Co to jest klej entomologiczny i jak go stosować?

klej entomologiczny 38

Szkodniki w sadzie mogą pozbawić Cię większości plonów owoców. Możesz tego uniknąć, stosując klej entomologiczny. Tu znajdziesz przepis na tanią i ekologiczną pułapkę lepową DIY.

Nie ulega wątpliwości, że owady są pożyteczne: z punktu widzenia przyrodniczego i czysto praktycznego.

Pszczoły i trzmiele pracowicie zapylają kwiaty byś zbierał obfite plony w sadzie, jagodniku i warzywniku.

klej entomologiczny 1

klej entomologiczny 2

Biedronki i inne drapieżne chrząszcze polują na szkodniki.

klej entomologiczny 4

.

Ano właśnie: szkodniki. Niestety, owady bywają również wrogami roślin uprawnych. Wysysają z nich soki, podgryzają liście, kwiaty, pąki i korzenie, a także powodują robaczywienie owoców. 

Mszyce bezlitośnie dręczą nie tylko róże i wiciokrzewy, ale także mnóstwo innych roślin, w tym drzewa w sadzie, zwłaszcza śliwy i czereśnie. Wysysają z nich soki, a osłabiona w ten sposób roślina, nie ma już sił na kwitnienie czy owocowanie.

klej entomologiczny 5

klej entomologiczny 6

Bawełnica korówka to charakterystyczna mszyce, atakująca jabłonie, rzadziej grusze i pigwy. Jej żerowanie poważnie odbija się na zdrowiu i kondycji młodych drzewek owocowych.

klej entomologiczny 9

klej entomologiczny 10

Motyle są po prostu piękne – ich taniec jest ukoronowaniem kwitnącej rabaty. Niestety, medal ma dwie strony: gąsienice niektórych ciem i motyli masowo żerują na roślinach zielnych, krzewach, warzywach, drzewkach owocowych. Przykładem z ogrodu ozdobnego jest ćma bukszpanowa, której potomstwo doszczętnie ogałaca bukszpany z liści i młodych pędów. 

klej entomologiczny 11

klej entomologiczny 12

W warzywniku, jeśli uprawiasz kapustę, kalarepę, kalafior czy inne warzywa kapustne, prawdopodobnie miałeś już do czynienia z młodym pokoleniem bielinka. 

klej entomologiczny 13

klej entomologiczny 14

Brudnica nieparka oraz kuprówka rudnica, konkretnie jej gąsienice, atakuje zarówno ozdobne drzewa liściaste, jak i owocowe.

klej entomologiczny 16

Owocówka jabłkóweczka składa jaja w zawiązkach jabłek i gruszek, a gąsienice tego motyla drążą tunele wewnątrz owoców.

klej entomologiczny 17

Gąsienice namiotnika pokrywają zbiorowym oprzędem zarówno drzewa i krzewy ozdobne (np. irgi, głogi), jak i owocowe (m.in. śliwy). Larwy motyla skryte pod taką „pajęczynką” mogą w spokoju ucztować.

klej entomologiczny 18

Przędzień gruszowy, chociaż jest błonkówką, a nie motylem, zachowuje się podobnie do namiotników. Gąsienice są niewybredne: żerują gromadnie w oprzędach na liściach drzew i krzewów z rodziny różowatych. Równie chętnie pałaszują rośliny sadownicze, zwłaszcza grusze, śliwy, wiśnie, czereśnie i aronie, jak i rośliny ozdobne, takie jak irgii i głogi. 

klej entomologiczny 19

Owocnica żółtoroga to malutka błonkówka, której larwy niszczą blisko połowę zbiorów śliwek w Polsce! To one odpowiadają za „śliwki robaczywki”.

klej entomologiczny 21

Nasionnica trześniówka jest winna robaczywieniu czereśni: larwy tej muchówki żerujące wewnątrz owoców potrafią obrzydzić Ci smak najdorodniejszych czereśni.

klej entomologiczny 22

Chrząszcze (na szczęście nie wszystkie) podgryzają pąki i kwiaty drzewek w sadzie, malin, truskawek, a także róż. 

klej entomologiczny 23

klej entomologiczny 24

To tylko niektóre szkodniki drzew owocowych. Lista uciążliwych owadów, powszechnie spotykanych w sadach, jest wielokrotnie dłuższa. Istnieje cały arsenał środków ochrony roślin, przeznaczonych do zwalczania szkodników w sadach. Chemiczne opryski powtarzane kilka razy w sezonie są co prawda skuteczne, ale nieumiejętnie stosowane, mogą zaszkodzić pszczołom i innym zapylaczom. Poza tym chyba nie po to uprawiasz własne owoce,

klej entomologiczny 25

by pakować w nie taką samą chemię, od jakiej wręcz „świecą” owoce z supermarketów. No dobrze, ale z drugiej strony szkodniki pozbawione kontroli, szybko przejmą ją w Twoim sadzie i pozbawią Cię plonów owoców. Patowa sytuacja? Niekoniecznie. Zamiast chemicznych oprysków, możesz zastosować środki do chemicznego zwalczania szkodników, takie jak klej entomologiczny i przygotowane z jego pomocą tablice lepowe.

.

Co to jest klej entomologiczny?

Wytłumaczę Ci to na przykładzie kleju entomologicznego BROS naturalnie, stworzonego przez wiodącego producenta środków na szkodniki na polskim rynku.

klej entomologiczny 26

To preparat w formie lepkiej, płynnej, przezroczystej substancji, gotowy do użycia natychmiast po otwarciu opakowania (puszki o pojemności 220 ml). 

klej entomologiczny 28

Klej entomologiczny BROS naturalnie jest przeznaczony do fizycznego zwalczania oraz monitorowania owadów biegających, latających i ich pełzających larw. Skutecznie ogranicza inwazję mszyc, chrząszczy, gąsienic, ziemiórek, mrówek itp. Przydaje się nie tylko do ochrony roślin przed szkodnikami, ale także do odławiania uciążliwych insektów panoszących się w Twoim domu, altanie i innych pomieszczeniach, czyli much, moli, rybików cukrowych, a także pająków.

klej entomologiczny 29

.

Jak działa klej entomologiczny BROS naturalnie?

Klej tworzy lepką, kleistą barierę, uniemożliwiającą szkodnikom wspinanie się na pnie i wierzchołki drzew. Można go wykorzystać również do samodzielnego wykonania skutecznych pułapek na insekty występujące w pomieszczeniach.

.

Jak stosować?

Pełna nazwa tego preparatu brzmi: „BROS naturalnie Klej entomologiczny do drzew” z czego wynika, że to pierwotnym, podstawowy zastosowaniem produktu jest ekologiczna ochrona drzew przed szkodnikami. Dlatego postanowiłem przetestować go w przydomowym sadzie.

klej entomologiczny 30

Procedura jest nieskomplikowana: 

  1. Podważ i otwórz wieczko puszki z klejem (ja użyłem do tego celu końcówki śrubokrętu).

klej entomologiczny 34

klej entomologiczny 35

  1. Posmaruj preparatem pień drzewa, tak, by powstał lepki pas o szerokości co najmniej 10 cm. Klej entomologiczny należy nakładać na wysokości co najmniej 20 cm nad ziemią. Jeśli w pobliżu „oklejonego drzewa” mogą przebywać zwierzęta domowe lub małe dzieci, lepiej klej zastosować jeszcze wyżej. Upewnij się, że klej został rozprowadzony w szczeliny znajdujące się w korze, aby uniemożliwić owadom przejście. To ważne zwłaszcza w przypadku starszych drzew w z grubym pniem i głęboko spękana korą. Narzędziem najodpowiedniejszym do tego celu jest pędzel. Jeśli zamierzasz pokryć klejem pień młodego drzewka owocowego, zamiast pędzla możesz użyć prowizorycznego narzędzia, takiego jak patyczek do lodów albo gruby patyk. 

klej entomologiczny 39

klej entomologiczny 40

klej entomologiczny 38

klej entomologiczny 38

  1. Gdy skończysz, koniecznie szczelnie zamknij puszkę z resztą preparatu. Jest zaskakująco wydajny, więc 220 ml wystarcza do pokrycia pni wielu drzew. Pędzel umyj benzyną lakierniczą (patyk lub patyczek do lodów możesz rzecz jasna z czystym sumieniem wyrzucić). Jeśli tak jak ja zapomniałeś założyć rękawiczek i przez przypadek pokleiłeś sobie ręce preparatem, możesz go usunąć ze skóry, szorując szczoteczką do paznokci w ciepłej wodzie z mydłem. Alternatywą jest zastosowanie do tego celu spirytusu lub innego rozpuszczalnika.

.

Klej entomologiczny BROS naturalnie nałożony na pień drzewa jest niewidoczny. Nic dziwnego, w końcu jest bezbarwny, całkowicie przezroczysty. Preparat jest odporny na deszcz i palące słońce. Bardzo długo nie wysycha, więc lepka powłoka na pniu zachowuje skuteczność przez kilka tygodni.

klej entomologiczny 42

Działa natychmiast po zastosowaniu, czyli rozsmarowaniu na pniu, gałęzi rośliny czy kolorowej tablicy. Nawiasem mówiąc, „coś” się złapało, zanim jeszcze zdążyłem zamknąć puszkę z klejem.

klej entomologiczny 43

klej entomologiczny 44

.

Gdzie jeszcze można stosować klej entomologiczny?

Ochrona sadu przed szkodnikami to tylko jedno z wielu zastosowań kleju entomologicznego. Możesz go wykorzystać do zwalczania i monitorowania szkodników praktycznie każdej rośliny: kwiatów doniczkowych, krzewów ozdobnych, warzyw, truskawek itd. 

klej entomologiczny 46

klej entomologiczny 47

W tym celu musisz wykonać prostą pułapkę lepową, nakładając klej entomologiczny na nienasiąkliwą tablicę (np. plastikową lub z lakierowanego papieru), w kolorze zależnym od rodzaju szkodnika, którego zamierzasz zwalczyć:

  • Żółta tablica lepowa – wabi mszyce, miniarki, mączliki, ziemiórki
  • Biała tablica lepowa – wabi owocnice: jabłkową, żółtorogą oraz  jasną, a także śmietkę kapuścianą i i kistnika malinowca.
  • Niebieska tablica lepowa – wabi wciornastki
  • Pomarańczowa tablica lepowa – wabi nasionnicę trześniówkę, miodówkęi gruszową oraz połyśnicę marchwiankę.

Pułapkę (czyli tablicę pokrytą klejem entomologicznym) umieść w doniczce lub zawieś blisko rośliny, w odległości uniemożliwiającej przyklejenie się tablicy do pędu, liści, kwiatów czy innego organu.

Klej entomologiczny BROS naturalnie pomoże Ci pozbyć się uciążliwych insektów, które zalęgły się w pomieszczeniach, np. mrówek z kuchni, rybików z łazienki, muszek owocówek ze spiżarni, a moli z garderoby. W tym celu nałóż klej pędzlem na nienasiąkliwą płytkę lub tablicę, następnie ustaw ją na płaskiej powierzchni lub zawieś w miejscu nagminnie odwiedzanym przez latające owady, np. muchy. Staraj się to zrobić w taki sposób, by pułapka nie miała szans przykleić się do roślin, przedmiotów albo np. Twojego kota. Aby zwiększyć skuteczność pułapki klejowej, możesz umieścić na jej środku przynętę pokarmową, wabiącą konkretny rodzaj owadów lub zakupiony osobno feromon.

.

Uwaga: Klej entomologiczny BROS naturalnie jest nieselektywny, czyli działa na wszystkie owady i małe zwierzęta. Nie należy używać go w temperaturze poniżej 0°C, podczas deszczu ani przy dużej wilgotności powietrza. W przypadku przypadkowego zmycia preparatu po prostu nałóż go ponownie.  

klej entomologiczny 50

Preparat można stosować przez cały sezon, od wiosny do jesieni, raz na kilka tygodni. Różne szkodniki są aktywne w różnych terminach, więc w ten sposób zapewnisz roślinom pełną ochronę.

klej entomologiczny 51

.

Podsumowując

Klej entomologiczny BROS naturalnie to świetna alternatywa dla oprysków z chemicznych pestycydów. Działa fizycznie, jest nietoksyczny dla środowiska ani Ciebie czy Twoich domowych zwierząt. Pamiętaj, że ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Dotyczy to również ekologicznych preparatów! Przed użyciem przeczytaj uważnie treść etykiety oraz wszelkie informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na możliwe zagrożenia oraz przestrzegaj zalecanych środków bezpieczeństwa.

.

.

Post we współpracy z marką Bros

Tomasz Szostak

Cześć! 👋
Zapisz się do naszego newslettera!

Zapisz się do naszego newslettera! Odbierz e-book Zioła dla zdrowia

Nie wysyłamy SPAMu, przeczytaj naszą politykę prywatności aby dowiedzieć się więcej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *