Projekt “Krok po kroku zbuduj swój dom i ogród” z fazy projektowej wszedł w fazę wykonawczą, tzn. rozpoczęły się prace w terenie. Krok pierwszy to wykonanie nasypów pod przyszłe budynki, czyli z uwagi na pochyły teren, przygotowanie poziomych placów, odpowiednio umocnionych, które będą podstawą przyszłych budynków. I właśnie temu poświęcony jest obecny, siódmy post tego cyklu.
.
Zanim jednak przejdziemy dalej, krótkie przypomnienie gdzie jestem na swojej drodze w tej inwestycji. A jestem, jak możesz zobaczyć na stronie głównej tego cyklu, już po takich działaniach:
Dodam, że efektem finalnym tych wszystkich wcześniejszych prac projektowych było uzyskanie pozwolenia na budowę, wybór kierownika budowy, założenie dzienników budowy oraz zgłoszenie rozpoczęcia prac w stosownym urzędzie.
Natomiast na samym gruncie wytyczenie posadowienia budynków przez geodetę, co było podstawą do rozpoczęcia prac nad budową nasypów.
.
Wykonanie nasypów pod budynki
Jak pamiętasz z poprzednich części tego cyklu, teren na którym budujemy, ma stosunkowo duży spadek. Na długości budynku (około 8 metrów) jest to blisko 1,5 metra, a zatem trzeba to przewyższenie jakoś „zgubić” i podstawę budynków doprowadzić do poziomu.
Teoretycznie wydaje się to proste, ale w praktyce jest to mocno techniczne zadanie, od którego rzetelności i poprawności zależy stabilność całej konstrukcji i bezpieczeństwo użytkowania budynków. Dlatego do jego wykonania należy podejść poważnie, nie szukając oszczędności i opierając się na doświadczeniu poważnych wykonawców. Tak też było w moim przypadku.
Dodam także, że metoda wykonania nasypów, ich konstrukcja i sposób utwardzenia (zagęszczenia) były ściśle określone przez mojego architekta, co oczywiście było wzięte pod uwagę przez wykonawców.
.
Krok 1 – zdjęcie humusu oraz wybranie ziemi na określoną głębokość
@zogrodemnaty OSADA Z OGRODEM NA TY – rozpoczęła się budować. Dziś prace ziemne pod nasypy i płyty fundamentowe. Za kilka dni rozpoczynają wykonawcy domów: firma W.G Partners – @Twój dom z tiktoka Jestem pełen nadziei, że wszystko pójdzie nam zgodnie z planem 🙂 #domydrewniane #domymodułowe #wgpartners #budowadomu #budowaogrodu #inspiracje #góry #domdrewniany #ośrodekwypoczynkowy #pięknemiejsca
Krok pierwszy tego etapu, to zdjęcie wierzchniej warstwy ziemi tzw. humusu,
co gdyby budowa była realizowana na płaskim terenie, załatwiałoby sprawę i mogło stanowić podstawę do wykonania pobdudowy pod płytę fundamentową.
Natomiast w moim przypadku, ze względu na wspomniany stok, sprawa była poważniejsza. Zalecenie od projektanta było takie, aby rodzima ziemia była wybrana na około 120 – 130 centymetrów poniżej docelowego poziomu góry podbudowy pod płytę fundamentową.
Nie pozostało zatem nic innego, jak na taką głębokość ziemię wybrać.
Oczywiście dla każdego z przyszłych nasypów i domków.
Dodam także, że ziemia pod nasypy została wybrana szerzej, zgodnie z wytycznymi projektanta, niż tylko w miejscu przyszłych budynków. Zostało to wykonane z marginesem około 2 metrów wokół każdej z przyszłych płyt fundamentowych.
.
Krok 2 – wykonanie umocnienia nasypów – ścian oporowych
Budowa tak dużych nasypów, wiąże się z koniecznością stworzenia dla nich, we frontowej części, ścian oporowych.
Wykonaliśmy je z betonowych elementów w kształcie litery „L”, których posadowienie poprzedzone było zrobieniem dodatkowego zagłębienia w terenie,
nasypania podbudowy i jej zagęszczeniem.
Czynność kolejna to dokładne wyrównanie i wypoziomowanie podłoża
oraz kolejno ustawienie betonowych elementów.
.
Krok 3 – wstępne umocnienie ścian oporowych
Ustawione ściany oporowe, zanim zostaną od wewnątrz obsypane, wymagały podparcia (wzmocnienia) od zewnątrz, co zostało wykonane ziemią pochodzącą z wykonanych wykopów.
.
Krok 4 – obsypanie i zagęszczenie podstawy murów oporowych
Krok kolejny to zasypanie spodu ścian oporowych około 30 centymetrową warstwą podbudowy oraz jej mechaniczne zagęszczenie.
.
Krok 5 – obsypanie i zagęszczenie pierwszej warstwy podbudowy
Krok 5 to zasypywanie całego wykopu około 30 – 40 centymetrową warstwą podbudowy, równanie jej oraz zagęszczanie.
.
Krok 6 – obsypanie i zagęszczenie kolejnych warstw podbudowy
Krok 6 i kolejne to zasypywanie całego wykopu kolejnymi, około 30 – 40 centymetrowymi warstwami podbudowy, równanie ich oraz zagęszczanie, aż do górnego poziomu ścian oporowych.
Natomiast muszę dodać, że sukcesywnie z pięciem się w górę nasypu, wokół wykonywane było umocnienie (podparcie) go ziemią, z jednoczesnym wstępnym profilowaniem skarp,
które docelowo (na etapie budowy ogrodu), jak na wizualizacji projektowej, będą wyrównane, umocnione i obsadzone.
.
Podsumowując, spójrz jak wyglądało to filmowym skrócie:
@zogrodemnaty NASYPY POD DOMY OSADY Z OGRODEM NA TY – wykonaliśmy ważne prace ziemne i solidną podbudowę pod płyty fundamentowe i domy. Za kilka dni na teren budowy wchodzą wykonawcy domów: firma W.G Partners – @Twój dom z tiktoka Jestem pełen optymizmu, że wszystko pójdzie dobrze 🙂 #domy #domydrewniane #góry #budowadomu #plytafundamentowa #domdrewniany #pięknemiejsce #zogrodemnaty #domymodułowe #inspiracje
.
I co dalej?
Nasypy pod budynki mamy wykonane, umocnione i wyprofilowane. Dodam, że ich wysokość została dopasowana do rzędnej określonej przez projektanta.
Kolejny etap prac to wykonanie płyt fundamentowych oraz budynków, co będzie dziełem jednego z Partnerów projektu – firmy W.G. Partners oraz szczegółowo pokazane w kolejnych postach tego cyklu.
.
A kończąc ten post przypomnę, że do współpracy przy tym projekcie udało mi się zaprosić grupę uznanych marek,
dzięki czemu dom i ogród będą kompletne, a ja będę miał możliwość pokazać Ci wszystko, na co w tym procesie zwrócić uwagę. A markami tymi są i wspierają mnie w następujących obszarach:
-
Adaptacja projektu budynku i wszelkie formalności administracyjne związane z uzyskaniem pozwolenia na budowę oraz prowadzeniem inwestycji: Grębski Architekt
-
Projekt i kompleksowa realizacja budynku (wraz z dostawą materiałów): W.G.Partners
-
Projekt ogrodu w zakresie ogólnej koncepcji, rozplanowania stref, funkcjonalności, części roślinnej, wodnej, oświetleniowej. Ponadto kompleksowa realizacja: Quercus Mikołajczyk
-
Kompleksowa obsługa geodezyjno – prawna inwestycji: Kaliszewski pracownia geodezyjna
-
Projekt ogrodu w zakresie nawierzchni, systemów murowych, obrzeży, stopni, tarasów. Ponadto dostawa materiałów: Bruk – Bet
-
Materiał ozdobny do aranżacji ogrodu w zakresie kamienia ozdobnego, w tym materiał do wykładania rabat, budowy zbiorników, głazy, szpilki kamienne: Gnejsy.pl
-
Sprzęt do realizacji ciężkich prac przy budowie ogrodu: Avant
-
Sprzęt do realizacji lżejszych prac ziemnych przy uprawie podłoża i zakładaniu trawników: Grillo
-
Materiał do kompleksowego wykonania tarasów drewnianych: Komplex Market
-
Nowoczesne, bezdymne paleniska ogrodowe: Firefly
-
Urządzenia do przydomowej strefy spa: Centerspa
-
Materiał w zakresie nawodnienia, sterowania, automatyki, robotów koszących: Gardena
.
Do zobaczenia w 8 części projektu “Krok po kroku zbuduj swój dom i ogród“.
- Coś z niczego: tanie obrzeża trawnikowe i ściółkowanie kartonami - 18 kwietnia 2025
- Jak sadzić krzewy z odkrytym korzeniem – instrukcja krok po kroku - 17 kwietnia 2025
- Krok po kroku zbuduj swój dom i ogród – część 7 – wykonanie nasypów pod budynki - 16 kwietnia 2025