Mrówki są pod wieloma względami pożyteczne, z drugiej strony potrafią uprzykrzyć pracę i wypoczynek w ogrodzie. W takiej sytuacji masz prawo się bronić! Oto kilka sposobów, jak pozbyć się mrówek w ogrodzie i na tarasie.
Twój ulubiony krzew z każdym dniem marnieje i usycha. Gdy wkrótce roślina dokonuje żywota, znajdujesz wśród jej korzeni potężne mrowisko. Z systemu korzeniowego niestety niewiele zostało.
Inna sytuacja: postanawiasz przejść się bosą nogą po mięciutkim trawniku. Nagle dostrzegasz, że darń jest usiana niezliczonymi kopczykami, a trawa miejscami żółknie i usycha.
Gdy zastanawiasz się nad przyczyną problemu, owa „przyczyna” boleśnie uświadamia Cię o swoim istnieniu, kąsając bosą stopę żuwaczkami i wstrzykując weń piekący kwas mrówkowy. I to wielokrotnie, raz za razem. Zostajesz przepłoszony z własnego ogrodu przez armię maleńkich, ale wściekłych intruzów. Co więcej, sprawa dotyczy Cię także, gdy do ogrodu wychodzisz w obuwiu.
Na tym nie koniec. Chcesz sobie urządzić piknik w ogrodzie. Rozkładasz koc na trawie, rozsiadasz się wygodnie i wyciągasz z kosza wiktuały… przyprawione mrówkami. W dodatku owady natychmiast zaczynają zaciekle bronić nienależnego im poczęstunku. Zmieniasz plany i bierzesz się za pielenie grządek. Nic z tego – kolejne mrowisko skryte wśród bylin wystawiło przeciwko Tobie mrowie mini żołnierzy wielkich duchem.
Mało tego: Twoja różana rabata jest pełna mszyc, troskliwie pielęgnowanych przez mrówki. Okazuje się, że mrówki w zamian za słodka spadź wydzielaną przez mszyce, bronią szkodników przed drapieżnymi owadami.
Miarka się przebrała – pora rozprawić się z okupantem. Tylko jak pozbyć się mrówek z ogrodu, gdy masz przeciwko sobie kilka niezależnych od siebie, wielotysięcznych armii małych, ale dzielnych wojowników. W Polsce występuje ponad 100 gatunków mrówek, więc prawdopodobnie na Twojej posesji osiedliło się co najmniej kilka z nich.
Najwyższa pora znaleźć skuteczny sposób na mrówki w ogrodzie. Te drobne owady mnożą się w zastraszającym tempie, ich szeregi z każdym dniem stają się coraz liczniejsze, a tym samym trudniejsze do zwalczenia. Jeśli się nie pośpieszysz, plaga mrówek praktycznie uniemożliwi Ci korzystanie z Twojego własnego ogrodu.
.
Jak pozbyć się mrówek z ogrodu?
Istnieją różne sposoby na mrówki w ogrodzie. Wybór właściwego zależy od skali problemu. W początkowym stadium inwazji mrówek możesz wypróbować domowe sposoby na mrówki.
Domowe sposoby na mrówki
Bariera zapachowa – mrówki nie lubią zapachu powszechnie używanych produktów, takich jak cynamon, proszek do pieczenia, soda oczyszczona, świeżo mielona kawa albo sproszkowana ostra papryka. Możesz rozsypać jedną z powyższych substancji w miejscu, które chcesz zabezpieczyć przed mrówkami. Domowe sposoby na mrówki są dość skuteczne, jednak tylko na krótką metę. Większa ulewa lub obfite nawadnianie do cna spłukuje sproszkowane kuchenne odstraszacze. W dodatku to, że mrówki czegoś nie lubią, nie musi oznaczać, że nie spróbują mimo wszystko przedrzeć się przez tego rodzaju barierę.
Rośliny odstraszające mrówki
Mrówki omijają rośliny o intensywnym, ziołowym aromacie. Niechętnie osiedlają się w pobliżu takich roślin jak lawenda,
majeranek, wrotycz,
mięta,
nagietek,
werbena
oraz tymianek. Tylko co z tego, że wonne zioła odstraszą mrówki z jednego miejsca ogrodu. Owady po prostu zbudują mrowisko kilka metrów dalej, nadal w obrębie Twojej posesji. Jeśli nie zamierzasz zmienić całego ogrodu w plantację ziół, musisz znaleźć inny sposób na mrówki.
Naturalny wróg mrówek
Naturalny wróg mrówek to… dzięcioł! A konkretnie dzięcioł zielony oraz dzięcioł zielonosiwy. Podczas gdy inne dzięcioły opukują korę drzew w poszukiwaniu korników, dzięcioł zielony żeruje na ziemi. Pracowicie przeszukuje gęstą trawę, a zielone piórka służą mu jako kamuflaż. Rozgarnia glebę dziobem i za pomocą długiego języka wyjada mrówki i ich larwy. Dzięcioł zielony zjada około szklankę mrówek dziennie! Sporadycznie uzupełnia dietę o chrząszcze, świerszcze, gąsienice lub inne owady. W Polsce naturalny wróg mrówek jest objęty ścisłą ochroną gatunkową, podobnie jak dwa inne „ptasie mrówkojady”: krętogłów oraz dzięcioł zielonosiwy.
Dzięcioł wyjątkowo wydajnie wciąga mrówki.
Tylko jak skłonić dość rzadkiego, dzikiego ptaka do osiedlenia się w ogrodzie? Jeśli znasz sprawdzony sposób na sprowadzenie dzięcioła, podziel się nim w komentarzu. Ja nie znam, więc kontynuuję rozważania pt. „Jak pozbyć się mrówek z ogrodu?”
.
Warto wiedzieć
Mrówki są małe, ale nadrabiają liczebnością. Działają jak jeden organizm, istna inteligencja zbiorowa. Gdy polują, są bezwzględne. Często paraliżują ofiary kwasem mrówkowym i transportują żywce do mrowiska. Ich łupem padają zarówno szkodniki, jak i pożyteczne dżdżownice oraz larwy pszczół. Mrowie mrówek potrafi nawet uśmiercić ptasie pisklę!
.
Niezawodny sposób na mrówki w ogrodzie
Próbowałeś po dobroci na różne sposoby wyprosić mrówki z ogrodu. Niestety, bez skutku. W takiej sytuacji trzeba sięgnąć po broń cięższego kalibru – czyli proszek na mrówki. Ale nie „jakąś tam trutkę na mrówki”, tylko po najskuteczniejszy proszek na mrówki dostępny na rynku. Mam na myśli Proszek na mrówki MAX marki Bros. Stosowanie i zasada działania tego preparatu są równie proste jak jego nazwa.
Proszek na mrówki MAX to sproszkowana trutka na mrówki o maksymalnej skuteczności. W końcu jeśli coś działa niezawodnie, to bardziej skutecznie się nie da.
Preparat można stosować zarówno na zewnątrz, jak i w pomieszczeniach: w domu, ogrodzie,
na tarasie, podjeździe,
ścieżkach, w altanie,
garażu, szklarni…
jednym słowem wszędzie, gdzie mrówki są niemile widziane.
Proszek na mrówki MAX zawiera 2 rodzaje przynęty: białkową i węglowodanową. Dzięki temu mrówki zjadają go podwójnie chętnie, a ponadto zanoszą smakowity proszek do mrowiska, żeby poczęstować swoje koleżanki oraz królową. Można powiedzieć, że urządzają sobie ucztę z (dosłownie) zabójczo smacznym daniem głównym.
Sprytna trutka na mrówki działa z celowym opóźnieniem: mrówki giną po ok. 24 godzinach. To aż nadto czasu, by zdążyły przetransportować preparat do siedziby całej kolonii.
.
Warto wiedzieć
Proszek na mrówki MAX zawiera aż dwie substancje czynne o owadobójczym działaniu: permetrynę oraz geraniol.
Permetryna to syntetyczny organiczny związek chemiczny z grupy pyretroidów. Inaczej mówiąc, jest to sztucznie otrzymywany odpowiednik naturalnych insektycydów wytwarzanych m. in. przez niektóre złocienie. Substancja poraża system nerwowy i układ mięśniowy owadów, czyli po prostu je paraliżuje.
Geraniol to organiczny związek chemiczny występujący w olejkach eterycznych takich roślin jak pelargonia, róża, lawenda oraz cytrusy. Jest częstym składnikiem perfum. Substancja zaburza funkcjonowanie układu nerwowego mrówek, nasilając skuteczność permetryny.
.
Proszek jest gotowy do natychmiastowego użycia od razu po otwarciu. Opakowanie preparatu posiada praktyczną pokrywkę z dziurkami blokowanymi zasuwką, podobną jak w dużych słoiczkach z niektórymi przyprawami. Dzięki temu możesz bez trudu posypać mrówki proszkiem jak z solniczki, a potem zasunąć dziurki w wieczku i odłożyć puszkę z resztą preparatu do późniejszego wykorzystania.
.
Jak stosować Proszek na mrówki MAX?
Preparat można stosować na dwa sposoby.
- Posypowo: Rozsyp około 10 g proszku bezpośrednio na mrowisko albo na ścieżki wędrówek mrówek. Pracowite owady skrzętnie zbiorą preparat i zaniosą do gniazd. Dzięki temu zginą nie tylko owady bezpośrednio potraktowane preparatem – likwidacji ulegnie cała kolonia.
- Polewowo: Rozpuść 100 g proszku w 2,5 l wody, dokładnie wymieszaj i polej roztworem mrowisko. Do likwidacji jednego mrówczego gniazda wystarczy ok. 0,5 l roztworu.
- Zależnie od wybranej metody stosowania, puszka zawierająca 100 g Proszku na mrówki MAX pozwoli Ci skutecznie pozbyć się od 5 do 10 mrowisk.
.
W obu przypadkach Proszek na mrówki MAX stosuj rano lub wieczorem. Jeśli preparat zostanie zwiany, zmyty przez deszcz lub podczas nawadniania bądź w inny sposób usunięty z miejsca zastosowania przed upływem doby, zabieg należy dla pewności powtórzyć.
À propos powtarzania – zapewne jesteś świadomy zasad postępowania z produktami biobójczymi, jednak dla czystego sumienia powtórzą naczelną regułę:
„Produktów biobójczych należy używać z zachowaniem środków ostrożności. Przed każdym użyciem przeczytaj etykietę oraz informacje dotyczące produktu.”
.
Podsumowując
Jak pozbyć się mrówek z ogrodu? Z mojego doświadczenia wynika, że najszybszym, najprostszym i najskuteczniejszym sposobem jest Proszek na mrówki MAX. Zresztą, o niezawodności tego preparatu świadczy już sama renoma marki BROS, lidera na polskim rynku produktów odstraszających oraz zwalczających szkodniki. Produkty tej rdzennie polskiej marki cieszą się uznaniem klientów od blisko 30 lat. Nic dziwnego, są wręcz morderczo skuteczne.
.
.
Post we współpracy z marką Bros
- Ogród symetryczny i liryczny, czyli busem przez polskie ogrody SEZON 7 – OGRÓD 18 - 22 listopada 2024
- Najciekawsze betonowe ozdoby do ogrodu - 21 listopada 2024
- Zimowanie roślin w szklarni z poliwęglanu - 19 listopada 2024