Grill w ogrodzie i na tarasie – jak grillować legalnie i bez zadymy?

Grill w ogrodzie 0

Grill w ogrodzie, prywatnym lub działkowym, to według powiedzenia „ulubiony sport Polaków”. Faktycznie – w ciepłe dni powietrze często zasnuwa mgiełka dymu z wielu palenisk. Nie musi tak być! Poznaj niezawodny patent na bezdymne grillowanie w zgodzie z prawem i sąsiadami.

Piękna pogoda, zieleń w około – idealne okoliczności do biesiadowania na świeżym powietrzu.

Grill w ogrodzie 0a

No cóż, z tą „świeżością” powietrza bywa różnie, jeśli decydujesz się rozpalić dymiące ognisko albo kopcącego grilla.

Grill w ogrodzie 1

Grill w ogrodzie 1a

Ale jak grillować, nie psując atmosfery – tej, którą oddychasz oraz w kontekście stosunków dobrosąsiedzkich? I czy grillowanie jest wszędzie legalne?

.

Czy można grillować w ogrodzie?

Jeśli jesteś właścicielem domku jednorodzinnego, masz pełne prawo rozpalić grilla we własnym ogrodzie. 

Grill w ogrodzie 3

Uwaga: swoboda na terenie własnej posesji kończy się w momencie, gdy zaczyna zakłócać porządek publiczny i uprzykrzać życie sąsiadom. Dymiący grill ustawiony blisko ogrodzenia, wysyłający gryzące w oczy kłęby w stronę sąsiada, a także głośna muzyka w godzinach ciszy nocnej, tj. 22:00-6:00, narusza art. 51. § 1. Kodeksu wykroczeń. Za takie zachowanie grozi mandat w wysokości od 20 do 5000 zł, a w przypadku recydywy kara ograniczenia wolności na okres miesiąca i areszt trwający od 5 do 30 dni.

.

Grillowanie na balkonie w bloku – czy jest legalne?

Teoretycznie możesz grillować w zgodzie z prawem również na terenie wspólnoty mieszkaniowej, a nawet na balkonie w bloku wielorodzinnym czy kamienicy.

Grill w ogrodzie 4

W praktyce możesz napotkać ograniczenia wynikające z regulaminu konkretnego osiedla lub spółdzielni mieszkaniowej. Również w sytuacji, gdy grillując, generujesz kłęby dymu uniemożliwiające wypoczynek sąsiadom, musisz liczyć się z ryzykiem otrzymania mandatu za zakłócanie porządku albo przynajmniej urzędowego upomnienia. W najlepszym razie czeka Cię skwaszona mina sąsiada oraz ochłodzenie Waszych wzajemnych relacji. 

Sąsiedzi, którym przeszkadza dym wydzielany przez palenisko, mają prawo wezwać straż miejską, i oskarżyć Cię o łamanie art. 144 Kodeksu cywilnego, czyli immisję, zakłócającą im korzystanie z własnej nieruchomości i negatywne oddziaływanie na ich mieszkanie. Za taki czyn możemy otrzymać pouczenie lub mandat w wysokości 500 zł.

Pamiętaj, że nawet jeśli regulamin wspólnoty czy spółdzielni nie zakazuje grillowania na balkonie, kłęby dymu unoszące się z Twojego balkonu mogą zaalarmować Straż Pożarną, która pouczy Cię odnośnie przestrzegania zasad bezpieczeństwa pożarowego.

.

Grillowanie na działce ROD – czy jest dozwolone?

Grillowanie na działce, tzn. na terenie Rodzinnych Ogródków Działkowych (ROD), generalnie nie jest zabronione, aczkolwiek istnieją pewne regulacje. 

Grill w ogrodzie 5

Podstawa to przestrzeganie wszelkich zasad bezpieczeństwa: na terenie działki należącej do ROD nie wolno stawiać stałych, murowanych grilli. 

Grill w ogrodzie 6

Możesz natomiast sprawić sobie przenośny sprzęt do grillowania, który w razie potrzeby da się przestawić tak, by dym nie zasnuwał sąsiednich działek. Należy jeszcze upewnić się, czy regulamin konkretnych ogródków ROD nie przewiduje dodatkowych ograniczeń w tym zakresie. Do tego dochodzą ewentualne czasowe zakazy rozpalania ognia, wprowadzane w różnych częściach kraju w okresach długotrwałej suszy. W podobnej sytuacji możesz spodziewać się również dodatkowych zaleceń i regulacji Polskiego Związku Działkowców (PZD).

.

Grillowanie w plenerze – gdzie nie wolno?

Grillowanie w plenerze budzi sporo kontrowersji. Grillowanie w parkach miejskich, na skwerach i innych terenach zieleni publicznej podlega lokalnym regulacjom: to, czy jest dozwolone, zależy od regulaminu obowiązującego na terenie konkretnego miejsca.

Grill w ogrodzie 7

Możesz legalnie rozpalić grilla nad rzeką, na plaży, a nawet w lesie, ale wyłącznie w specjalnie wyznaczonych miejscach. Poza tymi strefami, na terenach leśnych, śródleśnych oraz w odległości poniżej 100 metrów od granicy lasu, nie można rozniecać ognia ani korzystać z otwartego płomienia. Mowa o tym w art. 30 pkt 3 Ustawy o lasach). Za grillowanie w plenerze w niedozwolonym miejscu grozi kara grzywny w wysokości do 5000 złotych.

Grill w ogrodzie 8

.

Jak grillować w zgodzie z naturą i sąsiadami?

Z powyższych ustaleń płynie ogólny wniosek, iż grillować można prawie wszędzie, pod warunkiem, że Twój grill nikomu nie uprzykrza życia. Nic dziwnego: chyba nikt nie lubi brodzić w kłębach dymu, którego swąd przesiąka ubranie i dosłownie wyciska łzy z oczu. Ale jak zrobić grilla bez dymu? 

Mam dla Ciebie dobrą wiadomość: nie ma dymu bez ognia, ale jest ogień bez dymu! 

Grill w ogrodzie 10

Grill w ogrodzie 11

Przepis na grilla bez zadymy jest prosty: zamiast tradycyjnego grilla, rozpal bezdymne palenisko żeliwne Firefly! Możesz je nabyć w zestawie z żeliwnym rusztem i innymi akcesoriami takimi jak praktyczna pokrywa oraz pokrowiec na palenisko. Szczegółowe informacje na temat tego, jak działa palenisko bezdymne Firefly, znajdziesz w tym poście

Grill w ogrodzie 20

Grill w ogrodzie 21

Grill w ogrodzie 22

Mówiąc w skrócie, palenisko bezdymne FireFly dzięki innowacyjnej technologii dwuetapowego spalania spala zwykłe drewno lub pelet, praktycznie nie emitując przy tym dymu ani toksycznych gazów. Tym samym jest przyjazne dla środowiska oraz Twoich sąsiadów. 

Grill w ogrodzie 23

Wysoka, żeliwna obudowa FireFly pochłania promieniowanie cieplne, a następnie je rozprasza. W efekcie siedząc przy palenisku odczujesz wyłącznie przyjemne ciepło bezdymnych płomieni, zamiast parzącego gorąca oraz gryzącego w oczy dymu. 

Grill w ogrodzie 24

Dodatkową korzyścią płynącą z posiadania FireFly jest stylowy design. Palenisko bezdymne świetnie prezentuje się zarówno w rustykalnym ogrodzie, jak i na nowoczesnym tarasie czy śródziemnomorskim patio. Jedno jest pewne: sąsiada nie będzie gryzł w oczy dym, za to oko mu zbieleje na widok Twojego designerskiego paleniska!

Grill w ogrodzie 25

Grill w ogrodzie 26

Grill w ogrodzie 27

.

Podsumowując

Zamiast tracić pieniądze na mandat za puszczanie sygnałów dymnych,

Grill w ogrodzie 28

lepiej zainwestować w porządny sprzęt do bezdymnego grillowania

Grill w ogrodzie 29

Grill w ogrodzie 30

Bezdymne grillowanie i spędzanie czasu z Firefly to czysta przyjemność w każdym tego słowa znaczeniu: bez dymu, popiołu i psucia stosunków z sąsiadami.

Grill w ogrodzie 31

Grill w ogrodzie 32

.

.

Post we współpracy z firmą FireFly

Tomasz Szostak

Cześć! 👋
Zapisz się do naszego newslettera!

Zapisz się do naszego newslettera! Odbierz e-book Zioła dla zdrowia

Nie wysyłamy SPAMu, przeczytaj naszą politykę prywatności aby dowiedzieć się więcej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *