Zniszczony trawnik na wiosnę ma duże szanse się zregenerować, ale wymaga to sporo pracy. Czasem nie ma czego ratować i trzeba założyć nowy albo przynajmniej wymienić fragmenty murawy.
Trawnik na wiosnę wymaga wiele uwagi. Zielony dywan po zimie często przedstawia sobą obraz nędzy i rozpaczy: pożółkłe placki wymarzniętej trawy, pleśń śniegowa, warstwa filcu i wszechobecny mech przerastający źdźbła.
Jak mu pomóc? Masz dwie opcje do wyboru: odnowa trawnika albo trawnik od nowa:
- odnowa trawnika, czyli renowacja trawnika,
- trawnik od nowa, czyli wymiana trawnika.
Którą opcję wybrać? Wszystko zależy od skali zniszczeń.
.
Odnowa – renowacja trawnika
Jeśli Twój trawnik w poprzednim sezonie był gęsty i zadbany, ale po zimie przerzedził się, miejscami zżółkł i ogólnie mówiąc, nieco zbrzydł, prawdopodobnie uda Ci się przywrócić mu dawną świetność.
Warunek to kompleksowa renowacja trawnika, czyli cykl kilku niezbędnych zabiegów pielęgnacyjnych. Akcja regeneracja została już szczegółowo opisana w tym poście, więc tym razem poprzestanę na telegraficznym skrócie. Trawnik na wiosnę wymaga przede wszystkim trzech zabiegów. Są to:
- Koszenie – nisko i bez mulczowania (czyli z koszem). Pierwsze koszenie po zimie przeprowadź na przełomie marca i kwietnia, gdy źdźbła osiągną ok. 7 cm długości.
- Wertykulacja (pionowe nacinanie darni) lub aeracja (nakłuwanie darni) połączona z piaskowaniem. W obu przypadkach pamiętaj o starannym wygrabieniu „urobku”.
- Nawożenie trawnika – kluczowe znaczenie ma nie tylko wybór odpowiedniego nawozu przeznaczonego do zasilania trawnika na wiosnę, ale także (a może przede wszystkim) równomierne rozprowadzenie preparatu na całej powierzchni darni. Niedokładnie rozsiany nawóz może wypalić darń w miejscach, gdzie umieści się go zbyt dużo, natomiast gdzie indziej wcale nie zadziała, bo go tam po prostu nie będzie. Dlatego koniecznie rozsiej nawóz za pomocą siewnika, ustalając odpowiednią dawkę. Profesjonalny siewnik musi być wyposażony w system regulacji ilości rozsiewanego materiału. Przykładowo w siewniku ręcznym M GARDENA ilość rozsypywanego materiału (w tym przypadku nawozu) ustawia się bezpośrednio na ergonomicznym uchwycie.
- To tyle. Na koniec podlej porządnie całą murawę i poczekaj.
Wkrótce trawnik zazieleni się z nową siłą.
.
Niestety, po szczególnie mroźnej, śnieżnej zimie, a także w przypadku, gdy trawnik już w poprzednim sezonie był w kiepskim stanie, może się zdarzyć, że na renowację jest już za późno. Koszt leczenia przekraczałby wartość pacjenta. Gdy uszkodzenia obejmują większość murawy, a na trawniku zamiast zielonych źdźbeł dominują kożuch mchu i chwasty, należy podjąć radykalne kroki.
.
Trawnik od nowa, czyli wymiana murawy
Wiosna, od końca marca do początku maja, to idealna pora na siew trawy. Ostre mrozy już nie powrócą, a do upałów jeszcze daleko, ponadto w glebie jest nadal spory zasób wody. Jeśli zdecydujesz się założyć nowy trawnik na wiosnę, sukces w postaci gęstej, szmaragdowej murawy masz praktycznie jak w banku. Pod warunkiem że podejdziesz do tematu profesjonalnie. W tym poście możesz zobaczyć, jak przebiega zakładanie rozległego trawnika z użyciem „ciężkiego sprzętu”, takiego jak glebogryzarka. Natomiast jeśli planujesz założyć niewielki przydomowy trawnik na wiosnę albo jedynie wymienić fragment murawy, wystarczą Ci proste ręczne narzędzia: szpadel lub widły, grabie oraz ręczny siewnik.
.
Siew trawy na wiosnę krok po kroku
Nowo wysiany trawnik na wiosnę wschodzi równomiernie i szybko się zagęszcza. Cała procedura sprowadza się do kilku prostych kroków.
- Usuń starą darń lub jej uszkodzone fragmenty wraz z wierzchnią warstwą gleby do głębokości 4-6 centymetrów i wstępnie wyrównaj teren.
- Uzupełnij ubytki świeżym podłożem. Możesz to zrobić na dwa sposoby. Pierwszy opisałem w tym poście, drugi wygląda następująco: spulchnij i wstępnie wyrównaj powierzchnię pod wysiew, rozsyp 5-centymetrową warstwę świeżego podłoża do zakładania trawników i wmieszaj je na głębokość ok. 10 centymetrów.
- Wyrównaj teren grabiami.
- Obsiej równomiernie całą powierzchnię odpowiednią mieszanką nasion traw.
Uwaga: sianie z ręki to zdecydowanie zły pomysł. Równomierny siew trawnika na całym obszarze jest możliwy wyłącznie przy zastosowaniu siewnika. Możesz to zrobić metodą na krzyż (w dwóch prostopadłych kierunkach) lub pasowo, na niewielką zakładkę.
- Po wysianiu trawy przegrab podłoże, tak aby wmieszać weń nasiona. Następnie ubij obsiane podłoże za pomocą wału. W najbliższych tygodniach dbaj o regularne podlewanie, bo kiełkujące nasiona i młode siewki są wrażliwe na suszę.
.
Podsumowując
Niezależnie od tego, czy regenerujesz trawnik na wiosnę, czy wysiewasz go na nowo, duże znaczenie mają staranność, dobór odpowiednich materiałów (nawozu, podłoża, nasion) oraz równomierność siewu (nawozu lub nasion trawy). Tym samym w obu przypadkach konieczny jest dobry siewnik. A jeszcze lepiej nie tylko dobry, ale najlepszy siewnik od sprawdzonego producenta. W przypadku trawników o stosunkowo małym obszarze, do około 100 m², idealnie sprawdzi się Siewnik ręczny M marki GARDENA.
Siewnik ręczny M to wielofunkcyjne urządzenie przydatne do równomiernego rozprowadzania nasion, nawozów, piasku lub soli na mniejszych obszarach.
Ilość rozsypywanego materiału ustawia się bezpośrednio na ergonomicznym uchwycie umożliwiającym 4-stopniową regulację dozowania.
Siewnik ręczny M obsługiwany jest za pomocą mechanizmu korbowego: zasięg wyrzutu (od 1 do 4 m) zależy od prędkości kręcenia korbką.
Tarcza obrotowa zapewnia optymalne działanie i równomierne rozsiewanie materiału bez rozsypywania czy zapychania. Pojemnik mieszczący 1,8 l jest wykonany z wysokiej jakości tworzywa sztucznego, a tym samym niezwykle trwały.
Zasada działania jest banalnie prosta: wsypujesz nasiona lub nawóz do pojemnika, ustawiasz odpowiednią dawkę za pomocą przycisku na uchwycie i kręcisz korbką tym szybciej, im dalej chcesz rozrzucić wysiewany materiał.
Nie zwlekaj: teraz jest najlepsza okazja, by zadbać o swój trawnik na wiosnę. Sam zdecyduj, czy czeka Cię odnowa trawnika, czy powinieneś założyć trawnik od nowa.
.
.
Post we współpracy z marką Gardena
- Najciekawsze betonowe ozdoby do ogrodu - 21 listopada 2024
- Zimowanie roślin w szklarni z poliwęglanu - 19 listopada 2024
- Stare rzeczy w ogrodzie , czyli busem przez polskie ogrody SEZON 7 – OGRÓD 17 - 15 listopada 2024