Naturalność i dyskretna elegancja są ponadczasowe i zawsze wyglądają dobrze. Zgodnie z tą zasadą szpilka gnejsowa pasuje do każdego stylu aranżacji ogrodów. Nie wierzysz? Wątpliwości rozwieją przykłady w tym poście.
Kwitnące byliny, krzewy liściaste i trawy ozdobne w pełni sezonu zachwycają kolorami. Niestety, z nadejściem zimy stopniowo tracą dekoracyjność. W efekcie bujna, kwitnąca rabata po sezonie szarzeje na wiele tygodni, a na przedwiośniu świeci pustkami po cięciu traw, krzewów i bylin.
W takich chwilach sytuację ratują dekoracje, które odciągają uwagę od pustki, do czasu, aż rośliny odrosną i na rabacie znów „coś się zadzieje”.
Dekoracja – ale jaka? Wybór różnorodnych dekoracji do ogrodu jest praktycznie nieograniczony, ale mało która pasuje do każdego stylu. Bajkowe figurki sprawdzą się w romantycznym ogródku,
Drewniane rzeźby, stare naczynia i wiejskie sprzęty pasują do stylu rustykalnego,
a chińska pagoda to stały element orientalnych aranżacji.
Wyobraź sobie powyższe dekoracje zamienione miejscami – przypominałyby kwiatek do kożucha, prawda? Albo krasnala w nowoczesnym ogrodzie… Od tej reguły istnieje wyjątek, czyli stylowa dekoracja, wyglądająca dobrze w każdym ogrodzie, niezależnie od stylu. Ten aranżacyjny biały kruk to szpilka gnejsowa.
.
Wspomnę również, że post możesz zobaczyć także w wersji filmowej, w której głosu udziela moja 18- letnia Córka:
.
Gnejs i szpilka gnejsowa
Gnejs to skała o charakterystycznej strukturze i szaro–brązowej, lekko połyskującej barwie, moim zdaniem istne arcydzieło Natury.
Gnejs stanowi idealne dopełnienie dla dowolnych roślin: kwiatów, traw, paproci, krzewów liściastych, iglaków. Chyba nawet warzywom dodałby klasy! Dobrze komponuje się zarówno z naturalnymi materiałami, takimi jak drewno czy wiklina, jak i metalem, szkłem, a nawet odpowiednio wkomponowanym tworzywem. Doskonale sprawdza się zarówno w ogrodach nowoczesnych (takich jak mój) i orientalnych, jak również we wszelkich innych, bardziej naturalnych i mniej formalnych ogrodowych stylach.
Gnejs jest stosowany w ogrodach w różnych formach. Kora kamienna to niezwykle atrakcyjna ściółka, która jednak nie jest odrębnym elementem dekoracyjnym.
Z kolei głaz gnejsowy albo cały gnejsowy skalniak zajmują sporo miejsca.
Złoty środek stanowi szpilka gnejsowa.
Szpilka gnejsowa to specjalnie łupany kawałek skały gnejsowej, o eleganckim, wysmukłym kształcie. Nie ma dwóch identycznych egzemplarzy. Każda szpilka jest inna, jedyna w swoim rodzaju.
Znacznie dokładniejszą charakterystykę szpilek gnejsowych znajdziesz w tym poście. Aby się nie powtarzać, od razu przejdę do aranżacji szpilki gnejsowej w różnych stylach ogrodowych.
Szpilka gnejsowa w nowoczesnym ogrodzie
Szpilka gnejsowa w ogrodzie japońskim
Szpilka gnejsowa w rustykalnym ogrodzie
Szpilka gnejsowa na rabacie preriowej
Szpilka gnejsowa w cienistym zakątku
Szpilka gnejsowa wśród wiecznej zieleni
Szpilka gnejsowa w romantycznym ogrodzie
Szpilka gnejsowa w naturalistycznym stylu
Szpilka gnejsowa w egzotycznym ogrodzie
Szpilka gnejsowa wśród kontrastów
Szpilka gnejsowa wśród kamieni
Szpilka gnejsowa w prowansalskim stylu
.
Podsumowując
Szpilka gnejsowa to swoiste dzieło natury i ludzkich rąk. Pionowy kształt, złożona kolorystyka, niepowtarzalna forma i faktura naturalnej skały – każda szpilka jest wyjątkowa, jedyna w swoim rodzaju. Wygląda dobrze niezależnie od pory roku: na przedwiośniu,
wiosną,
latem,
Jesienią
Zimą
.
.
Post we współpracy z marką Gnejsy.pl
- Najciekawsze betonowe ozdoby do ogrodu - 21 listopada 2024
- Zimowanie roślin w szklarni z poliwęglanu - 19 listopada 2024
- Stare rzeczy w ogrodzie , czyli busem przez polskie ogrody SEZON 7 – OGRÓD 17 - 15 listopada 2024