Większość roślin ogrodowych kwitnie wiosną lub latem, a co z resztą sezonu? Aby w ogrodzie jesienią i na przedwiośniu nie zabrakło kwiatów, wystarczy posadzić w nim wrzosy i wrzośce. Być może zainspirują Cię aranżacje przedstawione w tym poście.
Tym razem pominę przedstawienie głównych bohaterów tego postu, czyli wrzosów i wrzośców, ponieważ ich szczegółową charakterystykę i zasady uprawy omówiłem szczegółowo w tym poście. Najważniejsze, co musisz wiedzieć, przystępując do tworzenia aranżacji z wrzosu pospolitego (Calluna vulgaris) i wrzośca krwistego (Erica carnea), to:
- są zimozielone, a więc dekoracyjne o każdej porze roku, do tego niektóre odmiany wrzosów mają ozdobne kolorowe liście,
- kwitną w nietypowych terminach: wrzosiec na przedwiośniu i wczesną wiosną (od lutego do kwietnia), natomiast wrzos późnym latem i jesienią (od sierpnia do przymrozków),
- są niskie (15-50 cm),
- preferują słoneczne stanowiska z przepuszczalną, kwaśną glebą bogatą w próchnicę.
Tym sposobem mogę od razu przejść do sedna, czyli przedstawić Ci najpiękniejsze aranżacje wrzosów i wrzośców w ogrodzie. A konkretnie w ogrodach, które miałem przyjemność odwiedzić, podróżując Busem.
.
Zanim przejdziemy dalej, polecam Ci podręcznik mojego autorstwa “Jak przejść z ogrodem na TY?”.
To prawdziwa gratka nie tylko dla tych, którzy są dumnymi właścicielami ogrodów, działek czy domów, ale i tych, którzy dopiero myślą o ich zakupie lub budowie. W podręczniku odnajdziesz wszystkie odpowiedzi na najbardziej nurtujące Cię pytania, które będą Ci towarzyszyły od poszukiwań działki do urządzenia lub przebudowy ogrodu. To jedyne opracowanie, które jeszcze bardziej szczegółowo niż na blogu, w prosty, praktyczny i oparty na przykładach sposób, tłumaczy zawiłe sprawy geodezyjne, granic działek i problemów z tym związanych, niwelacji terenu i samodzielnego, kompleksowego zaprojektowania i wykonania ogrodu.
Jestem przekonany, że podręcznik pomoże Ci nie tylko rozwiązać szereg problemów, ale również może przyczynić się do oszczędności Twojego czasu, nerwów i pieniędzy.
.
Wrzosy i wrzośce w ogrodzie – najpiękniejsze aranżacje
- Wrzosy w ogrodzie: aranżacje. Tradycyjne wrzosowisko
Dziko rosnące wrzosy zadarniają leśne polany, skarpy i górskie zbocza, tworząc wrzosowiska. Czerpiąc inspiracje z natury, można stworzyć wrzosowisko we własnym ogrodzie. Warto posadzić na nim zarówno wrzosy, jak i wrzośce, tak by aranżacja wyglądała kwitnąco na początku i na końcu sezonu. Zresztą, wrzosowisko jest piękne przez cały rok, tak samo jak inne aranżacje, w których dominują zimozielone wrzosy i wrzośce. Tak wygląda rozległe wrzosowisko w ogrodzie pod koniec stycznia, gdy wrzośce dopiero rozpoczynają kwitnienie, natomiast wrzosy są nadal pokryte zaschniętymi kwiatami.
W marcu, gdy wrzośce są w pełni kwitnienia, wrzosowisko mieni się odcieniami różu, czerwieni oraz bieli.
Wielkość wrzosowiska jest ograniczona tylko ilością wolnego miejsca, jaką dysponujesz w swoim ogrodzie. Im więcej odmian wrzosów i wrzośców posadzisz, tym aranżacje w ogrodzie będą bardziej kolorowe i ciekawsze.
.
- Wrzosy w ogrodzie: nietypowe aranżacje
W ostatnich latach w ogrodach coraz większą popularność zdobywają odmiany wrzosów o barwnych liściach. Można z nich tworzyć gęste całoroczne kobierce w odcieniach żółci, pomarańczu, czerwieni i zieleni.
Większość odmian wrzosów o barwnym ulistnieniu kwitnie normalnie, ale niektóre rezygnują z kwiatów na rzecz szczególnie grubych, gęsto ulistnionych, wzniesionych pędów. Robią wrażenie nawet wtedy, gdy są po prostu zielone (np. u odmian ‘Sydney’
lub ‘Stockholm’).
W tym ogrodzie liczbę odmian wrzosów ograniczono do zaledwie czterech, za to posadzono je gęsto w grupach po kilka, kilkadziesiąt sztuk. Największe wrażenie robi tutaj odmiana ‘Theresa’ o złocistożółtych liściach oraz różowych kwiatach typu pączkowego (nierozwijających się, za to bardzo długo utrzymujących się na pędach). Zauważ, że ten efekt nie byłby tak wyraźny, gdyby nie towarzyszyły jej zielonolistne odmiany wrzosów oraz niskie iglaki: kosodrzewina, jałowiec ‘Blue Star’ oraz żywotnik ‘Golden Tuffet’. Jednak gwiazdą tej aranżacji jest buk pospolity (Fagus sylvatica) ‘Purple Fountain’ o wąskiej płaczącej sylwetce i ciemnobordowych liściach, intensywnie kontrastujących ze złocistym kobiercem wrzosów.
.
- Szeroka obwódka
Wrzosy i wrzośce są niewielkie, dlatego największe wrażenie robią w większych grupach. W tym ogrodzie stworzono szeroką, półokrągłą obwódkę z różnych odmian wrzosów posadzonych gęsto w kilku rzędach. Oddzielają od trawnika nowoczesną rabatę z trawami ozdobnymi, hortensjami, berberysami i tawułą japońską. Ciekawym rozwiązaniem jest „wewnętrzna obwódka” z bukszpanu, równoległa do wrzosowej i stanowiąca środkowe piętro aranżacji.
.
Myślisz o wyjątkowym, ciepłym i klimatycznym domu w cenie kawalerki?
.
- Wąska obwódka
Wrzosy i wrzośce, jeśli nie zapomnisz o ich corocznym przycinaniu (opisanym w tym poście), zachowają zwarty, półkulisty pokrój. Posadzone gęsto, kształtne kępy krzewinek „giną w tłumie”, tworząc zwartą wstęgę.
Przy luźniejszym sposobie sadzenia kępy pozostają oddzielne i przez to wyraźnie widoczne. Aby wolnych miejsc pomiędzy poszczególnymi krzewinkami nie zarosły chwasty, trzeba zastosować ściółkę z kory sosnowej, szyszek, ozdobnych kamieni lub kory kamiennej. Dzięki temu aranżacje w ogrodzie będą łatwe w pielęgnacji.
.
- Wrzosy w ogrodzie: aranżacje z motywem przewodnim
Poniższa aranżacja nie jest typowym wrzosowiskiem, jednak bez wątpienia dominują tutaj wrzosy. Różne odmiany tych krzewinek posadzono mniej więcej w szachownicę, a puste miejsca między nimi wypełniono płożącym jałowcem, korą i dużymi jasnymi kamieniami. Nawiasem mówiąc, wrzosy i wrzośce doskonale dogadują się z iglakami – nic dziwnego, skoro w naturze wrzosy często występują w widnych borach sosnowych.
.
- Kwitnące poduchy
Mała kępka wrzosu lub wrzośca gubi się wśród większych roślin.
Kilka sztuk tej samej odmiany, posadzonych blisko siebie w małej grupie, z czasem utworzy gęstą poduchę. W ten sposób krzewinki będą znacznie lepiej widoczne, niż gdyby rosły pojedynczo.
.
Natomiast o hydroterapii w ogrodzie oraz jej zaletach, przeczytasz w tym cyklu na blogu.
.
- Razem, ale osobno
Alternatywą dla wrzosowej poduchy są oddzielne kępy różnych odmian, posadzone blisko siebie, ale tak, by każda roślina zachowała odrębność. Aby uniknąć wnikania chwastów pomiędzy krzewinki, konieczna jest ściółka, np. z kory sosnowej.
.
- Wrzosy w ogrodzie: aranżacje w pojemnikach
Wrzosy i wrzośce są niewielkie, dlatego świetnie nadają się do tworzenia kompozycji w pojemnikach: doniczkach, skrzynkach, koszach czy nawet kuchennych naczyniach. Takie aranżacje sprawdzą się w ogrodzie, na balkonie i tarasie. Krzewinki mogą rosnąć w pojemnikach solo lub w towarzystwie innych małych roślin, np. jesiennych lub wczesnowiosennych bylin, kwiatów cebulowych i bulwiastych, niskich traw ozdobnych, miniaturowego bluszczu, golterii, skimii, pernecji, karłowatych iglaków albo pierisów.
.
Podsumowując
Wrzosy i wrzośce są dekoracyjne przez cały rok i kwitną w nietypowych terminach, gdy w ogrodzie jest niewiele kwiatów. Z tych powodów są cennym elementem rozmaitych aranżacji w ogrodzie, na tarasie i balkonie. Warto tworzyć własne, niepowtarzalne aranżacje. Ważne, by łączyć je z roślinami lubiącymi lub przynajmniej tolerującymi kwaśny odczyn podłoża, takimi jak różaneczniki,
pieris japoński,
iglaki
albo berberys.
- Ogród symetryczny i liryczny, czyli busem przez polskie ogrody SEZON 7 – OGRÓD 18 - 22 listopada 2024
- Najciekawsze betonowe ozdoby do ogrodu - 21 listopada 2024
- Zimowanie roślin w szklarni z poliwęglanu - 19 listopada 2024