Ziemia to nie tylko gleba, ale i woda. Jeśli będziemy nią mądrze gospodarować, pomożemy zachować ekosystem całej planety. Tym bardziej podczas letnich miesięcy kiedy zużywamy o wiele więcej wody, na przykład do podlewania ogrodu. W jaki sposób robić to ekonomicznie? Jak oszczędzać wodę podczas podlewania? Spójrz na kilka pomysłów.
Podlewaj ogród o właściwej porze – w ciągu dnia ziemia jest nagrzana, więc woda odparowuje z niej bardzo szybko. Najlepiej podlewać ogród wcześnie rano, ewentualnie późnym wieczorem. W tym czasie temperatura ziemi spada, więc mniejsza ilość wody zamienia się w parę. Ponieważ niewielu z nas ma ochotę wstawać o świcie, aby podlać trawnik, warto skorzystać z prostego rozwiązania jakim jest sterownik nawadniania. Urządzenie wykona za Ciebie konieczną pracę, a Ty będziesz cieszyć się wolnym porankiem.
Uważaj na kałuże – wielu ogrodników zbyt obficie podlewa trawę, co powoduje wytworzenie płytkiego i słabego systemu korzeniowego. Trawnik staje się mało odporny na suszę, a do tego podatny na rozwój mchu i chorób. Przemoczona gleba utrudnia także pobieranie tlenu korzeniom, które bez niego dosłownie toną. Dlatego do podlewania warto użyć specjalnych zraszaczy, które trawę nawodnią, nie tworząc jednocześnie miejscowych kałuż i nadwyżek wody.
Używaj sprawdzonego sprzętu – ogród możesz podlewać ręcznie lub całkowicie automatyczne. Niezależnie, którą metodę wybierzesz, ważne jest, aby robić to mądrze i przy użyciu narzędzi, które pozwolą na oszczędność wody. Dobrym rozwiązaniem będzie montaż sterownika nawadniania, dzięki któremu zaprogramujesz podlewanie ogrodu nawet w nocy. Świetnie sprawdzi się też czujnik wilgotności gleby, który nie uruchamia lub przerywa nawadnianie, jeśli gleba jest zbyt wilgotna.
Podlewaj z wyczuciem – w przypadku grządek kwiatowych wystarcza jedno lub dwa podlania na tydzień. Rzadsze, ale obfite nawadnianie jest korzystniejsze niż częste podlewanie małą ilością wody. Nawet jeśli lekko przesuszysz rośliny między kolejnym nawadnianiem, stymulujesz w ten sposób rozrost ich korzeni. Z kolei trawnik zwykle najkorzystniej jest podlewać regularnie, przynajmniej co drugi dzień. Pamiętaj o tym, jeśli chcesz cieszyć się piękną i zdrową murawą.
.
Jakie nowości i rozwiązania wspomogą w podlewaniu?
BRAK KRANU NA BALKONIE – WYKORZYSTAJ ADAPTER DO KRANÓW WEWNĘTRZNYCH
W ciepłych miesiącach rośliny na balkonach czy tarasach potrzebują wody. Jeżeli nie masz dostępu do kranu, podlewanie może być sporym wysiłkiem i wymagać wiele czasu. Dzięki adapterowi szybko podłączysz wąż ogrodowy do kranu w kuchni lub łazience. Adapter pasuje do większości kranów i jest ławy w założeniu – w zestawie znajdziesz klucz, który umożliwia jego prosty montaż i demontaż. Po pracy adapter możesz pozostawić na kranie, ponieważ posiada perlator, który umożliwi jego normalne użytkowanie.
KONIEC Z DŹWIGANIEM CIĘŻKICH WĘŻY OGRODOWYCH – WĄŻ LIANOTM
W letnich miesiącach wąż ogrodowy jest potrzebny bez przerwy. Niestety, standardowe węże są ciężkie w przenoszeniu, a praca z nimi nie jest najłatwiejsza. Nowe węże LianoTM są znacznie lżejsze od typowych węży PVC, co ułatwia ich przenoszenie czy przechowywanie. Węży LianoTM nie uszkodzi ciągnięcie po tarasie czy przez kolczaste róże. Pokonują narożniki bez skręcania i załamywania, są odporne na mróz
i promieniowanie UV, co zapewnia im trwałość na lata. Węże tekstylne dostępne są w długościach: 10, 15, 20 i 30 metrów, są wyjątkowo wytrzymałe i nawet bardzo wysokie ciśnienie – do aż 35 barów – nie stanowi problemu.
PODLEWANIE W WERSJI EKO – POMPA DO DESZCZÓWKI
Woda opadowa to najlepsze i nieodpłatne źródło wody, które możesz zastosować do podlewania roślin. Utrzymywanie własnych zapasów wody, na przykład w pojemnikach na deszczówkę, zbiornikach czy studniach staje się coraz popularniejsze. Nowa pompa do deszczówki 4700/2 inox automatic nada się do nawadniania z wykorzystaniem większych zraszaczy, pistoletów zraszających czy przy użyciu systemu nawadniającego. Model posiada wbudowane zabezpieczenie przed pracą „na sucho”, które wyłącza pompę i automatycznie włącza ją na nowo, kiedy pojawi się woda. Wbudowany filtr zapobiega blokowaniu dysz i ich uszkadzaniu. Można go łatwo wyjąć i oczyścić. Urządzenie posiada opatentowaną rurę teleskopową, która zapewnia optymalny przepływ wody nad krawędzią beczki bez strat i załamywania przewodu. Korpus pompy został wykonany ze stali nierdzewnej, maksymalny przepływ wynosi 4700 l/h, a maksymalne ciśnienie pracy to 2,3 bara.
Wszystkie powyższe rozwiązania oferuje Marka Gardena, która od ponad 50 lat wspiera pasjonatów ogrodnictwa. Szeroki asortyment produktów marki obejmuje nie tylko innowacyjne rozwiązania i systemy do nawadniania, ale także do pielęgnacji trawników, drzew i krzewów oraz uprawy ziemi. Myślę, że wybierzesz coś z prezentowanych rozwiązań. Jeśli oczywiście temat pt. „jak oszczędzać wodę podczas podlewania” jest dla Ciebie istotny, a pojęcie pięknego i zdrowego ogrodu nie jest Ci obce.
Post we współpracy z Marką Gardena
- Najciekawsze betonowe ozdoby do ogrodu - 21 listopada 2024
- Zimowanie roślin w szklarni z poliwęglanu - 19 listopada 2024
- Stare rzeczy w ogrodzie , czyli busem przez polskie ogrody SEZON 7 – OGRÓD 17 - 15 listopada 2024
Taka pompa do deszczówki to bardzo dobre rozwiązanie ale i tak nadal najlepiej sprawdza się studnia 🙂
Bardzo ciekawy artykuł, który ma wartość edukacyjną. Rzeczywiście pora podlewania ma duże znaczenie, więc sterownik nawadniania doskonale sprawdzi się w każdym ogrodzie.