Podwyższona grządka jako warzywnik to rozwiązanie praktyczne, wygodne i dekoracyjne. W tej roli świetnie sprawdzają się Modułowe Donice Betonowe.
Warzywa z własnej uprawy to rarytas. Ich substytuty z supermarketu czy nawet targowiska nie umywają się do świeżutkich plonów z ogrodu albo tarasu. Tarasu? Wrócę do tego za moment. Trzeba jednak przyznać, że z uprawą warzyw jest sporo zachodu. Wymagają znacznie więcej pielęgnacji niż krzewy i drzewa owocowe, nie mówiąc już o roślinach ozdobnych.
W warzywniku przez cały sezon jest coś do roboty. Najpierw siew i przerywanie siewek bądź sadzenie rozsady, następnie plewienie, okopywanie młodych roślin, spulchnianie gleby w międzyrzędziach, nawożenie oraz podlewanie.
Zależnie od gatunku i odmiany warzywa dochodzi do tego podwiązywanie, palikowanie, usuwanie nadmiaru liści, ręczne zapylanie, ogławianie i inne zabiegi.
Niezbędne jest też bieżące monitowanie stanu zdrowia roślin, by w razie potrzeby natychmiast sięgnąć po ekologiczne środki przeciwko chorobom i szkodnikom warzyw. Aż wreszcie zaczynają się regularne zbiory… przy których też się trzeba trochę poschylać.
A właśnie, że nie trzeba! Twój kręgosłup odczuje ulgę, jeśli zamiast na tradycyjnych płaskich zagonach gruntowych założysz warzywnik na podwyższonej grządce. Zresztą, to niejedyny powód, dla którego warto podnieść uprawę warzyw na wyższy poziom!
.
Podwyższona grządka jako warzywnik – zalety
Podwyższona grządka jako warzywnik zapewnia Ci komfort podczas sadzenia, pielęgnacji i zbiorów warzyw, natomiast roślinom optymalne warunki do wzrostu i rozwoju. I to z kilku powodów!
- Wygoda – to chyba najbardziej oczywista korzyść. Podwyższona grządka to sposób na warzywnik bez schylania, kucania ani klęczenia. Wszystkie te wygibasy odchodzą w niepamięć, gdy masz swoje rośliny dosłownie na wyciągnięcie ręki. Konkretnie na poziomie podwyższonej grządki, czyli kilkadziesiąt centymetrów nad ziemią, mniej więcej na wysokości Twoich bioder. Wygodniej się nie da!
- Swobodny dostęp – podwyższona grządka jako warzywnik jest łatwa w pielęgnacji, bo, po pierwsze, zapewnia swobodny dostęp do warzyw z każdej strony, a po drugie nie trzeba się schylać podczas sadzenia, pielenia, zbiorów i innych czynności związanych z uprawą warzyw.
- Żyzne podłoże – podwyższoną grządkę napełniasz nowym podłożem, a nie ogrodową glebą, więc możesz je dobrać dokładnie do potrzeb danych roślin. Jeśli zgodnie z zasadami sztuki ogrodniczej wypełnisz podwyższoną grządkę warstwowo, kładąc na dno resztki roślinne i przysypując je ziemią, będzie się sama nawozić. Jak to? Otóż rozkładająca się materia organiczna systematycznie zasila warzywnik w próchnicę i substancje odżywcze.
- Zdrowe rośliny – podwyższoną grządkę napełniasz nowym podłożem, a nie ogrodową glebą, więc możesz je dobrać dokładnie do potrzeb danych roślin. Nie zawiera też nasion chwastów, szkodników i zarodników chorób odglebowych. Podwyższona grządka zapewnia lepszy ruch powietrza wokół roślin, więc warzywnik jest mniej narażony na choroby grzybowe. Dzięki optymalnym warunkom uprawy warzywa najpewniej będą rosły zdrowo, więc zaoszczędzisz na środkach ochrony roślin i unikniesz stosowania chemii, która trafiłaby na Twój talerz.
- Dłuższy sezon – podwyższona grządka jako warzywnik jest oświetlona ze wszystkich stron, więc rośliny mogą do woli korzystać ze słońca. Do tego promienie słoneczne padające na ścianki podwyższonej grządki podgrzewają podłoże wewnątrz niej, a rozkład resztek roślinnych na dnie podwyższonej grządki stopniowo uwalnia ciepło. Wszystko to sprawia, że podłoże w warzywniku „na wysokim poziomie” nagrzewa się szybciej niż na płaskim gruntowym zagonie, wiec siew i sadzenie możesz rozpocząć już w marcu. Latem warzywa plonują szybciej, obficiej i są lepszej jakości. Jesienią, ze względu na ciepłe podłoże w podwyższonej grządce, nadal kontynuują wzrost, więc można je zbierać dłużej.
- Maksymalne wykorzystanie przestrzeni – wydłużenie sezonu umożliwia uprawę na podwyższonej grządce kilku różnych warzyw, jedne po drugich. Po zbiorze nowalijek, takich jak groszek albo rzodkiewka, zwalnia się miejsce na główny plon, np. ogórki. Gdy skończą plonowanie, zdążysz jeszcze wyhodować sałatę albo szpinak. Dzięki optymalnym warunkom panującym na podwyższonej grządce warzywa lepiej plonują, więc uzyskasz duże zbiory z małego warzywnika.
- Bezpieczeństwo – jeśli masz psa, uprawa na podwyższonej grządce może uratować warzywnik przed stratowaniem.
- Warzywnik na tarasie – podwyższona grządka pozwala założyć warzywnik nawet wtedy, gdy ogrodowa gleba jest jałowa, kamienista bądź kwaśna. A nawet tam, gdzie gleby nie ma wcale, na przykład na tarasie lub innej utwardzonej nawierzchni.
- Estetyka – podwyższona grządka wygląda ciekawiej niż nudny płaski zagon. Może stanowić ciekawą dekorację ogrodu, jeśli zbudujesz ją porządnie i z estetycznego materiału.
No właśnie: każda podwyższona grządka zapewnia mnóstwo korzyści. Ale może być ich jeszcze więcej, zależnie od tego, z czego zbudujesz taki warzywnik.
.
Wspomnę również, że post możesz zobaczyć także w wersji filmowej, w której głosu udziela moja 18- letnia Córka:
.
Z czego zrobić podwyższoną grządkę?
- Drewno – podwyższona grządka w formie drewnianej skrzyni wygląda estetycznie, zwłaszcza w rustykalnym ogrodzie. Niemniej taki warzywnik ma ograniczoną trwałość. Drewno użyte do budowy pod wpływem warunków atmosferycznych po kilku latach traci atrakcyjny wygląd, pęka i nasiąka wodą.
- Cegła lub kamień – murowana podwyższona grządka jest trwalsza niż drewniana, ale jednocześnie droższa, do tego zajmuje więcej miejsca. Jej samodzielna budowa jest nieco bardziej skomplikowana, trwa dłużej i wymaga pewnych umiejętności.
- Plastikowa donica – podwyższona grządka w dużej plastikowej donicy pozwoli założyć miniwarzywnik na balkonie, niemniej zmieści się w niej stosunkowo niewiele.
- Beton – to mój zdecydowany faworyt jako materiał na ścianki podwyższonej grządki. Oczywiście nie jakiś tam beton, tylko Modułowe Donice Betonowe oferowane przez firmę BETMAR.
.
Modułowe Donice Betonowe. Co to jest?
Modułowe Donice Betonowe to rodzaj podwyższonych grządek w formie skrzyni o ściankach z prefabrykowanych betonowych modułów. Dzięki modułowej budowie mogą mieć różne rozmiary i kształty dostosowane do Twoich potrzeb. To sposób na warzywnik „skrojony na miarę”, wykonany z dokładnością co do 1 cm! Producent oferuje kilkadziesiąt modeli podwyższonych grządek w trzech systemach montażu: W, Z lub T. Czym się od siebie różnią, postaram się wyjaśnić niedługo w innym poście. Poszczególne modele można za sobą łączyć na wiele sposobów, tworząc zawiłe piętrowe konstrukcje.
Modułowe Donice Betonowe wyglądają niezwykle dekoracyjnie i pasują do każdego ogrodu. Nie żartuję – profesjonalnie obrobiony beton doskonale imituje takie materiały, jak drewno, trawertyn, kamień lub cegła. Zarówno pod względem struktury, jak i kolorystyki.
W ten sposób Modułowe Donice Betonowe zachowują cenne właściwości betonu, a przy tym prezentują się wyjątkowo estetycznie. Są łatwe do samodzielnego montażu, tańsze niż ich murowane odpowiedniki i znacznie trwalsze od drewnianych skrzyń.
Nawiasem mówiąc, Modułowe Donice Betonowe przydają się do wielu różnych celów. Można je wykorzystać również do uprawy warzyw, roślin ozdobnych, ziół, krzewów i minidrzewek owocowych, a także jako kompostownik lub tzw. ogród deszczowy.
.
Podsumowując
Podwyższona grządka jako warzywnik zapewnia mnóstwo korzyści, dosłownie podnosząc uprawę warzyw na wyższy poziom. Wyższe plony o wyższej jakości, wysoki komfort pracy i estetyki. Czego chcieć więcej?
.
.
Post we współpracy z firmą BETMAR
- Ogród symetryczny i liryczny, czyli busem przez polskie ogrody SEZON 7 – OGRÓD 18 - 22 listopada 2024
- Najciekawsze betonowe ozdoby do ogrodu - 21 listopada 2024
- Zimowanie roślin w szklarni z poliwęglanu - 19 listopada 2024