Ogród przy lesie czyli busem przez polskie ogrody SEZON 6 – OGRÓD 13

Ogród przy lesie 1

“Busem przez polskie ogrody” to – jak zapewne już wiesz – duży projekt realizowany na blogu “Z ogrodem na TY”, który z racji swojej popularności kontynuowany jest już 6 rok. Tak, tak, dobrze napisałem. 6 rok! To naprawdę mnóstwo czasu, ogrodowych przygód, tysiące kilometrów i tyle samo przywiezionych pomysłów i inspiracji. A dowód? Ten niewielki ogród przy lesie, który udowadnia, że małe może być piękne, a po drugie, że pozorną wadę można przekuć w zaletę.

Dla porządku dodam, że głównym założeniem projektu jest cykl wizyt w ogrodach, czego efektem są pełne inspiracji posty i filmy. Natomiast ideą projektu jest propagowanie świadomego i pełnego pasji ogrodnictwa, ale równie istotne jest ukazanie, jak wiele radości może dać samodzielne gospodarowanie przydomową przestrzenią. Ponadto zaprezentowanie najciekawszych rozwiązań w zakresie dekoracji, architektury ogrodowej i nasadzeń roślinnych. Projekt ma jednocześnie edukować, bawić i motywować Czytelników bloga do świadomej i wzmożonej troski o własne ogrody.

A zatem to ogólne założenia, które kontynuuję już 6 rok. Natomiast jak wspomniałem, jednymi z działań są “pełne inspiracji posty”, czyli posty na blogu pokazujące odwiedzone ogrody i relacjonujące wizyty, które odbywam, odwiedzając przepiękne miejsca i spotykając się z ciekawymi ludźmi. Nie sposób tego wszystkiego nawet zapamiętać, ale możesz mi wierzyć, że były to już setki spotkań i ciekawych miejsc, które możesz zobaczyć w tym miejscu.

.

Ogród 13 – ogród przy lesie

Jak pewnie już wiesz z wcześniejszych relacji, każdy z odwiedzonych ogrodów staram się na wstępie jakoś nazwać i zatytułować. Tak, aby na początku nastawić Cię na to, czego możesz się po nim spodziewać. Innymi słowy, staram się znaleźć jakąś główną cechę i wyróżnik danego miejsca, który zdecydowanie odróżnia go od pozostałych. I tak jest również w tym przypadku. A o skojarzenia w tym miejscu jest wyjątkowo łatwo. Dlatego, że to typowy ogród przy lesie, który dosłownie las ma za swoim plecami. No może z tym „typowy” to trochę przesadziłem, bo to zdecydowanie ogród wyjątkowo pięknie zagospodarowany i obsadzony. Poza tym taka mała, trochę bajkowa chatka pod lasem, do tego jeszcze z piękną bramą, którą wprost z ogrodu, wchodzi się właśnie do lasu.

Ogród przy lesie 3

Ogród przy lesie 4

Tymczasem wracając do ogólnych kulisów mojej trzynastej wizyty w projekcie “Busem przez polskie ogrody” sezon 6 – 2023, na początek jak zwykle kilka spraw ogólnych, tak abyś wiedział, gdzie tytułowy bus dojechał. A dojechał do miejscowości Goświnowice, położonej w województwie opolskim, co na mapie wygląda następująco:

Ogród przy lesie 5

Kolor czerwony to tradycyjnie miejsce skąd wyruszyłem, a ten jasno niebieski kwadrat z numerem 13, to właśnie lokalizacja trzynastego ogrodu. Do pokonania miałem zatem symboliczną odległość, około 10 kilometrów w jedną stronę. Na mapie widać również:

 • ciemnozielone kropki z numerami od 1 do 24, które obrazują wszystkie ogrody odwiedzone w sezonie 1 – 2018
 • niebieskie kwadraty z numerami od 1 do 24, które obrazują wszystkie ogrody odwiedzone w sezonie 2 – 2019
 • różowe kwadraty z numerami od 1 do 24, które obrazują wszystkie ogrody odwiedzone w sezonie 3 – 2020
 • fioletowe kwadraty z numerami od 1 do 24, które obrazują wszystkie ogrody odwiedzone w sezonie 4 – 2021
 • jasnozielone kwadraty z numerami od 1 do 24, które obrazują wszystkie ogrody odwiedzone w sezonie 4 – 2022

Myślę więc, że to ciekawe uzupełnienie. Zwróć również uwagę, że wizyta ta pokrywa się z wizytą nr 11 z sezonu 2020. A zatem ogród ten, po przeszło dwóch latach, postanowiłem odwiedzić ponownie. Dlaczego? A dlatego, że tyle się w nim dzieje i zmienia, że absolutnie nie chciałbym tego przeoczyć. Ponadto wizyta poprzednia była inną porą roku, a więc ogród wyglądał zupełnie inaczej.

Natomiast będąc już w sezonie 2023, jak pewnie wiesz z wcześniejszych relacji, przyszedł czas na nową planszę, na której widoczne są wszystkie kolejne wizyty. Na ten moment już trzynastu, z trzynastu ogrodów:

Ogród przy lesie 6

Dodam, że powyższą mapę oraz planszę, na której zaznaczone są lokalizacje wszystkich odwiedzonych ogrodów, znajdziesz również w zakładce projektu Gdzie dotarłem w sezonie 2023?, a wszystkie wcześniejsze ogrody z lat 2018 – 2022, jak wspomniałem, znajdziesz w tym miejscu.

Wracając do wizyty, jak zawsze, bus zaparkował w ogrodzie, a ja miałem możliwość przywitać się z niezwykle sympatyczną właścicielką tego miejsca – Jadwigą.

Ogród przy lesie 7

Ogród przy lesie 8

Z drugiej strony trudno sobie wyobrazić, aby ten charakterystyczny bus do ogrodu nie wjechał, a ja nie przywitał się z Gospodarzami. Tym bardziej, że mam szczęście trafiać na wyjątkowo miłe, otwarte i gościnne osoby, co miało miejsce również w tym przypadku.

.

Lokalizacja i układ ogrodu

Trzynasty ogród w moich tegorocznych podróżach, czyli tytułowy ogród przy lesie, położony jest w miejscowości, dosłownie ok. 10 kilometrów od Nysy. A zatem gdyby nie tradycja moich podróży busem, mógłbym do niego przyjść na piechotę. 🙂

Ogród leży na około 9-arowej działce, w bezpośrednim sąsiedztwie lasu, który nadaje mu wyjątkowego uroku i podkreśla jego sielski charakter.

Ogród przy lesie 9

Ogród przy lesie 10

Teren jest nieco pochyły i opada delikatnie wzdłuż bocznych krawędzi ogrodu, dzięki czemu powstał w nim układ sympatycznych murków, tarasów i podwyższonych rabat. A więc to drugi, charakterystyczny element tego miejsca.

Ogród przy lesie 11

Ogród przy lesie 12

Ogród przy lesie 13

.

Najważniejsze elementy ogrodu

Od pewnego czasu moje ogrodowe relacje staram się upraszczać tzn. zdecydowanie mniej w nich pisać. Tak będzie i tutaj, gdzie zdjęcia wyraźnie mają przewagę nad komentarzem. Powyżej skupiłem się na ogólnym przedstawieniu, z którego myślę, że coś już wstępnie udało Ci się wyciągnąć. Natomiast teraz dotarliśmy do właściwego miejsca tego postu, w którym jest jeszcze kilka elementów, na które chciałbym zwrócić szczególną uwagę.

Dodam, że ogród możesz obejrzeć również w relacji na moim kanale filmowym, gdzie spojrzysz na to wszystko jeszcze dokładniej:

.

Natomiast wracając do najważniejszych elementów. Trzynasty ogród, który pojawił się na tegorocznej trasie busa w projekcie “Busem przez polskie ogrody”, to jak zwykle ogród zdecydowanie inny od poprzednich. I o to właśnie chodzi, bo staram się aby każdy ogród był inny, miał w sobie inne elementy, zaskakiwał czym innym i dawał inne inspiracje.

Stąd ten ogród właśnie innymi elementami może Cię zaskoczyć. I dać Ci zupełnie inną garść inspiracji i pomysłów, które możesz przenosić do własnego ogrodu. Na uwagę zasługuje przede wszystkim to, że do budowy ogrodu został wykorzystany jednolity materiał – kamień granitowy, który obecny jest zarówno w ogrodzeniach,

Ogród przy lesie 14

Ogród przy lesie 15

podjazdach, chodnikach,

Ogród przy lesie 16

obrzeżach

Ogród przy lesie 17

Ogród przy lesie 18

Ogród przy lesie 19

i wspominanych murkach.

Ogród przy lesie 20

Ogród przy lesie 21

Ogród przy lesie 22

Ogród przy lesie 23

Ogród przy lesie 24

To sprawia, że ogród jest spójny, uporządkowany i niezwykle przyjemny w odbiorze.

W centralnym punkcie ogrodu zlokalizowany jest niezwykle klimatyczny i sympatyczny budynek, dzięki czemu teren podzielony został mniej więcej na dwie równe części.

Ogród przy lesie 25

Przed i za budynkiem. Ta przed, to taki obszerny przedogródek,

Ogród przy lesie 26

a ta za, to kameralny ogród, właśnie z lasem za plecami. A zatem praktycznie niekończący się, optycznie wyglądający jak wielka, zielona przestrzeń.

Ogród przy lesie 27

I to właściwie cały opis tego wyjątkowego, klimatycznego miejsca. Natomiast jak zwykle ważne są szczegóły, stąd spójrz na kilka wyjątkowych moim zdaniem elementów. Po pierwsze to oryginalny skalniak w tylnej części działki, który również jest układem murków i półek,

Ogród przy lesie 28

Ogród przy lesie 29

Ogród przy lesie 30

Ogród przy lesie 31

Ogród przy lesie 31a

których zwieńczeniem jest ceglany grill, zlokalizowany na najwyższym poziomie.

Ogród przy lesie 32

Ogród przy lesie 33

Ogród przy lesie 34

.

Ogród to również, a może nawet przede wszystkim, duże zróżnicowanie i ciekawe kompozycje roślinne. Przestrzenie, które rośliny mają do dyspozycji, są starannie wydzielone, zdecydowanie panuje w nich ład i dyscyplina, chociaż z lekką nutą naturalnego charakteru.

Ogród przy lesie 35

Ogród przy lesie 36

Ogród przy lesie 37

Ogród przy lesie 38

Ogród przy lesie 38a

Ogród przy lesie 39

Natomiast o tej porze roku ogród przy lesie zachwyca przede wszystkim hortensjami i to w przeróżnych odmianach. Od ogrodowych,

Ogród przy lesie 40

Ogród przy lesie 41

Ogród przy lesie 42

przez bukietowe,

Ogród przy lesie 43

Ogród przy lesie 44

pnące,

Ogród przy lesie 45

po dębolistne.

Ogród przy lesie 46

Ogród przy lesie 47

Na marginesie dodam, że o takim wyglądzie hortensji decyduje m.in. ich właściwie cięcie, którego instrukcję znajdziesz w tym poście. Ponadto warto wiedzieć jak je aranżować, o czym z kolei wspominałem tutaj.

W ogrodzie zachwycają również pięknie wkomponowane hosty,

Ogród przy lesie 48

Ogród przy lesie 49

Ogród przy lesie 50

Ogród przy lesie 51

Ogród przy lesie 52

czy chociażby dumnie prezentujące się jukki.

Ogród przy lesie 53

Ogród przy lesie 54

Ogród przy lesie 55

.

Kącik Partnera

Jak w każdym poście dotyczącym wizyt w ogrodach, także i tu wspomnę o bardzo ważnej dla projektu “Busem przez polskie ogrody” sprawie. Jeśli czytałeś o jego założeniach, wiesz pewnie, że odbywa się przy współudziale Partnerów, którzy obok tytułowego busa, stanowią główny element projektu.

Ogród przy lesie 56

I właściwie tylko dzięki temu możliwa jest jego realizacja. Tym bardziej, że od początku moim zamysłem było to, abym do ogrodów nie jechał z pustymi rękami i samym uśmiechem na ustach, ale również wziął coś, co temu kto mnie przyjmie, bardzo się przyda. I właśnie tym czymś jest „super paka” produktowa od Partnerów, którą zaraz zobaczysz. I co ważne, podobną otrzymasz, jeśli przyjadę do Twojego ogrodu w sezonie 2023. Zapraszam do zgłoszenia na adres, który znajdziesz w zakładce kontakt.

.

Paczka produktowa

Paczka to oczywiście pojęcie umowne, bo tak naprawdę, jak w każdym z odwiedzonych ogrodów, było to kilka paczek, a właściwie toreb z produktami, a dodatkowo trochę produktów kamiennych. Myślę, że to wszystko co przywiozłem w kwietniu przyda się i znajdzie zastosowanie w odwiedzonym ogrodzie, a tym samym będzie miłą pamiątką dla Jadwigi.

Produktów, które pojechały ze mną busem było tak dużo, że nie sposób ich tu wszystkich wymienić. Stąd myślę, że najlepiej będzie, jak pokażę je na zdjęciach, zresztą podobnie jak robiłem to we wszystkich relacjach z poprzednich ogrodów:

Ogród przy lesie 57

Ogród przy lesie 58

Ogród przy lesie 59

Ogród przy lesie 60

Ogród przy lesie 61

Ogród przy lesie 62

Ogród przy lesie 63

Ogród przy lesie 64

Ogród przy lesie 65

Ogród przy lesie 66

Ogród przy lesie 67

.

Co mnie zachwyciło w odwiedzonym ogrodzie?

Przede wszystkim to kolejna, ogromna dawka pozytywnej energii. Wynikająca z pozytywnego nastawienia Właścicieli, którzy super miło przyjęli mnie na swoim terenie. Mimo drobnych, zdrowotnych przeciwności losu, poświęcili mi dużo czasu i uwagi. Natomiast sam ogród to taki mały „zielony cukiereczek”, pięknie opakowany i położony na tle lasu. Wszystko jest w nim spójne i tworzy jedną, zwartą całość. Nawet budynek w zielonym kolorze i z drewnianymi dodatkami, ładnie komponuje się z całością. A zatem to wszystko sprawia, że ogród to takie niezwykle klimatyczne miejsce, w którym naprawdę dobrze się czułem.

.

Co jest godne polecenia i przeniesienia do własnego ogrodu?

Jak wiesz, projekt „Busem przez polskie ogrody” ma nie tylko bawić, ale również inspirować i edukować, pokazując ciekawe wzorce, godne powielenia w innych ogrodach. Stąd każda wizyta w ogrodach projektu jest jednocześnie określoną dawką pomysłów, które warto powielać. Co więc warto wynieść z ogrodu pt. ogród pod lasem?

 • Przede wszystkim przekonanie, że ogród można wykonać samemu. Tak jak Gospodarze tego miejsca, którzy konsekwentnie tworzą swój magiczny zakątek od przeszło 17 lat. I to nie mając do tego zawodowego przygotowania.
 • Co więcej, wszystko realizują systemem gospodarczym, własnym pomysłem i zaangażowaniem.
 • Po drugie taka ogólna wskazówka, że jeśli kiedykolwiek będziesz szukał działki pod budowę, warto inwestować właśnie w takie miejsca i próbować tworzyć tak niezwykłe ogrody pod lasem.
 • Ale najważniejsze jest to, że aranżując ogrody, nie warto stosować wszystkim możliwych, dostępnych materiałów, mieszać stylów i w efekcie tworzyć coś nijakiego. Ale tak jak tutaj, warto zachować dyscyplinę, która z pewnością daje najlepsze efekty.
 • A ponadto… warto stawiać na hortensje. Ponieważ zachwycają i niezwykle zdobią ogrody.

Ogród przy lesie 68

Ogród przy lesie 69

Ogród przy lesie 70

Ogród przy lesie 71

Ogród przy lesie 72

Ogród przy lesie 73

Ogród przy lesie 74

.

Weź udział w projekcie

Kończąc trzynastą relację z odwiedzonego w roku 2023 ogrodu, zapraszam Cię do udziału w projekcie. Możesz to zrobić na różne sposoby, a tym samym dobrze się bawić i skorzystać z licznych atrakcji tzn.:

 • Zgłoś swój ogród do projektu. Jeśli Cię odwiedzę w roku 2023, otrzymasz zróżnicowany, atrakcyjny zestaw produktów od Partnerów, analogiczny jak widziałeś powyżej. Więcej informacji znajdziesz w opisie projektu oraz regulaminie.
 • Czytaj posty z odwiedzanych ogrodów. W każdym z postów znajdziesz garść inspiracji, które możesz przenieść do własnego ogrodu.
 • Śledź na bieżąco strony projektu. Dlatego, że i tam będą pojawiały się niespodzianki. W szczególności polecam stronę główną projektu, skąd przejdziesz do wszystkich ważnych podstron.

Obserwuj regularnie strony projektu „Busem przez polskie ogrody” bo gwarantuję, że dużo będzie się tutaj działo! Jeśli możesz, udostępnij ten post, może ktoś również skorzysta z przedstawionych propozycji. A tymczasem do zobaczenia w kolejnym ogrodzie.

Cześć! 👋
Zapisz się do naszego newslettera!

Zapisz się do naszego newslettera! Odbierz e-book Zioła dla zdrowia

Nie wysyłamy SPAMu, przeczytaj naszą politykę prywatności aby dowiedzieć się więcej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *