Jak to możliwe, że żywopłot z tui nigdy się nie nudzi? Po prostu za każdym razem wygląda inaczej, zależnie od tego, co posadzisz przed tujami. Spójrz na zdjęcia aranżacji z polskich ogrodów.
Żywopłot z tuji to nadal najczęstszy sposób na zimozielone roślinne ogrodzenie, mimo dostępności różnorodnych zamienników z laurowiśnią na czele. Chociaż widuje go w co drugim ogrodzie, wcale nie wydaje się nudny! Szpaler identycznych żywotników (Thuja occidentalis) ‘Smaragd’ nabiera zupełnie nowego charakteru zależnie od tego, co przy nim rośnie. Sam zobacz! Tu znajdziesz najciekawsze przykłady pomysłów, co posadzić przed tujami, zilustrowane na zdjęciach i szczegółowo opisane.
Mam nadzieje, ze znajdziesz inspiracje też dla siebie.
.
Półcienista sezonowa rabata pod tujami
Co posadzić przed tujami w cieniu? Wśród licznych zalet żywopłotu z żywotników szczególne znaczenie mają odporność na zacienienie oraz całoroczna atrakcyjność. Szmaragdowa ściana jest wiecznie zielona, więc zapewnia idealne tło dla roślin o sezonowej urodzie, takich jak byliny i krzewy o sezonowych liściach. Przykładem jest ta aranżacja. Latem wszystko wygląda wspaniale. A zimą? Funkie, liliowce i powojnik tracą liście i znikają na kilka miesięcy. Hortensje jeszcze się bronią, ale po wiosennym cięciu potrzebują czasu, by odzyskać świetność. Supertunie dawno ściął mróz, a na kolejne balkonowe klasyki trzeba poczekać do maja. Na szczęście zimozielone tło z tui ratuje sytuacje i pozwala uniknąć pustki.
.
Jak przejść z ogrodem na TY?
Podręcznik “Jak przejść z ogrodem na TY?” to KILKUSET STRONICOWA kwintesencja całej mojej wiedzy i wieloletniej praktyki z zakresu geodezji oraz urządzania i utrzymania terenów zieleni. W prosty i praktyczny sposób wyjaśnia oraz tłumaczy nieoczywiste zagadnienia, z którymi możesz zetknąć się na swojej drodze, od wyboru działki, poprzez formalności projektowe, budowę domu, następnie projekt ogrodu, aż do zakończenia jego urządzenia. Pozwala ustrzec się przed wieloma zagrożeniami, które mogą mieć niekorzystne konsekwencje prawne i finansowe, a także tłumaczy jak samodzielnie zaprojektować i wykonać pozornie trudne prace.
.
Piętrowa rabata całoroczna wzdłuż żywotników
Co posadzić przy tujach Szmaragd, żeby zachwycało przez okrągły rok? Ta perfekcyjna kompozycja wokół zadbanego trawnika udowadnia, że taki efekt jest możliwy!
Na szmaragdowym tle bielą się brzozy ‘Doorenbos’, które w sezonie ocieniają podłużną rabatę wzdłuż zywopłotu. Wiosną dzieje się tu niewiele w porównaniu z jesienną odsłoną zachwycającą wręcz barokowym przepychem! Krwistoczerwone pędy derenia białego sąsiadują z obficie kwitnącymi hortensjami bukietowymi i krzewiastymi ‘Annabelle’, a także trawami ozdobnymi (miskantem chińskim, błękitną wydmuchrzycą piaskową i ostnicą ‘Pony Tails’). Wiecznie zieloną przegrodę tworzy równo przystrzyżony bukszpan, a z przodu pyszni się kolorowy dywan z różnych odmian wrzosów.
W dalszej części miejsce brzóz zajmują buki o szpalerowych koronach. Zaskakujące zwieńczenie aranżacji stanowią dwie jodły, kolorowe berberysy oraz kiścienie.
.
Zanim przejdziemy dalej wspomnę, że Partnerami tego postu są:
.
Kontrastowa aranżacja przed tujami
Co posadzić przed tujami w słońcu? Niby sytuacja podobna jak poprzednio: wysoki szpaler tui rozciąga się wokół zaokrąglonego trawnika. Są brzozy…i na tym podobieństwa się kończą. Stanowisko po słonecznej stronie żywopłotu daje dodatkowe możliwości. Niższe rośliny są rozmieszczone w formie kontrastowych, barwnych plam. Bezpośrednio przed tujami ‘Smaragd’ posadzono naprzemiennie Biotę Wschodnią oraz Miskant Chiński ‘Gracillimus’’, a tuz przed nimi cisy na „nóżkach”. Tyle w temacie zieleni – teraz zaczyna się kalejdoskop barw. Miedziane liście żurawek, złote kępy Hakonechloi ‘Aurea’ i niebieskawe lawendy, tu i ówdzie urozmaicone blondwłosymi ostnicami ‘Pony Tails’. Wreszcie pojawiają się różowe hortensje bukietowe ‘Diamant Rouge’ oraz czerwone kule berberysu Thunberga ‘Bagatelle’.
.
Różnorodna rabata z drzewami pod wysokim żywopłotem z tui
Co posadzić przy wysokim żywopłocie z żywotników? Często się o tym zapomina, ale żywotnik ‘Szmaragd’ potrafi po wielu latach dorosnąć do 5-6 m. Jednocześnie zachowuje wąski pokrój, który można dodatkowo kontrolować przez systematyczne cięcie. Efektem jest wysoka wiecznie zielona ściana, którą można pełnić podobne role co ściany domu. Aż się prosi o okno! Wysoki żywopłot pozwala sięgnąć po silniej rosnące rośliny, w tym drzewa i duże krzewy. Wyższe piętro tej różnorodnej kompozycji tworzą takie drzewa, jak malowniczy cyprysik nutkajski, wężowy świerk pospolity ‘Virgata’, płaczący jarząb ‘Pendula’, czerwony, kolumnowy klon ‘Crimson Sentry’, wiśnia japońska ‘Amanagava’ oraz jałowiec ‘Horstmann’. Parter zajmują jałowce w kilku odmianach, świerk kłujący ‘Glauca Globosa’, cyprysik groszkowy ‘Filiera Aurea’, berberys brodawkowaty oraz kulisty żywotnik ‘Danica’. Ciekawy pomysłem jest stelaż z gałęzi porośnięty powojnikiem. Kropkę nad „i” stawia intrygująco poskręcany korzeń.
Wśród tylu propozycji nie będzie Ci trudno znaleźć coś do swojego ogrodu. Jestem o tym przekonany. A jak zobaczysz efekty takie jak na fotografiach, będziesz zachwycony
.
Cienista, wąska rabata wzdłuż ogrodzenia z tui
Co posadzić wzdłuż tui, gdy miejsca jest niewiele, a do tego panuje głęboki cień? Prosty i sprawdzony przykład stanowi ta dwustronna, wąska rabata wzdłuż ogrodzenia porośniętego winobluszczem i szpaleru żywotników. Kolekcja odmian funkii, paprocie, karłowata hortensja ogrodowa i hortensja pnąca na metalowym stelażu: potrzebują niewiele światła i równie mało przestrzeni, a do tego świetnie dogadują się z żywotnikami.
.
@zogrodemnaty CEGLANE GRILLO – WĘDZARNIE Rozwiązanie prkryczne i zarazem estetyczne. Więcej na mojej stronie: www.zogrodemnaty.pl #grill #wędzarnia #grillowanie #staracegła #zróbtosam #ogród #gardens #cegławogrodzie #inspiracjeogrodowe #gardensideas #rustic #starocie #pomysłnaogród
.
Oczko przy tujach
Co posadzić w rogu ogrodu przy tujach? Taki zaciszny zakątek to świetne miejsce na oczko wodne! Bezpośrednio przy tujach znajduje się kamienna skarpa porośnięta mchem, paprociami i bluszczem. rosną na niej również kuliste cisy, choina kanadyjska ‘Jedelloh’, świerk pospolity ‘Formanek’, hakonechloa oraz pieris japoński. W samiutkim kacie zmieścił się jeszcze złoty, kolumnowy wiąz ‘Wredei’. Jeśli chodzi o sam zbiornik, inspiracje znajdziesz w poście Rośliny do oczka wodnego.
.
Długa, kolorowa rabata wzdłuż tui
Co posadzić przed tujami rosnącymi wzdłuż całego ogrodzenia? Aby uniknąć chaosu, warto sadzić mniejsze rośliny w grupach, a większe w pewnej odległości od siebie. Przykładem jest ta kolorowa rabata w nieco rustykalnym stylu, w wiosennej odsłonie. Szkielet kompozycji stanowią wiśnia ozdobna ‘Kanzan’, kilka odmian magnolii, róże rabatowe i pnąca na stelażu, różanecznik, dwie kaliny koreańskie oraz złocista forsycja na pniu. Dolne piętro wypełniają purpurowe żurawki, bukszpan w kilku odmianach, kuliste cisy, azalie japońskie, liliowce, budzące się do życia rozplenice i całe mnóstwo kwiatów cebulowych. Szafirki, tulipany, narcyzy urozmaica bylinowy pierwiosnek główkowy w jaskraworóżowym kolorze.
.
Podsumowując
Tuje w doborowym towarzystwie nie mają szans się znudzić! Paleta kompozycji, którą możesz stworzyć jest bardzo obszerna. Zajrzyj do postu Jak sadzić tuje na żywopłot i do dzieła!
- Co posadzić przed tujami? Zdjęcia z ogrodów - 15 maja 2025
- Metamorfoza balkonu – jak go zaprojektować i zaaranżować? Część 2 - 13 maja 2025
- Paprociowy ogród, czyli busem przez polskie ogrody SEZON 8 – OGRÓD 4 - 13 maja 2025