Aby wiosną Twój ogród wypełniły kwiaty cebulowe, musisz posadzić je już jesienią. W tym poście pokażę Ci, jak sadzić cebulki wiosennych kwiatów bez pomyłek i komplikacji.
Tulipany, narcyzy, hiacynty, szafirki, czosnki ozdobne, lilie, szachownice… Wiosenne kwiaty cebulowe można długo wymieniać i jeszcze dłużej podziwiać ich różnorodność. Tęczowe kolory na rabatach są bezcenne po miesiącach zimowej szarugi.
Gdy posadzisz w ogrodzie kilka różnych gatunków i odmian kwiatów cebulowych, będą kolejno rozkwitać od marca aż do czerwca, zaczynając od przebiśniegów i irysków,
na czosnkach i liliach kończąc.
Jeśli chcesz się cieszyć takim widokiem, już jesienią posadź cebulki kwiatowe do gruntu lub zewnętrznych pojemników.
.
Kiedy sadzić rośliny cebulowe?
W zależności od gatunku, termin sadzenia roślin cebulowych do gruntu przypada od końca sierpnia do połowy października, do pierwszych przymrozków. Gdy jesień jest ciepła, termin sadzenia można nieco opóźnić. Lepiej jednak nie zwlekaj: zbyt późno posadzone cebulki nie zdążą się ukorzenić przed zimą. Dla ułatwienia, uszeregowałem popularne rośliny cebulowe kwitnące wiosną, według zalecanych terminów sadzenia.
- połowa sierpnia do początku września – narcyzy, szachownice cesarskie i perskie
- cały wrzesień – kosaciec żyłkowany, przebiśnieg, lilie zimujące w gruncie, szacownice drobnocebulowe
- połowa września do połowy października – hiacynt, cebulice, szafirki, tulipany, czosnki ozdobne.
.
Jak głęboko sadzić cebulki kwiatowe?
Idealna głębokość sadzenia cebulek kwiatowych powinna być 2-3 razy większa od ich wysokości. Jeśli cebulka tulipana ma 5 cm wysokości, posadź ją na głębokość 10-15 cm. Drobne cebulki szafirków czy kosaćców żyłkowanych sadzi się znacznie płycej, na głębokość 5-8 cm, natomiast potężne cebule szachownicy cesarskiej na głębokość 15-20 cm.
.
Gdzie sadzić rośliny cebulowe?
Wczesnowiosenne kwiaty cebulowe, takie jak przebiśniegi, można sadzić nawet pod koronami drzew. Zanim gałęzie pokryją się liśćmi i przysłonią światło słoneczne, cebulki zdążą zakwitnąć, zgromadzić odpowiednią ilość produktów fotosyntezy i zapaść w spoczynek.
Kwiaty cebulowe kwitnące nieco później, pod koniec kwietnia i w maju, wymagają słonecznego stanowiska. Gleba powinna być przepuszczalna, zasobna w składniki odżywcze i dobrze spulchniona.
.
Warto wiedzieć
Kupując cebulki kwiatów, dokładnie się im przyjrzyj. Nie kupuj mokrych, z widocznymi przebarwieniami, „obranych” z łusek, wyschniętych na wiór, miękkich w dotyku ani uszkodzonych. Unikaj również cebulek skiełkowanych, które przedwcześnie obudziły się do życia – niby masz pewność, że taka cebulka żyje, niemniej wiosną zakwitnie słabo albo wcale. Cebulki lubiane przez gryzonie, np. tulipanów, warto sadzić w specjalnych koszyczkach. Przy okazji ułatwią wykopywanie cebulek na lato.
.
Jak ułatwić sobie sadzenie cebulek kwiatowych?
Podstawowym narzędziem do sadzenia cebulek kwiatowych jest pikownik. Warto zaopatrzyć się w pikownik z ergonomiczną rękojeścią, która wygodnie leży w dłoni, oraz nierdzewną końcówką odlewaną z jednego kawałka metalu, najlepiej cynku. Dzięki temu bez nadwyrężania ręki posadzisz jednorazowo nawet kilkaset cebulek, a pikownik posłuży Ci przez wiele sezonów.
Sadzenie dużych cebul, np. hiacyntów, szachownicy cesarskiej albo lilli, bywa problematyczne: po prostu mają większą średnicę od pikownika.
Zamiast mozolnie wykopywać dołki na cebulki za pomocą łopatki, możesz sprawić sobie sprytną sadzarkę.
Sadzarka do cebulek kwiatowych marki GARDENA to genialnie proste narzędzie ułatwiające i przyspieszające sadzenie. Jest wykonana wysokiej jakości stali pokrytej duroplastem, dla ochrony przed korozją. Dzięki temu posłuży Ci przez lata.
.
Obsługa sadzarki jest banalnie prosta:
- Wbij sadzarkę w glebę w miejscu, w którym zamierzasz posadzić cebulkę. Wskaźnik głębokości z boku sadzarki pozwoli precyzyjnie określić głębokość sadzenia, dostosowując ją do wielkości konkretnej cebuli.
- Wyciągnij sadzarkę wraz z ziemią, trzymając za pomarańczowy trzonek.
- Umieść cebulkę w otworze wykonanym sadzarką, odpowiednią stroną do góry.
- Opróżnij sadzarkę, dokładnie nad dołkiem z cebulą, pociągając za czarny drążek.
Gotowe! Cebulka hiacynta posadzona, dołek zasypany, wszystko przebiegło sprawnie, czysto i trwało zaledwie kilka sekund!
.
Podsumowując
Sadzenie wiosennych kwiatów cebulowych to nic trudnego. Zwłaszcza, jeśli masz odpowiednie narzędzia. Kup zdrowe cebulki wybranych gatunków i odmian, trzymaj się zalecanych terminów i głębokości sadzenia, a wiosną ciesz się widokiem morza kolorowych kwiatów!
.
.
Post we współpracy z marką Gardena
- Zimowanie roślin w szklarni z poliwęglanu - 19 listopada 2024
- Stare rzeczy w ogrodzie , czyli busem przez polskie ogrody SEZON 7 – OGRÓD 17 - 15 listopada 2024
- Okrywanie roślin na zimę od A do Z - 14 listopada 2024