Drzewa i krzewy to najbardziej długowieczne z ogrodowych roślin. Raz posadzone, z założenia mają rosnąć w tym samym miejscu przez dziesiątki lat. Dlatego już na starcie, czyli na etapie sadzenia, powinno się im zapewnić idealne warunki. Z tego postu dowiesz się, o czym trzeba pamiętać, mając w planie sadzenie krzewów i drzewek.
Nawet najlepiej i najdokładniej zaprojektowany ogród z biegiem lat się zmienia – rośliny rosną, kwitną, owocują i przebarwiają się w trakcie sezonu. Z czasem niektóre „wypadają”, a co jakiś czas dosadza się nowe. Mnie ostatnio wpadł w oko dereń biały (Cornus alba) ‘Sibirica Variegata’.
Wygląda jak miniaturowe drzewko o jaskrawoczerwonych gałęziach i pniu, w sezonie pokrytych zielono-białymi liśćmi. Od końca maja rozwija baldaszki drobnych kremowych kwiatów, które potem zmieniają się w kuliste białe owoce. Mimo całorocznej atrakcyjności jest zaskakująco tolerancyjny, niemniej jak każda roślina w dogodnych warunkach lepiej (i zdrowiej) rośnie.
Zmierzam do tego, że przed posadzeniem powinno się zapoznać z wymaganiami danego gatunku, a potem postarać się zagwarantować roślinie takie warunki, jakich potrzebuje.
.
O czym trzeba pamiętać planując sadzenie krzewów i drzewek?
- Wybór stanowiska
Każda roślina potrzebuje określonej ilości światła, przestrzeni wystarczającej do swobodnego wzrostu i rozwoju. Gatunki światłolubne, takie jak lawenda i tamaryszek, najlepiej posadzić w pełnym słońcu, a cieniolubne, np. bluszcz, paprocie czy różaneczniki, potrzebują nieco cienia.
Dereń biały znosi częściowe zacienienie, ale najlepiej czuje się na stanowiskach słonecznych. To szczególnie ważne w przypadku odmian takich jak ‘Sibirica Variegata’ – niezależnie od gatunku, odmiany o pstrych liściach przy niedoborze światła tracą charakterystyczne wybarwienie, blakną i zielenieją.
Rośliny ciepłolubne, zwłaszcza zimozielone, warto sadzić w miejscach zacisznych, osłoniętych od wiatru. Dereń biały nie ma pod tym względem szczególnych wymagań, bo jest bardzo odporny na niskie temperatury i zrzuca liście na zimę.
Odmiana ‘Sibirica Variegata’ ma dość zwarty pokrój, ale i tak osiąga do 2 m średnicy. W związku z tym do swobodnego wzrostu potrzebuje około 2 m wolnej przestrzeni.
- Podłoże
Właściwe podłoże to sprawa kluczowa dla zdrowego wzrostu i rozwoju rośliny. Ma decydujący wpływ na rozwój korzeni, prawidłowe odżywienie i utrzymanie odpowiedniej wilgotności. Również pod tym względem różne gatunki roślin mają określone wymagania. Rokitnik lubi przepuszczalne, lekkie gleby o wapiennym odczynie, różanecznik wymaga kwaśnego, organicznego podłoża, a magnolie preferują żyzne i gliniaste. Niezależnie od tego, jaką glebę masz w swoim ogrodzie, sprawę da się łatwo rozwiązać, sadząc roślinę w dołku wypełnionym odpowiednim dla niej podłożem, a w razie potrzeby wykonując przedtem drenaż na dnie.
Dereń biały jest tolerancyjny, ale oczywiście najlepiej rośnie w świeżym, żyznym i dostatecznie wilgotnym podłożu. Wilgotność gleby zależy nie tylko od tego, jak często i obficie podlewasz roślinę, ale także od rodzaju podłoża: piaszczyste, żwirowe i silnie przepuszczalne błyskawicznie wysychają, natomiast bogate w materię organiczną długo utrzymują stałą wilgotność. Właśnie do tego ostatniego rodzaju podłoży należy ziemia uniwersalna TERRA PRETA marki Kronen.
Jej podstawowym składnikiem jest ekologiczny kompost powstały z biomasy roślinnej bez domieszek odpadów gospodarczych. Dzięki temu jest bogata w humus, czyli w pełni rozłożoną materię organiczną, z czego wynikają jej trzy kolejne zalety:
- Jest bardzo żyzna i czynna biologicznie.
- Doskonale magazynuje składniki odżywcze i wodę.
- Posiada gruzełkowatą strukturę, stwarzającą optymalne warunki do wzrostu i rozwoju systemu korzeniowego.
Oprócz kompostu zawiera składniki poprawiające strukturę i właściwości podłoża:
- chipsy kokosowe i włókna drzewne ECOFIBREX® usprawniające drenaż, wspomagające rozprowadzenie wody, a jednocześnie zapobiegające wysychaniu i przemarzaniu. Ponadto przeciwdziałają rozwojowi chwastów i nie lubią na nie wpełzać ślimaki
- glinka wulkaniczna o właściwościach buforowych, która stabilizuje podłoże, magazynuje wodę i składniki odżywcze
- nawilżacz, czyli substancję ułatwiająca wchłanianie wody i jej równomierne rozprowadzenie w podłożu
- startowa dawka nawozu, więc jest bogata w składniki odżywcze, gotowa do użycia i nie trzeba jej już niczym wzbogacać
Jak sama nazwa wskazuje, ziemia uniwersalna TERRA PRETA to podłoże uniwersalne, o lekko kwaśnym odczynie (pH 5,5-6,5), przeznaczone praktycznie do wszystkich roślin zarówno w ogrodzie, jak i na balkonach czy tarasach. Wyjątkiem są rośliny kwasolubne, takie jak borówki czy różaneczniki, dla których istnieją specjalne podłoża.
Co niemniej ważne, ziemia ta jest dobra nie tylko dla roślin, ale także środowiska. Składa się w 100% z naturalnych składników, a przy tym w przeciwieństwie do zdecydowanej większości podłoży ogrodniczych dostępnych na rynku nie zawiera torfu.
.
Co to znaczy ziemia BEZ TORFU i dlaczego to takie ważne?
Torf pochodzi z torfowisk, czyli podmokłych, bardzo cennych przyrodniczo terenów bogatych w gatunki niewystępujące nigdzie indziej. Wydobycie torfu powoduje więc degradację naturalnych siedlisk. Co więcej, bagienne torfowisko absorbuje dwutlenek węgla i magazynują go m.in. w torfie. Sytuacja zmienia się diametralnie po osuszeniu torfowiska, które zamiast chłonąć, zaczyna emitować gazy cieplarniane do atmosfery.
Tymczasem ziemia uniwersalna powstaje z lokalnych, szybko odnawialnych surowców w procesie kompostowania metodą fermentacji, której nie towarzyszy uwalnianie CO2 do atmosfery. Stąd warto warto o tym pamiętać.
Wracając jednak do tematu… Gdy już znajdziesz dla swojej nowej rośliny idealne miejsce i przygotujesz odpowiednie podłoże, pozostaje Ci już tylko ją posadzić.
.
Jak wykonać sadzenie krzewów i drzewek – krok po kroku
Jeśli od dłuższego czasu śledzisz wpisy na moim blogu, prawdopodobnie znasz już nieco mój ogród. Jest w nim dużo rabat wyłożonych agrowłókniną, a następnie wyściółkowanych korą drzewną lub korą kamienną. Jak wyglądało ich zakładanie, możesz zobaczyć w 23. części cyklu Krok po kroku zbuduj swój ogród, dotyczącej wykonywania nowych nasadzeń roślinnych.
Zmierzam do tego, że tym razem roślina trafia na już istniejącą, wyściółkowaną rabatę, a właściwie w wydzielony obszar przeznaczony na ognisko, więc proces jej sadzenia nieznacznie się różni. Głównie o dodatkowy pierwszy krok:
- Rozgarnięcie ściółki (w tym przypadku kory kamiennej), odsłonięcie okręgu o średnicy co najmniej 1/3 większej od bryły korzeniowej sadzonej rośliny oraz nacięcie włókniny „na krzyż” i odwiniecie jej brzegów.
- Wykopanie dołka około 1/3 szerszego i głębszego niż bryła korzeniowa sadzonej rośliny.
- Wsypanie na dno dołka odpowiedniego podłoża, nieco poniżej 1/3 wysokości otworu.
- Wyjęcie rośliny z dotychczasowego pojemnika i ustawienie jej w dołku.
- Uzupełnienie dołka podłożem i lekkie uciśnięcie go wokół rośliny.
- Wywinięcie z powrotem brzegów włókniny.
- Zasypanie włókniny rozgarniętą wcześniej ściółką – czyli w tym przypadku korą kamienną.
- Obfite podlanie rośliny.
.
I to już wszystko. Dodam tylko, że podłoża zawierające włókna drzewne i kompost, czyli takie jak ziemia uniwersalna TERRA PRETA bez torfu, w czasie produkcji i transportu ulegają silniejszemu sprasowaniu, więc należy je przed użyciem bardzo dokładnie rozpulchnić. Jeśli chcesz, możesz zmieszać glebę wykopaną z dołka z gotowym podłożem i w tej mieszance posadzić rośliny. Niemniej w tym przypadku lepsze nie jest wrogiem dobrego, więc idealnie byłoby całkowicie zastąpić ogrodową glebę nowym, żyznym podłożem o właściwej strukturze i odczynie.
A zatem reasumując. Jak wspominałem już nieraz, powodzenie w uprawie roślin zaczyna się już na etapie wyboru właściwego stanowiska i odpowiedniej ziemi. Zresztą dotyczy to każdego gatunku, nie tylko krzewów i drzewek.
.
Ciekawostka na koniec: co to jest TERRA PRETA?
TERRA PRETA de Indio to po portugalsku „czarna ziemia Indian”. Ta czarna, bardzo żyzna ziemia bogata w związki organiczne i próchnicę spotykana jest w dorzeczu Amazonki. O dziwo, nie jest wytworem natury, lecz pozostałością po rolniczej działalności pierwotnych mieszkańców Ameryki Południowej. Powstała w czasach prekolumbijskich na pierwotnie nieurodzajnych glebach laterytowych, typowych dla tropikalnego klimatu. Oryginalna TERRA PRETA zainspirowała markę Kronen do stworzenia proekologicznego surowca do regeneracji ubogich i przenawożonych gleb, czyli linii proekologicznych podłoży pozbawionych torfu.
.
.
Post we współpracy z marką Kronen
- Najciekawsze betonowe ozdoby do ogrodu - 21 listopada 2024
- Zimowanie roślin w szklarni z poliwęglanu - 19 listopada 2024
- Stare rzeczy w ogrodzie , czyli busem przez polskie ogrody SEZON 7 – OGRÓD 17 - 15 listopada 2024