Jak odśnieżać aby nie uszkodzić kostki brukowej?

ef7be8296d413002138a090a1d27bd3d
ef7be8296d413002138a090a1d27bd3d

Zimowe odśnieżanie podjazdów i chodników to nie tylko konieczność, ale także obowiązek, z którym niejednokrotnie trzeba zmierzyć się w okresie zimowym. Stąd warto znać dostępne możliwości w tym zakresie, a w szczególności mieć świadomość jak odśnieżać, aby nie uszkodzić kostki brukowej. Ma to znaczenie tym bardziej, że śnieg to zjawisko przejściowe, a mogące powstać uszkodzenia, będą widoczne przez cały czas.

Metod i sposobów odśnieżania, pozbycia się lodu i śniegu oraz redukcji śliskości jest dużo. Najogólniej mówiąc można podzielić je na trzy grupy:

  • mechaniczne,
  • ręczne,
  • z użyciem środków i materiałów sypkich.

Odśnieżanie mechaniczne to wszelkiego rodzaju odśnieżarki wirnikowe, szczotki mechaniczne czy dmuchawy, które w zależności od grubości pokrywy śniegu, umożliwiają jego odrzucenie i oczyszczenie nawierzchni. Są to rozwiązania dobre, aczkolwiek stosunkowo mało popularne, szczególnie na niewielkich, przydomowych nawierzchniach. Głównie ze względu na swoją cenę, a także konieczność całorocznego przechowywania.

Natomiast w kontekście bezpieczeństwa kostki, odśnieżanie mechaniczne jest z reguły bezinwazyjne, a konstrukcja i zasada działania urządzeń jest tak opracowana, aby nie spowodować szkód.

Odśnieżanie ręczne to uproszczona alternatywa dla odśnieżania mechanicznego, która z powodzeniem sprawdza się w terenach przydomowych. Mam tu na myśli różnego rodzaju szczotki i łopaty do śniegu, które w zależności od grubości pokrywy śniegu, również pozwalają na jego usunięcie. Dodatkowo występują różnego rodzaju skuwaki do lodu, które z kolei umożliwiają pozbycie się grubszej warstwy oblodzenia.

Warto jednak pamiętać, że o ile zwykła szczotka jest dla kostki stosunkowo bezpieczna, o tyle z łopatami i skuwakami trzeba zdecydowanie uważać. Te pierwsze warto wybierać z plastikowymi lub gumowymi zakończeniami, a unikać z metalowymi, które w skrajnych przypadkach mogą powodować trwałe zarysowania kostki brukowej. Natomiast te drugie trzeba używać wyjątkowo delikatnie i umiejętnie, krusząc jedynie zalegającą warstwę lodu, a nie uderzając na siłę, mogąc tym samym powodować trwałe odpryski wierzchniej warstwy kostki lub nawet jej pęknięcia.

Odśnieżanie z użyciem środków i materiałów sypkich to z kolei doskonała alternatywa dla obu wcześniejszych, tym bardziej jeśli warstwa śniegu czy zalegającego lodu nie jest gruba. Decydując się na to rozwiązanie warto znać dostępne możliwości, dlatego, że nie jest to tylko popularny piasek lub sól. Tym bardziej, że ten pierwszy o ile zapobiega śliskości, to w okresie odwilży daje na chodnikach uciążliwe błoto, a ta druga, może powodować trwałe odbarwienia i uszkodzenia kostki brukowej, szczególnie tej betonowej.

.

Zatem jak odśnieżać aby nie uszkodzić kostki brukowej?

Alternatywą dla piasku i soli jest tzw. sześciowodny chlorek magnezu (heksahydrat), który nie tylko nie powoduje uszkodzeń betonowych nawierzchni, ale także jest dużo wydajniejszy niż sól. I co ważne, jest przy tym bezpieczny dla zdrowia ludzi i zwierząt. To naturalny produkt, który rozsypany na zaśnieżonej lub oblodzonej powierzchni wytwarza ciepło, które skutecznie roztapia niepotrzebny w Twoim ogrodzie śnieg oraz lód.

Działanie chlorku magnezu

Środek wytwarza ciepło, pod wpływem którego w krótkim czasie i w sposób naturalny rozpuszcza się śnieg i topi lód. Proces ten przebiega w sposób naturalny i działa nawet w temperaturze sięgającej –20 °C. Co istotne, zabezpiecza nawierzchnię przed ponownym oblodzeniem na wiele godzin. Preparat bardzo dobrze przylega do nawierzchni, nawet wówczas, gdy jest ona pochylona pod kątem 45 stopni.

Zalety chlorku magnezu

  • pozwala na usunięcie śniegu i lodu bez zbędnego wysiłku,
  • jest bezpieczny dla ludzi, zwierząt i roślin,
  • nie pozostawia nalotu na posypanej nawierzchni oraz butach,
  • nie pozostawia błota pośniegowego,
  • jest dostępny w formie niewielkich płatków lub granulatu,

  • rozpuszcza się w wodzie, tworząc równie skuteczny roztwór,
  • nie zatyka studzienek kanalizacyjnych,
  • nie powoduje korozji samochodów,
  • nie uszkadza nawierzchni brukowanych.

Praktyczne wskazówki do przechowywania i stosowania chlorku magnezu

  • kostka, na której ma być stosowany nie powinna być spękana ani zbyt świeżo ułożona – powinien upłynąć co najmniej rok od wyłożenia,
  • środek usuwa śnieg i lód w ciągu kilku minut, przy temperaturach sięgających nawet do – 20 °C,
  • należy przechowywać go w temperaturze poniżej 25 °C w miejscu suchym i zamkniętym,

Chlorek magnezu można stosować zarówno na sucho, jak i na mokro:

  • na sucho – należy posypać preparatem powierzchnię i odczekać kilka minut, aby wydzieliło się ciepło, które stopi lód. Środek silnie pochłania wilgoć i ma dobrą przyczepność, co utrudnia ponowne zamarzanie powierzchni. Na oblodzoną powierzchnię rzuca się go w ilości 300g – 2 kg/10 m2 powierzchni. 1kg preparatu roztapia ok. 50 m2 powierzchni,
  • na mokro – zaleca się wykonanie roztworu w proporcji podanej na opakowaniu. Tak przygotowaną miksturą należy polać na nawierzchnię, ale można również posypać powierzchnię granulatem i polać wodą.

Gdzie kupić chlorek magnezu?

Jak zawsze i ze wszystkim, możliwości i źródeł zakupu jest dużo. Problem w tym, że nie wszystkie są sprawdzone i pewne. Stąd zdecydowanie polecam te zaufane, gdzie chlorek magnezu jest naprawdę chlorkiem i posiada stosowne świadectwo kontroli jakości. A tym samym pomoże osiągnąć Ci cel, dla jakiego jest dedykowany. Poniżej baner, które w razie potrzeby zaprowadzi Cię właśnie w takie miejsce.

Kończąc rozważania w temacie jak odśnieżać aby nie uszkodzić kostki brukowej, mam nadzieję, że wspomniane informacje będą Ci przydatne. Szczególnie te o sprawdzonych metodach z użyciem chlorku, które zdecydowanie ułatwi Ci pracę, a jednocześnie ochroni Twoją kostkę brukową. A w bonusie również będzie przyjazny Twoim zwierzętom, obuwiu czy samochodom, którym w odróżnieniu od soli nie wyrządzi żadnej krzywdy. Myślę więc, że to dość konkretne powody, aby poważnie wziąć go pod uwagę.

Post we współpracy z Marką Rolmarket.pl

Tomasz Szostak

Cześć! 👋
Zapisz się do naszego newslettera!

Zapisz się do naszego newslettera! Odbierz e-book Zioła dla zdrowia

Nie wysyłamy SPAMu, przeczytaj naszą politykę prywatności aby dowiedzieć się więcej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *