Nie sztuka posadzić choinkę byle gdzie – warto ją ciekawie zaaranżować. Aby Ci to ułatwić, przygotowałem garść inspiracji, gdzie posadzić choinkę po świętach.
Żywa choinka w doniczce przewyższa pod każdym względem tandetne, plastikowe drzewka rodem z PRL-u. Pięknie pachnie, wygląda naturalnie, jest ekologiczna a do tego po świętach może stać się ozdobą ogrodu.
Jest jedno „ale”: aby tak się stało, musi zostać posadzona w odpowiedni sposób i w dobrze przemyślanym miejscu. Najpierw jednak musisz się upewnić, czy choinka nadaje się do posadzenia w ogrodzie.
.
Warto wiedzieć
Sprawdź, co kupujesz. Choinki sprzedawane w nieproporcjonalnie małych pojemnikach najczęściej mają silnie skrócone korzenie. Oznacza to, że co prawda żyją, ale mają marne szanse przyjąć się w ogrodzie. Zdarzają się nawet cięte choinki, po prostu wbite pniem w ziemię w donicy. Aby mieć pewność, że drzewko przyjmie się po świętach, staraj się wybrać ukorzeniony okaz rosnący w jak największej donicy.
Kiedy posadzić choinkę do ogrodu oraz co zrobić, żeby choinka się przyjęła, dowiesz się z tego postu. Aby się nie powtarzać, od razu przejdę do głównego tematu:
.
Gdzie posadzić choinkę po świętach?
Odpowiedź na to pytanie zależy od kilku czynników. Pod uwagę trzeba wziąć gatunek świątecznego drzewka, wielkość i styl posesji oraz istniejące nasadzenia.
Żywa choinka w doniczce – najpopularniejsze iglaki na świąteczne drzewka
Przed Bożym Narodzeniem jako choinki w donicach sprzedawane są różne gatunki i odmiany iglaków. Różnią się między sobą wyglądem, wymaganiami i siłą wzrostu. Dłuższą, szczegółową listę wraz z opisem i odmianami znajdziesz w tym wpisie. Tym razem skupię się na podstawowych gatunkach oraz informacjach kluczowych przy wyborze miejsca dla choinki w ogrodzie
- Jadła kaukaska – to ideał świątecznej choinki, ale w ogrodzie miewa kaprysy. Rośnie powoli i równomiernie, do ok. 15 m wysokości. Potrzebuje słonecznego miejsca osłoniętego od wiatru i żyznej, lekko kwaśnej gleby o umiarkowanej wilgotności. Suche powietrze pełne spalin może jej zaszkodzić.
- Świerk pospolity – rodzimy iglak świetnie przystosowany do klimatu. Jego słabe punkty to silny wzrost (docelowo do 30-50 m) oraz wrażliwość na warunki miejskie: na suche, zanieczyszczone powietrze reaguje zrzucaniem igieł.
- Świerk kłujący – w Polsce gatunek osiąga do 15-20 m, ale posiada wiele odmian o mniejszej sile wzrostu. Jest wybitnie wytrzymały na trudne warunki uprawy: suszę, mróz, słabe gleby, zanieczyszczenia.
- Jodła kalifornijska – dorasta do 10-12 m wysokości. Świetnie znosi suszę, upały, wiatr, spaliny oraz ubogie, piaszczyste gleby. Bezwzględnie wymaga słonecznego stanowiska i jest z reguły najdroższa spośród wymienionych iglaków.
- Świerk biały ‘Conica’ – miniaturowa choinka, stworzona do małych ogrodów i uprawy w donicy na tarasie. Rośnie bardzo wolno, po 10 latach do ok. 1 m. Potrzebuje w miarę wilgotnego, żyznego podłoża. Jego igły mogą żółknąć pod wpływem spalin lub ostrego, zimowego słońca.
Zanim przejdziemy dalej wspomnę, że Partnerami tego postu są:
.
Wspomnę również, że post możesz zobaczyć także w wersji filmowej, w której głosu udziela moja 18- letnia Córka:
.
Sadzenie choinki w ogrodzie – wybór miejsca
Wybierając miejsce dla choinki w ogrodzie, uwzględnij jej docelowe rozmiary. Mała jodełka po dekadzie zmieni się w spore drzewo. Zachowaj odpowiednią odległość sadzenia od innych roślin. Pamiętaj, że wysokie drzewa iglaste, ze względu na płytki, szeroki system korzeniowy i rzucany cień, anektują całą przestrzeń pod swoją koroną. Innymi słowy, pod starym świerkiem niewiele rośnie.
Gatunki najczęściej wybierane na świąteczne choinki są światłolubne, dlatego potrzebują słonecznego lub ostatecznie delikatnie ocienionego miejsca. Jeśli szukasz iglaka do cienia, kandydatów na różne stanowiska w ogrodzie opisałem tutaj.
Iglaki wrażliwe na zanieczyszczenia sadź w głębi ogrodu z dala od ogrodzenia, zwłaszcza, gdy mieszkasz przy ruchliwej drodze. Jeśli gleba w Twoim ogrodzie jest piaszczysta i słaba, albo planujesz posadzić choinkę na wietrznym stanowisku, zrezygnuj z bardziej wymagających iglaków na rzecz świerka kłującego lub jodły kalifornijskiej.
.
Gdzie posadzić choinkę po świętach – inspiracje z ogrodów
Zdjęcia mówią więcej niż słowa: oto garść ciekawych pomysłów na nowe miejsce dla świątecznej choinki.
Choinka przed domem
Jodły i świerki są wiecznie zielone, więc świetnie nadają się na wyeksponowane stanowiska, widoczne z domu i z ulicy. W przedogródku wyglądają ładnie przez cały rok, a zimą, ozdobione światełkami, wprowadzają świąteczną atmosferę nawet przy bezśnieżnej pogodzie
Choinki wzdłuż ogrodzenia
Szpaler iglaków wzdłuż ogrodzenia świetnie sprawdza się w dużych ogrodach. Nie muszą być koniecznie jednakowe.
Choinka z potencjałem
Jeśli masz duży, pusty teren do zagospodarowania, możesz posadzić choinkę bezpośrednio na trawniku, jako punkt wyjścia do dalszych nasadzeń. W sezonie dokomponujesz do niej np. inne iglaki, hortensje, berberysy, róże, trawy ozdobne…
Choinka nad wodą
Jodły i świerki w większości lubią wysoką wilgotność powietrza, blisko zbiornika wodnego czują się jak ryba w wodzie. Uwaga: nie sadź świątecznych choinek na podmokłych stanowiskach. W takich miejscach sprawdzi się za to cypryśnik błotny.
Choinka na tarasie
Do uprawy w pojemniku na tarasie nadają się wyłącznie miniaturowe iglaki. Prym wiedzie świerk ‘Conica’ i kolorowe wersje tej odmiany, np. ‘Daisy’s White’ albo ‘Sanders Blue’.
Oczywiście inne gatunki świerków i jodeł też mają karłowate odmiany w sam raz do donic, niemniej nie należą do kanonu świątecznych choinek
Choinka przy ścieżce
Szpaler świerków ‘Conica’ wzdłuż ścieżki wprowadza rytm i wrażenie porządku. Mimo skromnych rozmiarów, regularny pokrój tej odmiany zwraca uwagę nawet solo.
Silniej rosnące choinki sadź w odpowiednio większej odległości od nawierzchni i w mniejszej ilości. Jeden monumentalny świerk przy dróżce w ogrodzie w zupełności wystarczy .
.
Porada na koniec
Boże Narodzenie jest co roku, więc prędzej czy później w ogrodzie zabraknie miejsca na nowe choinki. Co wtedy?
- Oddaj choinkę w dobre ręce – zapytaj znajomych, może ktoś ucieszy się z nowego iglaka do ogrodu? Istnieją liczne fora internetowe i grupy w mediach społecznościowych, na których można oferować chęć oddania lub przyjęcia świątecznych choinek.
- Akcje sadzenia choinek – co roku w wielu miastach i gminach po świętach organizowane są lokalne akcje sadzenia choinek w parkach, na terenach zieleni lub w lasach. Przykładem mogą być krakowska Akcja choinka i Ratujemy choinki oraz warszawska Zbiórka choinek. Nawet, jeśli w okolicy nie odbywa się podobna inicjatywa, warto zapytać w lokalnym Zarządzie Zieleni lub Leśnictwie o wskazanie nowego miejsca dla choinki. Pamiętaj: nigdy nie sadź drzewek na własną rękę na nieswoim terenie!
- Jak wykorzystać i czym wypełnić gabiony w ogrodzie? - 24 kwietnia 2025
- Wiosenne opryski drzew owocowych - 23 kwietnia 2025
- Górskie siedlisko, czyli busem przez polskie ogrody SEZON 8 – OGRÓD 2 - 22 kwietnia 2025