Biowełna w warzywniku – ściółkowanie wełną owczą krok po kroku

ściółkowanie wełną owczą 0

Ściółkowanie wełną owczą to w 100% ekologiczny sposób na chwasty. Sprawdź, jakie jeszcze zalety posiada BioWełna i jak ją stosować.

Podstawowe zalety ściółkowania grządek warzywnych są powszechnie znane. 

 • Zapobiega zachwaszczeniu – pozwala uniknąć pracochłonnego pielenia lub stosowania chemicznych oprysków na chwasty.
 • Spowalnia wysychanie gleby – ogranicza zużycie wody niezbędnej do podlewania.
 • Chroni glebę przed erozją.
 • Reguluje temperaturę gleby – latem zapobiega przegrzewaniu się podłożą, a wczesną wiosną i jesienią działa jak ciepła pierzynka.

.

Natomiast dalsze zalety i wady ściółkowania zależą od użytego materiału.

ściółkowanie wełną owczą 1

 • Syntetyczne ściółki, głównie agrowłóknina polipropylenowa, są niezastąpione w przypadku roślin wieloletnich, ze względu na wyjątkową trwałość. Z tego samego powodu ściółkowanie grządek warzywnych syntetycznym materiałem budzi kontrowersje. Większość warzyw to rośliny jednoroczne. Teoretycznie możesz po zbiorach zachować agrowłókninę polipropylenową i rozłożyć ponownie w kolejnym sezonie. Niestety, liczne zabiegi pielęgnacyjne niezbędne w uprawie warzyw oraz kilkukrotne rozkładanie i ściąganie sprawiają, że materiał ściółkujący szybciej się zużywa. Polipropylen to tworzywo sztuczne trudne do utylizacji, więc zużyta ściółka ląduje na wysypisku, powiększając niebosiężne hałdy śmieci. 

ściółkowanie wełną owczą 2

 • Organiczne ściółki z sypkich materiałów, takich jak trociny, słoma czy skoszona trawa, odwracają kwestię o 180°. Ich nietrwałość jest jednocześnie zaletą i wadą. Ulegają szybkiej biodegradacji, wzbogacając glebę w próchnicę i składniki odżywcze. Z drugiej strony, wymagają uzupełniania kilka razy w sezonie. Ponadto mogą stanowić siedlisko patogenów i szkodników, zwłaszcza ślimaków oraz gryzoni.

ściółkowanie wełną owczą 3

Mam dla Ciebie dobrą wiadomość: istnieje złoty środek, czyli materiał łączący zalety ściółek syntetycznych oraz organicznych, a pozbawiony ich wad. Jest nim BioWełna ściółkujaca

ściółkowanie wełną owczą 4

ściółkowanie wełną owczą 5

.

BioWełna ściółkująca – co to jest i jak ją stosować?

BioWełna ściółkująca marki Agrimpex to organiczny materiał idealny do ściółkowania grządek warzywnych, oferowany w belach o wymiarach 0,8m x 5m.

 • Jest to gruba tkanina wykonana w 100% z naturalnej wełny owczej. Nie zawiera żadnych syntetycznych domieszek ani chemicznych utrwalaczy. Ściółkowanie wełną owczą stanowi w pełni ekologiczną alternatywą dla agrowłókniny polipropylenowej.

ściółkowanie wełną owczą 6

ściółkowanie wełną owczą 7

 • Jest biodegradowalna – gdy BioWełna ściółkująca się zużyje, możesz ją po prostu wyrzucić na kompost. Ulegnie naturalnemu rozkładowi, zmieniając się w wodę, dwutlenek węgla oraz próchnicę. Tym samym ściółkowanie wełną owczą stanowi namiastkę nawożenia.

ściółkowanie wełną owczą 8

 • Skutecznie blokuje wzrost chwastów – ich siewki nie mają szans przebić się przez grubą, siermiężną tkaninę. Ściółkowanie wełną owczą pod względem skuteczności w walce z zachwaszczeniem, dorównuje agrowłókninie, a znacznie przewyższa słomę, trawę czy trociny. 

ściółkowanie wełną owczą 9

 • Chroni przed ślimakami – Szorstkie włoski surowej wełny drażnią wrażliwe ciała mięczaków, zniechęcając je do eksplorowania grządek wyłożonych BioWełną.

ściółkowanie wełną owczą 10

ściółkowanie wełną owczą 11

 • Chroni plon przed zabrudzeniem grudkami ziemi. Ma to szczególne znaczenie w przypadku owoców truskawek, ogórków i niskich odmian pomidora.
 • Jest trwała, ale łatwa w obróbce – BioWełna ściółkująca nie rwie się ani nie strzępi, a jednocześnie można ją bez trudu przycinać do dowolnego wymiaru i kształtu za pomocą zwykłych nożyczek.  

ściółkowanie wełną owczą 13

 • Jest uniwersalna – BioWełna ściółkująca nadaje się do ściółkowania warzyw, truskawek, krzewów owocowych, ziół oraz roślin ozdobnych, w gruncie i pod osłonami. Na rabatach można ją dla dekoracji przysypać dowolnym materiałem, np. korą sosnową, zrębkami drewna, grysem lub korą gnejsową. 

ściółkowanie wełną owczą 14

 • Jest wielofunkcyjna – Ściółkowanie wełną owczą to tylko jedna z wielu możliwości zastosowania tego materiału. BioWełna sprawdzi się jako materiał izolacyjny na donicach, przydaje się również do ochrony drzew i krzewów przed wiatrem oraz mrozem.

.

BioWełna w warzywniku – ściółkowanie wełną owczą krok po kroku

O ile pielenie podwyższonego warzywnika nie sprawia trudności, grządki gruntowe są pod tym względem bardziej uciążliwe. Chodzi nie tylko o ich dużą powierzchnię, ale także konieczność schylania się, bądź klękania podczas wyrywania chwastów. Zamiast walczyć z niechcianym zielskiem, lepiej zdusić problem w zarodku. Ściółkowanie wełną owczą usunie problem chwastów, nim w ogóle zdążą się pojawić. Zastosowanie BioWełny,

ściółkowanie wełną owczą 15

zademonstruję Ci na przykładzie rustykalnej grządki przeznaczonej pod uprawę pomidorów oraz ogórków.

Krok 1. – Dokładnie oczyść i spulchnij grządki. Bardzo korzystnie jest przy okazji wymieszać glebę z kompostem. Wyrównaj powierzchnię podłoża grabiami.

ściółkowanie wełną owczą 16

Krok 2. – Rozłóż BioWełnę na zagonach i przytnij do pożądanych rozmiarów. Ja zawczasu zaplanowałem grządki o szerokości 0,8m, dostosowane do szerokości BioWełny ściółkującej. Dzięki temu wystarczyło ją nieco skrócić. Na razie nie widać tego dopasowania, bo muszę jeszcze rozprostować brzegi materiału i naciągnąć je za pomocą szpilek, a właściwie tzw. agroagrafek. 

ściółkowanie wełną owczą 17

Krok 3. – Przyszpil BioWełnę do podłoża. Metalowe Agroagrafki sprawdzą się według mnie lepiej niż tradycyjne, plastikowe szpilki. Agroagrafki są wykonane z drutu żebrowanego pokrytego cynkową powłoką zabezpieczającą przed korozją. Gwarantują stabilne przytwierdzenie materiału ściółkującego do podłoża. Są trwałe: nie rdzewieją, na grządkach warzywnych mogą być stosowane wielokrotnie przez kilka sezonów, albo na stałe przytwierdzać włókninę na rabatach obsadzonych roślinami wieloletnimi. 

ściółkowanie wełną owczą 18

ściółkowanie wełną owczą 19

ściółkowanie wełną owczą 20

ściółkowanie wełną owczą 21

ściółkowanie wełną owczą 22

Krok 4. – Wytnij otwory na rośliny w wybranych miejscach. Do tego celu wystarczą nożyczki. Skrawki BioWełny wyrzuć na kompost lub do pojemnika na odpady biodegradowalne.

ściółkowanie wełną owczą 23

ściółkowanie wełną owczą 24

ściółkowanie wełną owczą 25

Krok 5. – Posadź rośliny w wyciętych otworach. Sadzenie pomidorów krok po kroku opisałem szczegółowo w tym poście, więc tym razem poprzestanę na samych zdjęciach.

ściółkowanie wełną owczą 26

ściółkowanie wełną owczą 27

ściółkowanie wełną owczą 28

ściółkowanie wełną owczą 29

ściółkowanie wełną owczą 30

ściółkowanie wełną owczą 31

Krok 6. – Obficie podlej rośliny. BioWełna ściółkująca doskonale przepuszcza wodę użytą do nawadniania oraz zapewnia dostęp tlenu, pozwalając glebie „oddychać”. Jednocześnie zatrzymuje wilgotność pod swoją powierzchnią, ograniczając nadmierne parowanie gleby. To znaczna oszczędność wody oraz czasu poświęcanego na częste podlewanie grządek warzywnych.

ściółkowanie wełną owczą 36

ściółkowanie wełną owczą 37

.

Podsumowując

Ściółkowanie pomidorów to zabieg kluczowy w uprawie tych warzyw. BioWełna w warzywniku przyda się również do ściółkowania ogórka, papryki, dyni, bakłażana, kapusty i wielu innych jarzyn. Zresztą, ściółkowanie wełną owczą lubią również zioła, byliny, krzewinki, krzewy, a nawet młode drzewka.

.

.

Post we współpracy z marką Agrimpex

Cześć! 👋
Zapisz się do naszego newslettera!

Zapisz się do naszego newslettera! Odbierz e-book Zioła dla zdrowia

Nie wysyłamy SPAMu, przeczytaj naszą politykę prywatności aby dowiedzieć się więcej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *