Winobluszcz rośnie w ekspresowym tempie, w kilka sezonów tworząc gęste kurtyny liści. W ogrodzie można go stosować na wiele sposobów, każdorazowo tworząc przepiękne aranżacje.
Winobluszcz, ze względu na niezwykłą witalność i błyskawiczne tempo wzrostu, może być dobrodziejstwem lub przekleństwem – zależnie, ile masz wolnego miejsca w ogrodzie. Potrafi łatwo zdominować aranżacje, ale czasem warto mu na to pozwolić. Jest niezastąpiony, gdy chcesz w krótkim czasie zakryć prześwitujące ogrodzenie, nieatrakcyjną fasadę albo skarpę.
.
W uprawie spotykane są dwa gatunki winobluszczu (Parthenocissus):
Winobluszcz pięciolistkowy (Parthenocissus quinquefolia) o liściach złożonych z 5-7 mniejszych listków.
Winobluszcz trójklapowy (Parthenocissus tricuspida) o liściach z trzema dużymi klapami.
Poza tym oba gatunki prawie się nie różnią. Liście winobluszczu są dekoracyjne cały sezon, ale największe wrażenie robią jesienią, gdy przybierają jaskrawoczerwony kolor.
Jednocześnie w miejsce drobnych, niepozornych kwiatów pojawiają się granatowe kulki owoców.
Ptaki chętnie je zjadają, a potem rozsiewają nasiona pnącza na duże odległości (z naturalnym nawozem w pakiecie). Stąd siewki winobluszczu w najmniej spodziewanych miejscach to częsty widok.
Winobluszcze rozrastają się błyskawicznie, wydłużając pędy o 2 m rocznie. Docelowo potrafią wspiąć się do wysokości 20 m.
.
Warto wiedzieć
Aby utrzymać winobluszcz w ryzach, trzeba go ciąć kilka razy w sezonie – więcej o tym przeczytasz w tym poście. Pędy pozostałe po cięciu możesz wykorzystać do wyplatania naturalnych ozdób. Wyjątkowo piękne dekoracje z winobluszczu, tworzone przez profesjonalną florystkę z pasją, możesz zobaczyć tutaj.
.
Podczas wspinaczki winobluszcz stosuje taktykę „wszystkie chwyty dozwolone”: owija się wąsami czepnymi, przywiera do chropowatych podpór przylgami,
do tego przeplata się pędami przez oczka siatki czy przęsła płotu. Nie potrzebuje stelaża ani podwiązywania, żeby opanować pionową podporę. A gdy nie ma się po czym piąć, rozrasta się po podłożu, tworząc gęsty dywan liści.
Ta wszechstronność sprawia, że winobluszcz w ogrodzie może tworzyć efektowne aranżacje nawet w trudnych do zagospodarowania miejscach. Przykłady z ogrodów odwiedzonych przez Busa zebrałem dla Ciebie poniżej.
.
Zanim przejdziemy dalej, polecam Ci podręcznik mojego autorstwa “Jak przejść z ogrodem na TY?”.
To prawdziwa gratka nie tylko dla tych, którzy są dumnymi właścicielami ogrodów, działek czy domów, ale i tych, którzy dopiero myślą o ich zakupie lub budowie. W podręczniku odnajdziesz wszystkie odpowiedzi na najbardziej nurtujące Cię pytania, które będą Ci towarzyszyły od poszukiwań działki do urządzenia lub przebudowy ogrodu. To jedyne opracowanie, które jeszcze bardziej szczegółowo niż na blogu, w prosty, praktyczny i oparty na przykładach sposób, tłumaczy zawiłe sprawy geodezyjne, granic działek i problemów z tym związanych, niwelacji terenu i samodzielnego, kompleksowego zaprojektowania i wykonania ogrodu.
Jestem przekonany, że podręcznik pomoże Ci nie tylko rozwiązać szereg problemów, ale również może przyczynić się do oszczędności Twojego czasu, nerwów i pieniędzy.
.
Winobluszcz w ogrodzie: aranżacje
- Winobluszcz na ogrodzeniu
Od wiosny do jesieni winobluszcz jako liściasta kurtyna chroni przed spojrzeniami z zewnątrz to, co znajduje się w ogrodzie. Kurtyna liści winobluszczu na ogrodzeniu jednocześnie stanowi tło podkreślające roślinne aranżacje z krzewów i bylin.
Winobluszcz lubi przerzucić się z ogrodzenia na sąsiednie drzewa i krzewy. Początkowo wygląda to ciekawie, ale z czasem rośliny mogą ucierpieć z powodu lawiny gęsto ulistnionych pędów winobluszczu.
.
- Winobluszcz na murze
Jak już wspomniałem, winobluszcz wspina się po podporach, trwale przywierając do ich chropowatej powierzchni za pomocą przylg na końcach wąsów czepnych. W ten sposób bez trudu opanowuje ceglane lub kamienne mury, w tym dekoracyjne ścianki wewnątrz ogrodu.
.
Rabata ziołowa przy grillu? Rabata ziołowa do ugaszenia pragnienia? Zioła do nadaniu smaku wodzie i herbacie? Zioła jako ozdoby skalniaków? Ziołoterapia w kąciku wypoczynkowym? Doniczka z ziołami jako niezbędnik przy grillu? Rabata ziołowa na szybki efekt wizualny? Zioła na balkonie? Zioła dla zdrowia? Zioła – kwiaty? Interesują Cię te tematy?
.
- Winobluszcz na fasadzie
W ten sam sposób jak po murach winobluszcz wspina się po fasadach budynków. Początkowo tworzy dość ażurową strukturę.
Z czasem kurtyna liści się zagęszcza, aż przysłoni szczelnie całą ścianę.
.
Wspomnę również, że post możesz zobaczyć także w wersji filmowej, w której głosu udziela moja 18- letnia Córka:
.
- Winobluszcz na altanie
Przylgi winobluszczu eliminują konieczność podwiązywania pędów do podpór, z drugiej strony stają się kłopotliwe, gdy chcesz usunąć pnącze ze ściany. Po oderwaniu wąsów czepnych po przylgach pozostają nieestetyczne czarne ślady. Jeśli nie chcesz przysłaniać liśćmi całej fasady ani ryzykować zabrudzenia elewacji resztkami przylg odsłoniętymi przy próbach opanowania ekspansji pnącza, możesz, zamiast przy domu, posadzić winobluszcz przy innym budynku, na przykład altanie, szopie ogrodowej, kurniku albo garażu.
.
- Winobluszcz na pergoli
Winobluszcz obrastający pergolę, kratkę dla pnączy albo łuk to malowniczy widok, zwłaszcza w jesiennej odsłonie. Warunkiem trwałości takiej aranżacji są materiały wysokiej jakości. Konstrukcje podporowe powinny być wykonane z twardego, zaimpregnowanego drewna, metalu zabezpieczonego przed rdzewieniem czy nawet betonu. Jako podpora dla winobluszczu nie sprawdzi się natomiast nietrwała kratka z bambusa, cienkich listewek ani plastiku.
.
- Winobluszcz na stelażu
Stelaż, na przykład w kształcie serca, wykonany z drutu, drewna lub innego materiału, obrośnięty winobluszczem zmienia się w żywą rzeźbę.
.
Myślisz o wyjątkowym, ciepłym i klimatycznym domu w cenie kawalerki?
.
Podsumowując
Winobluszcz w ogrodzie jest ekspansywny, więc trzeba trzymać go w ryzach. To silnie rosnące pnącze pozwala tworzyć wielkoskalowe aranżacje bez konieczności długotrwałego oczekiwania na efekty. To świetny wybór dla niecierpliwych oraz oszczędnych: aby winobluszcz po kilku latach szczelnie pokrył ogrodzenie, wystarczy posadzić jeden egzemplarz co około 2 m.
- Jak wysypać korę w ogrodzie czyli ściółkowanie korą sosnową bez pomyłek - 3 grudnia 2024
- Oświetlenie przed domem – inspiracje do Twojego ogrodu - 29 listopada 2024
- Jak wybrać idealne panele ogrodzeniowe dla Twojej posesji? 5 praktycznych podpowiedzi - 28 listopada 2024