Storczyk Cattleya – odporna piękność

Storczyk Cattleya 1

Storczyk Cattleya łączy w sobie olśniewającą urodę i odporność na błędy w uprawie. W tym poście poznasz podstawowe zasady pielęgnacji tego storczyka.

Storczyki z rodzaju Cattleya uprawiano już na początku XIX wieku jako jedne z pierwszych orchidei. Do dziś cieszą się uznaniem i popularnością wśród hodowców oraz kolekcjonerów orchidei – zarówno specjalistów, jak i amatorów. Znanych jest około 130 gatunków zaliczanych do rodzaju Cattleya i niemal drugie tyle mieszańców międzygatunkowych. Do tego dochodzą niezliczone odmiany oraz hybrydy z innymi pokrewnymi rodzajami storczyków, których liczba stale się powiększa dzięki wysiłkom hodowców. Przykładem mogą być storczyki × Laeliocattleya, powstałe przez skrzyżowanie odmian z rodzajów Laelia

Storczyk Cattleya 2a

Storczyk Cattleya 3a

Storczyk Cattleya 4a

oraz Cattleya.

Storczyk Cattleya 5a

Podobnie jak Cattlianthe, czyli mieszaniec Cattleya i Guarianthe

Storczyk Cattleya 6a

albo wielokrotne mieszańce międzyrodzajowe, takie jak Rhyncattleanthe, który oprócz Cattleya ma w swym rodowodzie przedstawicieli jeszcze kilka innych rodzajów storczyków.

Storczyk Cattleya 7a

Ale wracając do odmian orchidei Cattleya. Czego tu nie ma! Storczyki Cattleya tworzą kwiaty o średnicy od kilku do nawet 25 cm. Co ciekawe, wielkość kwiatów i całej rośliny nie musi iść w parze: wśród storczyków Cattleya można znaleźć kilkunastocentymetrowe miniatury, których wzrost jest niewiele większy od średnicy kwiatów. Gatunki, mieszańce i odmiany kwitną w setkach odcieni różu, fioletu, bieli, żółci, pomarańczu i czerwieni. Ich kwiaty są często dwu- lub trójbarwne, przy czym dominują kontrastowe zestawienia kolorystyczne. Wyrazistym przykładem jest storczyk CattleyaSuwannee Delight’ o żółtych zewnętrznych płatkach i czerwonobordowej, silnie rozrośniętej warżce.

Storczyk Cattleya 8a

Subtelniejszą grę kolorów prezentuje Cattleya eximia

Storczyk Cattleya 9a

i Cattleya gaskelliana

Storczyk Cattleya 10a

Do tego dochodzą fantazyjne kształty płatków, często ozdobnie pomarszczonych, postrzępionych lub powyginanych. Odmiany mające w swym rodowodzie Cattleya aurantiaca, 

Storczyk Cattleya 11a

Cattleya iricolor bądź Cattleya forbesii, takie jak Gaby Schoen’, zachwycają elegancją smukłych, często nie do końca rozchylonych płatków, 

Storczyk Cattleya 12a

natomiast odmiany Cattleya amabilis oraz Cattleya lueddemanniana o barwnych fryzowanych kwiatach są uosobieniem przepychu.

Storczyk Cattleya 13a

Wisienką na torcie jest intensywny kwiatowy aromat. Przykładowo, storczyk Cattleya Golf Green ‘Hair Pig’ roztacza wyraźną cytrynową woń. Okres nieprzerwanego kwitnienia trwa zwykle kilka miesięcy. Zasadniczą część rośliny stanowią wydłużone pseudobulwy, z których wyrastają po 1-2 lancetowate liście, a u dołu grube, srebrzyste korzenie. Całość wygląda oryginalnie i niezwykle dekoracyjnie. Cattleya to istny ideał, zwłaszcza biorąc pod uwagę niskie wymagania tego storczyka. 

.

Storczyk Cattleya – uprawa

Mimo arystokratycznego wyglądu storczyki Cattleya nie są kapryśne i potrafią wybaczyć drobne niedociągnięcia. Są światłolubne, ale lepiej nie narażać ich na bezpośrednie słońce. Tak jak większość popularnych storczyków doskonale czują się przy wschodnim oknie. Dobrze radzą sobie również przy oknie południowym, pod warunkiem że od wiosny do jesieni od szyby oddziela je gęsta firanka.

Storczyk Cattleya 14a

Pochodzą z tropikalnych regionów Ameryki Południowej i Środkowej, więc z natury przywykły do wysokich temperatur. Jest jedno ale: aby mogły zawiązać pąki kwiatowe, wymagają wyraźnego zróżnicowania dobowych temperatur. W dzień powinny przebywać w 21-28oC, ale nocą wolą chłodniejsze 16-20oC. Można to łatwo zapewnić, wietrząc wieczorem pomieszczenie. Ale uwaga: storczyki Cattleya uwielbiają wysoką wilgotność powietrza, więc wskazane jest codzienne zamgławianie miękką wodą, np. deszczówką. Kranówka odpada ze względu na wysoką zawartość mineralnych osadów. Alternatywą jest prosty trik: wysyp na podstawkę lub tacę warstwę keramzytu albo kamieni i zalej niewielką ilością wody. Następnie ustaw na warstwie drenażu doniczkę ze storczykiem, ale tak, by woda nie sięgała dna pojemnika. Parująca woda nasyci powietrze wokół orchidei wilgocią, zapewniając roślinie warunki rodem z lasu deszczowego. 

Powietrze powinno być stale wilgotne, ale w żadnym razie nie podłoże! Storczyki z rodzaju Cattleya należy podlewać rzadko, raz w tygodniu lub rzadziej (dopiero gdy podłoże przeschnie). Najlepszym sposobem podlewania jest wstawienie doniczki ze storczykiem do wiadra lub miski z miękką wodą na 15-30 minut, tak by cały pojemnik był zanurzony. Co drugie podlewanie wodę należy wzbogacić nawozem dla storczyków rozcieńczonym do ¼ dawki podanej na opakowaniu. 

.

Podsumowując

Storczyk Cattleya do szczęścia potrzebuje normalnej temperatury panującej w mieszkaniach i podlewania raz w tygodniu. Jeśli do tego przewietrzysz pokój wieczorem, będziesz pamiętać o nawożeniu i zadbasz o wysoką wilgotność powietrza, Cattleya odwdzięczy się spektakularnym kwitnieniem. Ta niekłopotliwa orchidea jest idealna dla początkujących, ale gdy już raz dasz się uwieść storczykom prawdopodobnie na jednym się nie skończy. Jeśli uprawa ma się powieść, kupuj rośliny wyłącznie u sprawdzonych hodowców i dystrybutorów, do których bez wątpienia należy OrchidGarden. W ofercie tego przedsiębiorstwa znajdziesz kilkaset botanicznych storczyków i mieszańcowych rarytasów, każdy inny a wszystkie równie piękne!

.

.

Post we współpracy z marką OrchidGarden

Tomasz Szostak

Cześć! 👋
Zapisz się do naszego newslettera!

Zapisz się do naszego newslettera! Odbierz e-book Zioła dla zdrowia

Nie wysyłamy SPAMu, przeczytaj naszą politykę prywatności aby dowiedzieć się więcej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *