Przycinanie wierzby Hakuro krok po kroku

Przycinanie wierzby Hakuro 0

Przycinanie wierzby Hakuro ma kluczowe znaczenie w jej uprawie. Bez tego zabiegu roślina traci zwarty pokrój i kolorowe ulistnienie. Dlatego przygotowałem dla Ciebie instruktaż, jak i kiedy przycinać wierzbę Hakuro.

Wierzba Hakuro to prawdziwy przebój ogrodów, osiedlowych skwerów, parków i innych i terenów zieleni. W pełni zasługuje na swoją popularność! Regularny, gęsty pokrój i pstrokate ulistnienie sprawiają, że jest dekoracyjna cały sezon. Pod warunkiem, że należycie o nią zadbasz! Wierzba jest łatwa w uprawie, jednak dla zachowania urody wymaga fachowych postrzyżyn. 

Przycinanie wierzby Hakuro 1

Przycinanie wierzby Hakuro to nic trudnego, wystarczy pamiętać o kilku zasadach oraz zaopatrzyć się w podstawowy sprzęt. A skoro o podstawach mowa…

Wierzba Hakuro to potoczna, skrócona nazwa wierzby japońskiej, inaczej całolistnej (Salix integra) w odmianie ‘Hakuro-nishiki’. Z natury to silnie rosnący krzew, jednak najczęściej jest uprawiana w formie niskiego drzewka o kulistej koronie, w sam raz do nowoczesnego, małego ogrodu. Drzewiasty pokrój to efekt szczepienia na piennej podkładce (wrócę do tego za chwilę). Jako krzew wierzba Hakuro osiąga 2-3 m wysokości i średnicy, nadaje się na żywopłoty, ale robi wrażenie również sadzona pojedynczo. Wierzba Hakuro na pniu prezentuje się wspaniale dosłownie wszędzie: jako solowa gwiazda przedogródka, przy tarasie albo na oczkiem wodnym, posadzona w wielu egzemplarzach wzdłuż alejki, bądź po dwóch stronach bramki do ogrodu. 

Przycinanie wierzby Hakuro 2

Przycinanie wierzby Hakuro 3

Przycinanie wierzby Hakuro 4

Przycinanie wierzby Hakuro 5

.

Dlaczego przycinanie wierzby Hakuro jest konieczne?

Wierzba japońska Hakuro słynie z charakterystycznego, trójkolorowego ulistnienia. Młode liście są różowe, starsze stają się kremowe, a ostatecznie biało-zielone. Częste, regularne przycinanie stymuluje ją do ciągłego tworzenia nowych przyrostów, dzięki czemu różowe listki zdobią ją przez cały sezon, nie tylko wiosną.

Cięcie jest niezbędne również dla zachowania zwartego pokroju i gęstej, kulistej korony. Bez ingerencji nożyc i sekatora rzednie, „łysieje” od wewnątrz, a jej pędy zaczynają rozkładać się na boki, pokładać na ziemi, a u form piennych nieestetycznie zwisać. 

Przycinanie wierzby Hakuro 6

Przycinanie wierzby Hakuro 7

Przycinanie wierzby Hakuro 8

Przycinanie wierzby Hakuro 9

.

Kiedy przycinać wierzbę Hakuro?

Przycinanie wierzby Hakuro najlepiej wykonywać kilka razy w sezonie. Pierwsze, najmocniejsze cięcie przypada tuż po kwitnieniu. Kotki pojawiają się na bezlistnych pędach na przełomie marca i kwietnia. Zanim w ich miejsce zaczną wyrastać pierwsze listki, pora na radykalne cięcie.

Przycinanie wierzby Hakuro 13

Delikatniejsze przycinanie warto powtarzać co 4-5 tygodni, gdy różowe listki zaczynają zielenieć. Ostatni raz należy chwycić za sekator i nożyce najpóźniej pod koniec sierpnia, aby nowe przyrosty zdążyły zdrewnieć przed nadejściem zimy. 

Przycinanie wierzby Hakuro 14

Przycinanie wierzby Hakuro 15

.

Jak przycinać wierzbę Hakuro?

Odpowiedź na pytanie, jak przycinać wierzbę Hakuro, zależy od wieku rośliny, jej pokroju (krzew czy drzewko?) oraz terminu wykonywania zabiegu.

Generalnie młode, mocno rosnące okazy, tnie się silniej niż starsze, a pienne silniej niż krzaczaste. W pierwszych latach po posadzeniu wierzby Hakuro na pniu, wczesną wiosną, możesz śmiało skracać wszystkie pędy o połowę długości. Dzięki temu drzewko wykształci gęstą, kulistą koronę. Gałązki młodych, krzewiastych wierzb przytnij w kwietniu o ok. 1/3 długości. Starsze okazy tnij nieco słabiej, tak by wyrównać kulisty kształt korony oraz nieco zredukować jej rozmiary.

Przycinanie wierzby Hakuro 20

Przycinanie wierzby Hakuro 21

Kolejne cięcia u młodych okazów, powtarzane w tym samym sezonie, polegają na skracaniu pędów ok. 1/3 długości. U starszych roślin staraj się ścinać przyrosty, wytworzone od czasu poprzedniego cięcia. Jeśli masz mały ogród i w związku z tym więcej czasu na pielęgnację poszczególnych roślin, możesz powtarzać cięcie wierzby Hakuro jeszcze częściej, nawet co 3 tygodnie. Wówczas na bieżąco skracając same końcówki pędów. W ten sposób zmusisz ją do ciągłego wypuszczania młodych, różowych listków. 

Przycinanie wierzby Hakuro 25

Przycinanie wierzby Hakuro 26

Przycinanie wierzby Hakuro 27

.

Warto wiedzieć

Regularnie przycinana wierzba Hakuro zużywa mnóstwo energii na ciągłe odrastanie. W związku z tym potrzebuje nawożenia, które pozwoli jej uzupełnić niedobory. Nie jest wybredna: równie dobrze reaguje na zasilanie wieloskładnikowym nawozem uniwersalnym, mineralnym lub organicznym, kompostem albo granulowanym obornikiem. 

.

Czym przycinać wierzbę Hakuro?

Przycinanie wierzby Hakuro wykonuje się za pomocą nożyc do żywopłotu. Sekator przyda się do wycinania suchych gałązek, jednak cięcie całej korony tak precyzyjnym narzędziem, byłoby zbyt pracochłonne i trwało wieki. 

Przycinanie wierzby Hakuro 28

Wierzba Hakuro lubi cięcie i znosi je świetnie, pod warunkiem, użyjesz do tego celu czystego, dobrze naostrzonego narzędzia. Według mnie złoty środek pomiędzy precyzją, a wydajnością cięcia, zapewniają nożyce do żywopłotu PrecisionCut

Przycinanie wierzby Hakuro 29

Posiadają proste, ostre jak brzytwa, stalowe ostrza, gwarantujące niezawodną skuteczność i precyzję cięcia. Ostrza są pokryte powłoką antyadhezyjną, zapobiegającą przywieraniu ścinków roślin. Nożyce do żywopłotu PrecisionCut zapewniają wyjątkowy komfort pracy: system redukcji tarcia zwiększa wydajność cięcia, dzięki czemu wymaga mniej wysiłku.

Przycinanie wierzby Hakuro 30

Są wyposażone w skuteczną amortyzację, chroniącą nadgarstki i ramiona przed nadmiernym zmęczeniem. Uchwyty ErgoTec wykonane z tworzywa sztucznego wzmocnionego włóknem szklanym sprawiają, że nożyce idealnie leżą w dłoniach, zapewniają pewny chwyt, a ponadto są wyjątkowo lekkie. A zapewniam, że podczas dłuższej pracy da się odczuć każdy dodatkowy gram zwiększający masę narzędzia. W końcu na cięciu jednej wierzby zwykle się nie kończy.

Przycinanie wierzby Hakuro 31

Przycinanie wierzby Hakuro 32

Nożyce do żywopłotu PrecisionCut to narzędzie wielofunkcyjne, przydatne podczas wielu prac w ogrodzie. Oprócz przycinania wierzby Hakuro, używam ich m.in. do cięcia traw ozdobnych, formowania bukszpanów, cisów oraz żywotników.

Przycinanie wierzby Hakuro 34

Uchwyty w kształcie litery “Z” umożliwiają łatwe manewrowanie narzędziem, co ma duże znaczenie przy precyzyjnym formowaniu topiarów, np. spirali z żywotnika.

Przycinanie wierzby Hakuro 35

Nakładka na ostrza, mocowana na „klik”, zapewnia bezpieczeństwo podczas transportu i przechowywania nożyc.

Przycinanie wierzby Hakuro 40

Przycinanie wierzby Hakuro 41

.

Podsumowując

Przycinanie wierzby Hakuro to nic trudnego. Liczy się systematyczność oraz właściwa technika, a także odpowiednio dobrane narzędzie. I jak widać, nożyce do żywopłotu, przydają się nie tylko do cięcia żywopłotu.

Przycinanie wierzby Hakuro 44

Przycinanie wierzby Hakuro 45

Przycinanie wierzby Hakuro 46

.

.

Post we współpracy z marką Gardena

Cześć! 👋
Zapisz się do naszego newslettera!

Zapisz się do naszego newslettera! Odbierz e-book Zioła dla zdrowia

Nie wysyłamy SPAMu, przeczytaj naszą politykę prywatności aby dowiedzieć się więcej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *