jest specjalnie dedykowany bus, którym realizowane będą wizyty w ogrodach.

W tej odsłonie będzie służył mi już czwarty rok, zmieni się tylko oklejenie, którego wstępny, mój projekt na ten sezon wygląda następująco:

Kolejnym flagowym elementem przedsięwzięcia są produkty ogrodnicze wręczane właścicielom ogrodów tzn., każdy uczestnik programu otrzyma pokaźny i wartościowy zestaw upominków ufundowany przez każdego z Partnerów projektu, którymi jak wspomniałem są uznane firmy z branży ogrodniczej. To właśnie dzięki ich wsparciu i zaangażowaniu możliwa jest realizacja cyklu na blogu.

.

Zaproszenie

Na zakończenie tego krótkiego postu zapraszam Cię wyjątkowo mocno do aktywnego udziału w projekcie. Możesz to zrobić na dwa sposoby:

  • jako bezpośredni uczestnik, zgłaszając swój ogród do odwiedzin,

  • jako czytelnik obserwując i czytając zamieszczane posty na blogu.

Zarówno w jednym jak i drugim przypadku masz szansę na dobrą zabawę, ale także wspomniane nagrody przygotowane przez Partnerów projektu. A mogę Cię zapewnić, że są one wyjątkowo cenne i atrakcyjne. Wszystkie szczegóły znajdziesz na podstronach projektu, tu tylko nadmienię w skrócie:

  • jako bezpośredni uczestnik zgłaszający swój ogród, który odwiedzę, w momencie mojej wizyty otrzymasz atrakcyjny zestaw prezentów,

  • jako czytelnik cyklu postów z odwiedzonych ogrodów zamieszczanych na blogu oraz fanpage’u bloga, masz szansę na udział w licznych konkursach, w których do wygrania będą również bardzo atrakcyjne nagrody od Partnerów.

Myślę więc, że warto przystąpić do wspólnej zabawy. Z góry zapraszam. Przede mną ciężki i wymagający rok, mnóstwo wizyty w ogrodach, ale mam nadzieję, że z Twoją pomocą dam radę. Do zobaczenia w Twoim ogrodzie lub w postach na blogu.

 

 

Tomasz Szostak

Cześć! 👋
Zapisz się do naszego newslettera!

Zapisz się do naszego newslettera! Odbierz e-book Zioła dla zdrowia

Nie wysyłamy SPAMu, przeczytaj naszą politykę prywatności aby dowiedzieć się więcej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *