Przedwiośnie w ogrodzie oznacza jedno: kończy się okres ogrodniczego lenistwa i najwyższy czas zastanowić się co jest do zrobienia aby z podniesioną głową rozpocząć nowy sezon. Tym bardziej, że zima jest w odwrocie, a niestety pozostawiła po sobie szereg spraw, nad którymi wypada zapanować.
I jeśli nawet wydaje Ci się, że na pewne ogrodnicze zabiegi teoretycznie jeszcze za wcześnie i nie ma co robić, to niestety mam złe informacje. Przedwiośnie w ogrodzie to bardzo pracowity okres ponieważ jest wiele spraw „około ogrodniczych” i innych stałych elementów ogrodu, które wymagają poświęcenia uwagi.
Oprócz typowych zabiegów związanych z wysiewem, sadzeniem i pielęgnacją roślinności, o których najwięcej się mówi, jest jeszcze druga strona ogrodu, nie mniej ważna związana z wszelkiego rodzaju pracami gospodarczymi i porządkowymi. I o tym nie możesz zapominać. Niestety. Chciało się mieć ogród? Będzie się miało sporo roboty…
Co więc konkretnie należy zrobić podczas wczesnowiosennego obchodu ogrodu aby w zaaferowaniu czynnościami typowo ogrodniczymi nie przegapić spraw równie istotnych? Lista jest nie mała więc proponuję powoli zabierać się do pracy.
.
Przedwiośnie w ogrodzie – na co warto zwrócić uwagę?
Zamiatanie tarasów, podjazdów i chodników. Chcąc nie chcąc, po zimie, elementy te zawsze są brudne. Przede wszystkim z powodu tego, że wraz z błotem pośniegowym na kołach naszych własnych samochodów przywędrował piach, sól i inne nieczystości. Podobnie rzecz ma się z systematycznym wnoszeniem zanieczyszczeń na butach, choć odbywa się to w nieco mniejszych ilościach. Ponadto nie wypada zapominać o silnie wiejących wiatrach, które również w okresie zimowym nawiewają nie małe ilości kurzu ulicznego.
Podstawową metodą pozbycia się tego problemu jest „wydmuchanie” zanieczyszczeń specjalną dmuchawą. Oczywiści im bardziej profesjonalna tym lepsza ponieważ dysponuje większą mocą, a zatem jest skuteczniejsza. Jeśli to nie wystarczy, a chodniki i podjazdy pozostają brudne należy pomyśleć o myciu. Najlepiej myjką ciśnieniową z użyciem specjalnie do tego przeznaczonych środków. Zastosowanie tego zabiegu pozwoli nie tylko pozbyć się pozimowego brudu, ale także wszelkiego rodzaju plam i przebarwień. Jeżeli dodatkowo zainwestujesz w impregnację, nawierzchnia odzyska swój urok i będzie łatwiejsza w utrzymaniu czystości.
Zbieranie nawianych i nie zgrabionych jesienią resztek liści. Czynność bardzo ważna z dwóch powodów: estetycznego oraz praktycznego. Kwestia estetyczna nie ulega wątpliwości ponieważ nawiane w zakamarki i trudno dostępne miejsca liście nie wyglądają ładnie i sprawiają wrażenie zaniedbanego terenu. Sprawa druga jeszcze ważniejsza ponieważ zalegające liście, szczególnie w większych ilościach gniją i również nie służą dobrze otoczeniu. Szczególnie istotne jest usunięcie ich z nawierzchni trawnikowych ponieważ pozostawione zniszczą kiełkującą wiosną trawę. Gruba warstwa mokrych liści utrudnia dostęp powietrza i murawa, na której zalegają może zostać całkowicie zniszczona. Zbierane liście co prawda można wykorzystywać na kompost, ale raczej te zebrane jesienią, te pozimowe resztki, z reguły brudne, najlepiej wywieźć. Pamiętaj jednak o tym, że liście są odpadami zielonymi, biodegradowalnymi i należy postępować z nimi jak z wszystkimi innymi odpadami z domowych gospodarstw. W wielu gminach Firmy komunalne wyznaczają specjalne miejsca, pojemniki gdzie można, najczęściej bezpłatnie, wywozić wszystkie odpady zielone z prywatnych posesji.
Uzupełnianie i sprzątanie rabat wyłożonych korą. Niestety tak jest, że kora którą zastosowałeś w ogrodzie jako materiał ściółkujący i dekoracyjny, wraz z upływem czasu traci swoją „objętość” i najzwyczajniej powoli jej ubywa. Przyczyn tego jest kilka. Po pierwsze kora się rozsycha i kurczy zmniejszając swoją objętość, po drugie roznoszą i rozgrzebują ją domowe zwierzęta, co więcej nawet ptaki, a po trzecie i najważniejsze jest to materiał najmniej odporny na podmuchy wiatru. Im przestrzeń bardziej odsłonięta tym problem poważniejszy. Dlatego w okresie wczesnowiosennym nie wypada zapomnieć o wyzbieraniu rozrzuconych po ogrodzenie kawałków kory, a ponadto uzupełnieniu jej niedoborów we wszystkich koniecznych miejscach. Pamiętaj też, że kora poza swoimi estetycznymi walorami pełni także niezwykle ważne funkcję. Utrudnia przebicie się chwastów, podnosi kwaśny odczyn gleby co sprzyja drzewom i krzewom iglastym, a jednocześnie dobrze zatrzymuje wilgoć i poprawia strukturę podłoża.
Przegląd, konserwacja i naprawa drewnianej architektury ogrodowej. Okres jesienny i zimowy, które prawie za nami, to najtrudniejsza próba dla wszelkich elementów ogrodu, spędzających ten czas „na świeżym powietrzu”. Przede wszystkim dla elementów drewnianych, na które nie najlepiej działają mrozy, wilgotność przeplatana nasłonecznieniem i ogólnie jesienno – zimowa aura. Dlatego wczesną wiosną warto zrobić przegląd tych elementów, być może ponaprawiać je i pomalować. Pomoże to zlikwidować ewentualne negatywne skutki minionego okresu, ale także podniesie ich trwałość i estetykę na kolejne lata. Do tego calu wybierz dobrej jakości farby do malowania drewna na zewnątrz, pamiętając jednocześnie o odpowiednim przygotowaniu malowanych elementów. Przy wyborze farb zwróć uwagę na najważniejsze właściwości jakimi są wodoszczelność, elastyczność i paro przepuszczalność, które mają wpływ na pełne i efektywne zabezpieczenie drewnianych elementów.
Przegląd, konserwacja i naprawa elementów metalowych. Podobnie jak z elementami drewnianymi tak i elementom metalowym nie najlepiej służy okres jesienny i zimowy. Dlatego warto również i im poświęcić nieco czasu aby ewentualnie usunąć i przeciwdziałać ich ubytkom. Dotyczy to przede wszystkim elementów ogrodzeń, ale także wszelkiego rodzaju metalowych drobiazgów pochowanych po Twoim ogrodzie, które także warto obejrzeć i zabezpieczyć specjalnymi środkami jeśli zauważysz choćby najmniejsze ślady korozji. Jak w przypadku farb do elementów drewnianych, tak i tu stawiaj na farby dobrej jakości, zewnętrzne i pamiętaj o odpowiednim przygotowaniu podłoża ponieważ zaniedbując tą czynność, choćby była najlepsza farba, może odpowiednio nie związać i nie dać oczekiwanego efektu. Zawsze zwróć również uwagę i zastosuj się do zaleceń producenta, szczególnie jeśli chodzi o temperatury, w których farb można używać.
Przegląd, konserwacja i przygotowanie sprzętu ogrodowego. Często tak jest, że poprzedni sezon kończyłeś w pośpiechu, zmęczeniu być może pracami ogrodowymi i nie wystarczyło Ci już ochoty aby odpowiednio zająć się sprzętem i akcesoriami ogrodowymi. Dlatego ten okres to najlepszy czas aby przygotować swój tabor do nowego sezonu. O ile cały drobny sprzęt jak łopaty, motyczki, grabie, taczki, konewki, węże ogrodowe, ubrania i inne drobne akcesoria wystarczy odszukać, być może wyczyścić i poukładać, o tyle ze sprzętem mechanicznym nie jest już tak prosto. Jeśli jesienią nie zabezpieczyłeś i nie zakonserwowałeś go odpowiednio to teraz będziesz miał nieco więcej kłopotu. Z tego względu nie ma na co czekać tylko czym prędzej zająć się sprzętem, posprawdzać jego stan techniczny, a być może pomyśleć o serwisie i wymianach eksploatacyjnych. Jeśli takie są konieczne to należy się pospieszyć ponieważ czym bliżej sezonu tym serwisy mają więcej takich „zapominalskich” i może się okazać, że jeśli za długo będziesz z tym zwlekał to w momencie jak sprzęt będzie potrzebny, serwisy nie będą miały czasu aby się nim zająć.
Przegląd, konserwacja, naprawa, ewentualna wymiana innych akcesoriów i osprzętu ogrodowego. Poza wszystkim oczywistymi elementami ogrodowymi jest jeszcze szereg teoretycznie drobnych i mało istotnych rzeczy, na które również warto zwrócić wiosenną uwagę. Zaliczają się do nich wszelkiego rodzaju urządzenia techniczne jak elementy systemów nawadniających, krany i ogrodowe ujęcia wody, ogrodowe instalacje elektryczne, zbiorniki na wody opadowe itd. Ponadto różnego rodzaju oczka wodne, stałe i przepływowe, którym przy okazji nowego sezonu również należy się poświęcenie uwagi. Nie możesz także zapominać o sprawdzeniu pod względem technicznym przydomowych placów zabaw, elementów rekreacyjnych, basenów jeśli posiadasz, a nawet o tak prostej sprawie jak być może konieczność wymiany piasku w przydomowej piaskownicy. Oczywiście nie wszystkie czynności jesteś w stanie wykonać samemu, ale niestety do Ciebie należy o nich pomyśleć i w odpowiednim momencie poprosić odpowiednie służby techniczne i serwisowe. Pamiętaj, że sprawdzenie i ewentualne konieczne naprawy zagwarantują Ci bezpieczeństwo i bezproblemowe użytkowanie wszystkich akcesoriów i osprzętu ogrodowego przez cały rozpoczynający się sezon. W ten sposób unikniesz również ewentualnych dużych kosztów jeśli w czasie przedwiosennego przeglądu zauważysz jakieś drobne pozimowe uszkodzenia i w porę je usuniesz.
Sprzątanie nieczystości po czworonożnych domownikach. Wczesnowiosenny krajobraz ogrodowy bardzo często „wzbogacony” jest pamiątkami po współużytkownikach ogrodów tzn. zwierzętach, najczęściej psach. O ile w innych porach roku bardzo często mobilizujesz się i masz czas oraz możliwość wyprowadzać zwierzęta, szczególnie psy poza teren ogrodu, o tyle zimą sytuacja ta wygląda nieco inaczej. Najczęściej jest zimno, nieprzyjemnie i często sprawa ogranicza się do wypuszczenia zwierząt „na ogród”. Po czym padający śnieg „załatwia” sprawę i problem jest z głowy, a właściwie odłożony do wiosny. Dlatego podczas przedwiosennych porządków nie pozostaje nic innego jak rozwiązać tą nieprzyjemną sprawę i starannie wyzbierać nieczystości. Powody i konieczność załatwienia tego problemu są identyczne jak w przypadku zalegających liści, natomiast sprawa wydaje się nieco bardziej nieprzyjemna. Pamiętaj również, że pozostawienie odchodów zwierząt na trawnikach także przyczyni się do jego zniszczenia, w miejscu ich zalegania wiosną nie wzejdzie trawa, a pozostaną „wypalone” puste place.
.
Podsumowując trzeba sobie wyraźnie powiedzieć, że przedwiośnie to czas bardzo pracowity. Jeśli chcesz cieszyć się pięknem ogrodu to oprócz typowych prac ogrodniczych, które już niebawem możesz rozpocząć, nie możesz zapomnieć o sprawach równie ważnych jakimi są prace porządkowe, gospodarcze i techniczne na terenie Twojej posesji.
.
.
O sprawach ogrodniczych dużo się mówi i poświęca im sporo uwagi, czasami nawet jakby zapominając, że jeśli nie zadbamy o sprawy pozostałe, to może się okazać, że wykonując choćby najrzetelniej obowiązki ogrodnika, nie uzyskamy oczekiwanego efektu. Niestety. Ale spokojnie. Przedwiośnie w ogrodzie dopiero się zaczyna. Powyżej masz konkretną listę wraz z dokładną instrukcją co zrobić. Wydaje mi się, że jeśli będziesz się jej trzymać, zdążysz wszystko wykonać. I wiosna nie powinna Cię nieprzyjemnie zaskoczyć. Powodzenia.
- Ogród symetryczny i liryczny, czyli busem przez polskie ogrody SEZON 7 – OGRÓD 18 - 22 listopada 2024
- Najciekawsze betonowe ozdoby do ogrodu - 21 listopada 2024
- Zimowanie roślin w szklarni z poliwęglanu - 19 listopada 2024
100% racji i jak widze to zajecia glównie dla mężczyzny 😉
Świetne sugestie, jestem pod wrażeniem. Każdy już chyba nie może doczekać się wiosny i prac ogrodowych ! Główne zdjęcie wygląda rewelacyjnie.
Dzięki. Główne zdjęcie, w jednym z ogrodów pod moją opieką.
Faktycznie zadania w większości dla mężczyzn… Jedynie te “kupy” można zostawić kobitom 😉
Jestem za 🙂 Sprzątanie tego to jedno z gorszych zajęć w ogrodzie…
Bardzo ciekawy artykuł. Właśnie sobie przypomniałem ze na wiosnę będę musiał dokupić kalka worków kory:)
O tak, tak,..nie wiem dlaczego w moim ogrodzie to ja jestem od ,,szczególnych,, zadań , czyli sprzątania kup po swoim psie i teściowej…;-p Reszty prac nie mogę się doczekać, zwłaszcza porządkowania rabat po zimie.
Fajnie to wyszło… sprzątanie kup po swoim psi i teściowej… Oj ta teściowa… 😉
heheh…po psie tesciowej;-)
Po psie czy teściowej wszystko jedno, sprzątać trzeba hehe 😉
no no ja sprzatam tylko po psie;-)
Przydatny artykuł,
no i te zdjęcia, dosłownie obrazujące postać problemu 😛