Robot koszący czy kosiarka? Porównanie

Robot koszący czy kosiarka 0A

Robot koszący czy kosiarka elektryczna lub spalinowa? Tu znajdziesz wieloaspektowe porównanie tych urządzeń z punktu widzenia ekologii, ekonomii, oszczędności czasu i energii.

Chcesz mieć piękny, zadbany trawnik? Pogódź się z koniecznością regularnego koszenia. Regularne koszenie trawnika to najważniejszy element pielęgnacji przydomowej murawy. Koszenie jest konieczne przez cały sezon, od początku do końca sezonu wegetacyjnego, czyli od końca marca do połowy października, a przy ciepłej pogodzie nawet do listopada. Aby trawnik wyglądał na zadbany, wymaga koszenia co najmniej raz w tygodniu.

Robot koszący czy kosiarka 1

W okresach intensywnego wzrostu, m.in. późną wiosną, trawę warto skracać jeszcze częściej. Oznacza to nawet kilkaset godzin rocznie, spędzonych na spacerowaniu przy akompaniamencie warkotu kosiarki… Chyba, że zdecydujesz się na instalację kosiarki autonomicznej, czyli robota koszącego. Ale czy naprawdę warto? Co się bardziej opłaca, robot koszący czy kosiarka? Czy nadają się do każdego ogrodu? Jaki mają wpływ na środowisko i stan Twojego portfela? Aby odpowiedzieć na te pytania, przeprowadziłem dogłębną analizę wad i zalet różnych typów kosiarek, tj. elektrycznych, akumulatorowych, spalinowych oraz automatycznych (czyli robotów koszących). 

Robot koszący czy kosiarka 2

Robot koszący czy kosiarka 3

.

Rodzaj zasilania urządzeń koszących

Tradycyjne kosiarki różniących się między sobą m. in. sposobem zasilania. Można je podzielić na 

  • Kosiarki spalinowe – zasilane płynnym paliwem, czyli benzyną lub mieszanką benzyny z olejem silnikowym. Kosiarka spalinowa z pełnym bakiem skosi rozległy trawnik, bo nie ogranicza jej zasięg kabla ani pojemność akumulatora.

Robot koszący czy kosiarka 4

  • Kosiarki elektryczne – podczas pracy wymagają stałego połączenia ze źródłem prądu za pomocą kabla, co znacznie ogranicza ich zasięg. Długi kabel ciągnący się za kosiarką utrudnia pracę. Podczas koszenia trzeba uważać, by nie potknąć się o przewód elektryczny ani nie uszkodzić go nożem kosiarki. Pamiętaj, że maksymalny zasięg kosiarki elektrycznej jest możliwy tylko, gdy kabel leży prosto – każdy zakręt kabla skraca możliwą odległość od źródła prądu. Ułożenie przewodu tak, by nie zahaczał o rośliny czy elementy małej architektury to często trudne zadanie.
  • Kosiarki akumulatorowe – Mogą pracować z dala od źródła zasilania do momentu aż akumulator się rozładuje, co trwa od około 1 do 3 godzin. Tym samym zasięg kosiarki tego typu zależy od pojemność akumulatora. Ponowne naładowanie akumulatora trwa kilku godzin, zależnie od pojemności baterii.

Robot koszący czy kosiarka 5

  • Roboty koszące to urządzenia akumulatorowe o dużej wydajności, znacznie wyższej w porównaniu do „zwykłych” kosiarek. Posiadają akumulatory litowo-jonowe o pojemności od ok. 2-2,5 do nawet 15 Ah, o długiej żywotności. Zależnie od modelu, mogą pracować nieprzerwanie od ok. 2 do nawet 7 godzin na jednym ładowaniu. Gdy bateria zaczyna się wyczerpywać, urządzenie samoistnie powraca do bazy dokującej, by naładować akumulator. Po naładowaniu wznawia pracę.

Robot koszący czy kosiarka 6A

.

Moc silnika

  • Kosiarki spalinowe – posiadają silniki o dużej mocy, w przedziale od 2,2 do 13,2 kW czyli od 3 do 18 KM. Dzięki temu umożliwiają koszenie zaniedbanego trawnika założonego na nierównym lub pochyłym terenie, radzą sobie z wysoką trawą poprzerastaną wybujałymi chwastami. 
  • Kosiarki elektryczne oraz akumulatorowe – zależnie od modelu, posiadają silnik o mocy od 1 do 2,4 kW, co przekłada się na możliwość ich zastosowania w zróżnicowanym terenie oraz na wysokiej, gęstej, zachwaszczonej trawie. Uwaga: wraz ze wzrostem długości przewodu spada napięcie, co w praktyce oznacza utrudnioną pracę w większej odległości od gniazda elektrycznego. 
  • Roboty koszące – wyjątkowo wydajnie korzystają z mocy silnika. Zaawansowane modele, m. in. z serii Ambrogio Twenty, świetnie radzą sobie z koszeniem bardzo wysokiej, gęstej, zachwaszczonej trawy. Roboty z napędem na 4 koła (4WD) poruszają się po terenie o nachyleniu 45-65%.

Robot koszący czy kosiarka 8

.

Zastosowanie

Kosiarki elektryczne i akumulatorowe sprawdzają się głównie na płaskim, równym terenie. Mogą mieć problem ze skoszeniem wysokiej, gęstej, zachwaszczonej czy wilgotnej trawy.

Robot koszący czy kosiarka 9

Kosiarki spalinowe radzą sobie z koszeniem mokrej, wysokiej, gęstej trawy oraz sporych chwastów, ponadto sprawnie poruszają się po terenie pochyłym czy nierównym.

Robot koszący czy kosiarka 9a

Roboty koszące równie sprawnie poruszają się zarówno po płaskim i równym, jak i pochyłym terenie o nachyleniu 30-65%. Dzięki zastosowaniu inteligentnej technologii nawigacji oraz czujników, bez trudu omijają wszelkie przeszkody. Natychmiast przerywają pracę, gdy zostaną podniesione lub przewrócone, np. przez psa. Potrafią wyczuć, że pada deszcz i automatycznie powrócić do bazy. Jednocześnie są odporne na wilgoć, więc po wyłączeniu czujnika deszczu nie wadzi im ulewa. Natomiast odradzam podobne eksperymenty, bo koszenie mokrej trawy nie jest dobre dla kondycji murawy. 

Robot koszący czy kosiarka 10

.

Cena urządzenia i koszty eksploatacji

Kosiarki spalinowe kosztują od ok. 700zł do ponad 15 000zł. Podczas eksploatacji trzeba liczyć się ze znacznym kosztem zużywanego paliwa oraz oleju silnikowego. Dochodzą do tego koszty serwisowania, filtrów i preparatów do czyszczenia i konserwacji urządzenia.

Kosiarki elektryczne marnej jakości można nabyć już za nieco ponad 300zł, ale cena zaawansowanych modeli to wydatek rzędu kilku tysięcy. Do ceny kosiarki należy doliczyć zakup długiego kabla elektrycznego, koniecznie wodoodpornego, dostosowanego do warunków zewnętrznych. Dobrej jakości przewód o długości 50 m to wydatek ponad 100zł. Dodatkowym wydatkiem związanych z użytkowaniem kosiarek elektrycznych jest koszt zużywanego prądu.

Kosiarki akumulatorowe są blisko dwukrotnie droższe od kosiarek elektrycznych o identycznych parametrach. Ich ceny zwykle nie spadają poniżej 500zł i kończą się na ponad 3 500zł.

Roboty koszące kosztują od 2000-2500zł do kilkudziesięciu tysięcy zł, zależnie od stopnia zaawansowania oraz zasięgu konkretnego modelu. Są tanie w eksploatacji: zużywają znacznie mniej energii elektrycznej niż kosiarki elektryczne czy akumulatorowe. Nie wymaga praktycznie żadnych dodatkowych wydatków ani pracy człowieka. Podczas pracy mulczują trawnik, czyli zasilają darń organicznym nawozem ze ścinków źdźbeł. Dzięki temu zaoszczędzisz na zakupie nawozów do trawnika.

Robot koszący czy kosiarka 13

.

Zasięg

Kosiarki elektryczne mogą kosić trawnik w promieniu ograniczonym długością kabla. Konieczności podłączenia do źródła prądu oraz niska moc silnika umożliwia koszenie trawników o powierzchni najwyżej 300-500 m2

Robot koszący czy kosiarka 14

Kosiarki akumulatorowe mają zasięg zależny od pojemności akumulatora oraz mocy silnika, porównywalny do zasięgu kosiarek elektrycznych. 

Kosiarki spalinowe są przystosowane do koszenia nawet bardzo dużych trawników, co niestety wiąże się ze zużyciem pokaźnej ilości paliwa. To oznacza duże koszty finansowe i ekologiczne.

Robot koszący czy kosiarka 15

Roboty koszące, zależnie od modelu i pojemności baterii, skoszą zarówno małe i średnie trawniki przydomowe (300-2000 m2), jak i znacznie rozleglejsze murawy. Model Ambrogio L450i Deluxe 20 000m2 zgodnie z nazwą kosi trawniki o powierzchni do 20 000 m2.

Robot koszący czy kosiarka 16

.

Komfort

Decydując się na tradycyjną kosiarkę, musisz pogodzić się z perspektywą spędzenia dziesiątek godzin na pchaniu urządzenia. Z tej perspektywy wygodna jego obsługa nabiera ogromnego znaczenia.

Kosiarki elektryczne i akumulatorowe są mniejsze, lżejsze i przez to łatwiejsze w obsłudze w porównaniu do cięższych spalinowych kolosów. Zależnie od modelu, ich ciężar waha się od 6,5 do ponad 15 kg, natomiast szerokość koszenia wynosi od 30 cm do 45 cm. Im mniejsza szerokość koszenia, tym precyzyjniej da się przystrzyc krawędzie trawnika o skomplikowanych kształtach. Wraz ze wzrostem szerokości koszenia, rośnie ciężar kosiarki, więc jej pchanie wymaga więcej wysiłku. Z drugiej strony, urządzenia o większej szerokości koszą wydajniej, ponieważ podczas jednego przejazdu przycinają szerszy pas trawy. Są łatwe do uruchomienia za pomocą uchwytu, przycisku albo pokrętła. Kosiarki akumulatorowe, ze względu na brak kabla, pozwalają łatwiej manewrować w gęsto obsadzonym terenie.

Robot koszący czy kosiarka 16a

Kosiarki spalinowe charakteryzuje zwykle duża szerokość koszenia, przekraczająca 50 cm, aczkolwiek zdarzają się minimodele, o szerokości ok. 40 cm. Większe (szersze) pozwalają przy mniejszej ilości przejazdów skosić rozległy trawnik. Z drugiej strony, szerokie urządzenie nie wszędzie się zmieści, więc nie nadaje się na gęsto obsadzone tereny. Ponadto niezbyt precyzyjnie przycina krawędzie trawników o skomplikowanym kształcie. Kosiarki spalinowe są cięższe od elektrycznych oraz akumulatorowych, a do masy urządzenia trzeba doliczyć ciężar paliwa oraz kosza pełnego ścinków trawy. A propos kosza na pokos: im większa pojemność, tym rzadziej trzeba go opróżniać. Z drugiej strony masa dużej ilości ścinków trawy utrudnia pchanie kosiarki, podwyższa zużycie energii elektrycznej lub paliwa.

Osoby drobne i słabsze miewają poważny problem z uruchomieniem silnika spalinowego. Kosiarki spalinowe wymagają częstej konserwacji i serwisowania. Do tego dochodzi konieczność przygotowania mieszanki paliwa z olejem we właściwych proporcjach, wymiany świec zapłonowych, paska klinowego, oleju, filtra powietrza lub filtra oleju… Wszystkie trzy typy kosiarek posiadają modele, które są wyposażone w napęd: nie trzeba ich pchać, niemniej urządzenie z napędem są droższe. 

Roboty koszące są ekspertami od komfortu pracy – wszak koszą same, bez Twojej pomocy i nie wymagają nadzoru. Generalnie nie trzeba sobie nimi zawracać głowy. Ciężar urządzenia i podobne kwestie to nie Twój problem: podczas pracy robota koszącego możesz robić cokolwiek. Ponadto pracują bardzo cicho. Nie wymagają opróżniania kosza, bo go nie posiadają. Są małe, lekkie i zwrotne, więc wszędzie się zmieszczą i precyzyjnie wykoszą każdy zakamarek.

Robot koszący czy kosiarka 18

.

Czas

Koszenie trawnika tradycyjną kosiarką, niezależnie od źródła napędu, w ciągu sezonu pochłania od kilkudziesięciu do kilkuset godzin Twojego czasu. Im większa szerokość koszenia, tym szybciej skosisz dany obszar. W przypadku modeli z napędem, pod uwagę należy wziąć również prędkość poruszania się kosiarki. Do tego trzeba doliczyć jeszcze czas spędzony na konserwacji i czyszczeniu kosiarki, opróżnianiu kosza z pokosu trawy, przygotowaniu mieszanki paliwowej, wyprawach do sklepu po paliwo i środki konserwujące… sporo tego.

Robot koszący uwalnia Cię od konieczności koszenia, więc w pakiecie z urządzeniem kupujesz sobie nieograniczony czas wolny. Dziesiątki, a w przypadku rozległych trawników nawet setki dodatkowych godzin na odpoczynek, uprawianie hobby lub sen – bezcenne! Roboty koszące są niezwykle proste w instalacji i programowaniu, nawet dla totalnego laika. Warto rozważyć zakup nowoczesnego modelu pracującego bez przewodu ograniczającego, który jest gotowy do pracy od razu po zakupie i naładowaniu akumulatora: wystarczy zaprogramować obszar koszenia online, za pomocą aplikacji na smartfonie.

Robot koszący czy kosiarka 19A

To już standard w przypadku kosiarek automatycznych Ambrogio, Segway Navimow, Dreame oraz Kress

W przypadku robotów koszących starszego typu, np. z serii Greenworks Optimow, przed uruchomieniem urządzenia konieczne jest dokładne wytyczenie obszaru koszenia za pomocą przewodu ograniczającego. To jednorazowa czynność, trwająca mniej więcej tyle, co skoszenie trawnika za pomocą zwykłej kosiarki. Potem, po ustaleniu harmonogramu koszenia, robot będzie radził sobie bez Twojej pomocy. 

.

Ekologia

Kosiarki spalinowe, zwłaszcza ciężkie modele o dużej mocy silnika, emitują znaczne ilości spalin. Toksyczne gazy są szkodliwe dla środowiska, Twojego zdrowia oraz co wrażliwszych roślin ogrodowych. Poza tym specyficznie pachną. Podczas koszenia generują hałasu powyżej 100 dB, uciążliwy dla Ciebie, sąsiadów oraz zwierząt. Co więcej, wielokrotne przejazdy ciężkiej kosiarki spalinowej ubijają glebę w ogrodzie, niszcząc jej strukturę. W perspektywie czeka cię więc wertykulacja, aeracja i inne zabiegi służące regeneracji darni. 

Kosiarki elektryczne i akumulatorowe co prawda nie zanieczyszczają powietrza w ogrodzie spalinami, za to zużywają sporo prądu. Ponieważ w Polsce odnawialne technologie produkcji energii nadal raczkują, produkcja prądu zużytego przez kosiarkę, tak czy inaczej wygeneruje toksyczne gazy. 

Roboty koszące to najbardziej ekologiczny wybór. Są wydajne i energooszczędne: naładowanie akumulatora wymaga stosunkowo małej ilości prądu, która starcza na długa pracę urządzenia. Ekologiczną elitą są roboty koszące Ambrogio z trybem Eko, optymalizującym proces koszenia i oszczędzającym baterię.

Robot koszący czy kosiarka 22

Jak już wspomniałem, roboty koszące podczas pracy mulczują trawnik, wzbogacając glebę organicznym nawozem ze ścinków źdźbeł, które przekształcą się w naturalną próchnicę. Z punktu widzenia ekologii to ogromna zaleta! 

Robot koszący czy kosiarka 23

.

Hałas

Kosiarki spalinowe podczas koszenia generują hałas na poziomie od ok. 96 do ponad 100 dB, uciążliwy dla Ciebie, sąsiadów oraz zwierząt. To warkot o natężeniu porównywalnym do młota pneumatycznego! Godzina koszenia i ból głowy gwarantowany.

Kosiarki elektryczne i akumulatorowe pracują nieco ciszej, emitując hałas w granicach 82–96 dB. Jednak przy częstym i długotrwałym użytkowaniu nawet tyle wystarczy, by uszkodzić sobie słuch.

Roboty koszące pracują bardzo cicho, ciszej niż odkurzacz. Koszeniu towarzyszy dźwięk o natężeniu ok.60 dB, porównywalny do zwykłej rozmowy. Rekordowo cicho pracują roboty koszące Segway Navimow: kosząc, generują mruczenie na poziomie zaledwie 54 dB!

Robot koszący czy kosiarka 24

.

Podsumowanie

Roboty koszące zdecydowanie wygrywają w tym zestawieniu, deklasując kosiarki spalinowe, elektryczne i akumulatorowe! Są samodzielne, pracują cicho i niezawodnie, w dodatku podczas koszenia nawożą trawnik. Precyzyjnie wykaszają nawet trudno dostępne miejsca, ścinają źdźbła równo i regularnie, z korzyścią dla kondycji i wyglądu murawy. To zdecydowanie najlepszy wybór z punktu widzenia ekologii, energooszczędności oraz komfortu użytkowania. Jednak najważniejszy jest fakt, iż w pakiecie z robotem otrzymujesz bezcenny prezent, czyli czas wolny. Dziesiątki dodatkowych godzin na wypoczynek, uprawianie hobby, rozmowy z bliskimi – tego nie da się kupić w żaden inny sposób!

Robot koszący czy kosiarka 25

Obecnie wybór kosiarek automatycznych dostępnych na rynku jest bardzo duży i zróżnicowany. Robot koszący to inwestycja na lata, dlatego warto postarać się o model idealnie dopasowany do potrzeb konkretnego Twojego trawnika oraz Twoich indywidualnych preferencji. Zamiast wybierać w ciemno, lepiej porównać szczegółowo rozmaite modele robotów koszących kilku różnych marek, a ponadto zasięgnąć porady ekspertów od robotów koszących. To wszystko możesz zrealizować w sklepie Ropobunkt.pl, online lub stacjonarnie. Znajdziesz tam bogaty asortyment najlepszych robotów koszących sprawdzonych marek, takich jak Ambrogio,

Robot koszący czy kosiarka 26

Dreame,

Robot koszący czy kosiarka 27

Greenworks,

Robot koszący czy kosiarka 28

Segway Navimow

Robot koszący czy kosiarka 29

oraz Kress,

Robot koszący czy kosiarka 30

a ponadto wszelkie akcesoria do kosiarek automatycznych, takie jak noże do robotów koszących, osprzęt instalacyjny, zadaszenia stacji ładowania, akumulatory, przewody ograniczające itd. Pracownicy Robopunkt.pl zapewnią Ci profesjonalną pomoc w doborze urządzenia, montażu osprzętu oraz programowaniu robota koszącego, a także serwis gwarancyjny i pogwarancyjny. 

Robot koszący czy kosiarka 31

Robot koszący czy kosiarka 32

Robot koszący czy kosiarka 33

W stacjonarnym punkcie sklepu Robopunkt.pl w Łodzi możesz wypróbować aż 89 różnych modeli robotów koszących! Z pewnością znajdziesz wśród nich swój ideał.

Robot koszący czy kosiarka 2

.

.

Post we współpracy z marką Robopunkt.pl

Tomasz Szostak

Cześć! 👋
Zapisz się do naszego newslettera!

Zapisz się do naszego newslettera! Odbierz e-book Zioła dla zdrowia

Nie wysyłamy SPAMu, przeczytaj naszą politykę prywatności aby dowiedzieć się więcej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *