Pikantny sposób na mszyce, czyli jakich przypraw nie lubią szkodniki

sposób na mszyce 0

Poznaj „od kuchni” ekologiczny i skuteczny sposób na mszyce! Sekret tkwi w ostrych przyprawach: czosnku i papryczce chili.

Chemiczne środki ochrony roślin stosowane w rolnictwie, sadownictwie i ogrodnictwie są w dużej mierze odpowiedzialne za skażenie środowiska. Ale jak tu zrezygnować z chemii, skoro praktycznie przez cały sezon na Twoje rośliny czyhają bezwzględne szkodniki?

sposób na mszyce 1

Najwyższa pora pójść po rozum do głowy i poszukać ekologicznej alternatywy dla toksycznych pestycydów. Obecnie ta konieczność wynika nie tylko z moralnego obowiązku troski o środowisko: jest narzucona przez prawo.

.

Warto wiedzieć

Zgodnie z nowymi rozporządzeniami wykonawczymi Komisji (UE) w 2024 roku na terenie Unii Europejskiej wycofane zostają środki ochrony roślin zawierające substancje czynne, takie jak metiram oraz klofentezyna. Insektycydy zawierające acetamipryd mogą być obecnie stosowane wyłącznie przez profesjonalistów. Tym samym ogrodnicy amatorzy muszą się obyć bez wielu preparatów zwalczających mszyce, dotychczas stosowanych popularnie w ogrodach i na działkach.

.

Wniosek: trzeba czym prędzej poszukać jakiejś alternatywy dla chemicznych środków ochrony roślin. W przeciwnym razie mszyce na dobre rozpanoszą się w Twoim ogrodzie i wkrótce może już nie być czego chronić. 

sposób na mszyce 3

sposób na mszyce 4

sposób na mszyce 5

Tylko czy skuteczny sposób na mszyce może być jednocześnie ekologiczny? Oczywiście! Rozwiązanie jest prostsze, niż myślisz. Prawdopodobnie ów sposób na mszyce nieraz gościł na Twoim talerzu. Konkretnie chodzi mi o kluczowe składniki tego sposobu, czyli pikantne przyprawy: czosnek, chili, imbir i kurkumę. 

Nawet jeśli nie gustujesz w wyraziście doprawionych daniach, pokochasz te cztery przyprawy, gdy przekonasz się, jak skutecznie rozprawiają się ze szkodnikami. Jak to możliwe?

.

Roślinny sposób na mszyce

Do najzajadlejszych wrogów ogrodowych roślin należą mszyce. Te pluskwiaki występują masowo na całej kuli ziemskiej. Wszystkie mszyce są roślinożerne: wysysają soki roślinne, powodując znaczne szkody w uprawach. Spośród ok. 5000 znanych gatunków mszyc ponad 700 stwierdzono w Polsce. Rozmnażają się błyskawicznie poprzez dzieworództwo (partenogenezę). Wystarczy jedna mszyca, by wkrótce Twój ogród zaroił się od tysięcy jej pobratymców.

sposób na mszyce 6

sposób na mszyce 7

Zauważyłeś, że mszyce szczególnie chętnie atakują pewne rośliny, a innych praktycznie nie tykają? Róże są uzbrojone w kolce dla obrony przed dużymi roślinożercami. Natomiast wobec mszyc pozostają bezbronne. Z pomocą mogą przyjść inne rośliny wyposażone w naturalne pestycydy. Niektóre z nich są wykorzystywane jako przyprawy.

.

Przyprawy, z których zrobisz naturalne opryski na mszyce

Substancje odpowiedzialne za smak i zapach przypraw nie znajdują się w nich bez powodu. Rośliny w procesie ewolucji nauczyły się produkować związki służące do obrony przed roślinożercami, czyli fitoncydy. Założenie jest proste: jeśli dana roślina jest dla roślinożercy niesmaczna, niejadalna lub wręcz szkodliwa, będzie trzymał się od niej z daleka. Dotyczy to nie tylko zwierząt roślinożernych, takich jak sarna czy królik, ale również, a może przede wszystkim, armii drobnych szkodników, zaliczanych głównie do owadów oraz pajęczaków. W tym rzecz jasna mszyc.

Oto kilka przykładów roślin, które nie boją się mszyc. Odpowiednio spreparowane mogą pomóc Ci zwalczyć szkodniki żerujące na innych roślinach.

      • Czosnek

Czosnek pospolity (Allium sativum) wytwarza olejki eteryczne bogate w związki siarki. To właśnie im zawdzięcza charakterystyczny zapach i smak. Najważniejszym fitoncydem jest allicyna wykazująca silne działanie bakterio- i grzybobójcze. Za właściwości antybiotyczne czosnków odpowiedzialne są również wielosiarczki oraz spowalniający rozwój mikroorganizmów ajoen. Kompilacja powyższych substancji jest nieznośna dla mszyc, mączlików, roztoczy i przędziorków, a także ślimaków oraz nornic.

sposób na mszyce 8

      • Chili 

Chili to ogólna nazwa owoców różnych odmian papryki (Capsicum) o bardzo ostrym smaku. Szczególna pikanteria pochodzi od wysokiej zawartości kapsaicyny. Ta substancja działa drażniąco i rozgrzewająco na skórę i błony śluzowe. U ludzi powoduje uczucie pieczenia na języku, a w dużym stężeniu wchodzi w skład tzw. gazu pieprzowego służącego do samoobrony. Mszyce w starciu z chili nie mają szans, podobnie jak przędziorki, pchełki, mączliki, wciornastki, owocówki, gąsienice bielinka, rolnic i zwójek. O ile w walce z insektami pomocny jest oprysk ekstraktem z chili, sproszkowana ostra papryka odstrasza gryzonie, takie jak nornice i myszy.

sposób na mszyce 9

      • Imbir 

Imbir lekarski (Zingiber officinale) posiada kłącza obfitujące w olejek eteryczny pełen substancji o działaniu bakteriobójczym, grzybobójczym, owadobójczym oraz repelentnym. Do najważniejszych należą geraniol, kemfen, α-zingiberen, limonen oraz cyneol.

sposób na mszyce 10

  • Kurkuma 

Ostryż długi (Curcuma longa), z którego otrzymywana jest kurkuma, to przy okazji ciekawa roślina pokojowa. Jego kłącze zawiera kurkuminę, substancję zabójczą dla wielu patogenicznych wirusów, bakterii i grzybów. Zapach kurkumy skutecznie odstrasza szkodniki, w tym mszyce.

sposób na mszyce 11

.

Jak zwalczać szkodniki za pomocą przypraw?

Przyprawy są stosowane od wieków nie tylko w kuchni, ale także w medycynie, kosmetyce i ogrodnictwie. Zapewne już dawno dostrzeżono, że są pomocne w walce ze szkodnikami. Dlaczego więc do tej pory nie zrezygnowano na ich rzecz z chemicznych pestycydów? Otóż okazuje się, że środki ochrony roślin przygotowane domowym sposobem z przypraw wykazują różną skuteczność. Działanie ekopreparatu zależy głównie od tego, jak duże stężenie substancji czynnej uda się wyekstrahować. Wyciągi, wywary, gnojówki i inne samodzielnie sporządzone specyfiki pomagają opanować szkodniki w początkowym stadium inwazji, ale na dłuższą metę bywają zawodne. A gdy inwazja się na dobre rozkręci i mszyce rozpanoszą się w ogrodzie, nawet chemikalia niewiele pomogą. 

sposób na mszyce 13

Dlatego lepiej podejść do problemu profesjonalnie i sięgnąć po ekologiczny preparat na mszyce sporządzony na bazie przypraw, przy udziale dobroczynnych mikroorganizmów.

.

Najskuteczniejszy preparat na mszyce na bazie przypraw

O ile poszczególne przyprawy wykazują dużą skuteczność w zwalczaniu i odstraszaniu szkodników, współdziałanie aż czterech na raz jest prawdziwym strzałem w dziesiątkę. Udowadnia to preparat PROBIO Ogród Czosnek & chilli produkowany przez Agrobios. Wbrew nazwie zawiera nie tylko czosnek i chili, ale także imbir oraz kurkumę. Jego przewaga nad domowymi wyciągami z przypraw polega na wykorzystaniu dobroczynnych bakterii.

sposób na mszyce 14

PROBIO Ogród Czosnek & chilli to naturalny ekstrakt powstający w procesie fermentacji czosnku, papryki chili, imbiru i kurkumy przy udziale bakterii LactobacillusBacillus. Pożyteczne mikroorganizmy potęgują wydajność procesu, co przekłada się na wyższe stężenie substancji czynnych, a tym samym lepszą skuteczność preparatu.

sposób na mszyce 15

Ten ekologiczny preparat na mszyce może być stosowany przy inwazji:

  • mszyc
  • mączlików
  • mrówek
  • gąsienic i wielu innych szkodników

sposób na mszyce 17

.

Dlaczego warto stosować preparat PROBIO Ogród Czosnek & Chilli

  • Zawiera 100% składników naturalnych.
  • Wykorzystuje synergiczne działanie przypraw, zapewniając skuteczną ochronę przed szkodnikami oraz chorobami grzybowymi. 
  • Fermentacja prowadzona przy udziale bakterii potęguje naturalne działanie roślinnych ekstraktów.
  • Nie pozostawia toksycznych pozostałości – z czasem ulega całkowitemu rozkładowi. 
  • Jest bezpieczny dla ludzi, zwierząt i środowiska.
  • Jest doskonałym zamiennikiem chemicznych środków owadobójczych.
  • Zapewnia smaczne i zdrowe zbiory z dłuższym okresem świeżości.

sposób na mszyce 19

.

Jak stosować preparat?

PROBIO Ogród Czosnek & Chilli jest przeznaczony do stosowania w formie oprysku na pędy i liście, a także do podlewania podłoża. W tym celu należy rozpuścić 10 ml preparatu na 1 l wody, a następnie opryskać lub podlać rośliny roztworem.

sposób na mszyce 21

sposób na mszyce 22

sposób na mszyce 25

sposób na mszyce 28

sposób na mszyce 29

sposób na mszyce 30

Dobrze jest stosować PROBIO Ogród czosnek & Chilli raz w tygodniu, aby zapobiec inwazji szkodników. W razie wystąpienia zmasowanego ataku można wykonać zabieg częściej. Brak okresu karencji i możliwości przedawkowania to duża przewaga nad klasycznymi, chemicznymi pestycydami.

Dla uwolnienia pełnego potencjału preparatu PROBIO Ogród Czosnek & Chilli najlepiej stosować naprzemiennie ze środkiem z dużą koncentracją mikroorganizmów Bacillus VIP.

sposób na mszyce 31

sposób na mszyce 32

.

Podsumowując

Nie musisz lubić pikantnych potraw, by pokochać ostre przyprawy. Wystarczy, że przekonasz się, że z ich pomocą można skutecznie zwalczyć mszyce.

.

.

Post we współpracy z marką Agrobios

Cześć! 👋
Zapisz się do naszego newslettera!

Zapisz się do naszego newslettera! Odbierz e-book Zioła dla zdrowia

Nie wysyłamy SPAMu, przeczytaj naszą politykę prywatności aby dowiedzieć się więcej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *