Jak przygotować ogród do zimy?

cd5e41f5eb21dc16a46c2b17f15e6b37
cd5e41f5eb21dc16a46c2b17f15e6b37

Jesień w pełni, ale wyraźnie widać i czuć zbliżającą się zimę. A zima w ogrodzie oznacza jedno: kończy się intensywny sezon i powoli zaczyna się okres ogrodniczego „lenistwa”. Zanim jednak będzie można spokojnie mu się poddać, najwyższy czas zrobić to, co jest jeszcze do zrobienia. Aby wiosną, z podniesioną głową, rozpocząć nowy sezon.

I nie warto tych spraw odkładać albo co gorsza omijać, bo w przyszłym roku z pewnością dadzą o sobie znać. A niezałatwione, z pewnością przysporzą kłopotów.

I jeśli nawet wydaje Ci się, że to dopiero połowa listopada, i w ogrodzie nie ma co robić, to niestety mam złe informacje. To bardzo pracowity okres ponieważ jest wiele spraw, które wymagają poświęcenia uwagi.

Oprócz typowych zabiegów związanych z roślinami, o których najwięcej się mówi, jest jeszcze druga strona ogrodu, nie mniej ważna związana z wszelkiego rodzaju pracami gospodarczymi i porządkowymi. I o tym nie możesz zapominać. Niestety. Chciało się mieć ogród? Będzie się miało trochę roboty…

Co więc konkretnie należy zrobić podczas jesiennego obchodu ogrodu, aby w zaaferowaniu czynnościami typowo ogrodniczymi, nie przegapić spraw równie istotnych? Lista jest niemała więc proponuję powoli zabierać się do pracy.

.

Grabienie i zbieranie opadłych liści.

Czynność bardzo ważna z dwóch powodów: estetycznego oraz praktycznego. Kwestia estetyczna nie ulega wątpliwości, ponieważ nawiane w zakamarki i trudno dostępne miejsca liście, nie wyglądają ładnie i sprawiają wrażenie zaniedbanego terenu. Sprawa druga jeszcze ważniejsza, ponieważ zalegające liście, szczególnie w większych ilościach, gniją i również nie służą dobrze otoczeniu. Szczególnie istotne jest usunięcie ich z nawierzchni trawnikowych ponieważ pozostawione zniszczą kiełkującą wiosną trawę. Gruba warstwa mokrych liści utrudnia dostęp powietrza i murawa, na której zalegają, może zostać całkowicie zniszczona. Zbierane liście, w większości, można wykorzystywać na kompost lub zwyczajnie wywieźć.

Pamiętaj jednak o tym, że liście są odpadami zielonymi, biodegradowalnymi i należy postępować z nimi jak z wszystkimi innymi odpadami z domowych gospodarstw. W wielu gminach firmy komunalne wyznaczają specjalne miejsca, pojemniki gdzie można, najczęściej bezpłatnie, wywozić wszystkie odpady zielone z prywatnych posesji.

Jak przygotować ogród do zimy zogrodemnaty2 Jak przygotować ogród do zimy zogrodemnaty3 Jak przygotować ogród do zimy zogrodemnaty4 Jak przygotować ogród do zimy zogrodemnaty5

Grabienie liści oczywiście należy wykonać grabiami, ale można również ułatwić sobie sprawę tzw. dmuchawą. Szczególnie przydaje się ona w sytuacji kiedy trzeba je wydmuchać z rabat albo innych trudniej dostępnych miejsc. Chociaż „dmuchanie” trawnika również sprawdza się bardzo dobrze, warto to zrobić na kopce, a następnie zebrać.

.

Obwiązywanie roślin.

Szczególnie tych, które mają tendencję do „rozłażenia się” czyli wszelkiego rodzaju tuj, jałowców itd. Dobrze jest obwiązać je sznurkiem aby śnieg, który niebawem spadnie, ich nie połamał.

Jak przygotować ogród do zimy zogrodemnaty6 Jak przygotować ogród do zimy zogrodemnaty7

.

Zabezpieczanie i okrywanie roślin.

Poza obwiązywaniem, nie można również zapomnieć o innych formach zabezpieczania. W szczególności tych roślin, które są wrażliwe na niskie temperatury.

Jak przygotować ogród do zimy zogrodemnaty8 Jak przygotować ogród do zimy zogrodemnaty9

Sprawa podstawowa to okrywanie słomą lub agrowłókniną, którą należy skutecznie obwiązać aby nie zmieniła położenia i nie odsłoniła roślin przy „pierwszym lepszym” wietrze. Agrowłóknina powinna być biała, nie czarna, która w sposób niekorzystny przyciąga zimowe słońce. Oczywiście przepuszczalna aby umożliwić ruch powietrza, przesiąkanie wody i parowanie.

Poza okrywaniem, wrażliwsze rośliny warto zabezpieczyć dodatkowo. Czyli osłonić również bryłę korzeniową. Można to zrobić formując lekki kopczyk, do którego nadaje się lekki przepuszczalny torf, a nawet zebrane wcześniej świeże liście.

.

Przekopanie warzywników.

To jesienne powinno być głębokie, w miarę możliwości z domieszką obornika. Jednocześnie warto usuwać kłącza trwałych chwastów, w przeciwnym razie, z pewnością wiosną zaatakują.

Jak przygotować ogród do zimy zogrodemnaty10

Polecam również wpis o wiosennym przygotowaniu warzywników, w którym również znajdziesz kilka zasad, ogólnie o tym gdzie i jak je zakładać.

.

Uzupełnianie i sprzątanie rabat wyłożonych korą.

Niestety tak jest, że kora którą zastosowałeś w ogrodzie jako materiał ściółkujący i dekoracyjny, wraz z upływem czasu traci swoją „objętość” i najzwyczajniej powoli jej ubywa. Przyczyn tego jest kilka. Po pierwsze kora się rozsycha i kurczy zmniejszając swoją objętość, po drugie roznoszą i rozgrzebują ją domowe zwierzęta, co więcej nawet ptaki, a po trzecie i najważniejsze jest to materiał najmniej odporny na podmuchy wiatru. Im przestrzeń bardziej odsłonięta tym problem poważniejszy. Dlatego w okresie jesiennym nie wypada zapomnieć o wyzbieraniu rozrzuconych po ogrodzenie kawałków kory, a ponadto uzupełnieniu jej niedoborów we wszystkich koniecznych miejscach. Pamiętaj też, że kora poza swoimi estetycznymi walorami pełni także niezwykle ważne funkcję. Utrudnia przebicie się chwastów, podnosi kwaśny odczyn gleby co sprzyja drzewom i krzewom iglastym, a jednocześnie dobrze zatrzymuje wilgoć i poprawia strukturę podłoża.

Jak przygotować ogród do zimy zogrodemnaty11 Jak przygotować ogród do zimy zogrodemnaty11a

Polecam również lekturę wpisu jak i dlaczego ściółkować korą? Znajdziesz tam więcej informacji na temat jej pozytywnej roli w ogrodzie.

.

Przegląd, konserwacja i naprawa drewnianej architektury ogrodowej.

Okres jesienny i zimowy, który przed nami, to najtrudniejsza próba dla wszelkich elementów ogrodu, spędzających ten czas „na świeżym powietrzu”. Przede wszystkim dla elementów drewnianych, na które nie najlepiej działają mrozy, wilgotność przeplatana nasłonecznieniem i ogólnie jesienno – zimowa aura. Dlatego warto zrobić przegląd tych elementów, być może ponaprawiać je i pomalować. Pomoże to zlikwidować ewentualne negatywne skutki tego okresu, ale także podniesie ich trwałość i estetykę na kolejne lata. Do tego calu wybierz dobrej jakości farby do malowania drewna na zewnątrz, pamiętając jednocześnie o odpowiednim przygotowaniu malowanych elementów. Przy wyborze farb zwróć uwagę na najważniejsze właściwości jakimi są wodoszczelność, elastyczność i paroprzepuszczalność, które mają wpływ na pełne i efektywne zabezpieczenie drewnianych elementów.

Warto również przyjrzeć się tym elementom drewnianym, które porośnięte są wszelkiego rodzaju pnączami. Teraz kiedy jest okres bezlistny, można dokonać napraw i niezbędnego zabezpieczenia.

Jak przygotować ogród do zimy zogrodemnaty12 Jak przygotować ogród do zimy zogrodemnaty13

.

Przegląd, konserwacja i naprawa elementów metalowych.

