Cięcie krzewów iglastych

Rośliny te właściwie nie wymagają cięcia, ale jednak bardzo często je wykonujemy. A skoro tak, to dlaczego właściwie się na nie decydujemy? Spójrz cięcie krzewów iglastych, ich powody i zasady.

Natomiast odpowiadając na pytanie “dlaczego”, to przede wszystkim, aby nadać roślinom określone kształty i tworzyć z nich określone bryły i formy. Dotyczy to zarówno roślin pojedynczo rosnących, jak i roślin pełniących rolę żywopłotów.

.

Cięcie krzewów iglastych żywopłotowych, a ich gatunek

Wśród gatunków iglastych są takie, które najlepiej znoszą przycinki i formowanie, a zaliczają się do nich:

  • cis – piękne i długowieczne, wiecznie zielone drzewo lub duży krzew z rodziny cisowatych. Świetnie nadaje się jako roślina żywopłotowa, a najlepszą odmianą na formowane żywopłoty jest cis pośredni. Jednak musimy pamiętać, że rośnie stosunkowo wolno i na efekt gęstego żywopłotu niestety będziemy musieli poczekać.
  • żywotnik – popularnie zwany tują. Oczywiście odmian żywotnika jest dużo, różnią się wyglądem, wielkością i pokrojem. Do najpopularniejszych rodzajów można zaliczyć: Brabant, który świetnie nadaje się na formowane żywopłoty, Columna, Smaragd, na żywopłoty nie formowane, oraz szereg odmian na wyższe i niższe żywopłoty i pojedyncze okazy.

.

Co i kiedy konkretnie przycinamy formując żywopłoty?

Należy pamiętać, że cięcie krzewów iglastych najlepiej rozpocząć wtedy, kiedy rośliny osiągną pewien wiek. Najczęściej jest to wiek kilkuletni, który najłatwiej możemy ocenić po wysokości roślin. Do cięcia – formowania bocznego powinniśmy przystąpić dopiero w momencie kiedy rośliny osiągną wysokość około 1,5 metra,

Cięcie górne, które ma wpływ na wysokość żywopłotu jaki chcemy uzyskać, najlepiej wykonywać w momencie gdy rośliny osiągną wysokość około 2 do 2,5 metra. Cięcie górne powoduje również to, że rośliny rozrastają się i zagęszczają na boki co również może przyczynić się do ładnego ich przyszłego wyglądu.

.

Czym i jak wykonujemy cięcie formując żywopłoty?

Do formowania żywopłotów najlepiej używać mechanicznych nożyc, którymi bez większego problemu będziemy mogli wyrównywać górne i boczne powierzchnie. Nożyce te zawsze prowadzimy od dołu do góry żywopłotu aby uniknąć cięcia tzw. „pod włos”.

.

Cięcie i formowanie pojedynczych drzew i krzewów iglastych, a ich gatunek

Podobnie jak w przypadku gatunków żywopłotowych, do formowania pojedynczych drzew najlepiej nadają się cisy,

żywotniki,

a także jałowce. Wato jednak wybierać odmiany, które mają rozbudowany pokrój tzn. kolumnowy, kulisy, szeroko stożkowy czy jajowaty, z których będzie można wytworzyć określone figury.

.

Co i kiedy konkretnie przycinamy formując określone kształty?

Mając w zamiarze cięcie krzewów iglastych, należy pamiętać, że formowanie kształtów to nie jest zabieg jednorazowy, ale wymaga kilkuletniego, stopniowego kształtowania.

Do formowania możemy przystąpić jeśli rośliny są już na tyle duże i gęste, że możliwe jest osiągnięcie wybranych form. Najprostszą metodą jest formowanie różnego rodzaju stożków czy prostych figur geometrycznych, do którego możemy użyć specjalnych stelaży z patyków bambusowych lub ewentualnie metalowych. Stelaż nakładamy na roślinę i ścinamy to co wystaje poza jego płaszczyznę. W przypadku bardziej fantazyjnych form jak „bonsai”, spirale itd. na początku kształtujemy wybrany motyw, a następnie przez kolejne lata „dopracowujemy” ten kształt. Oczywiście aby uzyskać trwały efekt będziemy musieli ten kształt podtrzymywać przez całe dalsze „życie” danej rośliny.

.

Czym i jak wykonujemy cięcie formując pojedyncze okazy?

Do formowania kształtów, szczególnie tych prostych geometrycznych, na stelażu, najlepiej używać mechanicznych nożyc, którymi bez większego problemu będziemy mogli wyrównywać górne i boczne powierzchnie. Nożyce, podobnie jak przy żywopłotach, zawsze prowadzimy od dołu do góry rośliny. W przypadku zaawansowanych kształtów również możemy posługiwać się mechanicznymi nożycami jak również ręcznym sekatorem,

szczególnie jeśli potrzebujemy dokonać bardziej precyzyjnych cięć czy jak w przypadku tworzenia „bonsai” redukcji poszczególnych gałęzi.

.

Kiedy wykonujemy cięcie krzewów iglastych?

Cięcie krzewów iglastych powinniśmy wykonywać wiosną przed pojawieniem się świeżych wiosennych odrostów dlatego temat ten jest w tej chwili tematem na czasie. Dopuszczalny jest również drugi termin letni, najlepiej w miesiącach czerwiec – lipiec. Warto też wiedzieć, że cięte rośliny należy wzmocnić odpowiednimi nawozami aby umożliwić im wytworzenie nowych pędów.

Podsumowując zauważmy, że przycinki drzew i krzewów iglastych chociaż nie są obowiązkowe to jednak warto je wykonywać. Szczególnie dotyczy to gatunków na formowane żywopłoty, z których możemy uzyskać efekt ładnej, równej ściany niczym zielonego muru. Podobnie jest w przypadku formowania pojedynczych roślin, z których możemy tworzyć ciekawe, indywidualne formy. Czynność przycinek nie jest skomplikowana i nie wymaga użycia zaawansowanych narzędzi co tym bardziej przemawia za tym, że warto ją samemu wykonać. Ewentualnie do tworzenie fantazyjnych kształtów potrzeba nieco więcej wprawy, ale przede wszystkim zmysłu artystycznego, dlatego te czynności możemy ewentualnie powierzyć specjalistom.

 

Cześć! 👋
Zapisz się do naszego newslettera!

Zapisz się do naszego newslettera! Odbierz e-book Zioła dla zdrowia

Nie wysyłamy SPAMu, przeczytaj naszą politykę prywatności aby dowiedzieć się więcej.

Join the Conversation

4 Comments

  1. says: major

    Jakby ktoś mi kiedyś powiedział że są wyznaczone okresy do przycinki iglaków to bym takiego kogoś wyśmiał: dajcie żyć tniemy jak leci.:) Teraz jednak jak człowiek o tym czyta to staje się mądrzejszy. Trafiony artykuł 🙂

  2. Rewelacja post Tomku! Ty wiesz, że to lubię. 😉 Brakuje mi takich w mechanicznych nożyc do cięcia. Przeważnie z drabiny to robię i ręce mnie bolą. 🙁 Muszę to zmienić! Pozdrawiam cieplutko. 😉

Leave a comment
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *