Nie jest tajemnicą, że społeczeństwo się bogaci. Tak przynajmniej wynika z analiz i wskaźników rządowych. A więc liczna rzesza osób, które do tej pory marzyły o domu z ogrodem, teraz staje się ich posiadaczem. Dlatego muszę przedstawić następujące fakty ogrodowe, z którymi będą musieli się zmierzyć.
Natomiast na wstępie, osoby te na wstępie powinny zdać sobie sprawę, że każdy ogród, w tym także ogród przydomowy to „żywy organizm”, który ewoluuje i zmienia się w czasie. A co za tym idzie wymaga stałego dozoru i opieki tak samo jak kot czy rybki akwariowe. Jeśli ktoś wyobraża sobie, że do ogrodu wystarczy tylko wstawić leżak oraz stolik na drinki i delektować się pięknem otaczającej przyrody, to niestety muszę te wyobrażenia lekko zweryfikować.
Jeśli zaliczasz się do grona nowych posiadaczy ogrodów, to przydatny będzie Ci praktyczny zestaw faktów, z którymi prędzej czy później, raczej prędzej, zderzysz się we własnym ogrodzie.
.
Sprawdzone fakty ogrodowe
1. Przekonasz się, że ogród wymaga urządzenia, co wymaga pracy i nakładów finansowych. Trawnik i krzewy ozdobne to nie samosiejki z ogrodu sąsiada, ale niestety wymagają samodzielnego (lub z pomocą) zaaranżowania i posadzenia.
2. Dowiesz się, że ogród to różne strefy, style i funkcje, od reprezentacyjnych, użytkowych po rekreacyjne i wypoczynkowe. Poza tym urządzenie ogrodu to szereg elementów, które mogą się tam znaleźć lub nie. Dlatego przystępując do planowania ogrodu będziesz musiał się dobrze zastanowić czego oczekujesz lub poradzić się osób, które Ci w tym pomogą. Pisałem o tym w tym miejscu, być może skorzystasz: 31 PYTAŃ, na które POWINIENEŚ sobie odpowiedzieć przed rozpoczęciem projektu ogrodu.
3. Zobaczysz, że ogród po urządzeniu nie wygląda tak jak na zdjęciach, które oglądałeś inspirując się w internecie, ani nawet tak jak wyglądał na projekcie, który Ci pokazywano. Tak ma szansę wyglądać za kilka lat, w zależności od dobranych roślin, jeśli oczywiście będzie właściwie prowadzony. Chyba, że Twój budżet jest naprawdę duży i urządzając ogród wykorzystujesz gotową, rolowaną trawę i duże okazy roślin, to efekt prawdziwego ogrodu masz możliwość uzyskać prawie zaraz po urządzeniu.
4. Uświadomisz sobie, że ogród to nie tylko nakłady na urządzenie, ale także na bieżące utrzymanie. Po pierwsze na zakup i utrzymanie sprzętu, a także na różnego rodzaju środki i nawozy oraz bieżącą pielęgnację roślin. A co będzie Ci potrzebne zobaczysz w tym poście, a także w moim sklepie.
5. Zdasz sobie sprawę, że ogród to systematyczna i niełatwa praca. Chcąc aby wyglądał efektownie i schludnie, przez cały rok będziesz miał tam zajęcie. Może z wyjątkiem krótkiego okresu zimowego, gdzie czynności w ogrodzie praktycznie nie występują lub ograniczają się do minimum. Oczywiście przy zieleni bo prace gospodarcze i porządkowe Cię nie ominą. Dojdzie Ci za to odśnieżanie i ewentualne zrzucanie śniegu z obsypanych roślin.
6. Przekonasz się, że przez kilka miesięcy w roku, ogród to Twój drugi dom, a już na pewno „letni salon”. Tu bardzo często odbywa się życie rodzinne i towarzyskie.
7. Poczujesz, że ogród to niekończąca się przygoda, która potrafi „wciągnąć” i zarazić nawet najtwardszych oponentów. Są nawet stwierdzone przypadki, że ogród stał się hobby i całkowicie „pochłonął” swojego właściciela.
8. Dowiesz się, że ogród to temat, na którym wyśmienicie zna się prawie każdy jego posiadacz, co więcej będzie się czuł w kompetencji aby udzielać Ci cennych porad i wskazówek. Jako początkujący posiadacz ogrodu, dla którego wszystko jest nowością i nie ma rzeczy oczywistych, musisz na to bardzo uważać. Ku przestrodze spojrzyj tutaj: Nie wystarczy mieć rower aby być kolarzem i nie wystarczy posadzić drzewo aby być ogrodnikiem, aby jako początkujący i pytający o wszystko posiadacz ogrodu, nie dać sobie wtłoczyć różnych samozwańczych i nieprawdziwych teorii.
9. Zobaczysz, że sztuki ogrodowej można się nauczyć. Nie trzeba być ekspertem i posiadać dwóch fakultetów aby większość spraw wykonać we własnym zakresie i samodzielnie opiekować się swoim ogrodem. Jest wiele źródeł rzetelnej i fachowej wiedzy gdzie będziesz się mógł posiłkować. Oczywiście polecam też lekturę tego bloga gdzie staram się wszystko prezentować od strony praktycznej, rozbierając na czynniki pierwsze. Ale skoro już tu trafiłeś to nie muszę Cię do tego przekonywać.
10. Zadasz sobie pytanie: „po co mi to było? Trzeba było siedzieć w wygodnym fotelu w bloku, a nie „babrać się w ziemi”. Ale nie przejmuj się, każdy początkujący posiadacz ogrodu ma chwile zwątpienia, które miną jak zaczniesz dostrzegać efekty swojej pracy.
11. Będziesz porównywał swój ogród do ogrodu sąsiada lub swoich znajomych. Nie rób tego – oni „siedzą w tym” od lat, a Ty dopiero zaczynasz. Za kilka lat inni też będą porównywać się do Ciebie.
12. Zdasz sobie sprawę ile czasu straciłeś decydując się na ogród dopiero teraz. A myślałeś o tym już tyle lat. Ale nie martw się: lepiej późno niż wcale.
13. Uświadomisz sobie, że czas „po pracy” nie jest czasem wolnym jak dotychczas. Niestety masz obowiązki w swoim ogrodzie. Chyba, że od razu zdecydujesz się na usługi firmy w zakresie utrzymania ogrodu to punkt ten możesz zdecydowanie pominąć. Jeśli jeszcze nie wiesz czy robić samemu czy zlecić firmie to spojrzyj tutaj: UTRZYMANIE OGRODU PRZYDOMOWEGO – podjąć się samemu czy zlecić firmie?
14. Poczujesz się „panem na włościach” we własnym ogrodzie, szczególnie kiedy po skończonej, ciężkiej pracy, usiądziesz z drinkiem na wymarzonym leżaku. Wyciągniesz nogi, zamkniesz oczy i pomyślisz: tego było mi trzeba …
15. Zaczniesz cenić spokój i komfort bycia u siebie. Może również i ciszę w swoim ogrodzie, jeśli masz oczywiście odpowiednią i dobrze zlokalizowaną działkę.
16. Zaczniesz dostrzegać szczegóły przyrody, na które nigdy wcześniej nie zwracałeś uwagi. Zobaczysz, że trawa nie zawsze jest zielona, a liście nie zawsze są na drzewach. Zobaczysz, że ziemią można się ubrudzić, a wszystko wokół Ciebie zmienia się każdego dnia.
17. Zaczniesz odczuwać radość, że tworzysz i urządzasz przestrzeń wokół siebie, a coś, co posadziłeś własnymi rękami rośnie, kwitnie i pięknieje z każdym dniem.
18. Zaczniesz być dumny ze swojego ogrodu i odczuwać satysfakcję z tego co stworzyłeś.
19. Poczujesz chęć pokazania swojego dzieła i podzielenia się swoim doświadczeniem z innymi.
20. Zorientujesz się, że Twoje dzieło nigdy nie jest skończone, zawsze można coś zmienić i dodać. Co chwile pojawiaj się nowe elementy i rozwiązania do aranżacji ogrodów. Mimo stałych, sprawdzonych gatunków roślin, cały czas pojawiają się nowe, które również będziesz chciał posiadać.
Tyle wstępnie w temacie fakty ogrodowe dla nowego posiadacza ogrodu, który nigdy wcześniej ogrodu nie posiadał. Jeśli masz jeszcze inne, z własnego doświadczenia, to dodaj w komentarzu. Ogród, dla kogoś kto nigdy wcześniej go nie posiadał, to duże wyzwanie i często brutalne zderzenie wyobrażeń z rzeczywistością. Dlatego warto na wstępie rozwiać pewne mity i ustalić zasady.
Jednocześnie te fakty ogrodowe w ilości aż 20, to takie zatoczenie koła na osi czasu, od niedoświadczonego, początkującego właściciela ogrodu, który musi się zmierzyć z jego urządzeniem, poprzez odkrywanie i poznawanie bieżących obowiązków, aż do świadomego użytkownika, który zacznie odczuwać radość i satysfakcję z jego posiadania. I właśnie osiągnięcia tego etapu, w jak najkrótszym czasie, wszystkim początkującym właścicielom ogrodów życzę. I Tobie również. Powodzenia!
- Najciekawsze betonowe ozdoby do ogrodu - 21 listopada 2024
- Zimowanie roślin w szklarni z poliwęglanu - 19 listopada 2024
- Stare rzeczy w ogrodzie , czyli busem przez polskie ogrody SEZON 7 – OGRÓD 17 - 15 listopada 2024
100% faktów. A szczególnie: “Zaczniesz dostrzegać szczegóły przyrody, na które nigdy wcześniej nie zwracałeś uwagi” Ja tak miałam. Zanim zdecydowała się na ogród kompletnie nie rozróżniałam roślin ani nie znałam się na niczym. Teraz dopiero powoli poznaję i odkrywam ten świat. Pozdrawiam
Uwielbiam babrać się w ziemi 😉 I każdemu polecam!
Ogrodnictwo łagodzi obyczaje, wzmacnia mięśnie i poprawia samopoczucie. 😉
Podziwiam Pani ogród na co dzień. Jest piękny i stanowi idelny wzór do naśladowania. Według artykułu jest już Pani na tym końcu drogi czyli może się Pani dzielić ogrodem z innymi…
Kocham swój ogród, choć nie przydomowy, ale działka. To moje dziecko i hobby. Cieszę sie, gdy wszystko co wkopalam i posialam rośnie i miewa się dobrze. Martwię, gdy roslinki zmarzna lub choruja. Ogród to tez ciągła nauka, szukanie informacji i poznawanie. Ogród to też dzielenie sie z innymi swoja pasją Podziwiam też inne ogrody, niech tych pieknych będzie jak najwięcej, a świat też bedzie piękniejszy. Pozdrawiam serdecznie Ciebie i Wszystkich do Ciebie zagladajacych.
To akurat prawda. Twój ogród, mimo że działkowy, to marka sama w sobie. Zresztą m.in. z tego powodu jest na liście moich ulubionych 😉 A jeśli chodzi o Twoje kwalifikacje i jego poznanie, to jesteś już zawodowcem 🙂
Dziękuję za pozdrowienia i dziękuję również 🙂