Ekologia jest ważną rzeczą w życiu każdego z nas. Warto tę ideę wprowadzić również do naszych ogrodów, nie tylko w aspekcie stosowania biologicznych środków zwalczania szkodników lub chorób grzybowych, czy też sposobów zasilania roślin. Ale znacznie szerzej dopasowując do różnych ogrodowych elementów.
Czy zastanawiałeś się kiedykolwiek nad najprostszym ze sposobów na własne, tanie, a przede wszystkim ekologiczne meble ogrodowe? Jeśli nie to z pomocą przychodzi tutaj idea upcyclingu, której istota polega na tworzeniu przedmiotów użytecznych z rzeczy przeznaczonych do utylizacji, czyli mówiąc wprost: z odpadów. To trend bardzo popularny od kilku lat i warto go wprowadzić również do ogrodów.
Natomiast na pewno zetknąłeś się już dawno z tematem recyclingu, który tylko przypomnę, polega na jak najtańszym przetworzeniu pozyskanego materiału tak, aby był on zdalny do ponownego użytku. Natomiast w upcyclingu chodzi o przetworzenie surowca w taki sposób, aby powstał przedmiot o wartości większej niż przedmiot bazowy. Czyli dzięki temu możesz de facto uzyskać coś lepszego i bardziej oryginalnego. Chcę Cię zatem przekonać do tego, że można niewielkim kosztem i nakładem samodzielnej pracy wykonać własny stolik ogrodowy ze szpuli po kablach (zwanego inaczej bębnem na kable).
Stolik ogrodowy ze szpuli po kablach jest to bardzo tani i łatwy w wykonaniu oryginalny mebel, za naprawdę niewielkie pieniądze. Przy odrobinie pracy możesz nadać mu indywidualny charakter, zwłaszcza gdy sięgniesz po efektowne kolory do jego wykończenia.
Kończąc inwestycję pod tytułem „ogród” często łapiemy się za kieszeń i zazwyczaj trudno z niej wyciągnąć większą kwotę na nowe meble na taras czy do ogrodu. Jeśli zatem jesteś posiadaczem ogrodu, czy nawet najmniejszego tarasu, a szukasz ekonomicznego sposobu na prosty stolik ogrodowy z bębna po kablach, ten artykuł powinien Cię zainteresować.
Dowiesz się z niego:
- jak zbudować ciekawy stolik ogrodowy ze szpuli po kablach,
- jak go atrakcyjnie pomalować i ozdobić.
.
Zanim jednak przejdziemy dalej, krótka informacja. Jak wiesz, na blogu „Z ogrodem na TY” prowadzony jest specjalny, roczny projekt „Kolorowy ogród cały rok”. W tym miejscu możesz przeczytać o jego założeniach. W ramach tego projektu, wraz z Anitą z „Zielono mi tu”, inspirujemy Cię, jak przy pomocy kolorów ożywić Twój ogród, a przy okazji sprawić, aby był ładniejszy i ciekawszy.
A czy wiesz, że kolor ma ukryte, znacznie głębsze znaczenie? Tak właśnie, jak w dzisiejszym poście, gdzie zobaczysz, jak za pomocą koloru, nadać zupełnie nowe oblicze zwykłej szpuli, która stanowi podstawę prezentowanego w poście stolika kawowego.
.
Wracając zatem do tematu oddaję głos Anicie, która jest główną autorką i narratorką tego projektu. Dalsza część postu to zatem jej słowa oraz jej szczegółowa instrukcja dla Ciebie….
Jeśli lubisz styl ekologiczny, dysponujesz małym budżetem, a idea upcyclingu nie jest Ci obca, zachęcam Cię do własnoręcznego wykonania stolika ogrodowego, korzystając z mojej instrukcji krok po kroku.
.
Jak wykonać stolik ogrodowy ze szpuli po kablach?
Do wykonania stolika wg mojego pomysłu potrzebne Ci będą następujące materiały:
- Bęben po kablach o średnicy np. 63 cm (może być inna wielkość),
- Szlifierki elektryczne i papier ścierny,
- Środki ochrony osobistej (BHP): okulary ochronne, słuchawki oraz rękawice ochronne,
Ponadto:
- Pędzle płaskie do farb wodorozcieńczalnych,
- Wałek flockowy do farb wodorozcieńczalnych,
- Kuwety do farb,
- Patyczki do wymieszania farby,
- Silikonowe rękawiczki,
- Gazety do podłożenia lub folia ochronna,
- Taśma malarska do zabezpieczania krawędzi,
- Wybrane kolory farb np. Viva Garden (po 1 opakowaniu z każdego koloru o pojemności 250 ml)
Jak najtaniej zdobyć szpulę po kablach?
Poszukaj w składzie budowlanym czy hurtowni elektrycznej lub skupie i spróbuj go odkupić. Ewentualnie na pewno znajdziesz na portalu OLX. To koszt ok. 45-50 zł.
Jak krok po kroku wykonać prosty stolik ogrodowy ze szpuli po kablach?
Stolik, który wykonałam jest bardzo prosty i w zasadzie może go zrobić każdy, kto tylko lubi majsterkować. Pokażę Ci jak go wykonać w kilku prostych krokach:
Krok pierwszy: szlifowanie powierzchni za pomocą szlifierki elektrycznej oraz papieru ściernego o gramaturze 120.
- dokładnie wyszlifuj wszystkie powierzchnie bębna, usuwając pozostałości fabrycznych napisów oraz ewentualne zabrudzenia, a przede wszystkim wszelkie nierówności, zwłaszcza na powierzchni przeznaczonej na blat stolika,
- oczyść cały bęben z pyłu za pomocą odkurzacza.
Krok drugi: malowanie powierzchni.
Malowanie to w całym tym procesie najdłuższy, ale też chyba najistotniejszy etap, mający ogromny wpływ na estetykę stolika, dlatego poświęcam mu tutaj najwięcej uwagi. Pozwól więc, że podzielę się z Tobą swoimi doświadczeniami w tym zakresie.
Surowe powierzchnie oszlifowanego bębna warto pomalować farbami na wybrany kolor, oczywiście takimi, które są dedykowane do malowania drewna w ogrodzie.
Wśród wielu produktów dostępnych w marketach budowlanych najciekawszą ofertę w tym względzie można odnaleźć na stoisku ALTAX, który kusi serią fantastycznych kolorów Viva Garden! Do Twojej dyspozycji jest bogata paleta aż 29 matowo wykończonych kolorów farb, które w składzie mają wysokogatunkowe żywice akrylowe. Co jak być może się domyślasz, wpływa na ich jakość, a tym samym trwałość i końcowy efekt tego, co malujesz. Sięgnęłam więc po nie po raz kolejny. Do swojego projektu wybrałam 3 piękne kolory:
- PACHNĄCY JAŁOWIEC,
- ROZGRZANY KAMIEŃ,
- CHABROWE POLE.
Praktyczne wskazówki do malowania:
- Aby nie dopuścić do wyschnięcia i zniszczenia pędzli czy wałka, oraz aby nie trzeba było ich w trakcie ciągle myć pomiędzy poszczególnymi etapami malowania, wystarczy narzędzia umieścić na ten czas w foliowym woreczku śniadaniowym.
- Farbami z tej serii malowałam również w zamkniętym pomieszczeniu i mogę powiedzieć, że są to farby o miłym i niedrażniącym zapachu. Szybko schną.
- Są niezwykle wydajne. Do pomalowania stolika 2 krotną warstwą zużyłam zaledwie 1,5 puszki 250 ml farb!
- Farby przechowuj w temperaturze między 10 a 30 ̊ C. Jeśli malujesz na zewnątrz, wszak są to farby do ogrodu, najodpowiedniejsza do malowania jest pochmurna pogoda, gdyż farba zachowuje gęściejszą strukturę i moim zdaniem łatwiej się maluje, niż podczas upałów.
- Pamiętaj, aby do kuwetki wylać odpowiednią ilość farby, a puszkę następnie zamknąć. Zapobiegnie to ścinaniu się farby na powierzchni (w postaci grubego kożucha).
Technika malowania farbami z serii Altax Viva Garden! jest następująca:
- Płaskie, duże powierzchnie najlepiej malować wałkiem do farb wodorozcieńczalnych, gdyż wtedy farba jest najbardziej wydajna.
- Wszystkie krawędzie i miejsca trudno dostępne najłatwiej malować pędzlami.
- Wszystkie elementy najlepiej malować 2-krotną warstwą w odstępach 2-3 godzin.
- Przed rozpoczęciem pracy warto zabezpieczyć powierzchnie, które mają być malowane innym kolorem, poprzez naklejenie taśmy ochronnej.
- Malowanie najlepiej zacząć od spodu bębna i od trudno dostępnych miejsc.
Krok trzeci : malowanie dekoracyjnego wzoru na stopce stolika.
- Najpierw pomaluj całą stopkę jaśniejszym kolorem.
- Następnie zanurz pędzel delikatnie w kolorze Pachnący Jałowiec i lekko przeschniętym pędzlem przeciągnij szybkimi ruchami w różnych kierunkach nadając powierzchni efekt przetarcia.
Krok czwarty: malowanie mini doniczki ceramicznej.
- Wybranym kolorem pomaluj spód mini doniczki ceramicznej.
- Następnie po wyschnięciu, brzeg pomaluj kolorem jaśniejszym.
- Do przygotowanej doniczki nasyp ziemi do sukulentów i następnie posadź wybrany przez siebie rojnik.
I tak w kilku krokach dowiedziałeś się, jak w czasie kilku godzin bardzo przyjemnej pracy stworzyć prosty stolik ogrodowy ze szpuli po kablach. Będzie to na pewno unikatowy mebel, który będzie Ci służył w ogrodzie, ale również będzie wspaniale urozmaicał ogrodową przestrzeń.
A jeśli do środka oryginalnego otworu stolika włożysz np. ceramiczną mini doniczkę pomalowaną na ciekawy kolor, a w niej umieścisz np. niewymagającą roślinę, jaką jest rojnik, to uzyskasz naprawdę niebanalną dekorację.
Jak widzisz kilka prostych elementów spowodowało, że ze zwykłej szpuli po kablach powstał niebanalny, użytkowy przedmiot, a kolory i ozdobne wzory oraz dekoracja roślinna w mini doniczce wydobyły jego piękno, nadając mu szlachetności. Tworząc go samodzielnie będziesz miał nietuzinkowy mebel, a satysfakcja z samodzielnej pracy jest przeogromna.
Mam więc wielką nadzieję, że projekt „Kolorowy ogród cały rok”, którego wszystkie posty znajdziesz w tym miejscu, jest dla Ciebie inspirujący i motywujący do zmian w swoim ogrodzie. A przede wszystkim przekonuje Cię, że kolor jednak ma znaczenie, a w ogrodzie mogą go dawać nie tylko same rośliny, ale również właśnie przemyślane i ciekawe meble własnej roboty.
Stąd już teraz zapraszam do kolejnych postów z tej serii, które z pewnością zaskoczą Cię wieloma, ciekawymi elementami.
- Ogród symetryczny i liryczny, czyli busem przez polskie ogrody SEZON 7 – OGRÓD 18 - 22 listopada 2024
- Najciekawsze betonowe ozdoby do ogrodu - 21 listopada 2024
- Zimowanie roślin w szklarni z poliwęglanu - 19 listopada 2024