Czego tu nie ma! Storczyki Dendrobium skrajnie różnią się od siebie wymaganiami, wyglądem i pochodzeniem. Nic dziwnego, jeśli weźmie się pod uwagę ogromną liczbę gatunków zaliczanych do tego rodzaju.
Dendrobium to wyjątkowo obszerny rodzaj, do którego zaliczanych jest ponad 1800 gatunków storczyków, które łatwo się ze sobą krzyżują, dając niezliczone mieszańce. W naturze zasiedlają rozległe obszary Azji i Australii oraz archipelagi wysp Oceanu Spokojnego. Występują na tak różnych siedliskach jak półpustynie, wysokogórskie zbocza oraz wilgotne lasy deszczowe, że różnorodność ich wyglądu oraz wymagań nie powinny dziwić.
Najmniejsze storczyki z tego rodzaju osiągają kilka, kilkanaście centymetrów wysokości, takie jak Dendrobium peguanum o filigranowych białych kwiatach.
Nie brak też olbrzymów, do których należy Dendrobium superbum o pseudobulwach osiągających ponad 3,5 m długości oraz Dendrobium pulchellum dorastające do 1-2 m.
Kolorystyka i budowa kwiatostanów storczyków Dendrobium jest przebogata: mienią się odcieniami różu, fioletu, bieli, czerwieni i żółci, a ich płatki są często dwu- lub trójkolorowe.
.
Kwiaty Dendrobium bywają drobne, wyrastające bezpośrednio z łodygi, jak u Dendrobium squamiferum,
zebrane w gęsty, krótki kwiatostan, jak u Dendrobium bracteosum,
albo olbrzymie i zwisające. Przykładowo, kwiatostany Dendrobium farmeri i Dendrobium thyrsiflorum mogą być większe od całej niekwitnącej rośliny.
Podobnie jak długie, imponujące pędy kwiatostanowe Dendrobium aphyllum, które praktycznie przysłaniają liście i korzenie.
Kwiaty Dendrobium senile osiągają do 6 cm średnicy. To imponujący wynik, jeśli weźmie się pod uwagę kilkunastocentymetrowy wzrost całej rośliny.
Delikatne białe kwiaty Dendrobium moniliforme oraz Dendrobium delicatum urzekają subtelną urodą oraz intensywnym, przepięknym zapachem.
Grona kremowofioletowych kwiatów Dendrobium amethystoglossum roztaczają delikatny, słodki aromat, natomiast zapach różowo-fioletowych, cieniowanych kwiatów Dendrobium parishii przypomina połączenie malin i rabarbaru.
.
Jeśli chodzi o różnorodność budowy i kształtu kwiatów Dendrobium, zdjęcia powiedzą więcej niż słowa.
Wybitną karierę zrobiły odmiany i mieszańce dwóch gatunków: Dendrobium phalaenopsis oraz Dendrobium nobile.
Dendrobium phalaenopsis to australijski ciepłolubny storczyk, zależnie od odmiany dorastający do 40-120 cm. Rozwija łukowato wygięte kwiatostany o długości 20-40 cm, złożone z nawet 20 kwiatów. Każdy kwiat osiąga średnicę 4-7 cm i mieni się kolorami.
Przykładowo płatki hybrydy Dendrobium Enobi Purple ‘Splash’ pokrywa kontrastowy biało-fuksjowy wzór.
Dendrobium nobile to azjatycka nadrzewna piękność przywykła do umiarkowanego klimatu z suchą i chłodną, ale bezmroźną zimą. Kwiatostany Dendrobium nobile i jego hybryd składają się z kilku kwiatów, za to bardzo okazałych (do 10 cm średnicy).
Do najpiękniejszych mieszańców pochodzących od Dendrobium nobile należy według mnie Dendrobium Sweet Pinky ‘Dark Edge’ o białych płatkach z różową obwódką oraz ciemnopurpurowym wnętrzem warżki, z żółtą aureolką.
A to dopiero początek różnorodności! Wśród Dendrobium można znaleźć istne kurioza, takie jak Dendrobium boosi, składające się głównie z korzeni.
Kwiatostany Dendrobium lituiflorum wyrastają wzdłuż całej bezlistnej pseudobulwy, która potrafi osiągnąć 60-90 cm długości.
.
Warto wiedzieć
Oryginalną dekoracją wielu gatunków storczyków, w tym z rodzaju Dendrobium, są tzw. keiki, czyli młode, ukorzenione storczyki wyrastające w węzłach na starych łodygach. Można je oddzielić i w ten sposób rozmnożyć roślinę. Pamiętaj, że jeśli storczyk tworzy liczne keiki kosztem kwitnienia, prawdopodobnie nie odpowiada mu dotychczasowy sposób uprawy, np. nawożenie, podlewanie albo warunki termiczne.
.
Storczyk Dendrobium – uprawa
Dendrobium to w większości epifity, czyli storczyki nadrzewne, takie jak Dendrobium parishii i Dendrobium nobile, oraz litofity, czyli naskalne gatunki, np. Dendrobium kingianum oraz Dendrobium loddigesii. W związku z tym nie potrzebują typowej doniczki z ziemią: można je uprawiać w ażurowych pojemnikach, wiszących koszach lub przymocowane do fragmentów pni.
.
Pielęgnacja
Chłodne noce to warunek kwitnienia
Jako że liczebność i różnorodność storczyków z rodzaju Dendrobium jest ogromna, potrzeby konkretnych gatunków i odmian są mocno zróżnicowane. Generalnie można je podzielić na dwie grupy o odmiennych wymaganiach termicznych.
Ciepłolubne, takie jak Dendrobium x superbum, w dzień wymagają temperatury w granicach 21-29oC, a nocą 16-18oC.
„Chłodnolubne”, czyli preferujące umiarkowany lub chłodny klimat, takie jak Dendrobium nobile, potrzebują wyraźnego zróżnicowania temperatur w sezonie. W okresie intensywnej wegetacji w dzień preferują 18-24oC, a nocą w 13-16oC, natomiast w okresie spoczynku temperaturę trzeba obniżyć do ok. 10°C.
Zauważ, że wszystkie storczyki z rodzaju Dendrobium potrzebują zróżnicowania temperatury w ciągu doby, tzn. lubią chłodne noce i cieplejsze dni. Powinny przebywać przez cały rok w jasnym miejscu, przy czym światło powinno być rozproszone. Bezpośrednie nasłonecznienie znoszą dobrze tylko w warunkach wysokiej wilgotności, a jednocześnie ciągłego ruchu powietrza. Spokojnie: aby zapewnić roślinie takie warunki, wystarczy ustawić doniczkę ze storczykiem na podstawce wypełnionej keramzytem zalanym do połowy wodą, a ponadto co jakiś czas przewietrzyć pomieszczenie. Z kolei firanka zawieszona w oknie rozproszy promienie słoneczne, chroniąc liście Dendrobium przed przypaleniem.
.
Podsumowując
Dendrobium oferuje niezwykłą, jak na storczyki, mnogość gatunków i odmian. Nawet ograniczając się wyłącznie do tego rodzaju, możesz stworzyć przebogatą i bajecznie różnorodną kolekcję. Pamiętaj, że tylko nabywając storczyki u sprawdzonych, profesjonalnych hodowców i dystrybutorów masz pewność, że otrzymasz rośliny zdrowe, najwyższej jakości oraz faktycznie należące do poszukiwanej przez Ciebie odmiany. Do liderów i nestorów polskiego rynku storczyków należy firma OrchidGarden, której zaufały już tysiące pasjonatów storczyków. Zapewniam, że nie bez powodu.
.
.
Post we współpracy z marką OrchidGarden
- Jak wysypać korę w ogrodzie czyli ściółkowanie korą sosnową bez pomyłek - 3 grudnia 2024
- Oświetlenie przed domem – inspiracje do Twojego ogrodu - 29 listopada 2024
- Jak wybrać idealne panele ogrodzeniowe dla Twojej posesji? 5 praktycznych podpowiedzi - 28 listopada 2024