Co zyskasz pracując samodzielnie w ogrodzie?

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Ogród to bardzo ważne miejsce.
To już wiemy.
Ogród wymagająca stałej opieki.
To też wiemy.
Ogrodem można zajmować się samemu bądź skorzystać z czyjejś pomocy.
I to także wiemy.
Bo czytaliśmy w artykule: UTRZYMANIE OGRODU PRZYDOMOWEGO – podjąć się samemu czy zlecić firmie?

Wariant zlecenia to wariant równie dobry co wariant utrzymania samemu. Przede wszystkim dlatego, że cel główny czyli zadbany ogród, zostaje osiągnięty. Jednak pracując samemu zyskujesz coś więcej i o tym właśnie dziś, w kilku zwięzłych zdaniach czyli:

Co zyskasz pracując samodzielnie w ogrodzie?

1. Ruch na świeżym powietrzu.

Sprawa prosta i oczywista. Setki razy już udowadniano, że ruch to zdrowie. A ruch przy pracach ogrodowych jest nieunikniony. Co więcej, pracują chyba wszystkie mięśnie ponieważ praca w ogrodzie jest wszechstronna: albo kosisz, albo coś przycinasz albo plewisz, albo kopiesz itd., itd. Więc albo chodzisz, albo się schylasz, albo coś nosisz, albo coś wozisz. I tak przez cały okrągły sezon.

2. Nowe umiejętności.

Nigdy nie jest tak, że o pielęgnacji i utrzymaniu ogrodu wiesz już wszystko. Jeśli nawet masz takie wyobrażenie, to zawsze pojawiają się jakieś nowinki, które Cię zaskoczą. Siłą rzeczy więc, dokształcasz się i dowiadujesz się nowych rzeczy. A więc stale uczysz się i nabywasz nowe, uniwersalne umiejętności, które możesz wykorzystać nie tylko w swoim ogrodzie.

3. Chłoniesz szczegóły.

Obcowanie z naturą podczas pracy to nie to samo co bierne oglądanie, nawet najpiękniejszego ogrodu. Podczas pracy jesteś najbliżej ziemi, roślin, dotykasz je własnymi rękami, czujesz ich kształt, zapach itd. Masz jedyną okazję dostrzec szczegóły, na które w innej sytuacji nawet nie zwróciłbyś uwagi.

4. Samorealizację.

Bez względu na to co robisz na co dzień, jaką masz pracę, czy zarządzasz ludźmi, czy zarządzają Tobą, we własnym ogrodzie jesteś „panem sytuacji”. Tu jest inny świat, inne reguły i zasady, którymi Ty zarządzasz. Wszystko co zaplanujesz i wymyślisz, możesz zrealizować. Nikt nie powie Ci, nie rób tego lub rób to inaczej. Realizujesz się w 100%.

5. Satysfakcję.

Skoro się realizujesz, spełniasz swoje plany, to siłą rzeczy odczuwasz satysfakcję. A satysfakcja, że zrobiło się coś samemu to rzecz nie do przecenienia. Jeśli wykonasz coś co zaplanowałeś i zrealizujesz swój plan, to z zadowoleniem zakończysz dzień. I co ważne, w ogrodzie masz na to okazję prawie każdego dnia.

6. Uznanie.

Twoja dobrze wykonana praca nie ujdzie uwadze innych osób. Czy to Twoich domowników, sąsiadów albo innych gości w Twoim ogrodzie. Bo prace wykonane w ogrodzie zawsze widać. Widać jak skosisz trawę, jak przytniesz żywopłot, jak uformujesz krzewy, jak wyplewisz rabatę. Wszystko w ogrodzie widać. A jeśli zrobisz to dobrze to uznanie masz gwarantowane. Te rzeczy wzbudzają podziw i szacunek czyli zgodnie z powiedzeniem „starożytnych czechów”: zostaniesz bohaterem we własnym ogrodzie.

7. Używasz mózgu.

To wbrew pozorom ważna sprawa. Na co dzień zdarza się, że niektóre pokłady mózgu nie są używane. Nie ma takiej potrzeby. Np. jesteś kierowcą. Więc jeździsz i używasz do tego, najczęściej mechanicznie, kilku komórek swojego mózgu. A w ogrodzie? To co innego: to musisz coś zaplanować, np. rozmieścić grządki, może wykonać jakieś zagospodarowanie terenu, policzyć materiał, zrobić mini projekt. Jednym słowem stajesz się fachowcem w wielu dziedzinach, a więc zaczynasz używać innych części swojego mózgu. Których bez ogrodu pewnie byś nie użył.

8. Poznasz swoje możliwości.

Praca w ogrodzie to rzecz nie prosta, lekka i przyjemna. W związku z tym wykonując określone czynności zaczynasz się orientować, co z Tobą nie tak. Np. brakuje Ci siły na kopanie, tracisz cierpliwość po 6 minutach plewienia albo w temperaturze powyżej 21 stopni nie jesteś w stanie niczego zrobić. Mówiąc inaczej, uświadamiasz sobie swoje ograniczenia fizyczne i psychiczne. To ważne bo znając je, masz możliwość nad nimi pracować.

9. Oszczędzasz pieniądze.

Nie wydajesz czyli oszczędzasz. Gdyby przyszedłby ktoś zrobić za Ciebie, pewnie musiałbyś za to zapłacić. A tak robisz sam, nie płacisz, to masz. Inwestujesz za to swój czas, a czas to pieniądz. Jednak inny jak ten metalowy czy papierowy więc łatwiej się go „wydaje”.

Czyli pracując samodzielnie we własnym ogrodzie masz sporo korzyści. Robota jest wykonana, to najważniejsze. Skorzystał Twój ogród, ale korzystasz i Ty.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *