Jak zapobiegać chorobom grzybowym trawnika? I innych roślin

Zapewne znasz takie powiedzenie: kto mieczem wojuje, ten od miecza ginie. Trochę to przypomina zasadę działania środka, który w „grzyby atakuje grzybami”. Tak, tak wiem brzmi to tajemniczo, ale tak właśnie można znaleźć odpowiedź na pytanie: jak zapobiegać chorobom grzybowym trawnika? I innych roślin.

Choroby trawnika, w tym te grzybowe, potrafią zepsuć humor każdemu. Nie tylko szpecą trawnik, ale potrafią go również skutecznie zniszczyć. Dlatego, jeśli pojawią się objawy, trzeba działać. Oczywiście odpowiednio do źródła problemu i rodzaju choroby. W tym poście nie będę ich dokładnie definiował, jako że to wiedza ogólnie dostępna, nawet w internecie, pod hasłem: choroby trawnika. Umówmy się zatem, da się to bez problemu zdiagnozować.

Natomiast warto wiedzieć, że nie zawsze od razu trzeba sięgać po środki ochron roślin czy inne preparaty. Czasem wystarczą określone zabiegi pielęgnacyjne, co również może wyeliminować przyczynę powstania problemu. Ale umówmy się: nie w przypadku chorób grzybowych. Tu trzeba działać zdecydowanie. Dlatego warto wiedzieć jak zapobiegać chorobom grzybowym trawnika.

Zanim jednak dokładnie to przedstawię, na początek jak zwykle konkrety, aby potem nie umknęły. Prezentowany środek do walki i ochrony znajdziesz bezpośrednio w moim sklepie, w dobrej cenie i połączeniu z różnymi GRATISAMI i DARMOWĄ DOSTAWĄ.

A zapobiegać trzeba właśnie głównie z użyciem środków, chociaż nie koniecznie od raz chemicznych. Na przykład środek, który chcę pokazać to środek, który zawiera żywy organizm, przeznaczony do ochrony strefy korzeniowej i nadziemnej przed chorobami grzybowymi. A ten żywy organizm to niepatogeniczny grzyb „Pythium oligandrum”, który jest pasożytem różnych gatunków grzybów chorobotwórczych. A zatem w pasożyta atakujemy pasożytem, który poprzez rozkład enzymatyczny, rozkłada strzępki grzybów patogenicznych. Jakkolwiek brzmi to tajemniczo, to tak właśnie jest. Co więcej, ten cały proces stymuluje jednocześnie mechanizmy odpornościowe chronionej rośliny (trawnika, drzew i krzewów owocowych i roślin ozdobnych), poprzez wprowadzenie do niej fitohormonów, fosforu i cukrów. No dobrze, to tyle wyższej teorii, a teraz konkrety.

.

Jak zapobiegać chorobom grzybowym trawnika? I innych roślin

Jak już się zapewne domyślasz, przy użyciu pokazanego środka. Natomiast cały proces sprowadza się do 3 prostych kroków:

  • do czystego naczynia wsypać odmierzoną ilość preparatu oraz zalać letnią, czystą wodą (min. 100ml na 5g preparatu),

  • mieszankę zostawić w naczyniu na 1 godzinę,

  • powstałą zawiesinę przelać do konewki lub przecedzić przy użyciu załączonej tkaniny filtracyjnej i wlać do zbiornika opryskiwacza.

  • Uzupełnić odpowiednią ilością wody i dokładnie wymieszać. Zabieg wykonać najpóźniej do 10 godzin od momentu aktywacji drobnoustrojów (punkt 2).

Uwaga:

Zawiesinę stosować doglebowo, wykonując maksymalnie 5 zabiegów w sezonie wegetacyjnym, w odstępie 14 dni. Środek najskuteczniej działa w podłożu o pH 5,5-7,5 i temperaturze między 12 – 25 st. C. Po użyciu, nie powinno stosować się doglebowo innych, chemicznych środków grzybobójczych.

.

Wybrane zastosowania i dawkowanie

Jak wspomniałem w tytule, przy użyciu zalecanego środka, można zwalczać i zapobiegać chorobom grzybowym trawnika. Ale i innych roślin. Stąd teraz kilka przykładów.

Trawniki

  • Zwalczanie: szara pleśń, zgnilizna twardzikowa, różowa plamistość liści, ryzoktonioza traw, pleśń śniegowa.
  • Dawka / stężenie / zabieg: 5g na 10 – 12,5 litrów wody na 250 metrów kwadratowych trawnika – oprysk.

Róże gruntowe

  • Zwalczanie: szara pleśń, czarna plamistość.
  • Dawka / stężenie / zabieg: 5g na 10 litrów wody – oprysk.

Rośliny wrzosowate

  • Zwalczanie: fytoftoroza
  • Dawka / stężenie / zabieg: 5g na 10 litrów wody – oprysk. Moczenie sadzonek: 30ml cieczy na 10 roślin. Podlewanie roślin: 100ml cieczy na jedną roślinę.

Truskawka

  • Zwalczanie: szara pleśń, skórzasta zgnilizna owoców, mączniak prawdziwy, biała plamistość liści, czerwona plamistość liści.
  • Dawka / stężenie / zabieg: 1g na 3 – 6 litrów wody – oprysk.

Borówka amerykańska

  • Zwalczanie: szara pleśń, antraknoza.
  • Dawka / stężenie / zabieg: 1,5g na 5 litrów wody – oprysk.

Malina jesienna

  • Zwalczanie: zamieranie pędów, szara pleśń.
  • Dawka / stężenie / zabieg: 2g na 6 – 7 litrów wody – oprysk (zamieranie pędów). 1,5 – 2g na 4 – 6 litrów wody – oprysk (szara pleśń).

Pietruszka korzeniowa

  • Zwalczanie: ordzawienie korzeni, choroby przechowalnicze.
  • Dawka / stężenie / zabieg: 1 – 2g na 6 – 10 litrów wody – oprysk.

.

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

  • nie stosować w dni wietrzne,

  • nie jeść, nie pić ani nie palić podczas stosowania środka,

  • może powodować podrażnienie dróg oddechowych, więc trzeba stosować środki ochrony dróg oddechowych,

  • przy użyciu warto stosować okulary, maseczkę, rękawice, obuwie i odzież ochronną.

  • środek, jak każdy tego typu, trzeba przechowywać w miejscach i w sposób zapobiegający skażeniu środowiska i dostępu osób trzecich oraz bez kontaktu z żywnością, napojami i paszą, w temperaturze 5 – 15 st.C.

Walka z chorobami grzybowymi, to trochę jak walka z niewidzialnym przeciwnikiem. Dlatego warto wiedzieć jak z nim postępować, a tym samym jak zapobiegać chorobom grzybowym trawnika, ale i innym roślin. Tym bardziej, że to walka z dużymi szansami na powodzenie. Pod warunkiem jednak posiadania odpowiedniej broni i właściwego jej stosowania.

 

 

Cześć! 👋
Zapisz się do naszego newslettera!

Zapisz się do naszego newslettera! Odbierz e-book Zioła dla zdrowia

Nie wysyłamy SPAMu, przeczytaj naszą politykę prywatności aby dowiedzieć się więcej.

Join the Conversation

2 Comments

Leave a comment
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *