Okrągła rabata w trawniku przedzielona ścieżką.

Rabaty w ogrodzie to rzecz istotna. To w nich rosną rośliny, to one, w zależności od kształtu i rozmieszczenia, nadają styl ogrodu. Najczęściej rozmieszczone są po obrysie terenu, czasem również na środku, tworząc mniejsze lub większe wyspy. Fajnym pomysłem jest również okrągła rabata w trawniku, dodatkowo przedzielona żwirową ścieżką.

I właśnie taką chcę Ci przedstawić w tym poście. Ta prezentowana ma średnicę około sześciu metrów, a zatem jest dość pokaźnych rozmiarów. Ciężko jej po prostu nie zauważyć.

Jest zlokalizowana w centralnym miejscu tylnej części ogrodu, a przecinająca ją ścieżka łączy taras przy budynku z drugim kącikiem wypoczynkowym.

.

Co charakteryzuje tą okrągłą rabatę w trawniku?

Jak już wiesz, ma średnicę około 6 metrów. Jest to na tyle dużo, aby rabata stała się znaczącym elementem w zagospodarowaniu całego ogrodu. Przynajmniej takiego jak prezentowany, który ma powierzchnię około 10 arów.

Rabata położona jest na środku równego i płaskiego trawnika, a zatem tworzy fajny element urozmaicający. Bez niej trawnik wydawałby się zbyt duży i mogłoby go być „za dużo” na tej powierzchni ogrodu. Rabata posiada niską, bukszpanową obwódkę, która tworzy jej ramy i zarazem oddziela ją od trawnika.

Z wyjątkiem dwóch, rozmieszonych „po przekątnej” śliw wiśniowych, w rabacie występują tylko niskie nasadzenia. Ma to znaczenie o tyle, że nie przysłaniają pozostałej części ogrodu, szczególnie rabat położonych po jego obrysie, wyżej i efektownie obsadzonych.

Na styku rabaty z przecinającą ją żwirową ścieżką dominuje pokładająca się kocimiętka,

a wśród pozostałych gatunków warto wymienić różne odmiany róż, szałwię omszoną, goździk kropkowany i trawy, wśród nich efektowną, powiewającą na wietrze ostnicę.

Dlaczego warto wykonać okrągłą rabatę w trawniku?

Po pierwsze dlatego, że jest oryginalną ozdobą. Pasuje do większości stylów ogrodowych, od naturalnych, po nowoczesne. Urozmaica przestrzeń i w sposób ciekawy może „przełamać” dużą powierzchnię trawnika. Ponadto jest dodatkowym miejscem na ciekawe kompozycje roślinne, które co ważne, można oglądać z każdej strony.

Myślę więc, że warto brać ją pod uwagę. Mam również nadzieję, że ten post Cię do tego zainspiruje, co więcej, będzie podpowiedzią jak dobrać nasadzenia. Z kolei żwirowa ścieżka przekona Cię do tego, że może fajnie rabatę przecinać, pozwalając niejako wejść do jej środka.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *