Współczesne ogrody to coraz bardziej rozbudowane i zaawansowane przestrzenie. Pojawiają się nie tylko coraz nowsze odmiany roślin, ale także kolejne materiały do aranżacji i dekoracji. Dziś ogrody można urządzać nie tylko decydując się na określone style, ale także różnicować je kolorystycznie i materiałowo decydując się na określone kolekcje poszczególnych produktów. Wszystko to sprawia, że ogrody stają się coraz bardziej dopracowane i zaawansowane. Dlatego w urządzaniu nie można pominąć również materiałów, które decydują o trwałości ogrodu i ułatwiają bieżące utrzymanie. A należą do nich agrowłókniny, agrotkaniny i geowłókniny ogrodowe.
Aby jednak je właściwie zastosować, trzeba mieć świadomość co to są za materiały, czym się różnią oraz jakie mają właściwości i zastosowanie. Bo wbrew potocznym opiniom nie są to produkty stosowane tylko i wyłącznie w walce z chwastami. Poznaj więc ich ogólną charakterystykę, najważniejsze różnice i zastosowanie.
.
Agrowłóknina w ogrodzie
To materiał z polipropylenu stosowany zarówno do wykładania – ściółkowania gleby, jak również okrywania roślin.
Ze względu na różne swoje zastosowania, dostępny jest w różnych kolorach i grubościach (gramaturach). Dlatego niezwykle istotne jest, aby dobrać określony materiał do konkretnego celu.
Agrowłóknina czarna, brązowa i zielona, o gramaturze od 50 do 100 g/m2, stosowana jest do ściółkowania gleby w celu ochrony przed chwastami, szkodnikami glebowymi i chorobami, a tym samym w celu ograniczenia konieczności stosowania środków chemicznych. Ponadto pomaga utrzymywać wilgoć w glebie i zapewnia jej odpowiednią pulchność, za sprawą swobodnego przenikania i odparowywania wody. Znajduje zastosowanie w uprawie warzyw, truskawek, iglaków i innych krzewów, a także w ściółkowaniu pomiędzy roślinami na rabatach. W tym ostatnim przypadku najlepiej sprawdza się agrowłóknina brązowa, dodatkowo przysypana korą drzew.
Na marginesie dodam, że takie ściółkowanie korą ma szereg zalet, o czym pisałem w tym poście. Agrowłóknina ściółkująca ma jeszcze jedną, ważną zaletę: ogranicza brudzenie się nisko rosnących roślin, kwiatów czy owoców.
Agrowłóknina biała stosowana jest do ochrony roślin przed mrozem, wysuszającym wiatrem, gradobiciem i innymi niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Co ważne występuje w dwóch odmianach: wiosennej i zimowej. Agrowłóknina wiosenna, o mniejszych gramaturach (17,19,23 g/m2), stosowana jest przede wszystkim w celu przyśpieszenia plonowania i jednoczesnego chronienia roślin przed wiosennymi przymrozkami, wiatrem, nadmiernymi promieniami słońca, utratą wody i insektami. Agrowłóknina zimowa, o gramaturze 50 g/m2, stosowana jest do zimowego przykrywania roślin źle znoszących warunki zimowe, w celu ochrony przed mrozem, wiatrem i utratą wilgoci, w szczególności podczas bezśnieżnych zim.
Agrotkanina w ogrodzie
To, podobnie jak agrowłóknina, materiał z polipropylenu stosowany jako tkanina antychwastowa, dostępny najczęściej w kolorach, jako agrotkaniny czarne, brązowe, białe i zielone oraz różnych gramaturach np. 70, 90, 120 g/m2, co oczywiście określa ich trwałość.
Niemniej agrotkanina, zwana również matą ściółkującą lub matą szkółkarską, to niezależnie od grubości, tkanina wyjątkowo trwała, znajdująca zastosowanie m.in. przy zakładaniu ogrodów, w uprawie truskawek, w szkółkach roślin czy pokrywaniu skarp. Co ważne, ze względu na swoją trwałość zdecydowanie lepiej od agrowłókniny, nadaje się na rabaty wykładane kamieniem, w szczególności np. grysami czy innymi odmianami o ostrych krawędziach.
Agrotkanina również dobrze przepuszcza wodę i składniki mineralne z nawozów, nie wpływa na ph gleby, utrzymuje jej wilgoć i pulchność oraz powoduje, że lepiej się nagrzewa, co wpływa korzystnie na wzrost roślin czy wielkość plonów.
.
Co wybrać? Agrowłókninę czy agrotkaninę?
Jeśli poszukujesz materiału do okrycia roślin (osłonowego), sprawa jest oczywista: agrowłókninę w kolorze białym. Pozostaje tylko wybór pomiędzy zimową i wiosenną.
Jeśli natomiast szukasz tkaniny ściółkującej, antychwastowej, sprawa wymaga głębszego zastanowienia. Oczywiście mam tu na myśli przede wszystkim zastosowanie w Twoim ogrodzie, nie zakładam, że jesteś szkółkarzem czy plantatorem.
A zatem w ogrodzie sprawa wygląda następująco:
- tańsza jest agrowłóknina, a droższa jest agrotkanina. Jednak tym kryterium nie powinieneś się kierować,
- agrotkanina jest zdecydowanie bardziej trwała i wytrzymała oraz mniej podatna na uszkodzenia mechaniczne,
- agrowłóknina lepiej nadaje się na skarpy i tereny pagórkowate. Z agrotkaniny może zsuwać się materiał ściółkujący taki jak kamień czy kora,
- do obsypania kamieniem, w szczególności o ostrych krawędziach, zdecydowanie lepiej nadaje się agrotkaniana, jest mniej podatna na uszkodzenia i przecięcia,
- pod ściółkowanie korą, w zupełności wystarczy z kolei agrowłóknina,
- agrotkanina ma lepszą przepuszczalność wody,
- agrowłóknina zapewnia wolniejsze parowanie wody z gleby,
- zarówno agrowłóknina jak i agrotkanina spełniają rolę ograniczającą wzrost chwastów. A który lepiej? Tu zdania są podzielone. Według jednych bardziej agrotkanina, bo jest trwalsza i bardziej wytrzymała. Według innych agrowłóknina, ponieważ chwastom ciężej przebić się przez jej gęsty splot – połączone cząstki polipropylenu.
Jak ułożyć agrowłókninę i agrotkaninę?
Można to zrobić dwoma sposobami. Albo rozkładając je przed posadzeniem roślin, następnie wycinając w nich otwory i zakopując sadzonki. Albo po posadzeniu roślin, rozścielając je wokół nich, dokonując właściwych i koniecznych docięć.
Jednak zarówno w jednym jak i drugim przypadku, duże znaczenie ma właściwie przytwierdzenia obu tkanin do podłoża. Zapobiega to przesuwaniu, podwijaniu czy podwiewaniu przez wiatr. I to nie tylko w momencie układania, ale także całego użytkowania, szczególnie w przypadku ściółkowania materiałem lekkim, np. wspomnianą korą.
Do przytwierdzenia najczęściej stosuje się szpilki z mocnego tworzywa sztucznego, kołki nazywane również grotami czy kotwicami lub metalowe haczyki.
Geowłóknina w ogrodzie
Agrowłóknina i agrotkanina to jednak nie jedyne tkaniny w ogrodzie. Jest jeszcze geowłóknina, często mylona właśnie z tym pierwszymi.
Tymczasem geowłóknina to materiał budowlany, który należy do grupy syntetyków przepuszczalnych. Do głównych jego zalet należą doskonałe właściwości filtracyjne i duża wytrzymałość na rozciąganie, a zatem również rozerwanie.
Funkcje geowłókniny w ogrodzie
Skoro geowłóknina to materiał budowlany, mógłbyś pomyśleć, że nie ma nic wspólnego z ogrodem. Tymczasem ma i to całkiem sporo zastosowań. Przede wszystkim wykorzystuje się ją przy budowie systemów drenarskich, a zatem jeśli zachodzi konieczność odprowadzenia nadmiaru wody z działki. Ponadto pod kostkę brukową, przy budowie podjazdów garażowych czy ścieżek ogrodowych. Związane jest to z faktem, że geowłóknina stanowi doskonały materiał separujący (zapobiega przemieszczaniu się cząstek podbudowy do gruntu) oraz stabilizujący podłoże, a jednocześnie zapewnia swobodny przepływ wody. W efekcie zabezpiecza podjazdy i chodniki, zabezpieczając przed chwianiem i osiadaniem, gwarantując stabilność konstrukcji.
Geowłóknina w ogrodzie znajduje zastosowanie także przy budowie oczek wodnych, chroniąc jego konstrukcję. Powinna być układana pomiędzy folią, a podłożem, zapewniając jej ochronę i uniemożliwiając mechaniczne uszkodzenia kamieniami lub przerastającymi korzeniami.
.
Wnioski na zakończenie
Agrowłóknina i agrotkanina ma ogólnie tyle samo zwolenników co przeciwników. Natomiast geowłókninę tak naprawdę mało kto zna i w ogrodach stosuje. Tymczasem wszystkie te trzy materiały są niezwykle pomocne i wiele dobrego w ogrodach mogą zrobić. Pod warunkiem oczywiście, że dobrze się je stosuje, odpowiedni materiał, dla odpowiedniego celu.
Swoją drogą, to pewnie wiele z tych negatywnych opinii, bierze się właśnie z problemów, jakie powstają przez niewłaściwe stosowanie. No bo w końcu trudno oczekiwać korzyści jeśli geowłókninę wyłoży się na rabatach albo agrotkaniną czy agrowłókniną ściółkującą okryje rośliny.
W każdym razie ten post ma wszystkie te materiały przedstawić i jednoznacznie wskazać, co oznacza oraz czemu służy agrowłóknina, agrotkanina i geowłóknina w ogrodzie. Myślę, że będzie pomocny.
- Ogród geometryczny, czyli busem przez polskie ogrody SEZON 7 – OGRÓD 23 - 19 grudnia 2024
- Pomysł na kącik wypoczynkowy w ogrodzie - 18 grudnia 2024
- Lewitujące schody, czyli busem przez polskie ogrody SEZON 7 – OGRÓD 22 - 16 grudnia 2024
Bardzo ciekawy wpis, często są mylone te nazwy… Z takich szczegółów dotyczących stosowania tych mat: w agrowłókninie łatwiej wycinać otwory na rośliny i jej brzegi po cięciu się tak nie strzępią… mimo że jest cieńsza i teoretycznie jest mniej trwała to wolę ją stosować nawet pod rabaty żwirowe
Pierwszy raz spotykam się że tak solidnym artykułem. Naprawdę porządnie i rzeczowo. W internecie mnóstwo jest artykułów przepisujących bez zrozumienia i przekręcających wikipedię (polecam artykuły mojego autorstwa https://pl.wikipedia.org/wiki/Geowłóknina ;). A tu mamy świeży tekst z samymi konkretami. Pozdrawiam
Świetny artykuł. Wszystko jasno i zrozumiale opisane. Dziękuję za pomoc.
I have noticed you don’t monetize zogrodemnaty.pl, don’t waste your traffic, you can earn additional
cash every month with new monetization method. This is the best adsense alternative for any type
of website (they approve all sites), for more info simply search in gooogle:
murgrabia’s tools
Super ciekawy artykuł
Aranżacja ogrodu to prawdziwa sztuka! Korzystanie z agrowłókniny, agrotkaniny i geowłókniny to świetny sposób na utrzymanie ogrodu w doskonałej formie. Przyjemność pracować w tak zadbanej przestrzeni!
Bardzo dobry artykuł. Pozdrawiam!