Rabata przed domem w słońcu ma duże szanse stać się dumą ogrodu – pod warunkiem że jest umiejętnie zaprojektowana. Trzymając się kilku prostych zasad, możesz stworzyć ją samodzielnie.
Rabata przed domem powinna stanowić dumę ogrodu. Jeśli Twój przedogródek jest skąpany w słońcu, masz szczęście – większość roślin najobficiej kwitnie na słonecznych stanowiskach. Jasne, wiele zależy również od nawożenia i podlewania, niemniej światło to podstawowy warunek. Jeśli znajduje się w słońcu, to często najbardziej kolorowa część ogrodu – cała sztuka polega na tym, by tęcza kwiatów utrzymywała się przez cały sezon, a nie tylko przez kilka tygodni w roku.
Teoretycznie jest na to prosty sposób: rośliny posadzone na rabacie powinny różnić się terminem kwitnienia. Warto szukać gatunków i odmian, które tworzą kwiaty przez wiele tygodni bez przerwy bądź powtarzają kwitnienie. Rabata przed domem w słońcu, którą przedstawię Ci szczegółowo w tym poście, to przykład dobrze przemyślanego projektu, który doskonale pasuje do ogrodów wiejskich oraz romantycznych.
.
Zanim przejdziemy dalej, polecam Ci podręcznik mojego autorstwa “Jak przejść z ogrodem na TY?”.
To prawdziwa gratka nie tylko dla tych, którzy są dumnymi właścicielami ogrodów, działek czy domów, ale i tych, którzy dopiero myślą o ich zakupie lub budowie. W podręczniku odnajdziesz wszystkie odpowiedzi na najbardziej nurtujące Cię pytania, które będą Ci towarzyszyły od poszukiwań działki do urządzenia lub przebudowy ogrodu. To jedyne opracowanie, które jeszcze bardziej szczegółowo niż na blogu, w prosty, praktyczny i oparty na przykładach sposób, tłumaczy zawiłe sprawy geodezyjne, granic działek i problemów z tym związanych, niwelacji terenu i samodzielnego, kompleksowego zaprojektowania i wykonania ogrodu.
Jestem przekonany, że podręcznik pomoże Ci nie tylko rozwiązać szereg problemów, ale również może przyczynić się do oszczędności Twojego czasu, nerwów i pieniędzy.
.
Kwitnąca rabata przed domem w słońcu
Wraz z modą na nowoczesny styl miejskie przedogródki zostały opanowane przez tuje i inne iglaki, urozmaicane zimozielonymi krzewami liściastymi oraz trawami ozdobnymi. Tego typu aranżacje są atrakcyjne cały rok i łatwe w pielęgnacji, jednak pod względem bogactwa kolorystyki nie mogą konkurować z tradycyjnymi rabatami kwiatowymi. Poza tym, bez kwiatów nie ma co liczyć na odwiedziny pszczół, trzmieli i motyli. Dlatego jeśli chcesz, by rabata przed Twoim domem tętniła życiem, postaw na kwiaty!
Poniższa rabata przed domem przez większość dnia znajduje się w pełnym słońcu. Ma kształt prostokąta, ciągnie się wzdłuż nawierzchni z kostki brukowej, którą wyłożono fragment posesji między bramą ogrodu a drzwiami domu.
.
Myślisz o wyjątkowym, ciepłym i klimatycznym domu w cenie kawalerki?
.
Jest to rabata mieszana: dominują kwitnące byliny, ale nie brak też roślin jednorocznych oraz krzewów. Na zdjęciach robionych w pełni lata, na przełomie lipca i sierpnia, widać istną feerię barw.
Przez cały lipiec 7. liliowiec (Hemerocallis) ‘Jan Paweł’ codziennie rozwija nowe ciemnoczerwone kielichy. 1. Liatra kłosowa (Liatris spicata) kwitnie od lipca do września, podobnie jak 14. tawułka Arendsa (Astilbe x arendsii), 16. pysznogłówka (Monarda) ‘Bee-Merry’ oraz 17. jeżówka purpurowa (Echinacea purpurea) ‘Magnus’.
2. Rudbekia mieszańcowa (Rudbeckia) ‘Sunbeckia Mia’ i 15. rudbekia błyskotliwa (Rudbeckia fulgida) ‘Goldsturm’ rozpoczynają kwitnienie z początkiem sierpnia,
a 9. zawilec japoński (Anemone hupehensis) 2-3 tygodnie po nich, razem kwitną do października, a czasem jeszcze dłużej.
Wśród bylin na tej rabacie rekordzistą jest 8. słoneczniczek szorstki (Heliopsis helianthoides), który kwitnie od lipca aż do pierwszych przymrozków.
4. Czyściec wełnisty (Stachys bizantina) w czerwcu i lipcu tworzy wyprostowane kwiatostany, ale i tak jego największą ozdobą są aksamitnie owłosione popielate liście, które zachowują atrakcyjność cały rok. Dekoracyjne półzimozielone liście są dumą 5. żurawki (Heuchera) ‘Coral Forest’ oraz 18. żurawki (Heuchera) ‘Carnival Burgundy Blast’, które latem wypuszczają delikatne wiechy drobnych czerwonych dzwoneczków. Późną wiosną 21. dąbrówka rozłogowa (Ajuga reptans) ‘Gold Chang’ nie może się opędzić od pszczół i trzmieli, a przez resztę sezonu zwraca uwagę limonkowym ulistnieniem, utrzymującym się częściowo również zimą.
Na przełomie wiosny i lata, od maja do lipca, można podziwiać kwiaty 3. orlika pospolitego (Aquilegia vulgaris), czyli dzwoneczki wyposażone w charakterystyczne ostrogi.
6. Goździk kropkowany (Dianthus deltoides) tonie w kwiatach wczesnym latem, a potem, po przycięciu, powtarza kwitnienie do września.
Rabata przed domem w słońcu gości dwie rośliny jednoroczne. 10. Kosmos podwójnie pierzasty (Cosmos bipinnatus) kwitnie od lipca aż do przymrozków.
11. Czarnuszka damasceńska (Nigella damascena) w lipcu i sierpniu rozwija błękitne, białe, różowe lub niebieskofioletowe kwiaty, które stopniowo zmieniają się w dekoracyjne torebki nasienne.
Znalazło się też miejsce dla krzewów. 12. Hortensja ogrodowa (Hydrangea macrophylla) to dość nieoczekiwany widok na słonecznym stanowisku. Ten gatunek z reguły najlepiej czuje się w półcieniu, jednak regularnie nawadniany toleruje nasłonecznienie.
To samo dotyczy 13. Bukszpanu wieczniezielonego (Buxus sempervirens), który co prawda posiada jedynie niepozorne kwiatki bez wartości dekoracyjnej, za to zgodnie z nazwą jest wiecznie zielony. Jeśli obawiasz się niechcianej wizyty ćmy bukszpanowej, mogę poprawić Ci humor: obecnie istnieją już preparaty skutecznie zwalczające tego szkodnika.
.
Rabata przed domem w słońcu to wymarzone miejsce dla róż rabatowych (Rosa), tutaj w odmianach 19. ‘Knock Out’ oraz 20. ‘Schneewittchen’.
Jeśli przeanalizujesz terminy kwitnienia powyższych roślin, przekonasz się, że rabata przed domem w słońcu tętni kolorem od późnej wiosny do przymrozków, poza tym dzięki gatunkom o zimozielonym i półzimozielonym ulistnieniu jest na czym zawiesić oko również po sezonie.
Aby wykorzystać pełnię możliwości, jakie daje rabata przed domem w słońcu, aż się prosi o uzupełnienie kompozycji o wczesnowiosenne kwiaty cebulowe i bulwiaste, takie jak krokusy, tulipany, narcyzy oraz szafirki.
.
Wspomnę również, że post możesz zobaczyć także w wersji filmowej, w której głosu udziela moja 18- letnia Córka:
.
Natomiast o hydroterapii w ogrodzie oraz jej zaletach, przeczytasz w tym cyklu na blogu.
.
Podsumowując
Rabata przed domem w słońcu to pole do popisu dla każdego ogrodnika. Umiejętnie łącząc kwitnące krzewy, byliny i rośliny jednoroczne, zmienisz ją w żywe arcydzieło, które zmienia się zależnie od pory roku, ale zawsze pozostaje piękne.
- Ogród symetryczny i liryczny, czyli busem przez polskie ogrody SEZON 7 – OGRÓD 18 - 22 listopada 2024
- Najciekawsze betonowe ozdoby do ogrodu - 21 listopada 2024
- Zimowanie roślin w szklarni z poliwęglanu - 19 listopada 2024
W przypadku takich artykułów przydałyby się mapki- rzuty z góry z rozmieszczeniem poszczególnych kwiatów i krzewów z oznaczeniem stron świata i wymiarami całej rabaty.