Ogród swobodny. Kiedy warto go wykonać?

fd26fe60d9c9d282e6216b762dc73491
fd26fe60d9c9d282e6216b762dc73491

Stylów ogrodów, materiałów do aranżacji i sposobów nasadzeń roślinnych, które w dużej mierze style definiują, jest dużo. Jedne wyróżniają się bardziej, inne mniej. Jednak są style i sposoby zagospodarowania, których nie można pomylić z żadnym innym. Należy do nich bez wątpienia styl nieregularny, nieformalny, ogólnie mówiąc charakteryzujący ogród swobodny.

Jeśli czytałeś wpis poświęcony stylowi nowoczesnemu, geometrycznemu, pewnie kojarzysz, że podobnie się zaczynał. Nic dziwnego, bo to równie charakterystyczny styl, który również nie sposób pomylić z żadnym innym. Natomiast ważne jest również to, że ogród swobodny, to absolutne przeciwieństwo tego geometrycznego.

Zanim jednak do niego przejdę, czuję się w obowiązku przedstawić Ci kilka blogowych wpisów, ściśle z tym tematem związanych. A są to:

  • Jak samodzielnie zaprojektować ogród – część 1. Dowiesz się z niego jaką formę, a konkretnie jaki kształt nadać wnętrzu swojego terenu. Czy ma to być forma bardziej, czy mniej regularna. A zatem jest to bez wątpienia taki wstęp do rozmyślania o własnym ogrodzie.

  • Jak samodzielnie zaprojektować ogród – część 2. Bardzo ważny post, w którym zobaczysz jakie czynniki zewnętrze i wewnętrzne, powinny mieć wpływ na charakter i wygląd Twojego przyszłego ogrodu. Nie warto ich bagatelizować i iść ‘pod prąd’, bo w dłuższej perspektywie z pewnością nie wyjdzie to na dobre.

  • Jak wybrać rośliny do ogrodu? Rodzaje, rola i zasady, które powinieneś znać. Tu z kolei dowiesz się o najważniejszych, ogólnych rodzajach, rolach i funkcjach roślin, które mogą spełniać w Twoim ogrodzie. Jest to temat nie bez znaczenia, bo właśnie po części wybór rodzajów roślin definiuje, a właściwie narzuca pewien styl ogrodu. Warto więc mieć tego świadomość.

  • Style ogrodów. Jak wybrać i czym się kierować? To post, który ogólnie przedstawi Ci style, spośród których możesz lub powinieneś wybierać. Również godny uwagi, ponieważ da Ci szeroki obraz sytuacji.

I dopiero jeśli będziesz po lekturze tych czterech wprowadzających postów, a Twoja decyzja o przyszłym ogrodzie padnie na ‘ogród swobodny’, możesz wrócić do tej lektury. Bo tu dowiesz się już dokładnie, co ten styl określa, jak wygląda, czym się charakteryzuje i na co zwrócić uwagę, tak właśnie urządzając swój ogród.

Ponadto muszę Ci również wspomnieć o moim Podręczniku. Ponieważ to w nim, szczegółowo i jeszcze bardziej dokładnie omawiam to wszystko, o czym wspomniałem powyżej, a ponadto znacznie, znacznie więcej. Czyli jak wybrać, działkę, jak przejść projekt i budowę domu, jak samodzielnie zaprojektować i wykonać ogród. Jeśli jesteś na którymś z tych etapów, warto poświęcić uwagę tej lekturze, która może zaoszczędzić Ci sporo kłopotów, nerwów, a przy okazji również pieniędzy.

.

Ogród swobodny.

Częściej określany jako nieformalny, nieregularny, co w dużej mierze określa już właśnie jego cechy. Oparty jest na liniach swobodnych, luźno wijących się, cechuje się brakiem symetrii i zdecydowanie bogatszą formą nasadzeń, niż wspomniany ogród nowoczesny. Ogrody swobodne zdecydowanie lepiej sprawdzają się na większych, podmiejskich lub wiejskich działkach, w otoczeniu malowniczych krajobrazów i budynków o tradycyjnej architekturze. To taka skrócona, uproszczona definicja.

Niemniej jednak spójrz dokładnie, jak wygląda i co charakteryzuje ogród swobodny:

Przede wszystkim powinien być dostosowany do otoczenia, które powinno tworzyć odpowiednie tło dla luźnych, wijących się linii elementów zagospodarowania oraz stosunkowo bogatej formy nasadzeń roślinnych.

Po drugie, jak nadmieniłem powyżej, ogród swobodny zdecydowanie lepiej wpisuje się w wiejskie czy podmiejskie większe działki, niż małe miejskie, otoczone gęstą i zwartą zabudową.

Ogród swobodny, zwany również nieformalnym czy nieregularnym, to przede wszystkim nieregularność linii, brak symetrii, wijące się obrzeża rabat czy murków, które wycinają efektowne, obszerne płaszczyzny pod nasadzenia roślinne.

Materiały wykorzystywane w ogrodach swobodnych, to najczęściej elementy naturalne, jak wszelkiego rodzaju kamienie czy chociażby drewno.

Stałe elementy zagospodarowania ogrodu swobodnego takie jak ścieżki, chodniki również mają kształt luźno wijących się linii, które prowadzą do różnych, często odległych zakątków ogrodu.

Meble, ogrodowe dodatki czy mała ogrodowa architektura, również wpisują się w nieformalny charakter swobodnego stylu. Materiały użyte do ich wykonania powinny być naturalne, zdecydowanie nie takie jak stosowane w ogrodach nowoczesnych, czyli różnego rodzaju kompozyty, plastiki, szkło czy chociażby nowoczesne metalowe konstrukcje.

Rośliny w ogrodach swobodnych są zdecydowanie bogate w formie i ilości nasadzeń, jak również ilości gatunków. Nie bez powodu porównuje się je, czy czasem wręcz nazywa ogrodami naturalistycznymi, czyli ogrodami, które z założenia komponują się z otaczającym je krajobrazem, jakby naturalnie się w niego wpisując. Często są to ogrody niezwykle bujne, z dużą ilością roślin i gatunków. Sposób ich prowadzenia również nasuwa skojarzenie, jakby wykonywała to sama natura i były nierozerwalną części otoczenia.

Ogrody swobodne bardzo dobrze wpisują się nieregularne kształty działek, które łatwo wypełnia się nieregularnymi liniami i swobodnymi ścieżkami prowadzącymi do różnych zakątków, o zdecydowanie odmiennych funkcjach. Poza tym dobrze sprawdzają się na działkach o nieregularnym ukształtowaniu, po którym ciekawie można prowadzić elementy zagospodarowania.

.

Kiedy warto zwrócić uwagę na ogród swobodny?

Jeśli czytałeś wpis z uwagą, to z pewnością kilka powodów już uchwyciłeś. Na wszelki wypadek przypomnę te najważniejsze:

  • jeśli Twój budynek jest tradycyjny, nie wyróżnia się nowoczesnymi liniami,

  • jeśli posiadasz większą, wiejską lub podmiejską działkę,

  • jeśli masz zacięcie, czas oraz zamiłowanie do uprawy i pielęgnacji roślin,

  • jeśli lubisz nieregularne kształty,

  • jeśli dobrze czujesz się w otoczeniu, w którym na pierwszy rzut oka wydaje się jakby rządził ‘przypadek’, dopuszczasz czasem lekki nieład czy nieperfekcyjne utrzymanie ogrodu,

  • jeśli lubisz tradycyjne materiały, takie jak drewno czy kamień,

  • jeśli w ogrodzie lubisz pracować, wolisz aktywnie spędzać czas niż bezczynnie odpoczywać, to styl swobodny, wydaje się dla Ciebie stworzony.

.

Czy warto wykonać ogród w stylu swobodnym?

Warto. Jeśli tylko posiadasz większą działkę, atrakcyjnie zlokalizowaną, w otoczeniu lasów czy łąk, zawsze będzie wyglądał dobrze. A jeśli jeszcze będzie poprawnie wykonany, zawsze będzie robił pozytywne wrażanie.

Poza tym to bez wątpienia styl, który jest ciekawy, i w którym można ująć wiele elementów. Ciekawie można zaaranżować przestrzeń, stworzyć fantazyjne kształty chodników i rabat, które można wypełnić wieloma, zróżnicowanymi i ciekawymi roślinami. Wszytko to powoduje, że ogród swobodny wzbudza zainteresowanie, wzrok naturalnie podąża za poszczególnymi jego elementami. Nie ma ostrych krawędzi, wszystko jest płynne i dobrze skomponowane.

.

Obecny wpis to kolejny wpis z serii „style w ogrodzie”. Ale nie style jakieś górnolotne, wyszukane, które ciężko przyłożyć do polskich działek i realiów ogrodowych. Tylko style przełożone na prosty język, pokazane na przykładach zdjęciowych, które mam wrażenie, dużo mogą pomóc i wyjaśnić. Dlatego jeśli jeszcze jesteś na etapie ogrodowych decyzji, polecam śledzić ten wątek na blogu.

Na zakończenie jeszcze kilka informacji:

  • we wpisie wykorzystałem zdjęcia pracowni 7 DLA OGRODU, z którą jak zapewne wiesz, współpracuję. To profesjonalni projektanci i wykonawcy ogrodów, od których zarówno ja, jak i Ty, możemy się wiele nauczyć.
  • jeśli prowadzisz stronę, bloga, fanpage o tematyce ogrodniczej, albo chcesz podzielić się ciekawą ogrodową historią, TUTAJ zobacz jak możesz to zrobić,
  • jeśli potrzebujesz więcej praktycznych porad, chcesz założyć lub zmienić swój ogród albo jesteś jeszcze na etapie wyboru działki lub budowy domu oraz chcesz odebrać fajny Gratisowy BONUS, TUTAJ sprawdź jak mogę Ci pomóc,
  • jeśli chcesz odmienić swój ogród oraz poprawić swoje doznania wizualne, węchowe, smakowe i skorzystać z licznych dobrodziejstw ziół, a do tego otrzymać 100% konkretnej prostej instrukcji, TUTAJ zobacz co mam Ci do zaoferowania.

Polecam i zapraszam!

Tomasz Szostak
Join the Conversation

2 Comments

  1. says: Mira Piękna

    Wszystko prawda, zgadzam się w każdym aspekcie ale rzeczywistość i realia w pewnym stopniu wypłycają moje wyobrażenia, marzenia jak również portfel, w którym przewodzą priorytety. Cały czas ściągam z podpowiedzi to co mi się podoba, ale zawsze coś staje na przeszkodzie by realizować marzenia. Wychodzi nie tak jak chciałabym. Wprowadzam kamień ale widzę, że jest go trochę mało, a nie stać mnie na więcej. “Zasypuję” ogród drobiazgami, które nie dają mi satysfakcji a wręcz przeciwnie jestem zła na samą siebie. Próbuję tworzyć coś z niczego, czerpię natchnienie i wiedzę od doświadczonych ogrodników, florystów, dekoratorów, architektów … a przecież w młodości byłam dobra z plastyki, malarstwa, dekoratorstwa, aranżacji … ( wspomnienia ze szkoły). Sorry za … chyba doła złapałam, tak na mnie działa jesienna aura. Muszę poczekać do wiosny, może zmienię swoje pesymistyczne nastawienie … . Pozdrawiam – Mirka

  2. says: Działka

    Bardzo ciekawe przykłady ogrodów na zdjęciach. Można się nimi inspirować przy projektowaniu własnych działek i ogrodów. Poza tym w artykule jest dużo wartościowych informacji.

Leave a comment
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *