Pewne sprawy trzeba załatwić raz, a dobrze. Gdy zagrożone jest bezpieczeństwo Twoje i Twoich najbliższych, nie wahaj się sięgnąć po radykalne środki. Takie jak gaśnica na osy i szerszenie.
Każdy ogród to swego rodzaju ekosystem zamieszkiwany przez drobne zwierzęta, wśród których dominują owady. Teoretycznie im jest ich więcej i im bardziej są różnorodne, tym lepiej. Istnieją jednak dość liczne wyjątki od tej reguły. Trzeba wyznaczyć pewne granice owadziej samowoli.
Rośliny mogą być ozdobne jak pięknie kwitnące byliny, użytkowe jak warzywa, uciążliwe jak chwasty, ale także niebezpieczne, jak kolczaste lub trujące krzewy. Identycznie jest z owadami: obok pięknych motyli oraz pożytecznych pszczół i trzmieli funkcjonują szkodniki, takie jak mszyce. Co więcej, owady mogą być potencjalnie niebezpieczne również dla ludzi i domowych zwierząt.
Okazuje się, że nawet malutka istota wielkości Twojego paznokcia, może stanowić śmiertelne zagrożenie dla Twojego zdrowia, a nawet życia! Nie mam na myśli jadowitych pająków, bo te na szczęście w naszym klimacie nie występują. Nie brak natomiast dotkliwie żądlących os, które prędzej czy później spotkasz w każdym ogrodzie, na tarasie czy balkonie. Soczysty owoc zapomniany na talerzu, szklanka ze słodkim napojem, spady pod drzewami w sadzie, otwarty kompostownik z rozkładającymi się resztkami albo martwe pisklę wypadłe z gniazda – to tylko niektóre przykłady istnych magnesów na osy, rządne wysokoenergetycznego pokarmu. Pół biedy, jeśli osy jedynie krążą po ogrodzie. Za to gdy postanowią osiedlić się na Twojej posesji na stałe, robi się naprawdę niebezpiecznie. Zwłaszcza, gdy zamiast stosunkowo drobnej osy pospolitej masz do czynienia z jej wersją XXL, czyli szerszeniem europejskim.
.
Warto wiedzieć
Osy (Vespula) oraz szerszenie (Vespa) to podobnie jak pszczoły owady społeczne. Budują swoje siedziby z papierowej masy, którą wytwarzają z przeżutego drewna oraz śliny. Najchętniej zakładają gniazda w ziemi, w dziuplach drzew, ptasich budkach lęgowych lub rozmaitych niszach i otworach w ścianach budynków. Preferują zaciszne, osłonięte miejsca, więc nie zdziw się, jeśli pod okapem dachu, w załomie rynny lub zakamarku altany dostrzeżesz charakterystyczną konstrukcję w kształcie kokonu, czyli gniazdo os lub gniazdo szerszeni.
.
Gniazdo os w ogrodzie to poważny problem, a gniazdo szerszeni to prawdziwa katastrofa. Szczególnie, jeśli Ty lub ktoś z Twoich najbliższych należycie do osób uczulonych na jad tych owadów. Teoretycznie osy i szerszenie nie niepokojone zajmują się swoimi sprawami i unikają kontaktu z ludźmi. Niemniej jeśli ktoś zanadto zbliży się do ich gniazda, bronią swej siedziby niezwykle zajadle i z morderczą skutecznością. Rój rozwścieczonych os czy szerszeni potrafi bez wahania zaatakować niedźwiedzia, a co więcej, odnieść w tej walce zwycięstwo.
Osy i szerszenie mogą żądlić wielokrotnie, bowiem w przeciwieństwie do pszczół nie tracą żądeł po ukąszeniu. Ich jad zawiera niewielką ilość toksyn, niegroźną dla człowieka. Z drugiej strony, użądlenie osy lub szerszenia powoduje dotkliwy piekący ból oraz obrzęk. Zdrowa osoba jest w stanie przeżyć setki użądleń tych owadów, ale u ludzi uczulonych na jad, jednorazowe ukłucie może spowodować wstrząs anafilaktyczny, śmiertelnie groźny dla zdrowia i życia.
Nie wiesz, czy jesteś uczulony na jad os i szerszeni? Nie próbuj zdobywać tej wiedzy w praktyce. Jeśli jesteś uczulony, może być to ostatnie doświadczenie w Twoim życiu. A jeśli nie jesteś, boleśnie się o tym przekonasz.
.
.
Jak pozbyć się gniazda os lub szerszeni?
W obecności os i szerszeni staraj się nie wykonywać żadnych gwałtownych ruchów: oganianie się przelatującej w pobliżu osy czy szerszenia to najczęstszy powód użądleń. Osy i szerszenie stają się agresywne, gdy uznają, że muszą bronić swojego gniazda. Lepiej nie ryzykować i bez potrzeby nie zbliżać się do owadziej siedziby. Niestety, bywa to niemożliwe, jeśli w Twoim ogrodzie, w garażu albo na strychu, tarasie czy balkonie pojawi się gniazdo os lub gniazdo szerszeni.
Trudno oczekiwać, że oddasz agresywnym owadom swoje włości walkowerem. Masz do wyboru kilka możliwych wyjść z tej sytuacji. Możesz:
Wezwać straż pożarną
To rozwiązanie jest możliwe tylko w przypadku, gdy osy lub szerszenie stwarza bezpośrednie zagrożenie dla ludzkiego życia lub zdrowia. W szczególności dotyczy to sytuacji, gdy gniazdo znajduje się na posesji, na której mieszka osoba o ograniczonej zdolności poruszania się. W przeciwnym razie strażacy mają pełne prawo odmówić interwencji.
Wezwać firmę dezynsekcyjną
Istnieją firmy zajmujące się profesjonalnym usuwaniem owadzich gniazd, jednak taka usługa oznacza wydatek rzędu kilkuset złotych. Zaznaczam, że mowa o usunięciu pojedynczego gniazda.
Samodzielnie pozbyć się gniazda os lub szerszeni
Ta opcja wymaga sporo odwagi i samozaparcia, jednak wbrew pozorom zadanie jest technicznie stosunkowo proste. Jak usunąć gniazdo os lub gniazdo szerszeni? Kluczowe znaczenie ma profesjonalny sprzęt, czyli Gaśnica na osy i szerszenie.
.
Gaśnica na osy i szerszenie – jak działa i jak ją stosować?
Gaśnica na osy i szerszenie to profesjonalny produkt marki Bros, lidera na polskim rynku produktów biobójczych i repelentów. Jest to silnie działający spray przeznaczony do likwidacji gniazd os i szerszeni. Zawiera koktajl substancji zabójczych dla owadów: praletrynę, permetrynę oraz butotlenek piperonylu. Co prawda te składniki nie stwarzają zagrożenia dla ludzi ani domowych zwierząt, niemniej przed użyciem gaśnicy na osy i szerszenie koniecznie załóż odpowiednią odzież ochronną, a przynajmniej maseczkę oraz rękawiczki.
Gaśnica na osy i szerszenie wyrzuca swoją zawartość pod dużym ciśnieniem, umożliwiając oprysk z odległości do 5 m. Dzięki temu unikniesz zbliżania się do gniazda os czy szerszeni, a tym samym zredukujesz ryzyko użądleń. Preparat natychmiast po aplikacji paraliżuje owady, ponadto zwalcza osy i szerszenie wracające do gniazd jeszcze kilka dni po oprysku.
.
Jak zlikwidować gniazdo os lub szerszeni za pomocą gaśnicy?
- Zdejmij wieczko, następnie zrób to samo z nakładką blokującą dyszę gaśnicy.
- Wstrząśnij gaśnicą.
- Wyceluj w gniazdo szerszeni lub os, stojąc w odległości ok. 5 m.
- Jeśli posiadasz gaśnicę o pojemności 300ml, spryskaj obficie gniazdo całą zawartością opakowania, szczególnie wlot. W przypadku opakowania o pojemności 600ml zaaplikuj mniej więcej połowę. Zawsze wykonuj oprysk zgodnie z kierunkiem wiatru, wczesnym rankiem lub wieczorem, gdy owady są mniej aktywne. Uwaga: nie ruszaj gniazda przez co najmniej dobę! Preparat zwalcza osy i szerszenie wracające do gniazd jeszcze kilka dni po oprysku. Dlatego nie śpiesz się z usuwaniem martwego gniazda os czy szerszeni.
.
Dla czystego sumienia przypomnę, że produktów biobójczych należy używać z zachowaniem środków ostrożności. Przed każdym użyciem należy dokładnie przeczytać etykietę i informacje dotyczące produktu. Rzecz jasna po to, by się tych instrukcji trzymać i przestrzegać zaleceń zamieszczonych przez producenta.
.
Ciekawostka na koniec
Osa niejedno ma imię! Oprócz najbardziej znanych os (Vespula) oraz szerszeni (Vespa) w Polsce można spotkać innych przedstawicieli rodziny osowatych. Przykładem może być klecanka rdzaworożna (Polistes dominula). Wyglądem i wielkością (ok. 1,5 cm) przypomina osę pospolitą i prowadzi podobny tryb życia. Co ją wyróżnia? Według skali bólu Schmidta, klecanka żądli najbardziej boleśnie ze wszystkich owadów spotykanych w Europie!
.
Podsumowując
Gaśnica na osy i szerszenie to sprzęt przydatny w każdym domu i ogrodzie, z których korzystają małe dzieci osoby starsze lub uczulone na jad owadów. Jednak jeśli nie czujesz się na siłach stawić czoła owadom, powierz usunięcie ich gniazda specjalistycznej firmie.
.
.
Post we współpracy z marką Bros
- Najciekawsze betonowe ozdoby do ogrodu - 21 listopada 2024
- Zimowanie roślin w szklarni z poliwęglanu - 19 listopada 2024
- Stare rzeczy w ogrodzie , czyli busem przez polskie ogrody SEZON 7 – OGRÓD 17 - 15 listopada 2024