TerraCottem Universal – pomoc dla kwiatów balkonowych

TerraCottem 99

Pelargonie, surfinie i inne kwiaty balkonowe kwitną „bez końca” tylko wtedy, gdy mają zapewniony dostęp do odpowiedniej ilości wody, składników odżywczych i tlenu w podłożu. Stosując tylko jedną odżywkę, możesz im zapewnić to wszystko naraz.

Rośliny podczas obfitego kwitnienia zużywają ogromne ilości energii i składników pokarmowych. Gdy substancje odżywcze w podłożu zaczynają się wyczerpywać, kwitnienie słabnie i szybko dobiega końca. Podobny, ale znacznie szybszy efekt przynosi niedobór wilgoci – roślina, której chce się pić, nie zawraca sobie głowy tworzeniem coraz to nowych kwiatów, bo musi walczyć o przetrwanie. Na kondycję rośliny znacząco wpływa również struktura podłoża: zbite i słabo przepuszczalne utrudnia rozwój systemu korzeniowego, który jest niezbędny do wydajnego pobierania wilgoci i substancji odżywczych.

Rośliny uprawiane w pojemnikach mogą czerpać wilgoć i składniki pokarmowe tylko z ograniczonej objętości podłoża, zależnej od wielkości doniczki czy skrzynki.

TerraCottem 100

Im pojemnik jest mniejszy, tym rezerwy szybciej się kończą, a roślinie zaczynają doskwierać głód i pragnienie.

TerraCottem 101

To dlatego obficie kwitnące pelargonie uprawiane w ciasnej skrzynce potrzebują tak częstego podlewania i nawożenia. Jest to czasochłonne i wymaga systematyczności – nawadnianie i zasilanie „na zapas” nie wchodzi w grę. Podtapianie na przemian z przesuszaniem zdecydowanie nie służy roślinie, bo jednorazowa, olbrzymia dawka substancji odżywczych może uszkodzić korzenie. Jest jedno „ale”: chodzi tu o zwykłe, szybko działające nawozy i wodę prosto z konewki.

Ten problem można obejść już na etapie sadzenia, wzbogacając podłoże w substancje wiążące wodę i składniki odżywcze, które są następnie stopniowo uwalniane i pobierane przez rośliny.

TerraCottem 102

TerraCottem 103

Na tym mniej więcej polega działanie odżywki TerraCottem Universal. Właściwie nie tylko na tym, bo działanie tego preparatu jest nieco bardziej złożone. Ale na początek warto by wyjaśnić…

.

Co to jest TerraCottem Universal?

TerraCottem 104

Jest to innowacyjna odżywka dodawana do gleby, skomponowana z ponad 20 specjalnie dobranych składników z 4 grup:

  • Hydrożel – magazynuje wodę dostarczoną podczas podlewania, a potem stopniowo oddaje ją roślinom.
  • Nawóz – zawiera zarówno rozpuszczalne, jak i uwalniane stopniowo formy makroskładników z nawozów mineralnych i organicznych, a także mikroelementy (B, Cu, Fe, Mn, Mo, Zn). 
  • Organiczny materiał nośnikowy – aktywuje życie mikrobiologiczne oraz pobudza rozwój rośliny.
  • Lawa wulkaniczna – poprawia strukturę podłoża, spulchnia je i napowietrza oraz równomiernie rozprowadza w nim wszystkie pozostałe składniki.

.

Jak działa odżywka?

TerraCottem Universal stwarza roślinie idealne warunki do wzrostu i rozwoju. Zapewnia stały dostęp do optymalnych ilości wody i składników odżywczych, a także poprawia strukturę podłoża, co przekłada się na lepszy rozwój systemu korzeniowego. Dzięki temu można zmniejszyć obfitość i częstotliwość podlewania nawet o trzy czwarte oraz zredukować dawki nawozów o ponad połowę. Roślina jest w doskonałej kondycji, więc lepiej znosi niesprzyjające warunki atmosferyczne oraz błędy w pielęgnacji, ponadto jest mniej podatna na choroby i szkodniki. Ma mnóstwo sił do bujnego wzrostu i tworzenia wciąż nowych dorodnych kwiatów i owoców, a w efekcie kwitnie i owocuje nawet o kilka tygodni dłużej. 

Nie ulega wątpliwości, że warto go stosować. Przedtem musisz jeszcze wiedzieć…

.

Jak stosować TerraCottem?

TerraCottem 105

TerraCottem to zgodnie z nazwą preparat uniwersalny: można go stosować w przypadku drzew, krzewów, bylin i roślin jednorocznych. Nadaje się dla roślin liściastych i iglastych, ozdobnych i owocowych, uprawianych w ogrodzie, na balkonie, w szklarni i w domu, w gruncie i w pojemnikach. 

Preparat należy dokładnie zmieszać z podłożem już na etapie sadzenia. Optymalna dawka dla kwiatów balkonowych i innych roślin uprawianych w pojemnikach wynosi 5 g na 1 litr podłoża. Podczas sadzenia i przesadzania drzew i krzewów stosuje się średnio 1,5 kg preparatu na 1 m3 gleby wykopanej z dołka do posadzenia rośliny (czyli mniej więcej 1,5 g na litr gleby). Podczas zakładania grządek kwiatowych i warzywnych oraz trawników należy zastosować 100 g preparatu na 1 m2 gleby.

Jedna aplikacja wystarcza aż na 8 lat życia rośliny – to aż nadto w przypadku kwiatów balkonowych, kończących żywot wraz z końcem sezonu.

.

Podsumowując

Jeśli już na etapie sadzenia zadbasz o to, by roślina miała idealne warunki do wzrostu i rozwoju, zaoszczędzisz sobie sporo pracy w przyszłości. Dzięki temu nawet wtedy, gdy zdarzy Ci się co jakiś czas zapomnieć o podlewaniu, rośliny nie więdną, ani nie przerwą obfitego kwitnienia czy owocowania. W końcu, jak głosi ludowe przysłowie: „Przezorny zawsze ubezpieczony”!

Tomasz Szostak
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *