Poznaj storczyki na nowo – krótki przegląd różnorodności

storczyki 1

Storczyki, czyli orchidee, to nie tylko wszechobecny falenopsis! Tysiące gatunków z całego świata oferują rekordowe bogactwo form, kolorów i rozmiarów. W tym poście przygotowałem dla Ciebie krótki przegląd różnorodności orchidei.

Od jakiegoś czasu zapanowała moda na storczyki, które najpewniej rosną obecnie na co drugim parapecie. Jest jedno ale: mowa tu o najpopularniejszych doniczkowych orchideach, czyli hybrydach z rodzaju falenopsis Phalaenopsis. Tak naprawdę to tylko kropla w morzu niedoścignionej różnorodności, jaką prezentują storczyki.

.

Jak wygląda typowy storczyk, inaczej orchidea? Odpowiedź na to pytanie nie istnieje!

Rodzina storczykowatych (Orchidaceae) należy do rekordzistów w świecie roślin: obejmuje ponad 25 tysięcy gatunków, a botanicy wciąż odkrywają nowe. Szacuje się, że może ich być 30–40 tys. Gatunków. Do tego dochodzą jeszcze niezliczone mieszańce i odmiany. Liczebność i różnorodność storczyków może przyprawić o kolorowy zawrót głowy!

Niektóre storczyki tworzą tylko jeden lub kilka bardzo dużych kwiatów na łodydze, jak sabotek (Paphiopedilum), katleja (Cattleya) albo Laelia

storczyki 101

storczyki 102

storczyki 103

Wiele innych tworzy kwiatostany zbudowane z kilkunastu, kilkudziesięciu lub nawet kilkuset mniejszych kwiatów. Należą do nich m.in. różne storczyki z rodzajów Oncidium, Dendrobium, Rhynchostylis oraz Cambria.

storczyki 105

storczyki 106

.

Kolorystyka storczyków obejmuje niemal wszystkie barwy tęczy. Oferują kwiaty w całej gamie czerwieni, różu, fioletu, żółci, pomarańczu, bieli, a nawet brązu i zieleni. Nie ma czysto niebieskich, ale już niebieskawe odcienie fioletu nie należą do rzadkości. Kwiaty orchidei są przeważnie wielokolorowe i często ozdobione barwnym deseniem plamek, szlaczków lub cętek.

Różnorodność kształtów kwiatów storczyków jest nie do opisania. Do najwymyślniejszych należą m.in. kwiaty storczyków rodzajów Bulbophyllum, Dendrochilum i Dracula. Najlepiej zilustruje ją krótki przegląd zdjęć kilku spośród dziesiątek tysięcy odmian orchidei.

storczyki 107

storczyki 108

storczyki 109

storczyki 110

storczyki 111

storczyki 112

.

Oprócz storczyków o przeciętnej wielkości istnieją prawdziwe giganty na czele z wanilią (Vanilla), której pędy osiągają 10-15 m długości. Wiele innych storczyków to karzełki, mieszczące się na dłoni. 

storczyki 113

.

Ciekawostką są storczyki o ozdobnych liściach. Ulistnienie niektórych odmian sabotków (Paphiopedilum) zdobi barwny marmurek, z kolei Ludisia, Anoectochilus i Macodes mają liście pokryte wzorem błyszczących żyłek. 

storczyki 114

Wśród tak dużej rodziny jeden z gatunków znalazł zastosowanie użytkowe, jest to wanilia płaskolistna (Vanilla planifolia). Wykorzystywane są owoce zbierane przed ich dojrzeniem, suszone i preparowane. Zawierają one substancję o charakterystycznym smaku i zapachu – wanilinę.

.

Storczyki występują na wszystkich kontynentach z wyjątkiem Antarktydy, w różnych strefach klimatycznych i środowiskach. Nawet w Polsce można spotkać ponad 50 dzikich gatunków storczyków, 

storczyki 115

storczyki 116

jednak królestwem orchidei są regiony tropikalne. W lasach deszczowych, wysoko wśród koron drzew, żyją niezliczone epifityczne (nadrzewne) storczyki, takie jak Phalaenopsis, a także Oncidium, Vanda czy Zygopetalum. Wiele innych rośnie bezpośrednio na skałach i górskich zboczach, jak niektóre storczyki z rodzaju Cymbidium. Nie brak też storczyków, które rosną zwyczajnie w gruncie, jak dzikie polskie storczyki, a także egzotyczne sabotki (Paphiopedilum).

storczyki 118

storczyki 119

Tropikalne storczyki pochodzące z gorącej dżungli to ciepłolubne piękności, które nie znoszą chłodu. W związku z tym przez cały rok najlepiej czują się w ciepłym mieszkaniu. Wysokogórskie storczyki z reguły preferują umiarkowane temperatury i do kwitnienia potrzebują chłodniejszego okresu z wyraźną różnicą temperatur między dniem a nocą. Z tego powodu np. Cymbidium warto w sezonie wystawić na balkon, a zimą ustawić jak najdalej od kaloryfera.

storczyki 120

.

Niedościgniona różnorodność storczyków pociąga za sobą niezwykłe możliwości aranżacyjne. Epifityczne orchidee da się uprawiać nawet bez podłoża, w szklanych naczyniach lub podwiązane do fragmentów konarów. Wysokie storczyki o stosunkowo wąskim pokroju, takie jak Zygopetalum czy Oncidium, pięknie wyglądają w wysokich donicach.

Prawdziwy pasjonat orchidei może sobie urządzić szklane terrarium, w którym odtworzy wycinek wilgotnego, ciepłego lasu deszczowego z rozmaitymi storczykami. Storczyki wspaniale prezentują się w kolorowych ceramicznych osłonkach, szklanych naczyniach lub koszach, jako soliści bądź w towarzystwie innych storczyków lub rozmaitych roślin doniczkowych. Do przybrania aranżacji można użyć mchu, kolorowych kamyków, muszli, kawałków drewna, szyszek… Możliwości są niemal nieograniczone, wystarczy wysilić kreatywność! 

storczyki 121

.

Z uprawą wybitnie tolerancyjnych hybryd falenopsisów Phalaenopsis poradzi sobie nawet amator. Wiele mniej znanych storczyków botanicznych ma specyficzne wymagania, których spełnienie jest niezbędne do kwitnienia. Za to satysfakcji odczuwanej, gdy wreszcie doczekasz się kwiatów rzadkiej orchidei, nie da się z niczym porównać.

.

Podsumowując

Wśród dziesiątek tysięcy gatunków, odmian i mieszańców orchidei można znaleźć rośliny zarówno dla początkujących, jak i doświadczonych hodowców. Nawet pojedynczy storczyk robi wrażenie, a co dopiero cała kolekcja egzotycznych orchidei. Rekordowe bogactwo kształtów, kolorów i rozmiarów storczyków potrafi w każdym obudzić żyłkę kolekcjonera. Pamiętaj, by nie kupować storczyków byle gdzie. Wyprawa do supermarketu w najlepszym razie skończy się zakupem osłabionego falenopsisa, który najpewniej wkrótce zmarnieje.

Jeśli zależy Ci na zdrowej roślinie konkretnego gatunku czy odmiany, powinieneś nabyć ją u sprawdzonego dostawcy storczyków, specjalizującego się w tej rodzinie roślin. Ja zaufałem Orchidgarden i nie żałuję. Wybór gatunków i odmian storczyków, w tym kolekcjonerskich rarytasów, jest tam zdecydowanie największy na rynku.

W profesjonalnym sklepie ze storczykami można oprócz roślin najwyższej jakości kupić wszystko, co potrzebne do ich uprawy: precyzyjnie skomponowane podłoża, nawozy i rozmaite akcesoria. A jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o różnych rodzajach storczyków, zapraszam Cię do śledzenia minicyklu „Z orchideami na TY”, zapoczątkowanego tym artykułem.

.

.

Post we współpracy z marką Orchidgarden

Tomasz Szostak

Cześć! 👋
Zapisz się do naszego newslettera!

Zapisz się do naszego newslettera! Odbierz e-book Zioła dla zdrowia

Nie wysyłamy SPAMu, przeczytaj naszą politykę prywatności aby dowiedzieć się więcej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *