Wiosenne przycinki drzew owocowych

Wiosenne przycinki drzew owocowych to czynności obowiązkowe w kalendarzu każdego ogrodnika. A skoro tak to dlaczego właściwie warto je wykonać?

Przede wszystkim aby drzewa dobrze rosły i obficie owocowały. To wystarczający powód. Inne takie jak przycinki nisko rosnących gałęzi utrudniających zbiory, redukujące zagęszczone miejsca aby doświetlić całe drzewo i eliminujące gałęzie nie owocujące, to już sprawa drugorzędna.

.

Wiosenne przycinki drzew owocowych

Kiedy wykonujemy?

Terminy cięcia są dwa: zimowy w okresie spoczynku drzew oraz letni w okresie wegetacji. Skupmy się na cięciu zimowym, które rozpoczynamy w lutym i możemy kontynuować aż do kwietnia. Oczywiście termin uzależniony jest od pogody tzn. muszą ustąpić silne mrozy, a także od poszczególnych gatunków drzew.

Co konkretnie przycinamy?

Zaczynamy od pędów rosnących pionowo do góry tzw. dzików, wystających niejako poza obrys i bryłę drzewa. Ponadto od gałęzi rosnących zbyt blisko siebie lub krzyżujących się, powodując nadmierne zagęszczenie i brak doświetlenia gdy drzewo pokryje się liśćmi. Najlepszym narzędziem do cięcia wilków i drobnych gałęzi jest sekator ogrodniczy dwuostrzowy (ręczny lub na wysięgnikach).

W przypadku młodych drzew cięcie możemy ograniczyć właściwie tylko do tego etapu tzn. cięcia wilków i formowania korony.

Po prześwietleniu korony, warto zwrócić uwagę na dolną partię drzewa. W przypadku starych bądź zaniedbanych drzew, jeśli występują gałęzie, które utrudniają nam „dostęp” do drzewa, nie owocują, możemy dokonać ich usunięcia. Do tego celu najlepszym narzędziem jest piła ogrodnicza.

Cięcie wykonujemy zawsze w miejscu, w którym gałąź wyrasta z pnia (za obrączką, zgrubieniem), uważając i podtrzymując gałąź podczas cięcia aby nie została złamana. Ponadto należy zwrócić uwagę aby cięcia wykonywać przy dodatniej temperaturze i przy „suchej”, najlepiej słonecznej pogodzie. Po dokonanych cięciach, miejsce odcięcia gałęzi zawsze zabezpieczamy pastą ochronną,

co zapobiegnie powstawaniu infekcji i uszkodzeniu drzewa, a także przyśpiesza gojenie ran.

Kiedy przycinamy określone gatunki drzew?

Najwcześniej powinniśmy rozpocząć przycinki jabłoni i grusz, które są najbardziej odporne na ewentualne nadejście mrozu. Należy również wiedzieć, że jabłoń jest gatunkiem, który potrafi świetnie rosnąć i owocować również bez przycinania jednak po kilku latach, bez właściwej pielęgnacji, owoce stają się małe, drzewo „dziczeje” i jest mniej odporne na choroby.

W następnej kolejności pod nasze narzędzia mogą podejść śliwy, dalej takie gatunki jak brzoskwinie czy morele choć termin zimowy jest wskazany raczej dla drzew młodych, dla starszych lepszy jest termin letni.
Podobnie, w okresie letnim należy przycinać takie drzewa jak czereśnie i wiśnie co wykonujemy po zebraniu owoców.

Przy zimowej przycince drzew owocowych należy stosować jeszcze jedną ogólną zasadę: można je wykonywać tylko do momentu gdy paki liści zaczną się rozwijać czyli zakończy się okres zimowego spoczynku.

Podsumowując należy podkreślić, że warto zadbać o nasze drzewa owocowe. Poprawi to ich wygląd, zdrowie i przyczyni się do lepszego owocowania. Czynność wiosennych przycinek nie jest skomplikowana i nie wymaga użycia zaawansowanych narzędzi co tym bardziej przemawia za tym, że warto ją samemu wykonać 🙂

Tomasz Szostak

Cześć! 👋
Zapisz się do naszego newslettera!

Zapisz się do naszego newslettera! Odbierz e-book Zioła dla zdrowia

Nie wysyłamy SPAMu, przeczytaj naszą politykę prywatności aby dowiedzieć się więcej.

Join the Conversation

1 Comments

Leave a comment
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *