JAK WYBRANY STYL i PROJEKT OGRODU wpływają na koszty jego urządzenia?

Dzisiejszym wpisem chciałbym zapoczątkować cykl artykułów, które będą miały formułę „zawodów”, pod wdzięczną i dobrze znaną nazwą: SPARTAKIADA.
W tym i kolejnych artykułach z tej serii do walki będą stawały określone elementy, rzeczy, sprzęty itd., które będą konkurowały ze sobą w różnych konkurencjach i dyscyplinach od technicznych do finansowych.

Formuła każdych zawodów będzie następująca:
1. Prezentacja dyscypliny
2. Prezentacja zawodników
3. Prezentacja kryteriów oceny sędziowskiej
4. Zawody sportowe
5. Ogłoszenie wyników
6. Podsumowanie komentatora, czyli mnie w tym przypadku
7. Otwarta dyskusja kibiców, czyli Was ;-), za pomocą dostępnych komentarzy

Rozpocznijmy dzisiejsze zawody.

1. PREZENTACJA DYSCYPLINY

W dzisiejszej SPARTAKIADZIE rozegrana zostanie rywalizacja pod nazwą:
”Jak wybrany styl i projekt ogrodu wpływają na koszty jego urządzenia?”.

Zawodnicy będą rywalizowali w następujących dyscyplinach:
– obrzeża ogrodowe
– geowłóknina
– kora
– kamień ozdobny
– powierzchnie brukowane
– trawnik
– nasadzenia roślin pod ogólną nazwą „tuje” oraz innych

2. PREZENTACJA ZAWODNIKÓW

W dzisiejszej SPARTAKIADZIE wystąpią:
– Styl „MINI”
– Styl „TWIERDZA”
– Styl „PRZY TARASIE”
– Styl „CENTRALNY”
– Styl „ATRAKCYJNY”

Zanim przejdziemy dalej przyjrzyjmy się bliżej Zawodnikom. Zauważmy, że wszyscy zawodnicy mają taką samą “bazę” tj.  działkę, budynek, chodniki, podjazdy, tarasy, różnice będę tylko w elementach urządzeniowych, które będą porównywane. Szczegóły znajdują się dalej w zestawieniu – tabela ZAWODY SPORTOWE.

Styl „MINI”

mini
Zawodnik ten charakteryzuje się wyjątkową prostotą i upodobaniem swoich „Trenerów” (Właścicieli działki) do „nie komplikowania” swojego życia i otoczenia.
Jest wyjątkowo łatwy w obsłudze, nie wymaga stosowania szczególnie skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych oraz posiadania i zastosowania wyszukanego sprzętu. Ponadto charakteryzuje go minimalizm, który sprawdza się szczególnie przy nowoczesnej architekturze budynków. Polecany jest Trenerom szczególnie zabieganym i zapracowanym, którzy nie mogą poświęcić dużo czasu swoim wychowankom (Ogrodowi), a jednocześnie chcą aby się schludnie i efektownie prezentował. Styl ekonomiczny w bieżącym utrzymaniu, a jak wypadnie w naszej Spartakiadzie to niebawem się przekonamy.

Podsumujmy:
– minimalizm
– prostota utrzymania
– niskie koszty utrzymania
– minimalna potrzeba sprzętu ogrodowego
– efektowny wygląd przez duże jednolite powierzchnie
– polecany dla osób zapracowanych i nie mogących, nie chcących poświęcać dużo czasu na pielęgnację

Styl „TWIERDZA”

twierdza
Zawodnik ten jest bardzo zbliżony swoimi właściwościami do poprzedniego konkurenta, również charakteryzuje się prostotą i zamiłowaniem swoich „Trenerów” do nie komplikowania swojego życia i otoczenia. Jednak poza opisanymi zaletami Zawodnika „Mini” charakteryzuje go dodatkowo upodobanie „Trenerów” do kameralności oraz zapewnienia i poszanowania swojej prywatności tzn. „odcięcia” swojego wychowanka od zewnętrznego otoczenia. Zawodnik ten jest często krytykowany ze względu na swoją budowę i niejako wianuszek otaczających go krzewów, ale dla „Trenerów” nie przejmujących się krytyką, a ceniących swoją prywatność jest zawodnikiem jak najbardziej polecanym. Biorąc pod uwagę prostotę utrzymania również nie wymaga szczególnych nakładów w sprzęt oraz czas przy jego utrzymaniu. Poza bieżącym utrzymaniem trawnika, pozostałe czynności przy obsłudze „wianuszka” są minimalne i okresowe. Przekonamy się jak wypadnie w naszych zawodach.

Podsumujmy:
– minimalizm
– prostota utrzymania
– stosunkowo niskie koszty utrzymania
– niewielka potrzeba sprzętu ogrodowego
– efektowny wygląd przez duże jednolite powierzchnie
– polecany dla osób zapracowanych oraz ceniących swoją prywatność, a jednocześnie również nie chcących poświęcać dużo czasu na pielęgnację

Styl „PRZY TARASIE”

przytarasie
Zawodnik również stosunkowo prosty w swojej budowie jednak w odróżnieniu od poprzednich konkurentów cechują go już pewne dodatkowe elementy estetyczne. Poza również dużymi powierzchniami trawnikowymi, przestrzeń „złamana” jest pewnymi akcentami jak zmiana rodzajów nawierzchni i wprowadzenie urozmaiconej roślinności. Elementy te zapewniają pewne „ożywienie” i „ciekawość” otoczenia, szczególnie jeśli w wydzielonych częściach zastosowane zostaną zróżnicowane pod względem gatunkowym i kolorystycznym elementy roślinne. „Trenerzy” tego zawodnika muszą się już jednak nastawić na pewne dodatkowe czynności pielęgnacyjne i opiekę nad wydzielonymi elementami. Oczywiście nadal nie są to czynności super skomplikowane, ale jednak są i każdy „Trener” musi się do nich nieco przygotować zarówno sprzętowo jak i czasowo. Jak wypadnie w naszych zawodach przekonamy się niebawem.

Podsumujmy:
– minimalizm „złamany” ożywiającymi elementami
– utrzymanie wymaga poświęcenia trochę więcej czasu niż poprzednim stylom
– wymaga większej bazy sprzętowej i minimalnej wiedzy ogrodniczej w zakresie wybranych gatunków
– w dalszym ciągu efektowny wygląd przez duże jednolite powierzchnie jednak z pewnymi ciekawymi i urozmaiconymi elementami
– polecany dla osób chcących się nieco „wyróżnić”, ale jednocześnie przy jeszcze stosunkowo niewielkim zaangażowaniu

Styl „CENTRALNY”

centralny
Zawodnik bardzo zbliżony do swojego poprzednika tj. Stylu „przy tarasie” jednak przez lekkie „odwrócenie” układu cechuje się wyjątkowo ciekawą formą i atrakcyjnością wizualną przy jednoczesnym w dalszym ciągu nie dużym skomplikowaniu dla swoich „Trenerów”. Bardzo podobnie jak poprzednik wymaga już pewnych dodatkowych czynności, sprzętu i nakładów czasowych jednak w dalszym ciągu nie są to elementy bardzo skomplikowane i mogą być dobrym kompromisem pomiędzy ciekawym wyglądem, a ograniczonymi nakładami. Ponadto zawodnik ten jako pierwszy w tej stawce ma wprowadzone dodatkowe elementy zagospodarowania, w tym przypadku chodnik ogrodowy i miejsce pod altanę. Elementy te wprowadzają w przestrzeń już „coś więcej” niż mają poprzedni konkurenci co świadczy o skłonnościach jego „Trenerów” do ponad standardowego kształtowania swojego otoczenia. Z ciekawością oczekuję na rozpoczęcie zawodów, szczególnie jak zawodnik ten wypadnie na tle swojego poprzednika.

Podsumujmy:
– styl prosty, ale „złamany” ożywiającymi elementami z jednoczesnym wprowadzeniem dodatkowych akcentów kształtujących otoczenie
– utrzymanie wymaga poświęcenia trochę więcej czasu niż pierwszym dwóm stylom
– wymaga większej bazy sprzętowej i minimalnej wiedzy ogrodniczej w zakresie wybranych gatunków
– w dalszym ciągu efektowny wygląd przez duże jednolite powierzchnie jednak z pewnymi ciekawymi i urozmaiconymi elementami zarówno roślinnymi jak i innymi – dekoracyjnymi
– polecany dla osób chcących się „wyróżnić”, ale jednocześnie przy jeszcze stosunkowo niewielkim zaangażowaniu, ponadto kształtujących swoje otoczenie ciekawymi, dodatkowymi elementami zagospodarowania jak dodatkowe, chodniki, altany, ozdoby itd.

Styl „ATRAKCYJNY”

atrakcyjny
Zawodnik „wszechstronny”, wydaje się najbardziej barwny w całej dzisiejszej stawce. Cechuje go bogata, fantazyjna forma przestrzenna i mnogość zastosowanych rozwiązań. Od razu widać, że jego „Trenerzy” poświęcają wiele czasu i nakładów w jego utrzymanie, ale jednocześnie mogą się cieszyć jego wyjątkowością i najefektowniejszym wyglądem. Można się domyślać, że prowadzenie takiego zawodnika nie należy do zadań łatwych, wymaga wiedzy i poświęcenia dlatego polecany jest „Trenerom” mającym czas oraz „zamiłowanie” do pracy z zawodnikiem ponieważ w tym przypadku bez tych elementów nie będzie to możliwe. Również i baza sprzętowa musi być wszechstronna ponieważ w całym cyklu prowadzenia trzeba się liczyć ze wszystkimi możliwymi zabiegami.

Podsumujmy:
– styl bardzo barwny, bogaty z dużym wykorzystaniem dodatkowych elementów kształtujących otoczenie
– utrzymanie wymaga poświęcenia dużego nakładu pracy i czasu, przede wszystkim systematyczności
– wymaga większej, pełnej bazy sprzętowej i stosunkowo pełnej wiedzy ogrodniczej w zakresie wybranych gatunków
– bardzo efektowny wygląd przez urozmaiconą przestrzeń wzbogaconą elementami zarówno roślinnymi jak i dekoracyjnymi
– polecany dla osób chcących się „wyróżnić”, ale jednocześnie posiadających czas, wiedzę i chęci do systematycznej pielęgnacji

3. PREZENTACJA KRYTERIÓW OCENY SĘDZIOWSKIEJ

Zawodnicy będą rywalizowali i będą oceniani w następujących dyscyplinach:
– obrzeża ogrodowe
– geowłóknina
– kora
– kamień ozdobny
– powierzchnie brukowane
– trawnik
– nasadzenia roślin pod ogólną nazwą „tuje” oraz innych

Jeśli zawodnicy posiadają „w sobie” powyższe elementy wówczas dla każdego występującego elementu będzie obliczana wartość będąca iloczynem ilości tego elementu przez przyjętą stawkę. Stawki zostały scharakteryzowane poniżej.

Na koniec wartości poszczególnych elementów zostaną zsumowane i zostaną wyłonieni zwycięzcy. W naszej SPARTAKIADZIE oczywiście kolejność na mecie będzie od najlepszego (najtańszego) do najgorszego (najdroższego).

Przykład: zawodnik X ma 100 metrów bieżących obrzeży dla których stawkę określono na poziomie 20,00zł/mb oraz 600 metrów kwadratowych trawnika dla którego stawkę określono na poziomie 15,00zł/m2.
Wartość zawodnika będzie następująca:
100 * 20,00zł = 2000,00zł
600 * 15,00zł = 9000,00zł
Razem: 11000,00zł

Kryteria oceny – stawki cenowe poszczególnych elementów:
Przyjęto średnie ceny, średniej jakości materiałów.
W przyjętych stawkach uwzględniono koszty materiałów oraz robocizny związanej z wykonaniem poszczególnych elementów.

20,00zł – materiał i wykonanie 1 metra bieżącego obrzeża ogrodowego
2,50zł – materiał i wyłożenie 1 metra kwadratowego geowłókniny pod korą i kamieniem
15,00zł – materiał i wyłożenie 1 metra kwadratowego kory sosnowej
50,00zł – materiał i wyłożenie 1 metra kwadratowego kamienia ozdobnego
100,00zł – materiał i wyłożenie 1 metra kwadratowego „lepszego” kamienia ozdobnego
100,00zł – materiał i ułożenie 1 metra kwadratowego powierzchni brukowanej
15,00zł – materiał (środki chemicznei, nasiona, torf) i wykonanie (oczyszczenie podłoża, rozplantowanie przywiezionej ziemi, niwelacja, równanie, sianie, wałowanie) 1 metra kwadratowego trawnika
30,00zł – materiał i nasadzenie 1 sztuki tui o wysokości około 1 metra
1000,00zł – materiał i nasadzenia małego zestawu innych roślin
3000,00zł – materiał i nasadzenia średniego zestawu innych roślin
6000,00zł – materiał i nasadzenia dużego zestawu innych roślin
300,00zł – materiał i przywóz 1 ciężarówki – 15 ton (około 9 metrów sześciennych) humusu

4. ZAWODY SPORTOWE

tabela

5. OGŁOSZENIE WYNIKÓW

I. miejsce z wynikiem 12835,00zł – Styl „MINI”
II. miejsce z wynikiem 15689,00zł – Styl „PRZY TARASIE”
III. miejsce z wynikiem 18362,50zł – Styl „CENTRALNY”
IV. miejsce z wynikiem 19627,50zł – Styl „TWIERDZA”
V. miejsce z wynikiem 27708,00zł – Styl „ATRAKCYJNY”

6. PODSUMOWANIE KOMENTATORA

Emocjonujące zawody za nami. Myślę, że zarówno jeśli chodzi o zwycięzcę oraz ostatniego dzisiejszych zawodów to można się było tego po cichu domyślać.

Styl „MINI” okazał się zdecydowanym zwycięzcą ze względu na swoją prostotę i jednolitość oraz brak konieczności zastosowania różnych dodatkowych materiałów. Z tych samych, ale odwrotnych powodów Styl „ATRAKCYJNY” okazał się największym przegranym.
Oczywiście są to przegrani z punktu widzenia finansowego, o który toczyła się dzisiejsza walka. Jak powiedziałem, myślę że odbyło się tu bez niespodzianek.

Natomiast zacięta i niezwykle wyrównana walka odbyła się w środku stawki, którą stoczyły: Styl „PRZY TARASIE”, Styl „CENTRALNY” i Styl „TWIERDZA”.

Co może być pewnym zaskoczeniem, z pośród tych trzech zawodników najlepszy był Styl „PRZY TARASIE” zajmując jednocześnie drugie miejsce w zawodach, następnie Styl „CENTRALNY” i dopiero czwarte miejsce w zawodach zajął Styl „TWIERDZA”. Jak pokazuje ta Spartakiada, Styl „TWIERDZA” mimo prostoty i wydawałoby się „nie drogości” przegrywa ze Stylami, które teoretycznie są bardziej urozmaicone, ciekawe wizualnie i bogatsze w ilość zastosowanych roślin i materiałów. Myślę, że jest to dość duże zaskoczenie ponieważ w potocznej opinii Styl „TWIERDZA” uchodzi za stosunkowo najtańszy w urządzeniu. Jak widać jeśli przedstawi się to na liczbach sytuacja wygląda inaczej.
Oczywiście przypomnę, że mówimy dzisiaj tylko i wyłącznie o zawodach i zwycięzcach w spartakiadzie: JAK WYBRANY STYL i PROJEKT OGRODU wpływają na koszty jego urządzenia?
Nie rozpatrujemy innych kategorii, w których być może miejsca na podium zostałyby zmienione.

Co pokazują dzisiejsze zawody?

Mają zobrazować jak kształtują się koszty zagospodarowania działki – ogrodu o powierzchni 10 arów (1000m2) w zależności od tego na jaki wariant się zdecydujemy. Jak widać decyzji o wyborze poszczególnego stylu ogrodu nie możemy podejmować tylko i wyłącznie patrząc na ładny projekt na papierze. Musimy zdawać sobie sprawę, że za poszczególnymi rozwiązaniami stoją określone wydatki przy urządzaniu ogrodu. To na wstępie.
Natomiast dalej, mając już ten ogród musimy być przygotowani na określone działania. Teoretycznie im ogród ładniejszy i ciekawszy tym będzie wymagał większych i częstszych zabiegów oraz poświęcania mu większych nakładów pracy i środków finansowych. Oczywiście zawsze możemy zdać się na usługi Specjalistów od pielęgnacji zieleni, zawsze to przynajmniej czas będziemy mieli zaoszczędzony ;-). Warto o tym wszystkim pamiętać już na etapie wyboru projektu.

Tym stwierdzeniem żegnam się już z Państwem i oddaję „głos do studia”. Oczywiście zapraszam do dyskusji i wymiany poglądów w komentarzach 🙂

7. OTWARTA DYSKUSJA KIBICÓW

Zapraszam Cię oczywiście do wyrażenia Twojej opinii na ten temat w komentarzach.
A jeśli spodobał Ci się ten artykuł wyraź to przez kliknięcie „Lubię to” i podziel się tym artykułem ze swoimi Znajomymi.

Zobacz również podobne artykuły:

1. 31 PYTAŃ, na które POWINIENEŚ sobie odpowiedzieć przed rozpoczęciem projektu ogrodu

2. Urządzenie ogrodu – jak to zrobić i ile to kosztuje?

Zdjęcie tytułowe: Fotolia.com 44943900 – Gartenplanung © krappweis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *