Ogród to bardzo ważne miejsce. To już wiesz. Ogród wymaga stałej opieki. To też wiesz. Praca w ogrodzie może być własna bądź skorzystać z czyjejś pomocy. I to także wiesz.
Bo czytałeś w artykule: UTRZYMANIE OGRODU PRZYDOMOWEGO – podjąć się samemu czy zlecić firmie?
Wariant zlecenia to wariant równie dobry, co wariant utrzymania samemu. Przede wszystkim dlatego, że cel główny, czyli zadbany ogród, zostaje osiągnięty. Jednak pracując samemu zyskujesz coś więcej i o tym właśnie w kilku zwięzłych zdaniach tego postu.
.
Samodzielna praca w ogrodzie. Co zyskasz?
1. Ruch na świeżym powietrzu
Sprawa prosta i oczywista. Setki razy już udowadniano, że ruch to zdrowie. A ruch przy pracach ogrodowych jest nieunikniony. Co więcej, pracują chyba wszystkie mięśnie, ponieważ praca w ogrodzie jest wszechstronna: albo kosisz, albo coś przycinasz albo plewisz, albo kopiesz itd., itd. Więc albo chodzisz, albo się schylasz, albo coś nosisz, albo coś wozisz. I tak przez cały okrągły sezon.
2. Nowe umiejętności
Nigdy nie jest tak, że o pielęgnacji i utrzymaniu ogrodu wiesz już wszystko. Jeśli nawet masz takie wyobrażenie, to zawsze pojawiają się jakieś nowinki, które Cię zaskoczą. Siłą rzeczy więc, dokształcasz się i dowiadujesz się nowych rzeczy. A więc stale uczysz się i nabywasz nowe, uniwersalne umiejętności, które możesz wykorzystać nie tylko w swoim ogrodzie.
3. Chłoniesz szczegóły
Obcowanie z naturą podczas pracy to nie to samo, co bierne oglądanie, nawet najpiękniejszego ogrodu. Podczas pracy jesteś najbliżej ziemi, roślin, dotykasz je własnymi rękami, czujesz ich kształt, zapach itd. Masz jedyną okazję dostrzec szczegóły, na które w innej sytuacji nawet nie zwróciłbyś uwagi.
4. Samorealizację
Bez względu na to, co robisz na co dzień, jaką masz pracę, czy zarządzasz ludźmi, czy zarządzają Tobą, we własnym ogrodzie jesteś „panem sytuacji”. Tu jest inny świat, inne reguły i zasady, którymi Ty zarządzasz. Wszystko co zaplanujesz i wymyślisz, możesz zrealizować. Nikt nie powie Ci, nie rób tego lub rób to inaczej. Realizujesz się w 100%.
5. Satysfakcję
Skoro się realizujesz, spełniasz swoje plany, to siłą rzeczy odczuwasz satysfakcję. A satysfakcja, że zrobiło się coś samemu, to rzecz nie do przecenienia. Jeśli wykonasz coś co zaplanowałeś i zrealizujesz swój plan, to z zadowoleniem zakończysz dzień. I co ważne, w ogrodzie masz na to okazję prawie każdego dnia.
6. Uznanie
Twoja dobrze wykonana praca w ogrodzie nie ujdzie uwadze innych osób. Czy to Twoich domowników, sąsiadów albo innych gości w Twoim ogrodzie. Bo prace wykonane w ogrodzie zawsze widać. Widać jak skosisz trawę, jak przytniesz żywopłot, jak uformujesz krzewy, jak wyplewisz rabatę. Wszystko w ogrodzie widać. A jeśli zrobisz to dobrze, to uznanie masz gwarantowane. Te rzeczy wzbudzają podziw i szacunek, czyli zgodnie z powiedzeniem „starożytnych Czechów”: zostaniesz bohaterem we własnym ogrodzie.
7. Używasz mózgu
To wbrew pozorom ważna sprawa. Na co dzień zdarza się, że niektóre pokłady mózgu nie są używane. Nie ma takiej potrzeby. Np. jesteś kierowcą. Więc jeździsz i używasz do tego, najczęściej mechanicznie, kilku komórek swojego mózgu. A w ogrodzie? To co innego: to musisz coś zaplanować, np. rozmieścić grządki, może wykonać jakieś zagospodarowanie terenu, policzyć materiał, zrobić mini projekt. Jednym słowem stajesz się fachowcem w wielu dziedzinach, a więc zaczynasz używać innych części swojego mózgu. Których bez ogrodu pewnie byś nie użył.
8. Poznasz swoje możliwości
Praca w ogrodzie to rzecz nie prosta, lekka i przyjemna. W związku z tym wykonując określone czynności zaczynasz się orientować, co z Tobą nie tak. Np. brakuje Ci siły na kopanie, tracisz cierpliwość po 6 minutach plewienia albo w temperaturze powyżej 21 stopni, nie jesteś w stanie niczego zrobić. Mówiąc inaczej, uświadamiasz sobie swoje ograniczenia fizyczne i psychiczne. To ważne bo znając je, masz możliwość nad nimi pracować.
9. Oszczędzasz pieniądze
Nie wydajesz, czyli oszczędzasz. Gdyby przyszedłby ktoś zrobić za Ciebie, pewnie musiałbyś za to zapłacić. A tak robisz sam, nie płacisz, to masz. Inwestujesz za to swój czas, a czas to pieniądz. Jednak inny jak ten metalowy czy papierowy, więc łatwiej się go „wydaje”.
.
Czyli pracując samodzielnie we własnym ogrodzie masz sporo korzyści. Robota jest wykonana, to najważniejsze. Skorzystał Twój ogród, ale korzystasz i Ty.
- Jak osłonić taras? - 24 listopada 2024
- Ogród symetryczny i liryczny, czyli busem przez polskie ogrody SEZON 7 – OGRÓD 18 - 22 listopada 2024
- Najciekawsze betonowe ozdoby do ogrodu - 21 listopada 2024