Podobnie jak z elementami drewnianymi, tak i elementom metalowym nie najlepiej służy okres jesienny i zimowy. Dlatego warto również i im poświęcić nieco czasu, aby ewentualnie usunąć i przeciwdziałać ich ubytkom. Dotyczy to przede wszystkim elementów ogrodzeń, ale także wszelkiego rodzaju metalowych drobiazgów pochowanych po Twoim ogrodzie, które także warto obejrzeć i zabezpieczyć specjalnymi środkami, jeśli zauważysz choćby najmniejsze ślady korozji. Jak w przypadku farb do elementów drewnianych, tak i tu stawiaj na farby dobrej jakości, zewnętrzne i pamiętaj o odpowiednim przygotowaniu podłoża, ponieważ zaniedbując tą czynność, choćby była najlepsza farba, może odpowiednio nie związać i nie dać oczekiwanego efektu. Zawsze zwróć również uwagę i zastosuj się do zaleceń producenta, szczególnie jeśli chodzi o temperatury, w których farb można używać.

Jak przygotować ogród do zimy zogrodemnaty14

.

Zabezpieczanie mebli i akcesoriów ogrodowych.

Bywa i tak, że część z ogrodowej galanterii zimuje na dworze. W szczególności różne meble ogrodowe, parasole itd. Bezwzględnie trzeba je zabezpieczyć, a konkretnie dokładnie przykryć.Jak przygotować ogród do zimy zogrodemnaty15 Można to zrobić wszelkimi rodzaju foliami, a najlepiej plandekami, które w przeciwieństwie do materiałów okrywających rośliny, powinny być szczelne i nieprzemakalne. Warto okryć również i te meble, które zimują pod dachem. Chodzi o to, aby maksymalnie osłonić je przed niekorzystną wilgocią.

Jak przygotować ogród do zimy zogrodemnaty16

.

Przegląd, konserwacja, naprawa, ewentualna wymiana innych akcesoriów i osprzętu ogrodowego.

Poza wszystkim oczywistymi elementami ogrodowymi jest jeszcze szereg teoretycznie drobnych i mało istotnych rzeczy, na które również warto zwrócić jesienną uwagę. Zaliczają się do nich wszelkiego rodzaju urządzenia techniczne jak elementy systemów nawadniających, krany i ogrodowe ujęcia wody, ogrodowe instalacje elektryczne, zbiorniki na wody opadowe itd.

Oczywiście nie wszystkie czynności jesteś w stanie wykonać samemu, ale niestety do Ciebie należy o nich pomyśleć i w odpowiednim momencie poprosić odpowiednie służby techniczne i serwisowe. Pamiętaj, że sprawdzenie i ewentualne konieczne naprawy zagwarantują Ci bezpieczeństwo i bezproblemowe użytkowanie wszystkich akcesoriów i osprzętu ogrodowego przez cały kolejny się sezon. W ten sposób unikniesz również ewentualnych dużych kosztów, jeśli w czasie jesiennego przeglądu odpowiednio je zabezpieczysz.

Jak przygotować ogród do zimy zogrodemnaty17

Największa uwaga należy się oczywiście systemom nawadniającym, z których przed przymrozkami, bezwzględnie należy spuścić wodę, a następnie umiejętnie je wyłączyć. Dotyczy to również wszystkich innych ujęć wody i kranów, w których również należy zakręcić dopływ wody. Co ważne, zawory i krany, powinno zostawić się w pozycji otwartej.

.

Oczyszczenie zbiorników wodnych.

Popularnie zwanych „oczkiem”. Przede wszystkim należy wybrać z nich wszelkie nieczystości, a szczególnie opadłe czy nawiane liście. Ponadto, szczególnie z tych mniejszych zbiorników, należy odłowić ryby i delikatniejsze rośliny, które powinny przezimować w natlenianych pojemnikach, w chłodnych pomieszczeniach. Pozostałe rośliny należy oczyścić z obumarłych pędów i poprzycinać. Z kolei większe oczka, w których zimują rośliny i ryby, należy odpowiednio przygotować, w szczególności zapewnić odpowiednie natlenienie, a nawet zastosować zabiegi utrudniające zamarzanie.

Jak przygotować ogród do zimy zogrodemnaty18

.

Przygotowanie drewna opałowego.

Może nie jest to czynność typowo ogrodnicza, ale jednak ściśle z ogrodem związana. Przede wszystkim dlatego, że drewno z reguły jest w nim składowane.

Jak przygotować ogród do zimy zogrodemnaty19

Dlatego zanim nadejdą mrozy i opady śniegu, warto zaopatrzyć się drewno, poukładać je, a przede wszystkim posprzątać teren po tych zabiegach. Jest to właśnie kluczowe dla całego przedsięwzięcia, aby udało się to zrobić przed opadami i zalegającym śniegiem.

.

Przegląd, konserwacja i przygotowanie sprzętu ogrodowego.

Często tak jest, że sezon jesienny kończymy w pośpiechu, zmęczeniu być może pracami ogrodowymi i nie wystarcza już ochoty aby odpowiednio zająć się sprzętem i akcesoriami ogrodowymi.

Tymczasem właściwa konserwacja i zabezpieczenie na zimę, ma bezpośredni wpływ na stan sprzętu i jakość pracy w kolejnym sezonie. Kluczową sprawą jest właściwe przygotowanie wszelkiego rodzaju sprzętów mechanicznych, z których najpopularniejszym i najbardziej eksploatowanym jest kosiarka.

Warto poświęcić jej chwilę uwagi i wykonać kilka czynności, o których pisałem we wpisie: jak przygotować kosiarkę do zimy?

Jak przygotować ogród do zimy zogrodemnaty20

Uwaga, oczyszczenie i odpowiednie zabezpieczenie, należy się również pozostałym urządzeniom. Dobrze jest również kiedy zimę spędzą w zamkniętych, suchych i dobrze wentylowanych pomieszczeniach. Wówczas z pewnością wiosną nie zawiodą.

Zima to również idealny czas na ewentualne przeglądy i wymiany materiałów eksploatacyjnych, które dotyczą właściwie każdego urządzenia. Dlatego, o ile nie wykonujemy tego sami, warto w tym czasie skorzystać z usług serwisów. W tym okresie mają mniej pracy więc i można wynegocjować korzystniejsze ceny.

Jak przygotować ogród do zimy zogrodemnaty20a

Cały drobny sprzęt jak łopaty, motyczki, grabie, taczki, konewki, węże ogrodowe, ubrania i inne drobne akcesoria wystarczy wyczyścić, umyć, wysuszyć i poukładać. Dla naprawdę ambitnych można zalecić jeszcze konserwację, ewentualne naprawy czy malowanie antykorozyjne narzędzi metalowych. Ale to już dla szczególnie bardzo pedantycznych ogrodników.

Jak przygotować ogród do zimy zogrodemnaty21

.

Podsumowując trzeba sobie wyraźnie powiedzieć, że końcówka sezonu, w którą wkraczamy, to czas bardzo pracowity. Jeśli chcesz cieszyć się pięknem ogrodu, to oprócz typowych prac ogrodniczych, nie możesz zapomnieć o sprawach równie ważnych jakimi są prace porządkowe, gospodarcze i techniczne na terenie Twojej posesji.

Jak przygotować ogród do zimy zogrodemnaty22

O sprawach ogrodniczych dużo się mówi i poświęca im sporo uwagi, czasami nawet jakby zapominając, że jeśli nie zadbamy o sprawy pozostałe, to może się okazać, że wykonując choćby najrzetelniej obowiązki ogrodnika, nie uzyskamy oczekiwanego efektu. Niestety.

Ale spokojnie. Zima w ogrodzie dopiero się niebawem zaczyna. Powyżej masz konkretną listę wraz z dokładną instrukcją co zrobić. Wydaje mi się, że jeśli będziesz się jej trzymać, zdążysz wszystko wykonać. I wiosna nie powinna Cię nieprzyjemnie zaskoczyć.

Tomasz Szostak

Cześć! 👋
Zapisz się do naszego newslettera!

Zapisz się do naszego newslettera! Odbierz e-book Zioła dla zdrowia

Nie wysyłamy SPAMu, przeczytaj naszą politykę prywatności aby dowiedzieć się więcej.

Join the Conversation

45 Comments

  1. says: Hela Nela

    Udostępniono. U mnie już większość zrobiona. Liście sprzątnięte, sprzęt to domena męża więc też wyczyszczony. Oczka nie mamy, nawadniania też.
    Pozostaje niebawem owinąć niektóre rośliny. Chociaż akurat zapowiadają ocieplenie…
    Pozdrawiam. Fajny wpis. I nagrody 🙂 Mniam…

  2. Udostępniono. Z prac ogrodniczych przed zimą udało mi się posprzątać liście, przekopać warzywnik i posadzić poplon, wsadzić cebulki kwiatowe, zabezpieczyć kopczykiem i agrowłókniną róże, a korą nowe rośliny, które też dopiero sadziłam. Zabrałam też pompę i narzędzia ogrodnicze do domu, wyczyściłam je. Zakonserwowałam drewniane elementy w ogrodzie. Teraz pilnuję żeby krety za bardzo nie nabroiły, bo się zadomowiły od listopada 🙂

  3. says: Michał Sandecki

    Udostępniono:)Trochę rzeczy jeszcze zostało do zrobienia: połowa warzywnika do przekopania, zabezpieczenie mebli ogrodowych i zgrabienie pozostałych liści z trawnika_byle pogoda dopisała w kolejny weekend:)

  4. says: Artur Michałek

    Udostępniono. Na stronie żony 🙂
    U mnie w ogrodzie praca wre. Co prawda pogoda w miarę sprzyja, ale czasu mało. Pracuję do późna i jak wracam jest ciemno. Co mogę to robię, ale tak naprawdę to tylko soboty mam do dyspozycji. A wczoraj np. cały czas lało. I jak tu pracować?
    Pozdrawiam i gratuluję super bloga.

  5. says: Agnieszka Bonar

    Udostępniono. Moje przygotowania do zimy już prawie domknięte na ostatni guzik. Warzywnik skopany, cebulowe wsadzone, rośliny zabezpieczone, obwiązane, okryte, trawnik wygrabiony, narzędzia zabezpieczone, usterki naprawione… Pozostało dokarmiać ptaki i działkowe kotki… Pozdrawiam!!!

  6. says: Jadzia Hołuj

    Udostępniono 🙂 U mnie w ogrodzie jak na razie cześć prac wykonanych…liście pograbione, ostatnie koszenie wykonane, kosiarka wyczyszczona, odpoczywa, róże i rośliny posadzone w tym roku zakopczykowane,.. cześć roślin okryte już stroiszem, z resztą czekam na niższe spadki temperatury….Pozdrawiam….:)

  7. says: Anna

    Udostępniono. Mój mały ogródek nie wymaga aż tyle pracy. Liście mam uprzątnięte, roślinki przycięte już wcześniej. Kosiareczka wyczyszczona, a mebelki schowane w garażu.
    Spokojnie oczekuję na zimę 🙂 Bardzo serdecznie pozdrawiam.

  8. says: Jula

    Udostępniono 🙂 Większość prac już raczej wykonana. Liście pograbione, meble pochowane. Została jeszcze huśtawka, która trzeba przykryc i zabezpieczyć wrażliwe rośliny przed mrozem.

  9. says: Anna Melkowska

    Udostępniono. U mnie niestety jak to mówi mój syn “kaplica”. Przed domem ogród w miarę wysprzątany ale za domem trawnik cały w liściach, wierzba nadal je zrzuca i póki nie przyjdzie porządny przymrozek jeszcze trochę powiszą. Rośliny i krzewy też jeszcze nie okryte, warzywnik nadal czeka bo mokro straszliwie. Jestem w tyle….

  10. says: Mirka Piękna

    Udostępniono 🙂 Moje prace porządkowe w ogrodzie po części wykonane 🙂 Liście zgrabione, kompostowniki zasypane po same kokardy 🙂 Warzywnik przekopany. Nowy dach na domku położony 🙂 Jeszcze sprzęt przed konserwacją ale już oczyszczony. Roślin jeszcze nie okrywam bo ciepło. Jutro będę na działeczce to się rozejrzę co trzeba zrobić, co poprawić … zawsze coś się znajdzie, no przecież jeszcze bielenie pni … . No i stołówkę dla ptaszków trzeba przygotować. I to z pewnością nie koniec prac 🙂 Zamawiam więc pogodę i rękawy zakasuję … pozdrawiam serdecznie życząc jeszcze ciepełka dla wszystkich Ogrodników <3

  11. says: kasia mazurkiewicz

    Udostępniono.Ja mam już prawie wszystko gotowe.Liście wygrabione,juki związane,narzędzia ogrodnicze wyczyszczone,karmniki odswieżone .Czekam na przymrozki żeby okryć róże.Teraz z utęsknieniem wypatruje wiosny.Mam nadzieję,że zima nie będzie długa:)

      1. says: kasia mazurkiewicz

        a ja uwielbiam kosić,a zapach koszonej trawy to jeden z moich ulbionych:)teraz z braku prac w ogrodzie muszę coś wymyśleć i może wezmę się za naukę szydełowania…..

  12. says: Wika Mróz

    Udostępnione. U mnie prace na półmetku. Trochę pogoda przeszkadza, a i chęci nieraz brak. Ale powolutku ze wszystkim się wyrobię. Mój ogródek nie jest “pokazowy” więc wszystko nie musi być idealnie. Miłego wieczoru.

  13. says: Ewa Wójtowicz

    Udostępniono … u mnie ogród przygotowany w 80 % …. od jutra ładna pogoda to wszystko uzupełnie … liście dębu sąsiada cały czas do mnie spadają i to robię systematycznie oraz jeszcze muszę trawy i juke związać. Może jeszcze oczyszczę hosty chociaż niektórzy robią to na wiosnę.

  14. says: Justyna Pospiech

    Udostępniono u mnie prace ogrodowe w przygotowaniu do zimy trwają jak na razie mam zgrabione liście ,skoszony trawnik ,przekopane grządki warzywne,zabezpieczone meble czeka mnie jeszcze okrycie roślin .Pozdrawiam

  15. says: Anna Pietrzyk

    Udostepniono ..oj jak dobrze ,ze mamy taką wyrozumiałą dla nas jesien ,bo dla roslin drzrw to za cieplo.Liscie w ogrodzie i sadzie zagrabione . Co jeszcze zleci ..ze stuletnich lip do nas to sie podgrabi hihih.Kwiaty poprzycinane . ROŹE dosadzone ???hura znow nowe ??? Skalniak do przyzwoitosci doprowadzony . Tunel oczyszczony ..Jeszcze są tam listopadowe nagietki ,liscie i kwiaty rokietty,ogorecznika i ostropestu plamistego …Warzywnik posprzatany tylko ziola jeszcze czekaja.Altanka i stolik zabezpueczone . Dyńki i suche bukiety stroją okna i schody ganku..Wrzosy jeszcze sliczne.Jesień kroluje i slojach … beczkach…i buteleczkach ha ha .,,Kto ma sad i ogrod ten ma roboty i szczescia w brud”.Zima nam nie straszna ..Wędzak przygotowany ..drew do pieca cala piwnica .Narzedzia, skrzyneczki ,doniczki w drewutni ..czejaja na wiosne.Pozdrowka cieplutkie

  16. says: Katarzyna

    Udostępniono…. Zima? To w niedługo ma być zima? ? fajnie że ktoś uporządkowany przypomina tym zabieganym co powinni jeszcze uczynić. Ja jestem mniej więcej w połowie listy, pozdrawiam

  17. says: Agnieszka

    Udostępnione. Hmmm.. Ja w tym roku wszystko w ogrodzie zrobiłam za wczesnie i przez to chęci do dalszej pracy mnie opuściły. Za wcześnie posadzilam cebulowe i hiacynty mam już takie na 5 cm, za wcześnie odkryłam róże pienne bo zapowiadają ocieplenie , zakonserwowalam kosiarke a trzy dni później mąż musiał wykonać ostatnie koszenie jak twierdził … na szczęście na grabienie liści, przekopywanie warzywnika, czy porządki na rabatach nigdy nie jest za późno. Mam nadzieję ze do mrozów zdążę. Pozdrawiam serdecznie. ☺

  18. says: Aga

    Mój ogród już prawie przygotowany do zimy? liśce wygrabione, meble ogrodowe pochowane?warzywniak przekopany? korzenie róż obsypane kopczykami zostało tylko zabezpieczyć agrowłókniną i gotowe? Pozdrawiam i udostępniam?

  19. says: Ewelina

    Udostepniono?pracę trwają. Aktualnie grabimy liście, tzn…próbujemy grabic liście, pies chcę zjeść grabie a córeczka ucieka z pola widzenia? czekamy na pogodę odpowiednią do okrywania roślin, narazie cieszymy się jesienia?w naszym przypadku ..w takim tempie i zaparciem jesienne czynności polegające na przygotowaniu ogrodu do zimy będą trwać całą zimę ?

  20. says: Kinga

    Post udostępniony 😉
    U mnie przygotowania do zimy trwają. Rośliny zostały po ostatnich przymrozkach, a było jeszcze dwa tyg. temu u mnie -7 w nocy przygotowane do zimowego snu. Trawy powiązałam w snopki, magnolie i inne wrażliwe jeszcze młode drzewa okryte agrowłókninom. Można powiedzieć “zimo przybywaj” choć nie koniecznie w moje strony 😉

  21. says: Małgorzata

    Udostępniono 😀 Tomku u mnie jak zwykle o tej porze ,tony liści do grabienia ,mieszkam przy lesie ,więc mam ich pod dostatkiem ,ostatnio wiał halny są wszędzie na balkonach ,tarasach i w całym ogrodzie 🙁 To taka syzyfowa praca ,ale coś trzeba robić 😀

  22. Udostępniono.  Większość prac jesiennych już wykonałam. Czekam, aż drzewa i krzewy zgubią całkowicie liście, wtedy wygrabię dokładnie ogród i oczyszczę oczko wodne z liści. Mam jeszcze hortensje ogrodowe do przykrycia, ale to dopiero wtedy, gdy przez kilka dni będzie się utrzymywać ujemna temperatura. A po za tym tworzę w mojej maleńkiej pracowni dekoracje, które będą ozdabiać ogród wiosną. 😉

  23. says: Monica

    A ja poza konkursem, ale bardzo, bardzo gratuluję bloga.
    Cenię Cię przede wszystkim za profesjonalizm, systematyczność i ogromną pracowitość…
    A ogród przed zimą? Jak co roku jestem daleko w tyle, ale jak znam życie to dwa zrywy sobotnie i nadrobię sytuację.
    Pozdrawiam i trzymam kciuki. Hej.

  24. says: AGA SOBCZAK

    Udostępnione 🙂 Tomku masz rację zbliża się okres “ogrodowego lenistwa” lecz ja jeszcze nie leniuchuję grabię liście i wybieram je z rabat. Cebulowe już posadzone. Wczesną jesienią chciałam przygotować dwie nowe rabaty w ogrodzie ale nie udało się gdyż u nas w Wielkopolsce było tak sucho że szpadla nie można było wbić w ziemię. Teraz po deszczach w końcu się udało je przygotować aby na wiosnę posadzić nowe rośliny. Na razie okryłam tylko młode klony zakupione na wiosnę, znajoma ostrzegła mnie że jej zimy nie przetrwały więc ja je już okryłam przed zimnym wiatrem. Ciekawe czy moje przetrwają? Trawy ozdobne powiązane a róże czekają na o kopczykowanie, gdyż w tej chwili przy plusowej temperaturze zrobiłabym im krzywdę. Warzywniak przekopany został tylko jarmuż i por zimowy. Kosiarką i kosą spalinową do trawy mąż się zajął i zakonserwował teraz czekają na nowy sezon.

  25. says: Katarzyna W-G

    Przygotowania do zimy w ogrodzie trwają. Korzystając z ładnej pogody zgrabiłam liście, przyciełam maliny, rozsiałam jeżówki, wywalam zmarżnięte rośliny i uporządkowałam skrzynki ogrodowe. Okryłam piwonie suchymi łodyżkami i liśćmi, uporządkowałam też narzędzia, nasiona i nawozy. Zostało jeszcze bielenie drzewek, postawienie karmnika i okrycie włókniną kilku roślin 🙂

  26. says: Aneta Hynowska

    UDOSTĘPNIONE ? U mnie na działce wszystkie prace już wykonane .Liście już wygrabione i wywiezione.Kompostownik wyczyszczony i postawiony nowy ma nowy sezon.Azalie i klon palmowy już zabezpieczone agrowókniną na zimę.Róże obcięte i przykryte seliną.Warzywnik zaorany wraz z obornikiem.Drewniane ozdoby ,ławeczki i stoliczki schowane do altanki.Trawka przed zimą też wykoszona ? to zajęcie mojego męża.Narzędzia również zakonserwowane tym też się mąż już zajął.Kupiliśmy nawet kilka nowych drzewek i oczyściliśmy oczko wodne.Podczas tego ciepłego tygodnia udało mi się jeszcze przenieść oczko wodne w inne miejsce gdyż lubię czasem coś pozmieniać w ogrodzie wtedy mam z tego satysfakcję? Kwiaty cebulowe posadzone i tylko czekać tej wiosny ❤????????

Leave a comment
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *