Jak zwalczyć mech i chwasty z nawierzchni bez użycia chemii

Jak zwalczyć chwasty bez chemii 1

Ekologiczny herbicyd – brzmi to jak oksymoron, a jednak środek chwastobójczy na bazie naturalnych substancji istnieje. Do tego jest naprawdę efektywny. A właściwie… Effect-ywny.

„Wszystko jest chwastem i nic nie jest chwastem. Tylko miejsce czyni, że dana roślina jest chwastem” – jeśli śledzisz ten blog, prawdopodobnie kojarzysz tę definicję. Kluczowy nie jest gatunek, ale to, gdzie dana roślina rośnie. Jeśli na przykład, jak to było w tym ogrodzie, między fugami nawierzchni,

Jak zwalczyć chwasty bez chemii 3

wszelka roślinność jest niepożądana, a użycie herbicydu, czyli środka zwalczającego chwasty, jest usprawiedliwione – o ile jest ekologiczny. Właśnie o naturalnym środku przeciwko chwastom przeczytasz w tym poście. Ale na początek parę słów ogólnie o herbicydach.

.

Herbicyd herbicydowi nierówny

W dobie skażenia środowiska i chemizacji rolnictwa posuniętej daleko poza granice zdrowego rozsądku pojęcie „herbicyd” okryło się niesławą i jest kojarzone z czymś jednoznacznie negatywnym. Faktycznie, takie podejście ma uzasadnienie w przypadku chemicznych środków chwastobójczych z herbicydami totalnymi na czele. Z drugiej strony, jest wiele rodzajów herbicydów różniących się użytą substancją czynną, sposobem działania, a także szkodliwością dla środowiska – bądź jej brakiem.

.

Rodzaje herbicydów

Herbicydy to wszelkie preparaty służące do zwalczania niepożądanej roślinności (czyli chwastów). Ich podstawowy podział ze względu na zakres działania obejmuje herbicydy:

  • totalne (nieselektywne) – zwalczające wszystkie rośliny, jakie napotka na swej drodze. W odpowiednio dużej ilości pokonają nawet dorosłe drzewo.
  • selektywne niszczące rośliny dwuliścienne – preparaty zwalczające mniszki, koniczynę, babkę i inne rośliny dwuliścienne, nieszkodliwe dla roślin jednoliściennych (np. traw, kosaćców i roślin cebulowych).
  • selektywne niszczące rośliny jednoliścienne – preparaty zwalczające trawy, turzyce i inne rośliny jednoliścienne, nieszkodliwe dla roślin dwuliściennych (np. bylin, stokrotek, krzewów i drzew).

Ze względu na mechanizm działania wyróżnia się herbicydy:

  • Układowe – niszczą zarówno nadziemne, jak i podziemne części roślin. Substancja aktywna wchłonięta przez zielone części roślin przenika do jej wszystkich organów i zakłóca funkcje życiowe, powodując zamieranie. Działają z opóźnieniem.
  • Kontaktowe (desykanty) – niszczą wyłącznie nadziemną część rośliny. Uszkadzają (a dokładnie wysuszają) chwasty tylko w miejscu zetknięcia powierzchni rośliny z cieczą roboczą. Działają błyskawicznie.

Obecnie prawie wszystkie środki chwastobójcze dostępne na rynku to preparaty chemiczne. Najgorszym wyborem są chemiczne herbicydy totalne o działaniu układowym. Są to przede wszystkim preparaty zawierające jako substancję czynną glifosat. Substancja nie ulega biodegradacji i kumuluje się w środowisku (wodzie i glebie). Międzynarodowa Agencja Badania Raka zaklasyfikowała glifosat jako substancję potencjalnie rakotwórczą, w przypadku spożywania jej w dużym stężeniu. Glifosat zabija nie tylko wszelkie rośliny, ale także bakterie żyjące w glebie, jest toksyczny również dla pszczół i innych owadów zapylających, dżdżownic i innych zwierząt. Niszczy bioróżnorodność i pozostawia trwały negatywny ślad w środowisku.

No dobrze, ale jeśli chemiczne herbicydy to samo zło, to czym je zastąpić? Czyli jak zwalczyć chwasty bez chemii?

.

Naturalna alternatywa – jak zwalczyć chwasty bez chemii

„Prawie” robi wielką różnicę! Oprócz dziesiątków chemicznych środków chwastobójczych istnieje kilka ekologicznych herbicydów, na bazie związków występujących naturalnie w środowisku. Do najskuteczniejszych należy Effect 24H.

Jak zwalczyć chwasty bez chemii 4

Jako substancję aktywną zawiera kwas pelargonowy, który w przyrodzie występuje w olejku eterycznym otrzymywanym z pelargonii, a także w nasionach rzepaku i słonecznika. Kwas pelargonowy niszczy nadziemne zielone części roślin. Jest całkowicie biodegradowalny. Po zaledwie 6 dniach 90% związku (a pozostałe 10% wkrótce potem) zostaje rozłożona przez mikroorganizmy glebowe na składniki mogące być bezpiecznie pobierane i wykorzystane przez rośliny. 

Środek działa kontaktowo, niszcząc zielone naziemne części roślin. Zgodnie z nazwą przy odpowiednim zastosowaniu preparatu pierwsze rezultaty widać już po 1 godzinie od aplikacji, a pełen efekt widoczny jest po upływie 24 godzin.

Jak zwalczyć chwasty bez chemii 5

Jak zwalczyć chwasty bez chemii 6

Po dobie od oprysku części nadziemne ulegają szybkiemu odwodnieniu i zasychają. Ponieważ liście i inne zielone organy są niezbędne do odżywiania całej rośliny, opryskane młode chwasty nie mają energii, by bujnie odbijać z korzeni i giną z wyczerpania. Starsze i dobrze ukorzenione, zwłaszcza mniszki, do całkowitego zwalczenia mogą wymagać dodatkowego oprysku po upływie 30 dni od zabiegu.

Za pomocą preparatu można skutecznie zwalczać mech i chwasty na powierzchniach utwardzonych i półprzepuszczalnych, takich jak podjazdy czy ścieżki. Środek nie wpływa negatywnie na kostkę brukową, kamienne i ceramiczne nawierzchnie, folię ani agrowłókninę. Można go stosować do odchwaszczania międzyrzędzi w uprawach drzew i krzewów owocowych oraz winorośli, a także usuwania rozłogów truskawek. Ja stosowałem go również w sytuacji, gdy w moim, nowo zakładanym ogrodzie, ziemia przygotowana pod rozłożenie trawnika z rolki, po prostu zarosła chwastami. Jak to wyglądało, dokładnie przeczytasz w tym poście.

Jak zwalczyć chwasty bez chemii 7

Ponieważ preparat niszczy wyłącznie nadziemne części rośliny i nie przenika do reszty jej organów ani gleby, a ponadto jest naturalny i w pełni biodegradowalny, w owocach nie będzie pozostałości po żadnych toksycznych substancjach.

.

Jaj stosować Effect 24H do zwalczania chwastów bez chemii?

Effect 24H najskuteczniej niszczy chwasty znajdujące się we wczesnych fazach rozwojowych. Preparat stosuje się w formie oprysku, w odpowiednim rozcieńczeniu. 

W celu zniszczenia chwastów zielnych oraz odrostów korzeniowych drzew i krzewów należy rozpuścić 120-160 ml środka w 2 litrach wody. W celu zwalczenia mchu należy rozpuścić 120-160 ml środka w 5 litrach wody.

Jak zwalczyć chwasty bez chemii 8

Jak zwalczyć chwasty bez chemii 9

2 litry rozcieńczonego preparatu wystarczają na wykonanie oprysku na terenie o powierzchni 100 m2.

Oprysk należy przeprowadzić podczas słonecznej, bezdeszczowej i bezwietrznej pogody, gdy temperatura przekracza 10°C, a roślinność jest sucha i nie ma ryzyka, że deszcz zmyje lub wiatr zdmuchnie ciecz roboczą z liści chwastów.

Jak zwalczyć chwasty bez chemii 10

Jak zwalczyć chwasty bez chemii 11

Jak zwalczyć chwasty bez chemii 12

Przystępując do przygotowywania cieczy roboczej oraz wykonywania zabiegu, załóż rękawice ochronne, a najlepiej także okulary. Środek nie jest toksyczny dla ludzi ani zwierząt, ale u osób wrażliwych może wywoływać podrażnienia skóry, błon śluzowych i spojówek oczu. W przypadku kontaktu preparatu ze skórą umyj ją dużą ilością wody z mydłem. Jeśli środek dostanie się do oczu: ostrożnie przepłukuj je wodą przez kilka minut. I tyle – żadne efekty uboczne groźne dla zdrowia Ci nie grożą.

.

Przygotowanie cieczy roboczej krok po kroku

  1. Wstrząśnij zawartością opakowania.
  2. Odmierz zalecaną ilość środka i wlej do zbiornika opryskiwacza napełnionego częściowo wodą. Jeśli to już resztka preparatu, przepłucz trzykrotnie wodą opróżnione opakowanie, a popłuczyny wlej do zbiornika opryskiwacza z cieczą użytkową i uzupełnij wodą do potrzebnej ilości. 
  3. Dokładnie wymieszaj, energicznie wstrząsając opryskiwaczem.

Podczas oprysku trzeba dokładnie pokryć powierzchnię zwalczanej roślinności (chwastów, mchu) cieczą roboczą. Z drugiej strony, jeśli chcesz zniszczyć wyłącznie rozłogi truskawek, w żadnym wypadku nie opryskuj całej rośliny!

.

Podsumowując

W dobie skażenia środowiska unikanie toksycznych chemikaliów nabrało priorytetowego znaczenia. Nie chodzi tu „tylko” o dobro planety, ale także Twoje własne zdrowie. Chemiczne środki, którymi opryskujesz rośliny, kumulują się w glebie i mogą zostać pobrane przez rośliny jadalne, a w efekcie trafić na Twój talerz. Dlatego staraj się zwalczać chwasty bez chemii, za pomocą naturalnych preparatów. Co ważne, w przypadku wspomnianego środka, substancja aktywna pochodzenia roślinnego, która się w nim znajduje, okazuje się równie skuteczna w zwalczaniu chwastów co arsenał chemicznych herbicydów.

Jak zwalczyć chwasty bez chemii 14

Jeśli chcesz pozbyć się niepożądanych roślin, zrób to mądrze – czyli Effect-ywnie!

.

.

Post we współpracy z marką Target

Tomasz Szostak

Cześć! 👋
Zapisz się do naszego newslettera!

Zapisz się do naszego newslettera! Odbierz e-book Zioła dla zdrowia

Nie wysyłamy SPAMu, przeczytaj naszą politykę prywatności aby dowiedzieć się więcej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *