Kwiaty cebulowe sadzone wiosną kwitną od wczesnego lata do późnej jesieni. Jakie gatunki wybrać i kiedy dokładnie posadzić? Odpowiedź znajdziesz w tym poście.
Wiosna to jeden z dwóch głównych terminów sadzenia cebulek i bulw. Drugi przypada jesienią i dotyczy zupełnie innych gatunków roślin. Generalnie, można przyjąć prostą zasadę:
Jesienią, od połowy sierpnia do połowy października, sadzi się do gruntu mrozoodporne gatunki kwitnące wiosną. Należą do nich m. in. przebiśniegi, szafirki, tulipany, hiacynty, krokusy, szachownice i wiele innych. Wyjątkiem są m. in. zimowity, które zakwitają jeszcze tej samej jesieni.
Wiosną, od marca do końca maja, sadzi się głównie gatunki wrażliwe na mróz, kwitnące latem lub jesienią. Ponieważ nie mogą zimować w gruncie, ich bulwy i cebule jesienią ponownie się wykopuje i przechowuje do wiosny w chłodnym suchym pomieszczeniu, przesypane piaskiem lub trocinami.
.
Warto wiedzieć
W języku potocznym określenie „kwiaty cebulowe” używane jest zarówno dla roślin tworzących cebulki, jak i bulwy. Pod względem botanicznym to dwa różne organy o odmiennej budowie i pochodzeniu. Cebule składają się z łusek, czyli przekształconych liści, a bulwy są częścią korzenia lub pędu. Jednak z praktycznego punktu widzenia dla ogrodnika – amatora to rozróżnienie nie ma większego znaczenia. Ciekawostka: jesienny termin sadzenia zdominowały cebulki (do wyjątków należą np. krokusy), natomiast wiosną sadzi się głównie bulwy.
.
Kiedy sadzić kwiaty cebulowe wiosną?
Dokładny termin sadzenia cebulek i bulw zależy od gatunku, zarówno jak w przypadku jesiennych, jak i wiosennych nasadzeń. Sezon wiosennego sadzenia zaczyna się już w marcu i trwa aż do początku czerwca. Poniższy miniprzewodnik pomoże Ci uniknąć pomyłek.
@zogrodemnaty WIOSENNE SADZENIE CEBUL i BULW KWIATOWYCH Polecam 🙂 W filmie prezentuję sadzarkę do cebul kwiatowych. Post we współpracy z marką GARDENA #wiosna #ogród #kwiaty #wiosennesadzenie #cebulekwiatowe #dalie #lilie #wiosnawogrodzie #gardena #sadzenie
.
Popularne kwiaty cebulowe sadzone wiosną
Lilie (Lilium) – odmiany lilii dzielą się na 7 głównych grup, do tego dochodzą jeszcze mieszańce niepasujące do żadnej kategorii. Różnią się ogólnym wyglądem i terminem sadzenia.
Już w marcu (alternatywnie od września do października) można posadzić do gruntu cebule lilii Azjatyckich, niektóre odmiany Trąbkowe oraz hybrydy obu grup, a także mieszańce Martagon. Od połowy kwietnia do połowy maja do gruntu trafiają cebule lilii Amerykańskich, Drzewiastych, Orientalnych, Martagon i Longiflorum. Wyjątek stanowią lilie Świętego Antoniego, czyli odmiany z grupy Candidum , które trzeba posadzić do gruntu już w sierpniu.
.
Zanim przejdziemy dalej wspomnę, że Partnerami tego postu są:
.
Mieczyki (Gladiolus) kwitną we wszystkich kolorach tęczy oprócz błękitu, ponadto kwiaty mogą być dwu lub trójbarwne. Najwyższe odmiany osiągają ponad 1,5 m wysokości, najniższe poniżej 60 cm. Jest w czym wybierać! Wszystkie tworzą smukłe, strzeliste kwiatostany przypominające jednostronne kłosy, wyrastające ponad mieczowate liście. Ich bulwy można sadzić do gruntu od połowy kwietnia do początku czerwca. Można, podobnie jak w przypadku sadzenia fasoli, rozłożyć sadzenie w czasie. Dzięki temu będzie można podziwiać ich kwiaty od lipca aż do jesieni (im później posadzisz, tym później zakwitną). Wyjątkiem jest rodzimy, mrozoodporny mieczyk dachówkowaty (Gladiolus imbricatus) który zimuje w gruncie i sadzi się go jesienią.
Acidantera dwubarwna (Acidanthera bicolor) – czyli mieczyk abisyński, dorasta do ok. 100 cm. Rozwija tylko kilka kwiatów, za to dużych i oryginalnie wybarwionych (białe z bordowym rysunkiem). Kwitnie od połowy lipca do września. Jej bulwy wysadza się bezpośrednio do gruntu na przełomie kwietnia i maja, a jesienią wykopuje i przechowuje w pomieszczeniu (tak samo, jak mieczyki).
Krokosmia (Crocosmia crocosmiiflora), znana tez jako cynobrówka lub montbrecja, kwitnie od lipca aż do września. Zależnie od odmiany, rozwija czerwone, pomarańczowe lub żółte kwiaty zebrane w długie kwiatostany o delikatnym zapachu. To magnes na motyle! Bulwy krokosmii sadzi się w drugiej połowie kwietnia. Wyjątek odpowiedni również do jesiennego sadzenia stanowią mrozoodporne odmiany, takie jak ‘Lucifer’, które mogą rosnąć w gruncie na stałe.
Zawilec wieńcowy (Anemone coronarius) – Jest niski, ok. 30 cm, ale rozwija wręcz nieproporcjonalnie duże kwiaty w intensywnych odcieniach czerwieni, różu, fioletu, błękitu lub śnieżnobiałe, z charakterystycznym „ wieńcem” czarnych pręcików w centrum. Kwitnienie trwa od maja nawet do sierpnia, a dodatkowa ozdobę stanowią postrzępione liście. Bulwy tej byliny można sadzić wczesną wiosną, od marca do kwietnia, tuż po rozmarznięciu gleby, albo jesienią, najlepiej w drugiej połowie września. Dobrze czuje się zarówno w słońcu, jak i półcieniu.
Jaskier azjatycki (Ranunculus asiaticus) W uprawie spotykane są głównie odmiany o pełnych lub półpełnych kwiatach. Mogą być białe, żółte, czerwone, różowe lub pomarańczowe, rozwijają się zwykle od końca maja do lipca. Jako jedna z niewielu roślin bulwiastych lubi stale wilgotne podłoża, pamiętaj o regularnym podlewaniu. Przed sadzeniem bulwy wymagają kilkugodzinnego moczenia w wodzie. W doniczkach, w szklarni, można je sadzić już w marcu, natomiast z sadzeniem do gruntu trzeba poczekać do przełomu kwietnia i maja.
Dalie (Dahlia) – inaczej georginie, są niezwykle różnorodne. Osiągają od 30 cm do 1,5 m wysokości, kwitną od lipca aż do przymrozków, kończąc sezon jako jedne z ostatnich kwiatów w ogrodzie. Ich kwiatostany prezentują wszystkie kolory oprócz niebieskiego, dziesiątki kształtów, typów budowy i rozmiarów. O ich odmianach i aranżacji pisałem (i przedstawiłem na zdjęciach) w poście „Dalie w ogrodzie”, więc nie będę ich tutaj ponownie szczegółowo opisywał. To ciepłolubne rośliny bulwiaste, do gruntu sadzi się je dopiero w drugiej połowie maja, gdy minie ryzyko przymrozków. Alternatywnie można podsadzić bulwy dalii do doniczek już w marcu, a w maju przesadzić do ogrodu.
Eukomis (Eucomis)– Jest nazywany lilią ananasową, ze względu na walcowate kwiatostany zwieńczone pióropuszem liści. Kwitnie w czerwcu i lipcu, na zielono, żółto, biało, różowo lub fioletowo. Jego cebule sadzi się na przełomie kwietnia i maja. Po kwitnieniu i całkowitym zaschnięciu liści, a najpóźniej jesienią, trzeba je wykopać i przechować do wiosny w chłodnym pomieszczeniu.
.
Inne kwiaty cebulowe do sadzenia wiosną
Kwiaty cebulowe i bulwiaste sadzone wiosną, to lista dłuższa niż wskazana powyżej. Należy do niej dopisać m. in. takie gatunki jak iksja, tygrysówka pawia, begonia bulwiasta, frezja i błonczatka. Wiosenny termin sadzenia, od połowy maja, dotyczy też sadzenia kłączy ciepłolubnych roślin, takich jak agapant (Agapanthus) oraz paciorecznik (Canna). Jak sadzić kwiaty cebulowe, pod względem technicznym? Warto wspomóc się odpowiednim narzędziem, a szczegółowe instrukcje jak to zrobić, znajdziesz w poście Jak sadzić kwiaty cebulowe.
- Jak dbać o trawnik użytkowy? Najważniejsze zabiegi - 25 kwietnia 2025
- Jak wykorzystać i czym wypełnić gabiony w ogrodzie? - 24 kwietnia 2025
- Wiosenne opryski drzew owocowych - 23 kwietnia 2025